Jaké brát vitamíny, když plánujete miminko a kdy začít?
Ahojky,
jaké máte názory na vitamíny když plánujete miminko? Kdy by se tak měly začít brát? Máte s nějakými zkušenosti? Předem díky
W.
Stručné shrnutí
- Kyselina listová (folát) se doporučuje jako klíčový doplněk při plánování těhotenství a ideálně se začíná užívat asi 3 měsíce před aktivním snažením, případně hned po vysazení hormonální antikoncepce.
- Komplexní těhotenské multivitaminy dostupné na trhu (Calibrum Baby Plan, GS Mamavit, Centrum Materna, Femibion, Gravital, Elevit aj.) jsou v diskusi často zmiňovány jako alternativa k čisté listovce, avšak názory na jejich potřebu a vhodnost se liší.
- Doplňky stravy pro muže doporučované v diskuzi zahrnují zinek, selen a vitamín E; při volbě přípravků se zmiňují i specifické potravinové zdroje a bylinkové čaje jako doplněk výživy.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mám začít brát kyselinu listovou před plánovaným otěhotněním?
A: V diskuzi lékaři i uživatelky doporučují začít minimálně 3 měsíce před plánovaným otěhotněním nebo ihned po vysazení hormonální antikoncepce; některé ženy ji užívaly i déle (měsíce až roky).
Q: Jaká dávka kyseliny listové se běžně doporučuje a jaké přípravky ji obsahují?
A: Běžná doporučovaná dávka v diskusi byla 400 µg (některé přípravky uvádějí 200 µg nebo vyšší formy folátu); konkrétně se v threadu zmiňují Femibion (včetně varianty Femibion 800), Elasti-Q (200 µg uvedeno jako 100 % DDD), Eladen (400 µg), GS Mamavit, Calibrum Baby Plan a Centrum Materna.
Q: Můžu užívat komplexní multivitaminy (Calibrum, Materna, Mamavit) už při snažení?
A: Názory se liší: někteří gynekologové doporučují Calibrum Baby Plan při snažení a pak běžné těhotenské preparáty v těhotenství, zatímco jiní radí užívat pouze čistou kyselinu listovou a spoléhat na pestrou stravu; u Centrum Materna v diskuzi zazněla i poznámka o obsahu vitaminu A a rozdílných doporučeních v příbalových informacích.
Q: Jaké vitamíny by měl brát muž před početím?
A: V diskuzi se opakovaně doporučují zinek, selen a vitamín E; další zmiňované látky jsou hořčík a vitamín C, a existují i kombinované preparáty pro muže (zmíněny jako „pro muže“ v produktech typu CEM‑M).
Q: Jsou vysoké dávky vitamínů v těhotenství rizikové?
A: V diskusi je konkrétně varování před vysokými dávkami vitaminu A (retinolu), který je teratogenní, a doporučení volit beta‑karoten jako bezpečnější alternativu; tvrzení, že multivitaminy způsobují „velká“ miminka nebo zvyšují riziko císařského řezu, bylo v diskuzi uvedeno jako sporné a někteří lékaři to označili za mýtus.
Q: Pomůže kyselina listová prevenci vrozených vad?
A: V diskusi je uváděno, že kyselina listová snižuje riziko rozštěpových vad a onemocnění neurální trubice (v jednom příspěvku je uvedeno snížení rizika o ~70 %); proto mnoho diskutujících a lékařů doporučuje její užívání v prekoncepčním období a v prvním trimestru.
Závěry z diskuze
Shoda
- Kyselina listová by se měla užívat v období před početím a v raném těhotenství.
- Základní prevence zahrnuje pestrou stravu s důrazem na ovoce a zeleninu bohatou na foláty.
- Muži mohou při plánování potomka zvážit doplnění zinku, selenu a vitamínu E.
Sporné názory
- Někteří doporučují komplexní multivitaminy (Calibrum Baby Plan, GS Mamavit, Centrum Materna, Femibion) již při snažení; jiní tvrdí, že stačí pouze čistá kyselina listová a multivitaminy mohou být zbytečné nebo rizikové.
- Někteří uživatelé a lékaři uvádějí, že umělé vitamíny způsobují „větší děti“ a zvýšené riziko císařského řezu; jiní lékaři to v diskusi označili za fáma.
Otevřené otázky
- Existuje spolehlivá studie potvrzující nebo vyvracející souvislost mezi užíváním multivitaminů v těhotenství a vyšší porodní hmotností?
- Jakou formu a dávku folátu doporučit ženám s MTHFR mutací (běžná 400 µg kontra speciální štěpené formy)?
- Jak dlouho a v jakém dávkování by muži měli užívat doplňky (zinek, selen, E) před početím pro optimální efekt na spermie?
- Jak upravit volbu doplňků při současných onemocněních (např. onemocnění štítné žlázy, epilepsie, po radiojodu)?
Zmíněné značky a firmy
Calibrum Baby Plan, Calibrum Mami, GS Mamavit, Centrum Materna, Femibion, Femibion 800, Gravital, Elevit, Folgravid, Folgravid plan, Nosifol, Nosifol Forte, Inofolic, Fertility blend, Fertipronu, Acidofolan, Preventan, Biopron9, Femigard, GS Mimistar, GS Mamatest, Colafit, MarinQ, Nutrilite, Pronatal, Biomedicína, Hemann, Modrý koník
Zmíněné produkty a metody
kyselina listová (folát), folát 400 µg, Elasti‑Q (200 µg listovky), Femibion (vč. Femibion 800), Calibrum Baby Plan, GS Mamavit, Centrum Materna, Gravital, Elevit, Folgravid, Nosifol / Nosifol Forte, Inofolic, Fertipronu, Acidofolan, Preventan, Biopron9, Femigard, Colafit (kolagen), MarinQ (rybí olej / DHA), betakaroten, vitamin A (retinol) vs. beta‑karoten, zinek, selen, vitamín E, hořčík (magnezium), kontryhelový / alchemilkový čaj, odvar z bobkového listu, vlasová analýza (Biomedicína), MTHFR mutace, Utrogestan, DHA (omega‑3), čistá listovka versus multivitaminové směsi
Místa a osoby
Pronatal, Biomedicína, Anna Kopáčová, Mojžíšová, Modrý koník
Určitě ještě před otěhotněním a během prvních tří měsíců jíst kyselinu listovou. Pak záleží na každém. U Daníka jsem brala nepravidelně jakýsi už ani nevím jaký...když jsem si vzpomněla 🙂. Že měl malej 3500 a byl císařem, tak na to vitamíny na 200% vliv neměly.
Ted jsem brala jenom pro rozvoj plodu - Folgravid - jedno balení, opět nepravidelně 😀 , jinak jím ovoce, zeleninu. Ale nejlepší bude až ze zahrádky, to bude opravdová zelenina a ovoce s vitamínama 😵 .
Chtěla bych se zeptat, jestli nemáte někdo zkušenost s braním vitamínů Viaderm, Eladen při snažení se o miminko? V příbalovém letáku jsem tuto info nikde nenašla. Vím, že ideální je nebrat nic. Tyto vitamíny mi ale pomáhají udržovat pěkné nehty, bez nich je to děs a říkám si, že nám snažení může nějaký ten pátek trvat a tak jestli je radši přestat brát už předem nebo jestli to stačí až po otěhotnění. Budu se v září vdávat, nechci gelové nehty, ale pokud by se do té doby nezadařilo, chtěla bych mít svoje nehtíky pěkné.
@kkoudelka koukala jsem na složení vitamínů Viaderm a Eladen a podle mě je normálně brát můžeš obsahují prostě jen vitamíny. Některé množství skoro stejné jako vitamíny při plánovaném otěhotnění. Akorát v tom prvním Viaderm není kyselina listová, kterou bys před plánovaným otěhotněním brát měla tak by sis jí asi měla kdyžtak dokoupit k tomu. Ale v tom Eladen je dokonce 400mcg tedy dávka odpovídající těhotenství. Zarazil mě v něm jen extrakt z přesličky, ale koukala jsem že přeslička je i v těhotenských čajích takže i ta se může. Takže kdyby sis podle mě kupovala ten Eladen tak tím nic nezkazíš a díky tomu že má listovku nemusíš ani užívat jiné vitamíny.
(ještě je takový sporný vitamín A, ale je ho tam víc jak o půlku míň než třeba v těhotenském Elevit pronatal, takže bych řekla že i to je O.K.) 😉
vendulak - díky. Taky jsem se na to složení dívala a porovnávala s těhot. vitamíny a zásadní rozdíl jsem tam nenašla. Kys.listovou jsem si koupila. Ty vitamíny beru, protože se zatím ještě nesnažíme, šlo mi o to, abych mimču neublížila, kdybych náhodou otěhotněla. Pak bych je brát přestata a brala bych jen tu listovku. 🙂
Me se osvedcil FolGravid – obsahuje DHA a kyselinu listovou. Zacala jsem uzivat kdyz jsem chtela otehotnet, coz se podarilo za 2 mesice a pak cele tehotenstvi 🙂
@zuzana.dry Ahojky,už je to dlouho co jsi sem psala,ale zajímalo by mě,jak dlouho a v jakém množství jsi brala ten mamavit?
Zacala som tri mesiace pred otehotnenim a brala som ich cele tehotenstvo a kojenie...
@zuzana.dry To jo,ale v jakém množství,jestli jsi brala ten mamavit každý den,nebo jen jednou za týdden,či tak nějak??
Já si před otěhotněním udělala 3 měsíční očistnou kůru z přípravků z aloe vera-podporuje to i imunitu a povedlo se nám to hned 🙂 pak jsem měla potíže s kojením a od té samé firmy jsem začala brát tabletky z ječmene a perfektně mi pomohly! Rozkojila jsem se a nedám na ně dopustit. Kdyžtak mi písni na mail: adrianka@seznam.cz
ahojte mne lekar povedal ze kyselina listova je dobra vtedy ak sa babatko uz podarilo tak neviem...lebo tiez som sa ho pytala ci mozem brat ked chceme babatko ale povedal mi ze kazde telo je ine a ze kyselina listova nie je uplne pre kazdeho... takze neviem...trocha som z toho jelen... hlavne co mi povedal ze vitaminky su dobre brat na zaciatku tehotenstva ale pred pocatim ze je to zbytocne... tak fakt neviem 🙂
Ahoj, mám jeden dotázek.
Mám poslední balení anti a už bych si nechtěla nechávat předepisovat další ... a pomalu se snažit o mimčo. Anti mi vyjde do poloviny srpna a kyselinu listovou začínám brát teď (11.6.). Chci se zeptat, zda nevíte, jestli je potřeba brát kyselinu skutečně minimálně tři měsíce před otěhotněním anebo jestli nevadí, kdybych otěhotněla dřív? Jsem epileptička, takže o nějaké to procento mám vyšší riziko vrozených vad.... má to nějaký vliv jestli ji beru jen měsíc nebo tři měsíce před otěhotněním? Děkuji 🙂
@purblanca myslím že je to celkově jedno - jde o to, aby byla už při početí a v prvních týdnech její hladina dostatečně vysoká. Normálně člověk totiž zjistí těhu třeba až v 6tt a ta doba je právě důležitá. A málokdo otěhotní přesně po 3měsících, že. My jsme se předloni rozhodli v červnu,že tomu necháme volný průběh, listovku jsem začala brát až od července a v srpnu už jsem byla těhotná. Takže taky jen něco přes měsíc a ještě ne poctivě, to až když jsem zjistila, že jsem těhu, tak jsem zobala poctivě celý 1trimestr.
Ahojte dievčatá, zaujímalo by ma či aj môj manžel by mal brať nejaké vitamíny. Ak áno, aké? 🙂 ďakujem
@nicollenka Ahoj, myslím si, že muž brát nic nemusí.Vitamíny jsou důležité hlavně pro ženy. Ale co vím, tak např. vitamíny C, E jsou dobré pro lepší spermie 🙂
@vendulak @romana29 @kkoudelka @johankat @andelka @purblanca @meatfly24 @munu
Ahoj Maminky 🙂
mohla bych Vás oslovit v souvislosti s Vašemi zkušenostmi s kyselinou listovou v těhotenství a naší Wiki knihovničkou Modrého koníka? Tu si tady na MK tvoříme všechny, takže vlastně i vy svými zkušenostmi 😉
Tím, že svou zkušenost vložíte na https://www.modrykonik.cz/kyselina-listova pomůžete ostatním těhulkám, které si právě prochází stejným obdobím a hledají radu, tip, zkušenosti.
Děkuji Vám, že pomáháte a přeji krásný den!
Janča
urcite doporučuju zacít tak 3 měsíce před aktivním snažením. Hlavně listovka by měla být na té správné hladině už na začátku těhotenství. Nejlepší jsou ty komplexní vitamíny, třeba Mamavit, kde je fakt všechno včetně té listovky.
Já to brala i po porodu - to je pak člověk vyšťavený a nestíhá jíst, natož jíst zdravě.
Jo a pro chlapy - určitě dobrá kombinace - Selen, Zinek a vit. E.
Pokuď někdo máte MTHFR mutaci, která způsobuje to, že tělo není schopno využít (zpracovat) zejména kyselinu listovou, která je pro vývoj plodu velmi důležitáse nezbývá Vám nic jiného, než-li se v těhotenství a před plánovaným otěhotněním spoléhat právě jen na vitamínové přípravky, nejlépe se štěpenou kyselinou listovou, neboť ať sníte toho dobrého kolik chcete do těla se to bohužel nedostane -:( Bohužel mám tento problém a přeš veškerou snahu mám za sebou již dva zamlklé potraty (asi není těch vitamínů stále dost...
Ahoj holky, přispívám taky svou troškou do mlýna.. Já se taky cpala kyselinou listovou na rady zkušenějších těhulí, ale při návštěvě mého gynekologa mi bylo sděleno, že je to nesmysl, že stačí miska salátu týdně a že nedostatkem kyseliny listové trpí pouze ženy v Bangladéši a že celá kyselina listová je pouze reklamní tah.. Tak nevím, já se rozhodla mu věřit, listovým salátem se cpu beztak furt, takže uvidíme, jestli to půjde i bez toho🙂 ... Ale možná máte jinou zkušenost...
Jinak hodně kámoškám pomohl Nosifol, ale taky zatím nemám zkušenost...
Držím palce, ať se brzy zadaří🙂
@sanah Ahoj, můžu se zeptat, jak dlouho už se snažíte? My už od května a zatím nic 😢 Bohužel mi byla zjištěna tahle mutace, doktorka říkala, že jí má 40% žen a že stačí brát Femibion , tak se poctivě cpu a zatím bez výsledku. Takže se začínám nervovat 😒
Mě doktorka doporučila při snažení Nosifol, brala jsem ho tedy několik měsíců. Myslím si, že mi pomohl nahodit ovulaci a nakonec se i zadařilo. Dočetla jsem se, že je možné brát ho i v těhotenství (obsahuje kyselinu listovou), ale když jsem to řekla doktorce, tak mi odpověděla, že to mám přestat brát, že je to zbytečné, tak teď právě taky nevím, jak je to s tou kyselinou listovou. 😉
Protože se začínáme snažit o miminko, také mi byla lékařem doporučena kys. listová. Našla jsem si na internetu přípravek GS mimistar. Líbí se mi komplex látek, užívala jste některá? Nemám k doplňkům stravy moc důvěru. Začala jsem pít sypaný čaj od Mojžíšové a taky cvičím její cviky, abych spevnila svaly pánevního dna.
Zrovna včera jsem na svůj blog psala o kyselině listové příspěvek:
https://www.modrykonik.cz/blog/zuzmenda/message...
Já sama jsem ji brala před otěhotněním, i v době těhotenství.
Reklamní tah to není, kys. listová se má užívat ideálně formou čerstvé, tepelně neupravované zeleniny či ovoce nebo formou tablet. Při vaření nebo tepelném upravení se jí totiž až 95 % zničí, zatímco u tablet je vstřebatelnost do organismu 100 %.
Nicméně zdravá strava a hodně zeleniny, ovoce a vitamínů má jistě jen dobrý vliv na otěhotnění (a u mužů třeba i na kvalitu spermií).
Dovoluju si vás pozvat ke mě do skupiny, kde 2x měsíčně máte možnost vyhrát právě balení vitamínů jak pro vás, tak i pro celou rodinu.
https://www.modrykonik.cz/group/7068/detail/
@samida ahoj, od GS jsem mela mamavit s dha, kdyz jsem byla s nasi malou tehotna. Bylo mi po nem zle. Takze me staci a i dle Dr vseobecne staci obycejna kyselina listova (pokud nemas problem s jejim stepenim to pak je lepsi pry Femibion), ja brala a nyni opet Kyselinu listovou od Naturvity. Brala jsem navic denne cisty kolagen (Colafit).
@kajsav koukam, rovnou odpoved i pro Tebe 😉
Ahoj,my se snažíme půl roku o druhé dítko.Začala sem pít nosifol a zajímalo by mě zda k němu berete ještě jiné vitamíny?Zkouším ho teď tři týdny tak doufám,že to zabere jelikož s prvním jsme měli také problémy.

doporucujem urcite znacku nutrilite,je to top kvalita s garanciou