Kyselina listová. Užíváte ji před otěhotněním?
Ahojky, chtěla bych se zeptat, zda před otěhotněním užíváte kys. listovou?Jaký přípravek byste mi doporučili? 🙂
Stručné shrnutí
- Kyselina listová se běžně doporučuje užívat před otěhotněním a v prvním trimestru jako prevence rozštěpů a jiných vrozených vad plodu.
- V praxi se volí buď samostatná kyselina listová (v diskuzi zmiňované dávky 800mq nebo 400mq) nebo komplexy jako Femibion, Elasti‑Q či Mamavit; v diskuzi byly uvedeny ceny Femibion 800 cca 300 Kč/měsíc a Femibion 400+DHA cca 500 Kč/měsíc.
- Jako doplňkové řešení byly v diskuzi zmíněny kontryhelový čaj pro srovnání cyklu, přípravky pro muže FERTILMAN a lubrikační gel CONCEIVE PLUS, a poznamenáno, že zlepšení kvality spermatu vyžaduje delší dobu (spermatogeneze ≈ 70 dní).
Q: Jak dlouho před otěhotněním začít užívat kyselinu listovou?
A: V diskuzi se jako běžné doporučení uváděly 3 měsíce před plánovaným početím; někteří uživatelé uváděli i kratší (1 měsíc) nebo delší (půl roku) užívání.
Q: Jaká dávka kyseliny listové se doporučuje před a během těhotenství?
A: V diskuzi byly zmíněny varianty 800mq v období od snažení do 12. týdne a 400mq od 13. týdne; konkrétně byly uvedeny produkty Femibion 800 (pro od snažení do 12. tt) a Femibion 400/DHA (od 13. tt).
Q: Vybrat samostatnou kyselinu listovou nebo těhotenský komplex (Femibion, Elasti‑Q)?
A: Samostatná kyselina listová se v lékárnách nabíhá pro nejvyšší obsah, zatímco Femibion obsahuje „metafolin“ pro lepší vstřebávání a pokračovací verze obsahuje DHA; Elasti‑Q byla v diskuzi zmiňována jako obsahující pyridoxin.
Q: Pomůže kyselina listová otěhotnění?
A: Vliv kyseliny listové na samotné otěhotnění byl v diskuzi považován za nejistý a sporný; konsensus v diskuzi byl, že kyselina listová snižuje riziko vývojových vad, ale přímý vliv na oplodnění není jednoznačný.
Q: Dokdy v těhotenství užívat kyselinu listovou?
A: V diskuzi se často doporučovalo užívat kyselinu listovou minimálně do 12. týdne těhotenství; některé zdroje v diskuzi uváděly důležitost ještě v prvních 4 týdnech a Femibion doporučuje pokračovat s vhodnou formulí ideálně až do ukončení kojení.
Q: Jaké další přípravky nebo metody byly v diskuzi doporučeny pro zvýšení šancí na početí?
A: V diskuzi byly zmíněny pro muže doplňky FERTILMAN, lubrikační gel CONCEIVE PLUS (web www.otehotnet.cz jako zdroj nákupu), kontryhelový čaj pro srovnání cyklu a užívání omega‑3; bylo také upozorněno, že tvorba nových spermií trvá cca 70 dní.
Závěry z diskuze
Shoda
- Kyselina listová by se měla užívat před otěhotněním a minimálně v prvním trimestru jako prevence vrozených vad.
- Femibion, Elasti‑Q a samostatná kyselina listová jsou běžné volby dostupné v lékárnách.
Sporné názory
- Někteří zastávají, že užívání kyseliny listové zvyšuje šanci otěhotnění; jiní tvrdí, že její účinek se týká pouze snížení rizika vývojových vad a nemá přímý vliv na početí.
Otevřené otázky
- Zvyšuje dlouhodobé užívání kyseliny listové šanci na otěhotnění, nebo ovlivňuje pouze riziko vrozených vad?
- Jaká je optimální dávka (400mq vs. 800mq) a délka užívání pro různé skupiny žen (např. při trombofilních mutacích či při užívání jiných léků)?
Zmíněné značky a firmy
Femibion, Elasti‑Q, Mamavit, Calibrum Babyplan, ACIDOFOLAN, FERTILMAN, CONCEIVE PLUS, Nosifol, Inofolic, otehotnet.cz, zbozi.cz
Zmíněné produkty a metody
kyselina listová, Femibion 800, Femibion 400, Femibion 400+DHA, ACIDOFOLAN (100ug kyseliny listové, železo 14ug, vitamin B12 0,5ug), Elasti‑Q, Mamavit, Calibrum babyplan, FERTILMAN, CONCEIVE PLUS, kontryhel (čaj), omega‑3, DHA, metafolin, pyridoxin, vitamínový komplex, helicid 20, test ovulace, spermie (spermatogeneze ≈ 70 dní), kyretáž
Místa a osoby
žádné
mám prosbu beru už delší čas helicid 20 jeden denně a tedka se snažíme o mimi tak jsme začla brát kyselinu listovou, tak zda tato kombinace ničemu nevadí?
Určitě je vhodné si v lékárně zakoupit přímo kyselinu listovou, která má nejvyšší obsah. V těch multispektrálních vitamínech není v takovém množství. Volila bych někde kolem 800mg v tobolce.
Ahojky holky chci se zeptat plánujeme miminko beru kyselinu listovou + mám štítnou žlázu takže beru tabletu na štítku + tabletu listovou myslíte že bude nějaký problém otěhotnět děkuji za radu 😒
Ahoj holky, snažíme se s přítelem o miminko, kys.listovou už beru. CHtěla jsem se zeptat, jestli mi kys.listová napomůže nějak otěhotnět. Díky.
Ahoj,také se přidávám do diskuze,také načínám brát k.listovou protože se v nejbližší době budeme snažit o miminko. Jak dopředu se doporučuje jí brát před plánovaným otěhotněním?
@rousss ahoj,beru přes měsíc a myslím,že to stačí. Alespoň to říkala mudr. 🙂
@veronika182 @kajalka
děkuji za odpovědi,pomohli jste mi. Začnu jí hned brát protože se chceme tak do dvou až třech měsíců začít snažit o miminko tak abych něco nepromeškala, už mi letos bude 27 a bude to naše první miminko.
Ahoj,braly jste některá z Vás ACIDOFOLAN? obsahuje kyselinu listovou 100ug, železo 14ug a vitamin B12 0,5ug máte s ním některá zkušenosti nebo mám raději zvolit ten FEMIBION? Budu ráda za Vsše rady zkoušíme otěhotnět.
@rousss já ji zobala, protože mě doktor strašil (užívám antiepileptika, která jsou pro plod dost škodlivá) a po 4 měsících, kdy jsem dala jen za listovku 1600 a těhotenství v nedohlednu, jsem se na to vyprdla, ten měsíc jsem stihla otěhotnět a listovku jsem teda nasadila až v nějakém 4. týdnu po zjištění, že jsem v tom....a ničemu to nevadilo - všechny ultrazvuky a screeningy i přes antiepileptika v nejlepším pořádku.... teď už jen počkat na reál🙂
@rousss 😀 no to fakt, čoveče - stará brusla 😀 ne, dělám si srandu....jako podle mě to dopředu zobat nemá cenu, protože případnému nezdaru to nezabrání - taky jsem tak zobala 3 měsíce dopředu, pak jsem otěhotněla a stejně jsem musela na kyretáž skrz zamlklé těhu.....pak jsem při druhém pokusu kupovala a nic a až jsem přestala brát, tak jsem otěhotněla, listovku začala brát až PO a tramtadadá - už jdu do finále.... ale určitě se najde spousta lidí, co by se mnou nesouhlasila a pokud to žena chce pro dobrý pocit, že fakt udělala maximum a bude psychicky klidnější, tak není co řešit.-)
@rousse
takže to má podle tebe nepříznivý vliv na otěhotnění? protože vsude kde sem četla v diskuzích je psáno že je to dobré a vhodné brát nekolik měsícu aspon tri pred otehotnením a pak i v prubehu tak nevím co mam brat važně a jak to mám udělat ja,chci to nejlepsí jako každá budoucí mamina. jakou kyretáž?
@rousss kyretáž = revize děložní dutiny.... no u mě to právě tehdy mělo efekt uplně opačný - tak jsme se "snažili", až se moje tělo zasekalo a prostě to nešlo....až jsme se přestali snažit, já přestala počítat plodné a neplodné dny, přestala jsem zobat listovku a začala si užívat sex bez myšlenek, že mám plodné dny a musím tentokrát opravdu otěhotnět, tak se zadařilo....takže jestli listovka pomáhá otěhotnění, to nevím - nejsem doktor, ale mě rozhodně nepomohla🙂 ale pokud ti to psychicky pomůže hodit se do pohody a ty budeš mít díky tomu pocit, žes udělala max., tak klidně užívej předem🙂 ta psychika si myslím, že je daleko důležitější než všechny možné pomocníčky a preparáty 😉
Mně říkal můj gynekolog, že kyselina listová zlepšuje takové ty samoregulační procesy v těle ženy, a tím pádem její účinek je ten, že v případě, že by plod byl postižený, tělo ženy to s větší pravděpodobností rozpozná a samo potratí. Rozhodně nemá vliv na to, jestli otěhotníte a ani na to, jestli bude ten konkrétní plod v pořádku. Jen je prý větší pravděpodobnost, že pokud by miminko mělo být postižené tak dojde k samovolnému potratu...
Ahoj,braly jste některá z Vás ACIDOFOLAN? obsahuje kyselinu listovou 100ug, železo 14ug a vitamin B12 0,5ug máte s ním některá zkušenosti nebo mám raději zvolit ten FEMIBION? Budu ráda za Vsše rady zkoušíme otěhotnět. nebo napred mám brát tohle a pak si koupit FEMIBION tak nic nezkazím?
prosím dávejte mi rady
Ahoj chci se zeptat mens.sem mela naposledy 19prosince beru kyselinu listovou poboliva me v podbrisku obcas i prsa boli kdyz sem si delala test byl negativni..je mozne abych byla tehotna kdyz test nevysel?
Dobrý večer mám taky problém otěhotnet a používám taky Kyselinu Listovou Myslíte že to pomůže k otětotnení? Děkuju
Tak určitě neuškodí, doporučuje se i kvůli zdárnému vývoji plodu u případného těhotenství. Já jsem ji brala celkem poctivě, přesto jsem otěhotněla až po čtyřech letech snažení v rámci IVF. Doporučuje se pohlídat si i ostatní vitamíny, déčko, éčko. Brala jsem různé značky, Nosifol, Inofolic, Femibion, ale je to dost peněz, občas jsem koupila jen nějakou levnější verzi. Hodně štěstí, ať to brzy vyjde.

@adikbs Kontryhel od 1DC do ovulace 🙂. Kyselina listová 3 měsíce ještě před snažením každý den 1 tableta.