Mít či nemít dítě?

11. říj 2023

Zdravím,jak už napovídá název. Poslední dobou se to ve mě dost pere, jestli mít či už raději nemít děti. Manželovi je 40 mě 39. Do teď úplně nepřišla ta pravá touha po dětech. Před 9 lety jsem potratila v 10tt, pak jsme budovali kariéru,cestovali a stavěli dům.. je to cca rok, co jsme si řekli, že by bylo nejspíš už na čase založit rodinu ( pořád si oba přijdeme mladí,jsme sportovci, zabezpečení, máme procestovaný kus světa).. no a ejhle otěhotněla jsem na první dobrou,ale bohužel se miminko v 9tt přestalo vyvíjet. Musela jsem na revizi a teď je to pár měsíců co se snažíme a nejde to..a mě napadaji i ty myšlenky, že to tak prostě už má být.. že budeme sami.. bojím se i případných postižení, přece jenom ten věk, už taky hraje roli, ikdyž mi se tak 'staří' furt necítíme..

A tak mě napadá,je nebo byl tu někdo v podobné situací a jak jste se nakonec rozhodli?

me_druhe_ja
12. říj 2023

@andromeda818 Proč je pro tebe tak těžké pochopit, že každý člověk cítí věci jinak? Pro tebe jsou děti smysl života, ale pro někoho prostě nejsou. Každý to má jinak. Jednoduché.
Naopak to pak dopadá bídně, když se žena nechá společností dotlačit k dítěti. Přesně takovými řečmi, jako máš ty. Mám v blízkém okolí jednu takovou. Holčička je od 5.mesicu pořád u jedněch nebo druhých prarodičů, i na noc. Má štěstí, že má ochotný prarodiče. Roli matky nechtěla a moc to nedává.

me_druhe_ja
12. říj 2023

@sarihy Naprosto stejné pocity. Mám teda ještě malé děti, ale i přesto, že stárnu i já, se neskutečně těším, až budou větší, starší, rozumnější, samostatnější, až budem moct podnikat zajímavé věci, zvládat náročnější vylety, dovolené...až budou mít svoje kamarády, zájmy, koníčky.....jak já se těším! Pořád všude čtu, jak si mám užívat ty malé děti, že budu jednou se slzou v oku vzpomínat na ty mimina...ne ne a stokrát ne! Už letošní léto bylo lepší než loňské a za rok to bude zase lepší.

amazienka
12. říj 2023

@me_druhe_ja Ano, s tím souhlasím. Také znám - splní si společenský status a víc pro ně dítě neznamená. Imrvére po prarodičích, s chůvami či rovnou v jeslích.

andromeda818
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
sarihy
12. říj 2023

@andromeda818 Tohle je pořád dokolečka dokola, asi už na to nemám sílu. Děti mám protože jsem je chtěla, kdybych je nechtěla, nemám je. Vagínu nemám jen na rodění (anžto navíc jsem svoje děti vlastně ani neporodila). Nechápu, že to pořád nechápeš. Prostě to, že ty děti chceš, protože v nich vidíš smysl, neznamená, že to je jedna jediná správná cesta, prostě ne. Ale jak píšu, už na to nemám. A MMCH - mimino bylo zpětně viděno pro mě nejhorší období mého života. A ne, nepodsouvej mi prosím, že jsem divná a že jsem možná děti mít ani neměla, tohle neberu. To, že tohle říkám, nemá nic společného s tím, jaký vztah ke svým dětem mám. A už mě prosím neoznačuj, nemám na to.

andromeda818
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
me_druhe_ja
12. říj 2023

@andromeda818 Autorka je podle mě na rozhraní. Dovede si představit život s i bez dítěte. A my se ji snažíme říct, že mít dítě není povinnost a i bezdětný život je krásný, bohatý, naplněný....za to ty se jí snažíš namluvit, že když dítě mít nebude (třeba i bude chtít, ale už se nepodaří) tak bude nešťastná. Ne, tak to není. Není dobře se upínat jen a jen na děti. Zvlášť pokud je to skoro 40 a děti nemáš (z jakéhokoliv důvodu).
A jasně, pořád bude většina žen, co děti chtějí, takze se nemusíme bát, že vymřeme a přesvědčovat ty, co děti nechtějí, že je mít musí.

levandule_k
12. říj 2023

@andromeda818 Ano, pokud je chce a nedaří se to, protože nebyl vhodný partner, pak už to nebylo biologicky možné, tak je to problém a ta žena se s tím musí vyrovnat a je to bolestné. Tvůj prvotní příspěvek vyznívá tak, že kdo nemá děti, je míň. Píšeš tam, že život bez dětí je smutný... To vidíš ty. Někomu to fakt může vyhovovat a ano, máš pravdu, někdo tím jen zakrývá skutečnost, že se mu to nepodařilo a nevyhovuje mu to...

Nemám děti, chci je a kdyby se nám to nepodařilo, tak se s tím budeme muset smířit, ale aby mi někdo říkal, že mám kvůli tomu smutný život, nikdy nebudu máma, babička, tak je to tak abych dotyčného poslala tam, kam slunce nesvítí.

alice180
12. říj 2023

@20190418
@andromeda818
Ptala se na názory těch žen, co byly v podobné situaci, která je celkem specifická. K čemu ji bude informace od žen, které děti mají. A radí jí, že by je mít měla, protože by pak byla nešťastná, protože by ony by rozhodně byly.

andromeda818
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
andromeda818
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
kelerub
12. říj 2023

@sarihy kdybych je měla za mlada, taky bych měla ten názor a asi si to nedokázala představit. Ale já je mám až teď, takže nemám s čím srovnávat. Tak jak je to teď, mi to přijde úplně super. A že mi bude 65 a potencionální nejmladší půjde k maturitě, to teď vůbec neřeším. Průměrný věk rodiček šel rapidně nahoru, takže tam nebudu jediná obstarožní 😂 Mí rodiče mě měli mladí, bylo jim 20. A přesto se ani jeden z nich nedožil ani mého prvního školního dne. Natož maturity. Každý má na to ten svůj pohled, ale nemusí to nutně znamenat, že ten můj názor a nebo ten tvůj, je ten správný a člověku to nutit. Pokud se na to zadavatelka cítí, ať do toho jde. Pokud pochybuje a bojí se toho, ať se na to vyprdne. Jinak s tebou souhlasím i v tom, že ne každý musí jít přes mrtvoly, jako já. Za ty roky, kdy jsme se snažili jsem potkala tolik párů a většina jich zůstala bezdětná. Některým je to samozřejmě líto, ale netrpí. Naučili se s tím žít a umějí si ten život opravdu užívat i bez dětí.

levandule_k
12. říj 2023

@andromeda818 Ok, dík za názor, aspoň je to pestré.

Ona si hlavně tazatelka musí uvědomit, co ve skrytu duše chce skutečně ona a co jsou třeba přání, rodičů, manžela, společnosti.

lencaa11
12. říj 2023

@andromeda818 ano nedá se na to spoléhat ale tyhle % co se všude píšou jsou jen všeobecné informace proto je fajn že vidím více % žen v té skupince kterým se to povedlo šup šup v pěkném věku ...

andromeda818
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
andromeda818
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lencaa11
12. říj 2023

@andromeda818 to už je na každé ženě ale zas si myslím že zrovna tam kde sem tak se o tom zmiňujíy tak jak to bylo a nemají potřebu si malovat růžové obláčky a mít vajíčka od někoho atd ...každa máme jiné zásoby a kvalitu a co jiná ma vše blbě třeba 30+ může jiná mít zas opačné vše ok 40+ nelze vše házet na % atd....to je ve všem ...

autor
12. říj 2023

Všem děkuji za názor. Četla jsem vše, není v mých silách odpověď jednotlivě..
Ano vím, konečné rozhodnutí je na nás,to je jasné..jen mě zajímalo.jestli byl někdo ve stejné situací a jak se nakonec rozhodl..

xxx3d
12. říj 2023

přemýšlela si, nebo vy oba nad návštěvou kliniky?
za mě, měla bys to zkusit.
byla jsem v podobné situaci, nedařilo se, tak jsme to odložili, jakože to tak má být... tedy já jsem to odložila s tím, že prostě to tak má být.
ale pak... po letech, jsem přece jen na tu kliniku šla, pak i s mužem a hurá, mám dítě.
mám všechno.

eviicka
12. říj 2023

Já byla v podobné situaci u druhého dítěte, ve 38 dvě zamlklá těhotenství za sebou. Tak jsme se doma s manželem dohodli, že tomu necháme volný průběh, žádná vyšetření, intenzivní snažení a počkáme ať je to tak, jak to má být (já si v sobě dala ještě limit na snažení do 40. narozenin). Nakonec jsem tři dny po 40. rodila.

@andromeda818 kyselé hrozny? A víš co naopak, já si právě myslím, že právě po té 40-45 se spoustě bezdětných uleví, už jsou karty rozdány, už žádný tlak (alespoň na ženy) a konečně si mohou žít tak jak život dal. A pak se stářím vidí spoustu lidí, co děti měli, ale něco nevyšlo (děti daleko, problémové, postižení, nemoce)... on ten sen o úžasné, spokojené rodině se kolikrát nesplní ani těm dětným. A podobné názory co máš ty zbytečně bezdětné stigmatizují...

andromeda818
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
pampelina18
13. říj 2023

Klidně měj dítě, pokud to zvládneš fyzický i psychicky. To musíš vědět ty zda chceš dítě, tady nikdo neví jak na tom si.

svha
13. říj 2023

Radit ti nechci. Tvůj život, tvé rozhodnutí, a tedy i tvého partnera 😀.
Popíšu stručně své stavy.
Děti jsem nechtěla. Nakonec jsem ve 30 zvolila společnou cestu s manželem. Do roku po svatbě přišla dcera. Bylo mi 31.
S tímto bylo spojené spousta těžkostí, atd. Nemá cenu rozepisovat, život umí být někdy pěkná svině 🐗 😅.
Každopádně druhé dítě být nemělo. Ochrana nevyšla, neptej se jak. V 39 jsem rodila podruhé.
Doteď se z toho nemůžu vzpamatovat 😂, v dobrém.
Nevím, zda bych, pokud by byl problém otěhotnět přirozeně, řešila jiné cesty. Není to můj případ. Já řeším, jak znovu v pokročilém věku neotěhotnět ☺️.
Tedy suma sumárum. Zastav se, nadechni se, rozhledni se kolem sebe a zeptej se svého srdce, co v životě ještě chceš, potřebuješ.
Já od začátku věděla, že životem nechci jít sama. S manželem nám to klape, s dětmi pro mě živit dostal jiný, nový, krásný smysl.
Ale to je můj stav, byla to moje potřeba. A.... Momentálně řešíme pubertu a můžu říct, že toto mi dává hodně zabrat 😇.

velkabublina
13. říj 2023

Já bych dobrovolně po čtyřicítce do dětí nešla. Je mi 39 a mám devítiměsíční miminko, stalo se to neplánovaně, roky jsme řešili neplodnost a za mě to prostě mělo přijít dříve. Taky mám kolem sebe hodně bezdětných lidí, ale zase mi nepřijde, že by si ten život užívali nějak extra víc. Děti ti otevřou nové obzory, jejich svět je krásný, ale dá to práci, hodně práce je vychovat. Navíc často přemýšlím, do kdy jim budu stačit, jako stará matka a modlím se za to, abych tady pro ně byla co nejdéle. Znám pár lidí, co měli starší rodiče a ani jeden z nich si to nechválil. Za mě tedy určitě ne.

andromeda818
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
te_reza
13. říj 2023

Ve 40 bych do toho nešla. Asi ani násilím 😅

jajinka25
13. říj 2023

Jestli se na to citite vy dva jestli chcete... tak na vek urcite nekoukejte a v dnesni dobe je to poměrně běžné, za me kdybych nemela deti tak i v tom veku do toho jdu, ja si bez deti zivot predstavit neumim a moc se těším na vnoucata, je mi ted 41 detem je 20, 18 a 8 a jsem šťastná i kdyz mi nekdy lezou krkem😅

velkabublina
13. říj 2023

@andromeda818 myslím, že ano. Rozdíl je v tom, že já už jsem ve svém věku dítě nechtěla a jako neplodná, jsem antikoncepci neřešila.

andromeda818
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
velkabublina
13. říj 2023

@andromeda818 to je fajn, že jsi takhle nastavená. Jedna moje babička měla čtvrté dítě ve 38 a druhá ve 42 letech, tak mám i příklad z rodiny a vím, že kolikrát těm dětem prostě nestačily. Dítě mám v pozdějším věku a snad se s tím nějak popasuju. Jo a ty statistiky... znám docela dost žen po čtyřicítce,co otěhotněly celkem bez problémů i těhotenství měly ok.