Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Nedaří se - první návštěva lékaře

malinkaelinka
10. lis 2018

Ahoj všem,
půjdu rovnou k věci. V dubnu 2017 jsem si nechala vyjmout Mirenu a od té doby máme nechráněný styk. Miminko si s manželem přejeme - má to různé fáze. Od "asi teda jo" po "okamžitě chci být těhotná" přes "je mi to jedno" po aktuální stav "mám spoustu jiných zájmů a miluju náš bezdětný život, ale jak vidím mimino, je mi do pláče, že já svoje nemám". Zkrátka dozrál čas na to, přiznat si, že je něco špatně a začít to nějak řešit. Co mě čeká jako první u lékaře? Jaké testy a prohlídky, na co se mám připravit? A co manžel, na spermiogram mu žádanku vypíše můj gynekolog nebo musí někam extra? Nejsem plně rozhodnutá tenhle krok udělat, pořád bych tomu raději nechala přirozený vývoj, ale nerada bych se přirozeně vyvinula k tomu, že mi bude pětatřicet a zjistím že mému otěhotnění brání nějaká banalita a už jsem dávno mohla být zasloužilá matka fotbalové jedenáctky. Jinak my sami kromě sexu neděláme nic extra, někdy na jaře jsem brala asi dva měsíce gynex, pak jsem se na to vyprdla a to je vše.

preiba
11. lis 2018

Ahoj, řeší se to až rok po zahájení snažení co já vím. Po antikoncepci se tělo čistí, mně dokonce říkal doktor, že to trvá rok, u někoho i dva... záleží na věku, na citlivosti a plno okolnostech..
Já brala gynex na upravení cyklu a hned jsem otěhotněla, ale předtím jsem neměla skoro rok antikoncepci. S prvním miminkem jsem otěhotněla až po roce a půl po vysazení... Po té Mirene to je ale asi snazší ne? Ta asi nebrání nijak otěhotnění ne? Jinak sex je samozřejmě důležitý při početí 😁, ale když se provozuje denně, tak semeno ztrácí na kvalitě. Je lepší od den az dva. Největší roli ale hraje beztak psychika... Nám se to povedlo pokaždé až když jsme se na to úplně vy****i😁 hodně štěstí

malinkaelinka
autor
11. lis 2018

@preiba to ale není úplně odpověď na můj dotaz, mě zajímá, co se bude dít u lékaře 🙂 Nechraneny styk máme už rok a sedm měsíců a denně to fakt není :D Psychika - já se na to nijak neupinam, věnuju se práci, fitness, cestování, rodině, na dítě si vzpomenu, jen když nějaké vidím 🙂 Takže jaké budou první kroky lékaře?

preiba
11. lis 2018

@malinkaelinka tak nejprve udělá asi prohlídku kompletní, odběr krve apod.
Musí zjistit, zda je Tvé tělo schopné ovulace, jak máš pravidelný cyklus, zda je u Tebe zkrátka vše v pořádku ( po hormonální stránce, ale i třeba propustnost vaječníků a tak), dělá se i ultrazvuk... Pak je na řadě posouzení spermií partnera pokud na to dojde a pak už jsou různá genetická vyšetření pokud se nedaří... Každý lékař má ale jiné postupy. Mám tři kamarádky co se snaží skoro 10let, daly už statisíce za oplodnění a stále jim to nejde. Ta jedna teď přešla k jinému lékaři a hned se posunuli zase o krok dopředu. Záleží i na lékaři... Je o tom ale milion článků na netu 🙂

lachtanice86
11. lis 2018

@malinkaelinka nejdřív ti bude dělat prohlídku, hormonální profil z krve, ta se bere tuším první tři dny ms. Potom možná bude pomocí utz kontrolovat dozrávání vajíček-folikulometrie, pokud uvidi že vajicka dozrávaji muze zjistit casovany stxk pomoci nejake injekce hormonu ( pregnyll nebo ovitrelle) chlapa pošle na spermio s žádankou. A pak se uvidí co výsledky. A nebo když už se snažíte rok se objednejte rovnou do nějakého CAR

vineta
11. lis 2018

@malinkaelinka Ahoj, řešila jsem podobné, byt s trochu jiným průběhem. Záleží hodně na tvém gynekologovi, Resp na jeho přístupu a ochotě. V první řadě je třeba zjistit, jestli máš vůbec ovulaci. Orientačně to můžeš zjistit doma (ovulační testy, měření bazální teploty), mně gynekolog udělal krevní test, dle hladiny progesteronu zjistil, že k ovulaci došlo, popř. může dělat folikulometrii, kdy v předpokládaný dny ovulace ultrrazvukem přesměruje, zda roste folikul. U mého doktora mu stačil ten krevní test, na folikulometrii ev. neměl náladu, takže ověřil, že jsem v tom jednom cyklu ovulovala, a měli jsme se snažit dál, že třeba po půl roce by poslal muže na spermiogram, takže- ano, předpokládám, že obvodní gynekolog dokáže zařídit i spermiogram. Já se vzhledem k věku (34) rozhodla nečekat a rovnou jít někam, kde se na to kouknou komplexněji, takže jsem nás přihlásila do CAR. Udělali mi hormonální profil (ten rozhodně doporučuju), testy na různé záležitosti typu chlamydií a podobně, pohlavně přenosný nemoci -mně i partnerovo, protože všechno to může plodnost ovlivňovat, muži udělali spermiogram a po zjištění výsledků (u nás vše v pořádku) doporučí další postup. Většinu z těch testů dokáže zajistit i OG, jen nevím, jak je to tam s placením- v CAR nám šlo všechno na pojišťovnu. Já mám jedno (neúspěšný) těhotenství za sebou, jinak by mě pravděpodobně poslali ještě na průchodnost vejcovodů, pak může být problém hematologický, imunologický, ale základ je ten hormonální profil, STD a spermiogram. Pokud máš dobrého lékaře, tak základ stačí přes něj, já bych si o všechno musela říkat a trvalo by to minimálně o půl roku dýl než v CAR, takže jsem ráda, že jsem šla přímo ke zdroji.

merope
11. lis 2018

1. je dobré se zkusit poptat u gynekologa - ten může vypsat žádanku na spermiogram případně udělat i nějaká vyšetření ženy
2. jestli jsi ve stavu, kdy už z toho "vyšiluješ", tak je možná dobré se rovnou zaregistrovat do nějakého CAR (na Koníku je dost referencí podle místa bydliště). Tam je první konzultace, kde proberou celkovou anamnézu a pořeší, co může být špatně - krev a hladiny hormonů v různých fázích cyklu, spermiogram partnera, kontrola, zda probíhá ovulace, jak má (ultrazvuk), případně i další věci jako kontrola průchodnosti vejcovodů (dělá se několika způsoby), je-li podezření případně i standardně krev na imunologii (zda nemáš např. protilátky proti spermatu) případně i genetická konzultace. Tohle všechno dá doktor(ka) v CARu dohromady a navrhne řešení - pokud se objeví problém, tak samozřejmě toho problému (např. hormony na srovnání cyklu, vyvolání ovulace a domácí snažení při ovulaci, laparoskopická operace, je-li skutečně problém v děloze atp.). Pokud problém neobjeví, tak je ideál začít v IUI = inseminace, hradí 6x do roka pojišťovna a mladé (pod 35) holce bez problémů může stačit i jenom to, že se trošku pomůže. Mně teda IUI pomohlo i v seznámení se s CAR, se srovnáním si to v hlavě a byl to dobrý předstupeň na IVF. Případně je IUI i dobrý doplněk v měsících, kdy se na IVF nemůže (je dobré pár cyklů vždy počkat).

Pokud už z toho "blbneš", tak třeba CAR Gennet míval (a snad stále má) i psycholožku a několik návštěv zdarma pro své pacientky. Já tam byla asi 2x, pak jsem pořád lítala po doktorech, "něco se dělo" a bylo to lepší (a hlavně už pak nebyl čas). Psychika je hodně důležitá - dost holek otěhotní, když se přestane snažit. Koneckonců já už se začala smiřovat s tím, že dítě nebude, začala jsem si hledat náplň života bez dítěte, šla na IVF, ale vůbec jsem neplánovala, co kdyby to vyšlo, měla jsem naplánovanou naopak kupu aktivit s těhotenstvím se neslučující - a pak udiveně a nechápavě koukala na sestřičku v Gennetu, když mi řekla, že to vyšlo.

merope
11. lis 2018

Jo, jen poznámka pod čarou - jsem těhotná po 5. cyklu IVF s darovanými oocyty, skutečně řešit jsem to začala ve 38, než jsem se dostala do CAR, bylo mi 39, teď je mi 43 a čekám první dítě. Určitě čím dřív se začne, tím líp.

biedronca
11. lis 2018

@malinkaelinka Snažíme se na chlup stejně, ale jsme už v CARU, a behem tohoto roku dva potraty.
Ono je strasně důležité, jaká je tvoje gyn. Jestlli to začně řešit hned, a ona. Ona může udělat hormonalní profil,poslat přítele na spermiogram (napíše zadanku) a můžeš tam docházet 3 měsíce , užívat Clostylbegyt (na podporu rustu folikulů) a chodit zároven na pravidelně ultrazvukové kontroly ,aby viděla jak folikuly rostou.
Ale....
tohle vse může klidně udělat tvoje gyn,ale né všechny gyn jsou k tomu "Přístupné". Ty jsi už ve fázi,kdyz se nedaří dlouho a pokud uvidíš že tvoje gyn "zase čeká další 3 měsíce a pak stím začně něco dělat" objednej se rovnou do CAR.
Do Car nepotřebuješ zádanku, ani ty, ani přítel na spermiogram. Ten je zdarma v rámci zdravotního pojištění!Prostě jen zavoláš, objednáte se a je to. Bez papírů, bez důvodu.
A tam to udělají vše výše uvedené, vstupní pohovor (bacha do CARU se čeká klidně i několik měsíců,proto to řeš HNED), oba odběry krve, pak hormonalní profil, mezitím přítel spermiogram ( konkretnější vysledky jsou do 14-30 dní!), budeš chodit na ultratvzuk aby vedeli jestlli ovulace je a kdy probíha.

vineta
11. lis 2018

Ještě bych dodala, že CAR se není důvod bát, je ti dle profilu 28, máš ještě čas, takže nemusíte hned- pokud tedy bude vše v pořádku- do nějakých invazivnějších metod, pro začátek klidně stačí časovaný styk, v CAR by ti vlastně jen pohlídali, kdy se máte snažit doma. Nás tedy rovnou směřují na inseminaci, protože mi zanedlouho bude 35, což je hranice, kdy šance vcelku prudce klesají. Přijde mi to lepší, jít rovnou k odborníkům, než to zkoušet přes OG.

baskervile
11. lis 2018

Já osobně bych se třeba na domácí ovu testy moc nespoléhala. Dělala jsem je fakt pečlivě, zjistila jsem podle nich , že vůbec neovuluju a otěhotněla jsem. Fakt je lepší, když ti udělají hormonální profil na gyndě

merope
11. lis 2018

@baskervile Ono je poměrně vysoké procento žen, kterým prostě nefungují. Já je zkoušela, když už jsem chodila do CAR, takže jsem věděla, že ovuluji normálně, jenom trošku dřív (typicky někdy kolem 9-12. dne cyklu), ale ovulační testy to v měsících, kdy jsem nebyla v CAR, vůbec nezachycovaly. Tak jsem se pak dívala na nějaké info k testům - a prostě je normální, že fungují jen někomu.

baskervile
11. lis 2018

@merope právě proto to píšu, aby tazatelka neztrácela čas a radši si to nechala zkontrolovat u doktora

kos_atka
11. lis 2018

@preiba jen dodám Ptala jsem se gynekolozky na ten sex denně a kvalitu spermii,říkala,ze se to sice rika, ale ze to není pravda Je teda fakt,ze nám se zadarilo na dovolené,sex několikrát denně po cely týden a spermie to zvládla (a byl to pravděpodobně až poslední den neb ovulace měla proběhnout až dva dny na to) 😁 S trochou štěstí reknu za 18let,jestli byla poznamenaná 🙂))

mona91
11. lis 2018

@malinkaelinka ahoj nečtu ty předešlé komenty, teď to máme čerstvé za sebou. Tvůj gynekolog ti napíše zadanku na CAR (centra asistovane reprodukce) ty se objednas. Na spermiogram může jít muž hned při první návštěvě nebo se musí objednat to je podle pracoviště ale musí byt abstinence 2-5dni. Na první prohlídce sepisovat anamnezu udělá se gynekologicke vyšetření včetně zrcadel a ultrazvuku, koukaj když jsi třeba 12-17den cyklu jestli rostou folikuli a chystá se ovulace. A udělají odběry - pohlavně přenosné nemoci, biochemie, krevní obraz, stitnou zlazu ....a ty dostanes zadanku na dokončení hormonální profilu na který jdeš 1-3 den cyklu. Pak si té objednavaj na kontrolu podle tvého cyklu většinou 10-17den podle délky cyklu aby koukli na případnou ovulaci - respektive zvětšení folikulu. Podle výsledku se naplanuje další postup. Když je dobrý spermiogram začíná se třeba s clostilbegytem a pak pokud se zvětší folikul tak si pichnes ovitrelle na vyvolání ovulace a naplanuje se styk, stejný postup muže byt u inseminace. Já musela byt na inseminaci stimulovala přímo injekčnima hormonama. A když ani toto nezabere tak IVF. Pokud vyjde spermiogram úplně nulovej tak se rovnou naplanuje IVF. Zkusí odebrat sperma tvého muže a využít životaschopné spermie nebo je možnost dárce ale to už je opravdu hoooodne dopredu a černé scénáře. Mám to za sebou já, nakonec jsem teda otěhotněla spontálne 😀, teď je na tom sestra a dvě holky z práce a každý s jiným problémem. Ale začátek byl stejný.

baskervile
11. lis 2018

@kos_atka no, nevím, ale když se dělá spermiogram, tak se doporučuje před ním tak tři dny v sexu abstinovat, takže den/kvalita spermií nějak určitě souvisí

mona91
11. lis 2018

@kos_atka doporučuje se to v CARech tu abstinence chtějí taky, to ze se vám zadarilo při takové frekvenci je známka toho ze chlap je jak se říká Alfa samec 😉 spermiogram byl měl víc než jen normospermicky. Ale takových mužů je jak šafránu a i ta normospermie začíná klesat desivou rychlosti podle nejnovějších průzkumu a výzkumu v této oblasti.

malinkaelinka
autor
11. lis 2018

Díky všem za příspěvky. Ještě to celé promyslím, objednám se asi zatím ke svému lékaři a uvidíme. Děsí mě to množství náštěv, které se navíc musí plánovat podle cyklu, pokud by mi v tu dobu vycházela ranní směna, tak je to naprd, to by kolegyni šiblo brát to pořád za mě. Hlavně nevím, jak bych to vysvětlila. A termíny jako plánovaný styk mi nahání husí kůži. Dítě bych chtěla, ale zatím asi ne natolik, abych tohle všechno chtěla absolvovat. Takže uvidím, co navrhne můj doktor (už minule mi říkal, že pokud to budu chtít řešit, ať přijdu a řekneme si co a jak, je to sympaták a myslím, že se na nečem určitě domluvíme).

mona91
11. lis 2018

@malinkaelinka těch kontrol není tolik. Já dělala taky na směny a tím, že tam bylo víc možností v tom rozmezí 10-17DC tak se to dalo vykoumat. V Praze některé CARy jsou až do šesti do večera. Při první návštěvě to je v jeden měsíc návštěva plus pro tebe ten odběr krve. Další měsíc jedna návštěva s výsledkama a navrhne se další postupa rovnou eventuelně dostaneš léky když by byl problém u tebe. Já tam pak na další kontroly chodila sama protože dát dohromady termín pro mě i pro manžela bylo složité a stejně mi dělali jen folikulometrii - to zjištění zda budu ovulovat, protože u manžela bylo všechno v pořádku. Záleží na prioritách. Já vždycky htěla dítě brzo, nejlíp mít do 25 dvě, ale bohužel trvalo nám víc jak dva roky než se zadařilo. Všechny okolo těhotné a já obrečela každý cyklus. Mojí sestře je teď třicet a ví že dítě chce ale není to pro ni priorita, ale tím že už víc než rok tomu nechávaj volný průběh a nic tak se rozhodli to řešit. Ale zatim jí to díky bohu na palici neleze. Je to individuální a hlavně je to na vás to rozhodnutí.

preiba
11. lis 2018

@kos_atka mne to říkal taky doktor a i ta kamarádka co se snaží o to miminko to má jako doporučení... Tak kdo ví 🙂

vineta
11. lis 2018

@malinkaelinka Plánovaný styk děsí snad každýho 🙂... Jsi ještě věkově v pohodě, můžeš si dopřát zjištění, zda je vše ok, a nechat tomu pak volný průchod. Ale rozhodně je namístě zjišťovat, jestli není nějaký problém, to jsi se rozhodla rozumně. Tak držím pěsti!

karoczde
11. lis 2018

Zkus se zaměřit na svůj cyklus..jak dlouho trvá, případně jestli jsi někdy zkoušela zjistit kdy ovulujes, jestli nemáš nějaké problémy, např:s menstruaci...abys mohla lékaři říci co nejvíce. Jak probíhají tyto kontroly jinak neporadim, já otehotněla dá se říct hned..jednou to bohužel skončilo ZT a teď jsem podruhé a jsem 10+2. Tak doufám, že teď už to bude v pořádku..
Zpět k tobě a proč sem píšu:. Já si předtím pořídila Personu monitor (je to nehormonalni antikocepce, která na základě tvého cyklu vyhodnocuje zda máš plodný či neplodny den). Já to nejdřív používala jako antikoncepci a s manželem jsme se milovali pouze v zelené dny, kdy je riziko nejmenší..pak jsem se ale rozhodla ji trochu zneužít a milovali jsme se v červené dny, kdy je velká pravdepodobnost. Pak mi 2 dny monitor ukázal ovulaci a ještě jsem si to pro jistotu ověřila ovulacnim testem a byl tam krásný smajlik🙂. Po sexu jsem ještě využila tzv. Prstíkovou metodu a pockala chvíli se sprchou a nešla na wc...a povedlo se 🙂.
Neztracej naději🙂

malinkaelinka
autor
11. lis 2018

@karoczde ovulaci poznám podle píchání v podbřišku, vždy tak kolem desátého dne cyklu plus mínus. Ničím jsem to neověřovala, ale je to každý měsíc, vždy stejné a pravidelně touto dobou. Cyklus mám celkem pravidelný. (pokud je nějaké prodlení, tak vždycky na základě něčeho - vysoce náročná fyzická aktivita, nemoc atd.)

leymea
11. lis 2018

@malinkaelinka prodleni muze byt i tim, ze se Ti opozdi ovulace a tim padem se Ti prodlouzi cyklus, protoze lutealni faze (od ovulace do MS) je stejne dlouha. Blby je, ze ovulaci citit muzes, ale bohuzel k ni nemusi dojit. Normalne muzes ovulovat, ale pokud partner ma spatnej spermiogram (snad nema) tak je to k nicemu. Radim Ti, zajdi ke svemu gynekologovi, udelejte zakladni vysetreni (HP, folikulometrie a spermiogram u chlapa). Kdyz bude vse v poradku tak tomu klidne nechte jeste volny prubeh, ale kdyz se zjisti problem tak je dobry to resit. My kdyz jsme se snazili rok tak jsem sla na gyndu, ale normalne na rocni prohlidku s tim, ze ji to reknu. Jelikoz zjistila v PC, ze uz rok neberu HA tak se me zeptala jestli se snazime o miminko a jestli bych to chtela resit, ze je ten spravny cas. Samozrejme jsem souhlasila a hned mi delala folikulometrii a vypsala zadanku na spermiogram. Bylo brzo tak si me pozvala za tyden znova, byl tam krasny folikul a za tri dny jsem prisla opet a byla mi potvrzena ovulace. Pak na zacatku cyklu jsem sla na krev kvuli HP. Vse bylo v poradku, donesla jsem papir s vysledkem spermiogramu, ktery byl nadprumerny. Nabidla mi clostilbegyt (myslela jsem, ze se bere jen kdyz zena neovuluje), domluvili jsme se, ze to zkusime max.tri mesice a pak pujdem do CAR. Druhy cyklus se zadarilo. Preju hodne stesti 🙂

kristyn.g
12. lis 2018

@malinkaelinka já byla na jedné prohlídce v době cca 9 den cyklu (po roce snažení), nabrala mi krev, podívala se jestli dozrávají vajíčka a dostala jsem žádanku na spermiogram... to je to nejjednodušší. Spermiogram je za dvě hodiny hotový, žádné složité vyšetření to není, výsledek na počkání. Když jsme zjistili že spermio ok a hormony z krve také ok tak další mjěsíc zase na změření folikulu... zjistilo se že vajíčka nezdozrávají, tak clostilbegyt... další měsíc se našel polyp v děloze a šla jsem na jeho odstranění kdy se udělala průchodnost vejcovodů... vše ok.. dostala jsem další clostil ale nestihla jsem začít brát, další měsíc po pooperační kontrole jsem otěhotněla...

takže... já bych doporučila vykašlat se na měsíce zkoumání a běhání na nějaké měření, nejdřív bych si nechala udělat ten hormonální profil a spermiogram.. hned víš na čem jste to je to nejzákladnější... taky se můžete jak říkáš snažit xy let nebo měsíců a zjistit během dvouhodinového vyšetření že problém je v líných spermiích

stalo se mé kamarádce, chodila každou chvilku na folikulometrii, průchodnost vejcovodů, sex na čas a nic a po roce skoro teprve šli na spermiogram kde se ukázalo že problém jsou spermie, tudíž zbytečné tahanice po měřeních...

kristyn.g
12. lis 2018

@malinkaelinka jinak píchání v podbřišku ještě neznamená že je ovulace uspěšná... musí tam být také oplodnění schopné vajíčko, musí být průchodný vejcovod a musí tam být spermie ve vhodnou dobu. taky jsem měla pravidelně příznaky ovulace jako to píchání a stejně nic rok a půl...

kos_atka
12. lis 2018

@baskervile tak to chapu To je totez jako se doporučuje dělat test ráno,přesto bude pozitivní i odpoledne Pokud se měří spermie a není sex,bude větší koncentrace z čeho měřit Nevím,možná to platí jen u naprosto zdravého člověka

normalnimatka
12. lis 2018

@malinkaelinka jinak jestli to tu nepadlo - nečtu komentáře - problém může bejt "jen" v tom, že děláš na směny.... jako je to fakt blbý, já vim. ale je to tak, někdy to prostě vadí. není to přirozenej cyklus života a tělo si může myslet, že jsi asi v ohrožení života, když jsi naživu v noci a ve dne spíš, a že teda není úplně bezpečný teď počít dítě.

malinkaelinka
autor
12. lis 2018

@normalnimatka ale já nedělám noční, dělám jen ranní a odpolední, a to až poslední rok, po vyjmutí Mireny jsem pracovala klasicky od rána do odpoledne - po-pá a pak jsem byla 4 měsíce doma. (teda stavěla jsem dům :D, ale režim byl pravidelný).

normalnimatka
12. lis 2018

@malinkaelinka no tak tim líp🙂

normalnimatka
12. lis 2018

a než bych čekala na ty různý vyšetření, zkoušela bych asi něco pro to i tak udělat. chápu, že to nechcete hrotit vlastně, ale tak to je spíš myšlenková záležitost. a když si např. koupíš na zkoušku drmek, nebo kontryhel...myslim, že nic nemůžeš zkazit. nebo hormonální jóga, cvičení mojžíšový, rovnání kostrče dornovou metodou, pffff atd🙂

Sem začni psát odpověď...

Odešli