Snaha o miminko a situace v práci

cotty
28. črc 2018

Ahoj,jak jste to měli zařízené,když jste se snažili o miminko?Měli jste práci a smlouvu na dobu neurčitou?Mám smlouvu na dobu určitou a mám strach,jak se bude hledat práce s prckem,když nebudu mít kam se vrátit.Přemýšlela jste některá nad tímto?Řesila jste to?

duckie
30. črc 2018

Mám smlouvu na dobu neurčitou. Máme v plánu dvě děti hned po sobě, takže je jasné, že do práce se minimálně šest sedm let nevrátím.
Je to malá rodinná firma a kdo ví, co bude za rok dva, natož za takovou dobu. Klidně mohou ukončit činnost, šéf to prodá někomu jinému, určitě se změní kolektiv atd.
Nemusím to řešit finančně, takže je mi to tak nějak jedno. Prioritou pro mě teď je rodina 😍

blahova_andrea
30. črc 2018

s dětmi se práce asi všeobecně hledá hůř, ale myslím, že je to o vzdělání maminky, o jejích možnostech hlídání, dojíždění apod. spousta matek se má kam vrátit, ale stejně se z nějakého důvodu nevrátí a najde si něco jiného. řešit potomka jen podle toho jakou mám smlouvu mi tedy přijde blbost 😉

bayt
30. črc 2018

@priefi Všechno má svoje výhody ale i nevýhody. Já jsem prostě taková, že mám ráda svoje jistoty, přijde mi, že je strašná spousta nezaměstnaných žen nebo žen, které vzaly místo za kasou, protože v oboru už to nejde...Je fakt, že těch tvých sedm let bych na dítě nečekala, ale většina čeká na takovou smlouvu max. tři roky a to myslím, že vydržet jde. Nechci být prostě závislá na manželovi, člověk nikdy neví, jestli chlapovi nerupne v kouli...

priefi
30. črc 2018

@bayt jasne to chapu, taky jsem byla zklamana, kdyz jsem dostala dalsi smlouvu na dobu urcitou, kdyz opevovali, jak jsou se mnou spokojeni. Pravidla nepravidla, doufala jsem ve smlouvu na neurcito. A uprimne, kdyz mi rikali, ze mi drzi misto, nebyla jsem si jista dokud jsem nepodepsal smlouvu o prodlouzeni behem rd. Ted jsem jim sla oznamit, ze jsem znovu tehotna a rekli mi, ze se bat nemusim, ze pak prodlouzi, ale to je otazka 3 dalsich let a muze se toho stat spousta. V praci jsem si udelala dobre jmeno, verim, ze pokud budou moci, dodrzi to, ale lepsi pocitat s tim, ze to nedopadne, nez byt pak zklamana. Pokud to nevyjde, doufam, ze najdu praci. Kdyz jsem zacinala hledat v roce 2013 byla jeste patrna krize a o absolventy VS nebyl moc zajem, ted je situace na trhu zase o necem jinem a za 3 roky zase bude jina. Nebudu absolvent, budu mit praxi, ale budu matka... avsak jako mladou absolventu ve me take videli v brzke dobe potencionalni matku, co si budeme povidat... Clovek nikdy nema jistotu. A co se tyce manzela, to vis, ze jsem taky nechtela byt zavisla, ale behem rd to tak nejak je no... a pak snad nejaka prace bude, verim, ze ano... po rd bude sice asi tezsi najit zase tu sebejistotu, ale verim, ze mam na to si najit dobrou praci 😊 A pevne doufam, ze manzel dodrzi manzelsky slib 😊 v tomhle jistotu clovek nema zadnou... to mas bohuzel pravdu

michaela_2
30. črc 2018

@bayt
@priefi Holky, známá byla vdaná 6 let, má dvě holčičky, byla s nimi doma 5 let celkem, nu a jejímu manželovi ukázkově ,,ruplo" v bedně, jak píšete - našel si slečnu a odstěhoval se. O holčičky ale přijít nechtěl, takže střídavá péče. Známá se měla původně po rodičáku vracet do původní práce na poloviční úvazek, ale vlastně díky tomu, že milý tatínek najednou začal fungovat - prostě jedou půl napůl výchovu a péči o děti, ať jsou nemocné nebo ne - zjistila, že má podstatně více času a možností. Našla si vysněnou práci, úplně v jiné firmě a je spokojená. Samozřejmě to není ideální případ - vše je na úkor času s dětmi, ale chci jen říct, že ani když chlap zklame, nemusí to znamenat že je ženská s dětmi v háji - leckdy spíš naopak 😀

Já měla děti hodně brzy. Ještě jsem studovala VŠ. Teď jsou větší, práci jsem našla skvělou - možnost home office, v případě že jsou nemocní. Můžu si částečně pracovní dobu organizovat podle sebe. Nikdy bych neodkládala děti X let (pokud bych měla partnera a chtěli jsme je oba), kvůli práci. Práci si člověk nějakou vždy najde, ale mít děti, tak samozřejmé vždy být nemusí 🙂

michaela_2
30. črc 2018

Jinak si myslím, že člověk si to stejně dopředu nikdy nenaplánuje na 100%. Samozřejmě také nesouhlasím s tím, když si někdo pořizuje děti a nemá ani na postýlku a hned od první minuty řeší soc. dávky - každého věc, pro mě věc nezodpovědná.

Ale trochu riskovat člověk umět musí. Ona ani ta neprůstřelná smlouva a jistota návratu po RD, není zárukou 🙂 Pro zaměstnavatele je primární, jak pak člověk funguje - vyhodit pak za nějakou dobu může vždy, pokud bude opravdu chtít, důvod si vždy najde. Takže pokud pak zůstane ženská sama se 2 dětmi, které budou třeba častěji nemocné a v práci jí nevyjdou vstříc - bude ve finále úplně jedno, jak dlouho děti odkládala. Spíš to je o tom, na rovinu si domluvit podmínky, které budou vyhovovat oběma stranám a i zaměstnavatel bude spokojený, než si něco ,,vydupávat", jak psal někdo výše 🙂

bayt
30. črc 2018

@michaela_2 Jasně, taky znám pár případů, kdy to bylo v pohodě, ale pak taky spoustu takových, kdy to v pohodě nebylo. A těch je většina, ono se stačí podívat tady na fóru. Ale taky každý musí zvážit, co si může dovolit, třeba jsou obory, kde není problém sehnat práci nikdy, to bohužel není můj případ. Neříkám čekat sedm let na smlouvu, ale všude, kde jsem byla, dávali smlouvu na neurčito už po roce, a to mi nepřijde žádná křeč počkat.

pucmelinka
30. črc 2018

Zalezi, v jakem oboru jsi pracovala, nebo co mas vystudovano...podle toho se odviji nabidka na trhu...a taky kraj,kde bydlis, pak praxe, jazykove znalosti

martinka_33
30. črc 2018

@bayt může se ti změnit kolektiv, nadřízený a už tam nebudeš ani chtít, ale chápu jak to myslíš, taková ta jistota, zadní vrátka, že máš kam jít

bayt
30. črc 2018

@martinka_33 Já bych šla upřímně ráda jinam, ale ten pocit že s koncem rodičáku na mě čeká můj french press a super kolegové, to je k nezaplacení...Nám se kolegové mění v podstatě klidně co půl roku (kolečka).

cotty
autor
30. črc 2018

Děkuji všem za reakce.Mám stabilního zaměstnavatele,u kterého nehrozí krach,ale jsem tam zaměstnaná jako zástup za mateřskou,takže nehrozí ani prodloužení smlouvy na neurčito.Samozřejmě je možnost že se paní nevrátí,ale personalistka mi na rovinu řekla,že tato paní nebude ten případ,co se nevrátí.

priefi
31. črc 2018

@cotty bohuzel v teto situaci bud budes pocitat s tim, ze smlouvu budes mit jen po dobu zastupu, nebo najdes si praci jinou, ale tezko rici, zda po roce by byla smlouva na neurcito. Ale opet bys musela cekat rok, abys mela stabilnejsi pozici. Takze tezko se radi. Spis zalezi na tom, kolik Ti je, jake mate s partnerem plany a vize do budoucna, jak moc chcete miminko, atd. Preji dobre rozhodnuti 😊 Mimochodem, nekdy mimi prijde hned dalsi mesic, nekdy se na nej ceka i nekolik let, protoze si dava nacas 😉

priefi
31. črc 2018

@cotty a jeste jedna vec, nevim, jak to chodi ve firme, ve ktere pracujes, ale treba znama pracovala v jedne firme taky jako zastup, ale jakmile se uvolnila podobna pozice, ji nabidli smlouvu bez zastupu a novemu cloveku na to uvolnene misto dali zastup a vzdy kdyz se neco uvolnilo, tak zastup mel ten nejnovejsi a ten, co tam byl dele uz zastup nemel. Takze taky moznost. Pripadne se zkus posunout v ramci firmy na jinou pozici a tak si zrusit zastup