Snaha o miminko a situace v práci

cotty
28. črc 2018

Ahoj,jak jste to měli zařízené,když jste se snažili o miminko?Měli jste práci a smlouvu na dobu neurčitou?Mám smlouvu na dobu určitou a mám strach,jak se bude hledat práce s prckem,když nebudu mít kam se vrátit.Přemýšlela jste některá nad tímto?Řesila jste to?

sailen
28. črc 2018

Měla jsem na dobu určitou a neřešila jsem, protože jsem věděla, že se budeme v průběhu rodičovské stěhovat.
Teď toho trošku lituji, protože toužíme po druhém, ale já už znovu nebudu mít nárok na PPM, když mi pracovní smlouva mezi tím vypršela.

lachtanice86
28. črc 2018

@cotty v době kdy jsem měla na neurčito jsem v práci, možná ze stresu několikrát potratila. Dala jsem výpověď, našla novou práci. Na dobu určitou a povedlo se. I podle doktorů skoro zázrak s mým zdravotním stavem. A co bude až mi smlouva vyprší je mi teď opravdu jedno. Hlavně aby byla malá v pořádku

vendelinka08
28. črc 2018

@cotty neresila bych neco co bude..situaci bych resila az nastane...ja jsem jsko osvc...a nevim co bude za 3 nebo 4 roky...jestli zase budu mit klientelu nebo co budu delat..za ty roky se muze hodne stat..prijde jina prilezitost...proste bych se tim netrapila dopredu...

cotty
autor
28. črc 2018

@vendelinka08 může se stát hodně,to máš pravdu :/

lucie01
28. črc 2018

Moc bych se na to neohlížela, u prvního jsem měla smlouvu na neurčito a stejně jsem se do práce nevracela, protože majitel firmu prodal a já jsem nastoupila do jiné práce, kde jsem měla na dobu určitou a otěhotněla jsem po druhé. Smlouva mi vypršela, když byl prcek na světě a mě končila mateřská a nastupovala jsem na rodičák. Prostě za tu dobu co je člověk s prckem doma, se může stát cokoliv. S dvěma dětmi je sice obtížnější hledat zaměstnání, ale kdo chce práci si najde 🙂

78marcela
28. črc 2018

V době, kdy jsem otěhotněla, jsem měla bezva práci, firmu, a ještě jsem začínala pracovat na částečný úvazek na dobu urcitou pro školu, která byla moji srdeční zalezitosti a moc jsem se tam chtěla vrátit. Byla jsem tam čtyři měsíce a otěhotněla jsem a zůstala doma na rizikovém.
Ale vzhledem k tomu, že jsem otěhotněla po šestém IVF, bylo jasné, co je prioritou. Ano, bylo mi to líto, protože jsem si tam už dvířka definitivně zavřela, ale zdravé a krásné děti jsou to nejdůležitější. Teď je velký zájem o pracovníky, nejsou lidi, takže práce se určitě nějaká najde.

dominikaromanova
28. črc 2018

Mám na dobu neurčitou a po rodičovské se tam velice rada budu vracet.

cotty
autor
28. črc 2018

@78marcela Teď právě zájem je,ale za 3-4 rok může přijít krize a bude to horší :/

78marcela
28. črc 2018

@cotty může..a taky nemusí. Jsou obory, ve kterých se bude přijímat pořád. A i když práci budeš mít na dobu neurčitou, tak v té krizi, kterou zminujes, může firma zkrachovat, můžeš o ní přijít..taky se můžeš přenastavit, změnit názor, zjistís, že tu práci dělat nechceš..nebo ti nebudou vyhovovat sněmy nebo prac.doba..nebo se tam změní šéf nebo kolektiv a ty si s nima nesednes a odejdeš..nebo budeš chtit další dvě děti a budeš doma osm devět let...těch proměnných je strašně moc..a plánovat se nic nedá takhle dopředu.

lida9
28. črc 2018

myslim, ze se situaci na trhu se prace vzdycky sezene, lidi je nedostatek a nevim co by se muselo stat, aby se to najednou zmenilo... takze bych byla uplne v klidu ohledne prace a klido se snazila o prcka... spis je dulezite platit nemocenskou, aby clovek dostal materskou a rodicovskou a nejen samotnou rodicovskou☺

budilinka
28. črc 2018

@cotty V dobe, kdy jsem otehotnela, jsem mela smlouvu na dobu urcitou. Tehotenstvi jsem oznamovala ve chvili, kdy jsem uz dostala smlouvu na dobu neurcitou. Potrebovala jsem jako matka samozivitelka mit jistotu a mit se kam po RD vratit. Ale situace se v praci vyhrotila (ne kvuli memu pozdnimu oznameni tehotenstvi) a uz pred nastupem na MD jsem vedela, ze se tam s nejvetsi pravdepodobnosti nevratim. 8 mes. pred koncem pobirani RP jsem zacala chodit s pritelem, ktery me nasledne zamestnal 😉 a tim se cela situace vyresila k me naproste spokojenosti. Jak pise
@78marcela, moudra to zena, dopredu ve vyhledu let se nic planovat neda.... nedelej si starosti. Mimi a zdravi vas obou je dulezitejsi. 😉

monaluza
28. črc 2018

Tak nejak neplanovane jsem otehotnela presne ve chvili, kdy mi zmenili smlouvu na dobu neurcitou, byla jsem za to hodne rada, ze budu mit jistotu a kam se vratit, jenze co se tak dozvidam o zmenach a lidech ve firme, uz tam snad ani zpatky nechci 😉. Takze pockame a za dva roky uvidime...

normalnimatka
28. črc 2018

neřešila jsem. mít dítě co nejdřív zamlada byla pro mě priorita.
tohle se nedá kalkulovat. momentálně je situace taková, že všude je otevřená náruč, jak je málo lidí a moc práce. za pár let to bude ale všecko úplně jinak. ale už jedno dítě mám, tak jako abych kvůli tomu šla jako podělaná do práce (protože jsem přesvědčená, že krize relativně brzo přijde a že bude dost možná daleko horší, než ta poslední), abych prostě nějakou práci sehnala, tak jako to fakt není priorita. ted jsem a budu prostě máma od malejch dětí, který mě potřebujou, a co bude za těch xy let, to je mi jedno. stejně bych nestihla se vrátit do práce tak, aby mi tam místo drželi, i kdybych tu smlouvu na neurčito měla. nestrčim dvouletý dítě někam do ústavu.

takže, řešila bych spíš, jakej je tvůj kontext. jak jste na tom finančně jako pár. jak to máte s bydlením a s případnejma plánama na bydlení. jak jsi na tom s tím, co můžeš nabídnout pracovnímu trhu (např. o zdravotníky je pořád nouze apod.), jaký máš výhledy na to, kdy bys tu smlouvu na neurčito mohla dostat (mám známý, který na to vyloženě čekali, jedna tajila těhotenství do podepsání další smlouvy:D), a taky tvůj a partnerův věk. já odjakživa měla nějakou pomyslnou hranici, do kdy se chci stát mámou a ne, opravdu mi není jedno, jesi by se to stalo v 27, nebo 30 letech. to je prostě moc velkej rozdíl pro mě. tudíž, hodnota mít dítě dřív by fakt předčila to, čekat tolik let na smlouvu. nehledě na to, že podnik může zkrachovat, nebo pracovní místo se zrušit, nebo já nevim co, a stejnak by ses kam vrátit neměla. stát s emůže prostě cokoliv za ty roky.

malinkaelinka
29. črc 2018

Ono se taky může ledacos změnit, ještě než otehotnis. Já jsem měla loni v n začátku dubna nechala vyjmout Mirenu, měla jsem smlouvu na dobu neurčitou, jenže v práci se během pár týdnů vyhrotila situace a já dala výpověď. Stavěli jsme s manželem dům svépomocí, takže jsem zůstala 4 měsíce doma. Moje úvaha byl taková, že kdybych náhodou otěhotněla, okamžitě nastupuju do supermarketu jako pokladní. Jenže ono nic, v listopadu jsem nastoupila do nové práce, smlouva na půl roku. Pak mi ji prodloužili na rok... příště už dostanu na neurčitou dobu a kdo ví, třeba ani tehdy těhotná nebudu. Takže jakékoliv plánování podle mě není nutné, spíš bych se třeba snažila vytvořit finanční rezervu...

bacika
29. črc 2018

@cotty Asi bych to teď neřešila, protože se ti může stát i to, že ti smlouvu neprodlouží a stejně budeš bez práce, tak budeš doma s prckem a budeš mít potom dost času chodit na pohovory a hledat si práci.

viki999
29. črc 2018

Já to teda řešila. U nás v práci se automaticky dává smlouva na rok dvakrát a pak až neurčito.. když jsem věděla, že je v plánu v průběhu dalšího roku otěhotnět, tak jsem si v práci pri změně smlouvy dupla, že chci neurčitou.. a dostala.. otehotnela jsem přesně dle plánu, takže ještě že tak..
Pro mě teda bylo důležitý mít jistotu že se budu mít kam vrátit i za cenu toho že vím, že já sama už tam možná nebudu chtít..

syrinxka
29. črc 2018

Neřešila jsem, měla jsem na určito a časově to zrovna vyšlo tak, že jsem byla ve 3. měsíci a nabídli mi smlouvu na neurčito a já šla s pravdou ven aby mi to tam neznepříjemnili až do mateřské. Práce se vždycky najde, když člověk chce tak najde. Dokonce se zadařilo tak, že jsem začala brigádně pracovat při rodičáku a už tam mám přislíbené místo na stálo. Takže se toho nebojte a jestli miminko chcete tak práci teď neřešte 🙂 hodně štěstí 🙂

almara2
29. črc 2018

Já mám práci na dobu určitou v oboru,kde je stále nedostatek personálu, zdravotnictví. Vrátit se tam stejně nemůžu,nemám hlídání a manželova práce nás živí,takže nemůže nijak ji omezovat a zkracovat,aby třeba vyzvedl deti. Takže asi tak.

martinka_33
29. črc 2018

Smlouva na dobu neurčitou je velká výhoda, když chceš víc dětí brzy po sobě, pak máš nárok na další mateřskou a to třeba v mém případě bylo 100 tisíc navíc, než kdybych měla jen rodičovskou.. Ale mimčo máme neplánovaný, takže tohle nerozhodovalo, spíš jsem měla štěstí, že móda smluv na dobu určitou k nám přišla až po mě 😀

penelope87
29. črc 2018

Neřeš to; opravdu to není zárukou ničeho mít smlouvu na dobu neurčitou. Otěhotněla jsem neplánovaně, smlouvu jsem měla na dobu určitou. Mohla a chtěla jsem nastoupit zpátky po 6 měsících (ještě 1 rok bych tam mohla být), ale změnilo se tam tolik věcí a tolik lidí a můj nový přímý nadřízený mi doslova řekl, že pokud se vrátím, že mi udělá ze života peklo, tak jsem se na to vykašlala. A dobře jsem udělala. Už bych se tam vrátit nechtěla. Teď pořád pobírám RP a jsem na volné noze. Mám nějaký kšefty a docela se daří.

priefi
29. črc 2018

@cotty ja na tom byla tak, ze jsem mela smlouvu na dobu urcitou, praci, ktera me bavila. Rikala jsem si, ze to pak bude asi docela boj. Po roce a pul na md a rd me v praci mile prekvapili, kdyz mi smlouvu prodlouzili, avsak zase na dobu urcitou na 3 roky. Mno... cekam druhatko, takze nevim, jak to bude. Ve skrytu duse doufam, ze mi smlouvu zase prodlouzi, bylo by to uz ale na neurcito (uz mi ji 3x prodlouzili). Nezbyva nez verit. A pokud neprodlouzi, bude treba hledat novou a se 2 prcky to asi tak jednoduche v dnesni dobe nebude... ale to jsou veci budouci, nekdy se to krasne vyrysuje, ani nevime jak... a nekdy je proste smula. Ale vis co? Ty deti za to stoji! Byt mamou je krasne!

bayt
29. črc 2018

@cotty Měla jsem smlouvu na dobu neurčitou a jinak bych do miminka ani nešla. Překvapuje mě naopak, kolik ženských jde do dítěte bez aspoň trochu jisté práce.

priefi
29. črc 2018

@bayt kdybych mela cekat, nez budu mit smlouvu na dobu neurcitou, tak bych ve sve praci musela cekat 5 let, nez bych si mohla dovolit mimi, nebo bych musela zmenit zamestnani a doufat, ze tam nepojedou taky na 3x3 😉 s tim,.ze u me v praci to maji nastavene 1rok a 2x3roky nez je neurcito... takze pro me jasna volba, ze jsem sla do risku, mimi bylo pro me dulezitejsi a budu doufat, ze mi v praci budou drzet misto (kdybych mela jen jedno, tak doslo behem rd k prodlouzeni a mela bych moznost nastoupit, ale ted riskuji podruhe)

penelope87
29. črc 2018

@bayt Já bych podle tohoto musela jít na potrat, rok počkat jestli mi prodlouží smlouvu na neurčito (což by stejně jisté nebylo, protože můj přímý nadřízený odcházel). Anebo si hledat práci jinde. Ale v mém oboru se taky praktikuje 1 + 3+3 roky, než ti dají na neurčito. Moje kamarádka měla dokonce 3+3+5, a pak se s ní rozloučili

opicka123
29. črc 2018

Já měla dobře placenou práci se smlouvou na neurčito a miminko se nedařilo, pak jsme se s manželem přestěhovali a nastoupila jsem na nové místo se smlouvou na určitou a okamžitě jsem otěhotněla. Naštěstí mě nevyhodili ve zkušební době, ale smlouvu mi už po roce během mateřské neprodloužili. Mě to ale nevadí, jsem ráda že mám dítě. Děti pro mě budou vždy na prvním místě, práce se vždycky nějaká najde 🙂

sarus87
29. črc 2018

Ja otehotnela kdyz jsem mela smlouvu na dobu urcitou, mesic pred otehotnenim mi zrovna smlouvu prodloužili na 3 roky,, takze bylo jasne ze se po rd do práce nevrátim a ani jsem tam zpet nechtela. Rd mam na 2,5 roku a mezitim mi v srpnu mi mela koncit smlouva u byvale práce. Ale uz v cervnu jsem podala vypoved a nasla jsem si praci ve firme, kde jsem se chtela dostat jako netehotna. Rodicak mam az do konce listopadu, ale do prace budu nastupovat uz ted koncem zari. Ano, je to drive a nekdy me zamrzi ze nemam rd na cely 3 roky a do práce pujdu, kdyz male budou 2 a 4 mesice, ale tuhle praci jsem chtela a navic mi nabídli podmínky, ktere se tezko hledaji, 5 minut jizdy autem, babicka, ktera bude hlidat dokud mala nebude chodit do skolky je po ceste, jen sjedu kopec a jsem ve firme. Libovolný ranni nastup a taky finance. Cely červenec jsem uz tam pracovala jako dpp a vim, ze pokud toto odmitnu, lepsi praci tak rychle nesezenu, navic se tam uprimne tesim. Pro zacatek mi nabidli zkraceny uvazek protoze vi, ze mala je jeste mala.
Necekala jsem, ze po rd si tak rychle najdu práci v super firme. Takze bych byt tebou neresila nejakou smlouvu. Samozrejme, ze jsme to doma s manželem řešili, ale sami jsme uznali ze hledat si novou praci tehdy nemelo smysl a cekat az jednou dostanu smlouvu na dobu urcitou tak bych mela deti nejdrive po 30.
Uvedomuji si, ze bych mohla bytbýt doma treba az do konce roku, ale jistota, ze vim, ze nastupuju do firmy kde uz to za ten mesic trochu znam a vim co me ceka me uklidnuje, nechtel bych byt v te situaci ze odmitnu a nakonec bych stresovala, ze musim hledat misto a kdo vi za jakych podminek.

bayt
29. črc 2018

@penelope87 No tak já jsem prostě dřív do miminka nešla a chránila se.

@priefi Tak já taky čekala čtyři roky. Ale to proto, že jsem se rozhodla celkem radikálně změnit obor a tak jsem musela v nové práci zase začít odznovu a zase čekat na smlouvu na dobu neurčitou. Ale pro mě nějaká jistota obživy a žádné stresy, že budu ještě ve třech letech dítěte bez práce, žadonit o práci (no ono se prostě po třech letech někdy i sedmi výpadku nehledá úplně snadno). Děkuju, nechci... Je teda fakt, že bych nikdy nepřistoupila prostě na smlouvu na dobu určitou na tři roky. Max. dva roky a dost, pokud si za tu dobu zaměstnavatel není jistý, že jsem dobrý zaměstnanec, pryč od něj.

priefi
30. črc 2018

@bayt ja nechtela mit pres 30 kdyz budu mit prvni dite 😉 a zamestnavatel tak bohuzel mel takova pravidla. Ono to vidi kazdy jinak. S manzelem jsme po 9 letech vzali a dalsi krok bylo miminko. Ono asi hodne zalezi kde v zivote jsi, ne jen kariernim, ale i osobnim. A deti jsem chtela mit 2 pred tricitkou (pozdeji mozna i 3.) druhatko to sice stihne jen tak tak o fous, ale stihne 😊

z190
30. črc 2018

Měla jsem na dobu určitou a absolutně jsme neřešili. Práce je a vždy nějaká bude. Tohle je důležitější 😘.

penelope87
30. črc 2018

@bayt Otěhotněla jsem neplánovaně; nikdy jsem těhotenství neplánovala. A další věc je, že v mém oboru bohužel všichni předpokládají, že maximálně po takových 7 letech jdeš dál, jinam. Není to úplně o tom, jestli jsi nebo nejsi dobrý zaměstnanec. Vlastně málokdy zůstáváš na jednom místě více než tak těch 7 let. A pokud máš smlouvu na dobu neurčitou a vrátíš se třeba po rodičovské, tak se s Tebou často chtějí domluvit na odchodu, protože už mezitím je jiný tým.