Špatný spermiogram, co dál?

lory303
4. únor 2017

Ahoj holky, včera jsem byla s přítelem na spermiogramu a nevyznám se v tom, jak moc špatně na tom jsme 😒 Prirozené otehotnení je snížené. Výsledky jsou: molidilita spermii : progresivní 15%, neprogresivní 0%, nepohyblivé 85%, Aglutinace - 1 stupeň, pH: 8,0, objem 5,5 ml, koncentrace spermii 15 mil/ml, celkový počet spermií : 82,5 mil., okrouhle formy : 2, Maskkrosp.vzhled: normální, zkaplnění: normální, viskozita:normální, Výsledek hodnocení: ASTENOZOOSPERMIE.

Pokud máte některá podobné výsledky nebo máte s ní zkušenost, prosím podělte se s ní. Doktorka nám k tomu nic moc neřekla, jen že to není dobré, ale zase není vyloučené normálně otěhotnět. Řekla nám at uziváme vitamíny. Jsou nějaké opravdu dobré? Předem děkuji za odpovědi.

raffaelo
5. únor 2017

@lory303 jestli pomohl nevim,ale měli jsme ho u obou deti. Take mel přítel spatny spg

lory303
autor
5. únor 2017

@lucy131311 jo to mas pravdu. My sice meli sex uz vcera, ale asi to dnes zopakujem, potom v utery. Kdyz mi pichnou ten pregnyl tak hned po nem ma byt sex nebo s nejakym hod.odstupem?

lucy131311
5. únor 2017

@lory303 To ti pak řekne doktorka, asi bude záležet od velikosti folikulů, ale mělo by být asi do 24 hodin

marion2017
5. únor 2017

@lory303 Po Pregnylu jsem příznaky myslím neměla, ale po kombinaci Clostil, Utros a Pregnyl jsem myslela 2x, ze jsem tehu: ostré pichani v prsou, pulzovani dělohy apod. Ve tvém případě mi přijde Clostyl zbytečný, až bych rekla kontraproduktivní-ale nejsem doktor. Mne rostly folikuly cca 1-2mm za den a píchala jsem si když byly tak 20-24. U mne byl problém, ze i po 2 Pregnylech nepraskly. Spermio se bere celkově a výsledek je podobný, ale doktor říkal, ze to můžou z kreslí viróza. Každopádně manželovi doporučil nějaké vitaminy, ale to uz jsem byla tehu 😄

lory303
autor
6. únor 2017

@lucy131311
@marion2017
Díky moc za rady, holky. Moc jste mi pomohly 🙂 zítra jdu na prohlídku k moji gyn. a ukážu jít spermiogram a zároveň si nechám pichnout pregnyl. Jsem zvědavá co mi řekne na výsledek spermiogramu a tu moji nízkou sliznici.

Jinak pokud tenhle měsíc neotěhotním, tak v březnen - duben chci jít na IUI, včera jsem nad tím přemýšlela a půjdu do toho. Nechci do sebe zbytečně cpát hormony bez výsledku.

marion2017
6. únor 2017

@lory303 drz se a na tu sliznici pij kontryhelovy čaj a zkus si uz teď koupi ten Gynex nebo Inositol, ať si na IUI ready. A dej vědět 😊

upuska
6. únor 2017

ahoj, díky moc za založení téhle diskuze, řešíme s přítelem podobný problém. Taky má závěr ze spermiogramu ASTENOZOOSPERMIE. objem 5ml, konzistence - norma, zkapalnění - norma, koncentrace 15mil/ml, pohyb rychlý progresivní 10%, pomalý progresivní 20%, neprogresivní 20%, imobilní 50%, morfologie - patologické formy 80%
V centru, kde prováděli vyšetření nám řekli, ať se neděsíme závěru, že norma (už nevim čeho přesně, mají pro ten výpočet nějaký vzorec) je 40 a on, že má 30, a je v klidu schopen spontáního početí..ještě jsem se ptala, jestli se to dá podpořit nějakými vitaminy, tak prý můžeme něco zkusit, na někoho to vliv má, na někoho ne....takže jsme odjížděli nejvíc spokojeni, přítel nadšený..když jsem to ale ukázala svému doktorovi, tak na to jen mrkl a pravil, že to teda nic moc..byl to pro mě docela šok..přetlomučila jsem mu, co nám pověděli v centru, nad tim jen vrtěl hlavou, že to teda nechápe a že to bude konzultovat..já to nechápala tuplem..☹ při další návštěvě mi řekl, že to konzultoval s nějakým kolegou, který to vidí stejně a ať si do další návštěvy rozmyslíme, jestli se necháme poslat do Iscaru nebo ne, že by mi udělal další vyšetření..ale že jako po-ho-da..že to je dneska problém spousty chlapů, že se s tim nic moc dělat NEDÁ, ale ať zkusí brát vitamin E...dost mě to zdrtilo, protože jsme s přítelem chtěli věřit spíš hodnocení z toho centra..už jen proto, že jsme si řikali, že by bylo naopak v jejich zájmu nám říct, že to bez nich nezvládneme..
No, tak jsem výsledky konzultovala ještě s jednou doktorkou, která se v závěru přiklonila k mému doktorovi..prý to fakt neni moc dobrý a s ohledem na můj věk by nelenila a šla do IVF..nicméně jsem pak znovu volala do centra, kde dělali spermio..mluvila jsem přímo s někým z laboratoře, pani byla moc milá a ochotná, říkala, že to sice neni optimální, ale že nevidí problém proč by se s tím nedalo otěhotnět, že pokud bychom jinak nedali, tak ať třeba zkusíme nejdřív IUI, že to je méně invazivní..ale že oni už tam viděli mnohem horší výsledky a nakonec se miminko povedlo..
Takže jsem z toho celá divoká a fakt nevim, co si myslet, narozdíl od přítele, který svým klukům prostě věří..Řikám si, že teď ještě jednou dvakrát poprosim mudra o folikulometrii, budu dělat stojky, abych eliminovala ztráty, těch šikulíků, co jsou v menšině 😀 a pokud to bude bez úspěchu, tak nevim..radši nemyslet, protože přítel v tuhle chvíli pomoc lékařů odmítá a má pocit, že 9 měsíců snažení neni tak moc, což asi není..ale zkoušet to další rok a marně..to si neumim představit..

absintka19
6. únor 2017

@lory303 ja jsem vdecna za 'zbytecne' hormony 🙂 a na prvni pokus IVF cekam zdravou holcicku. Cert vem hormony, miminko je miminko ;)

lucy131311
6. únor 2017

@upuska Já osobně bych se přikláněla síš k názoru v centru, kde dělali spermiogram, přeci jen mají víc zkušeností než běžný gynekolog. Ten pochopitelně vezme výsledky a když vidí nějaké hodnoty nižší, je se vším hned hotový. Ano, optimální to není, ale měli jsme výsledky na začátku horší a přesto to šlo. Ne přirozeně, jak už jsem psala, ale měli jsme těch problémů víc, z mého pohledu bylo zásadní, že já bez clostilu vůbec neovulovala, bez duphastonu nemám vůbec menstruaci a pod. Takže když se vyřešil tento můj problém, pak se zadařilo i s těmi ne ideálními výsledky od chlapa. A možná kdybych měla ty hormony užívat a snažit se doma, vyjde to na stejno jako to IUI, kdo ví, tuhle možnost jsme neměli možnost vyzkoušet. Ale já bych se té naděje určitě nevzdávala a když tak opravdu začala pozvolna nejdřív tím IUI. JInak pro chlapa vitamíny Energy Max, je to kombinace E a zinku myslím

upuska
6. únor 2017

@lucy131311 děkuju..my se taky spíš přikláníme k názoru centra..jednak je to pozitivnější a jednak jak jsem psala, podle mě by bylo v jejich zájmu si nás získat pro sebe, když už jsme tam byli, tak nám mohli nabídnout nějaký další řešení s jejich pomocí a ne nás poslat domu, ať se snažíme spontáně..ale upřímně..bojim se, abychom si nedělali plané naděje a neztráceli zbytečně čas.. teď na jaře mi bude 32 a nechci jen jedno dítě..
No a mě při hormonálním profilu zjistil zvýšenou hladinu prolaktinu, což mi možná blokovalo ovulaci, tak jsem brala dostinex, dneska jsem byla kontrolním odběru, zítra budou výsledky..ale tento cyklus podle UTZ ovulace proběhla..ale nezadařilo jsem, jsem 5.DC....příteli jsem objednala na doporučení holek ze skupinky Folandrol, prý má dobré výsledky..a ještě tedy kouknu na ten Energy Max..to by bylo aby nebylo 🙂

lory303
autor
6. únor 2017

@upuska Ahojky, moc se nevyznam v tech tvych názvech, co prosim te znamenají? - pomalý progresivní 20%, imobilní 50%, morfologie - patologické formy 80%. Me dr. rekla jen progresivni což máme 15%, neprogresivni -0% a nepohybilivé - 85%, ale pomaly progresivni, imobilni a patologicke formy vubec ve zprave nemam ☹ jinak my se snazime 8.měsíc a dáme tomu jeste dva měsíce snazení s clostikem, duphastonem a pregnylem a když ani tohle nezabere, tak se chystáme na IUI. Nechci do sebe cpat zbytecne hormony.
Jinak uzivas nejake hormony? Já zatím první měsíc ten clostibelgyt + od 16DC nasadim poprve Duphaston a zítra jdu píchnout pregnyl. Přitel je ze spermiogramu taky zdrceny, ale snazim se být před ním v pohode, at není jeste víc zdrcený. V noci brečím do polštáře, ale snažím se myslet i pozitivně.
Jinak hodně jsem přes víkend četla o vitaminech a dnes jsem objednala FertilMan Plus a Conceive Plus... mají super hodnocení, taky vyzkoušejte.
Já mám navíc po tom clostíku hodně nízko děložní sliznici, takže piju Kontryhelový čaj, dnes jeste koupim grepy, které mě byly doporučeny na růst sliznice.
Držím ti moc palce, at se zadaří 🙂.

Zatím o IUI neuvažuješ teda?

lory303
autor
6. únor 2017

@absintka19 Tak to máš pravdu. Pokud do 2 měsíců neotěhotním, tak vyzkoušíme IUI. Teď už beru taky hormony, clostík + duphaston + zítra jdu píchnout ten pregnyl. Jen se bojím těch injekcí do břicha. Co to vlastne presne je?

lory303
autor
6. únor 2017

@upuska Jo a pro sebe vyzkoušej Fertipronu. Ptali se mě v centru v pátek co uzivam ja a rekla jsem, že Fertipronu a dr.me pochválila, že je moc dobrá at ji beru dále.

absintka19
6. únor 2017

@lory303 co myslis? IVF? Stimulace na odber vajicek a nasledne oplodneni mimo telo zeny. Klasicke umele oplodneni. Jinak injekce jsem myslela ze nedam, bo z jehel mam strach, porad. Ale slo o mimi a to je pak jine 🙂 a cekame holcicku 🙂 dalsi miminka cekaji v mrazacku.

lory303
autor
6. únor 2017

@absintka19 Mě práve v centru řekli, že před IUI si budu pichat do břicha nějaké injekce, ale víc mi k tomu neřekla. Zeptam se na to za měsíc jak tam pojedu.

Je bolestive IVF?

absintka19
6. únor 2017

@lory303 vubec ne, pichala jsem injekce na stimulaci, samotny odber vajicek jsem mela v celkove narkoze, oplodneni mimo tela a samotny transfer jsem necitila vubec a trvalo to par vterinek 🙂 neni se vubec ceho bat. A pak se jen ceka na 12ty den po transferu na test.

lory303
autor
6. únor 2017

@absintka19 Já zatím mám neordionované jen IUI, ale kdyby ani to nezabralo, tak půjdu taky do IVF... mám z toho trošku obavy, ale pro miminko udelam cokoliv.

absintka19
6. únor 2017

@lory303 neboj, neni se ceho bat. Hlavne se neboj ptat 🙂

upuska
6. únor 2017

@lory303 upřímně já těm názvům taky nerozumím, opsala jsem to ze zprávy.. 😎 ale závěr byl asi ten, že těch schopných dostat se k vajíčku je 30%...
jinak já od začátku, co jsme tomu nechali volný průběh brala na střídačku Gynex, Jeřáb ptačí a ještě Feminu, abych si urovnala cyklus, protože jsem ho měla různě dlouhý..cca 21-32 dní..tak to zabralo a srovnal se mi na 25-26...předposlední dva cykly jsem pila jen kontryhelový čaj, měla jsem díky němu celkem silný ovulační hlen, což mě těšilo, ale taky jsem zřejmě díky němu špinila už čtyři dny před MS, tak jsem to vzdala...a teď jsem poslední měsíc užívala Dostinex na snížení hladiny prolaktinu, zítra budu mít výsledky jak zabral, ale na základě zkušeností jiných holek, dost počítám, že ano..
no a o IUI uvažuju jako další variantě, pokud to teď nevyjde pomocí té folikulometrie...jen nevím, kdy přítel uzná, že přišel ten správný čas..přijde mi, že se dost zabejčil..já bych samozřejmě taky byla nejradši, kdyby to šlo co nejpřirozeněji..vždycky jsem IUI a IVF brala jako super pomoc pro ty, kterým to nejde a teď, když to vypadá, že bych sama do té skupiny mohla patřit, se nějak nemůžu zbavit pocitu, že jsem selhala ☹

lory303
autor
6. únor 2017

@upuska Tak pokud máte 30% tak je to dobrý podle me. My máme tech progresivních jen 15%, takže jsme na tom hůř. Ten Kontryhelový čaj piju taky a je pravda, že minulý měsíc jsem špinila už 5DPO, tak nevím zda to není tím čajem. Objednala jsem si dnes čaj Ludmily Mojžíšové + Drmek forte. Tak jsem zvedava co to se mnou uděla. Zítra jdu na kontrolu, tak snad budu vedet více.
Ten pocit z IUI a IVF mam taky docela špatný. Vždy jsem chtěla mimi co nejprirozeneji, ale zase proč se zbytecne trápit. To IUI mi neprijde zase az tak špatné. Je to zase jistota, ze vyberou jen ty rychle a zdrave spermie, takže je to i větší jistota. Sice to neproběhne sexem, ale zase mi prijde, že co se snazime o mimi, tak ten sex je jiny, tak si rikam, ze az by se to povedlo, konecne by jsme na to nemysleli a ja se zase uvolnila jako drive. Toho IUI se uz fakt nebojím a pokud neotehotním ted v unoru, dam sanci jeste březnu a pokud ani ne v březnu, tak v dubnu jdu na IUI, jen nevím zda mam podstoupit IUI s hormony nebo bez. Ovulku mam i bez clostiku, takze mozna to podstoupim bez hormonu.
IVF si zatím pripustit nedokazu.

upuska
6. únor 2017

@lory303 třeba se vám do té doby zadaří a nebudeš to muset vůbec řešit 😉
a partner je k IUI svolný, nechává postup na tobě? Jestli máš ovulaci pravidelnou, tak bych to asi nechala bez hormonů, i když nejlepší bude názor doktora..
a s tím sexem to mám podobně..ne pokaždý, ale hlavně kolem poloviny cyklu, když se blíží ovulace to je prostě hlavně účelový..

lory303
autor
6. únor 2017

@upuska přítel je úžasny, chce podstoupit cokoliv. Dala jsem mu par rad, ktere jsem dostala a všechny splnuje. Dokonce si o tom i čte a na IUI určitě chce jít, když to jinak nepůjde. Já tomu dám šanci dva měsíce, poté IUI. Ty chceš jak dlouho se snažit sexem?

upuska
6. únor 2017

@lory303 já si řikám, že ještě tak dva cykly jsem schopná dát, pak se bojim, že už to nezvládnu..asi se budu modlit abych do otěhotněla do konce března přirozeně..snažim se vymyslet, jak se teď, co nejpřesněji trefit do ovulace..😀

lory303
autor
6. únor 2017

@upuska Jo tak to jsme na tom stejne 😀 Já mam mít ovulku zítra nebo ve středu podle dr.,ale dnes jsem si delala dva ovu testy a uplne negativni, tak kde je sakra zas problem? 😨🤐 nechápu to moje tělo.

upuska
6. únor 2017

@lory303 a jaký byly včera? jestli jí máš mít zítra, tak dneska už můžou být negativní..
jinak tu spousta holek psala, že měly testy negativní a ovu stejně proběhla..já jsem to měla naopak..mně se ovu test tvářil pozitivně, ale podle UTZ proběhla ovulace asi až za 4dny..takže tim se radši moc nerozptyluj 😉

lory303
autor
6. únor 2017

@upuska delam si ovu testy od 6DC a to byla carka silnejsi nez dnes, dnes jsem 12DC, ale nikdy ji nemam stejne silnou jak tu kontrolni. Vzdy ji mam uplne slabou a dnes dokonce zadnou. Takze nejsem jedina? Tak aspon ze tak. Kdyz jsem to asi 3x rekla moji dr.nikdy na to nereagovala, tak je me uz blbe se ji ptat po 4. Tak dik za info.

upuska
6. únor 2017

@lory303 mně doktor řekl, že by víc věřil fyzice než chemii..tedy víc ultrazvuku než proužkům na testu..tak jsem se rozhodla, že já budu věřit jemu a že to co viděl na utz byl fakt zralý folík 😀 snad ví co dělá..
asi jsi to tu psala, ale teď to nevidim..kdy jsi byla u dr?

marion2017
6. únor 2017

Já jsem také dělala testy a myslela si, ze čárka postupně tmavne až k ovulaci, neni to tak, každy den jsou hormony trochu jinak a směrodatná by měla byt opravdu pouze tučná čárka. Od šestého dne je to zbytečně, stačí 2-3 dny dle předpokládané ovu, tj i tebe po nebo ut. PS: po Pregnylu je to zbytečné, je to tehu hormon a já měla test 3 dny opravdu tucny..

lory303
autor
6. únor 2017

@upuska byli jsem v patek na spermiogramu a dr.mi udelala rovnou vysetreni. A zitra jdu znovu.tak budu verit taky doktorum 🙂

lory303
autor
6. únor 2017

@marion2017 ahaaa, to jsem nevedela. Diky ☺