Vhodná doba k otěhotnění po vysazení antikoncepce
Ahoj! Chtěla bych se zeptat, zda je nějaká doporučená doba, kdy je dobré počkat a pročistit si tělo po vysazení antikoncepce snažením se o miminko?
Stručné shrnutí
- Po vysazení hormonální antikoncepce lze otěhotnět okamžitě; v diskusi většina žen uváděla otěhotnění během 1–3 měsíců, zatímco některé čekaly půl roku až několik let.
- Gynekologové v diskuzi označili „pročišťování těla“ po vysazení za mýtus a doporučili sledovat obnovení ovulace ultrazvukem, měřením bazální teploty nebo ovulačními testy.
- Při plánování početí diskutující a lékaři doporučovali užívat kyselinu listovou alespoň 3 měsíce před početím a při dlouhodobé neregularitě cyklů konzultovat gynekologa (vyšetření hormonů, štítné žlázy, případně Duphaston nebo injekce).
Nejčastější otázky
Q: Jak dlouho po vysazení antikoncepce lze otěhotnět?
A: Otěhotnět lze hned po vysazení; v diskuzi většina žen hlásila těhotenství během 1–3 měsíců, ale někomu to trvalo půl roku až několik let.
Q: Je potřeba po vysazení antikoncepce dělat „detox“ nebo pročišťování organismu?
A: Gynekologové v diskuzi označili „pročišťování těla“ za mýtus a uvedli, že hormony se obvykle z těla odbourají rychle; některé ženy však zmiňovaly bylinné kůry (kontryhel, kopřiva, třezalka) jako osobní zkušenost, nikoli lékařsky ověřené řešení.
Q: Jak poznám obnovení ovulace po vysazení?
A: Obnovení ovulace lze sledovat ultrazvukem u gynekologa, měřením bazální teploty nebo ovulačními testy; v diskuzi bylo zmíněno, že ovulace může přijít i kolem 20. dne cyklu nebo být nepravidelná několik měsíců.
Q: Kdy začít užívat kyselinu listovou při plánování těhotenství?
A: Diskuse opakovaně uváděla doporučení užívat kyselinu listovou (folát) minimálně 3 měsíce před početím; jedna zmínka uváděla i výběr vitamínu C 1000 s postupným uvolňováním při nachlazení a nákup přípravku GS Mamavit jako zkušenost některých žen.
Q: Zvyšuje vysazení antikoncepce riziko dvojčat?
A: V diskuzi se objevily zkušenosti, že po vysazení může být zvýšená šance na dvouvaječná dvojčata, zvláště u starší ženy nebo při familiární anamnéze dvojčat; toto bylo prezentováno jako sdílená zkušenost, nikoli jednotný lékařský konsensus.
Q: Co dělat, když po vysazení HA menstruace nebo ovulace nenastavují?
A: Doporučený postup v diskuzi byl počkat několik cyklů a pak navštívit gynekologa pro hormonální vyšetření, vyšetření štítné žlázy, případné nasazení léčby (v diskuzi zmíněn Duphaston nebo injekce) a zvážit spermiogram u partnera.
Závěry z diskuze
Shoda
- Po vysazení antikoncepce lze otěhotnět hned; čas do početí je vysoce individuální.
- „Pročišťování těla“ po vysazení bylo gynekology v diskuzi označeno za mýtus.
- Doporučení užívat kyselinu listovou (folát) před početím minimálně 3 měsíce bylo opakovaně zmíněno.
Sporné názory
- Někteří účastníci tvrdili, že největší pravděpodobnost otěhotnění je v prvních 1–3 měsících po vysazení, jiní uváděli, že první měsíc může mít vyšší „ztrátovost“ (riziko potratu).
- Někteří doporučovali bylinné „detoxy“ (kontryhel, kopřiva, třezalka), zatímco gynekologové to považovali za zbytečné nebo subjektivní.
- Někteří lékaři v diskuzi radili počkat 1–2 cykly před aktivním snažením, zatímco jiní říkali, že lze ihned začít.
Otevřené otázky
- Jak dlouho může trvat obnovení pravidelné ovulace u žen, které užívaly HA mnoho let (měsíce vs. roky)?
- Do jaké míry snižuje či zvyšuje okamžité početí po vysazení antikoncepce riziko potratu?
- Jaký je skutečný vliv bylinných kúr a „detoxu“ na plodnost ve srovnání s lékařskými intervencemi?
- Kolik žen v populaci má po vysazení antikoncepce zvýšené riziko vícerčat kvůli věku nebo genetice?
Zmíněné značky a firmy
Nuvaring, Lindinete, Daisinette, Evra, GS Mamavit
Zmíněné produkty a metody
kyselina listová (folát), vitamin C 1000 s pozvolným uvolňováním, kontryhel, kopřiva, třezalka, ovulační testy, měření bazální teploty, ultrazvuk, Duphaston, injekce na vyvolání menstruace, těhotenský test, Gynex (kapky), lubrikační gel, odběr plodové vody (plodovka), spermiogram
Místa a osoby
žádné
@lstuchlova kontryhel je úžasnej na jakékoliv ženské problémy! ten je super ;)
Ahoj holky, ráda bych přispěla do vaši diskuze 🙂 Já vysadila HA před týdnem. Pak přišla klasická prášková MS a od včerejška se snažíme. Vysadila jsem poprvé po 12ti letech. Už měsíc baštim kyselinu listovou, a 1DC jsem začala pít kontryhelový čaj, užívat kapičky Gynex a při tulení používáme lubrikační gel na podporu početí 🙂 Tak pak dám vědět, jak to všechno zapůsobilo 🙂
Ahoj holky,já vysadila HA 2.11,7.11 přišla menstruace a od té doby čekám,co bude. 15.12. jsem si udělala test a je pozitivní,ale dnes na prohlídce u gynekologa to bylo zvláštní.Viděl na ultrazvuku dva útvary,řekl,že to může být plod a krevní sraženina,tak mám počkat 14 dní co z toho bude a zase přijít.Řekl,že je to 50 na 50,že buď začnu krvácet a nic z toho nebude,nebo se krev vstřebá.A poslední věta mě zarazila,protože s úsměvem řekl,nebo tam budou dvě. 😨 To je strašně dlouhá doba,než budu vědět,jak jsem na tom.Stalo se to některé z Vás? A jak to dopadlo? Monika
@kudrnac1 Mela jsem něco podobného-na ult. jsem mela dva utvary a zacla jsem bohužel krvácet-po kontrolnik ult. tam bylo jedno zdrave cile mimi a doktor tenkrat rikal,ze to byla bud krevni sraženina,nebo dvuhe mimi..Pak uz tehu probihalo v poradku a dnes je malymu 8let.. 😉
Ahoj holky jsem tu nova a jdu si pro radu. Vysadila jsem prašky 13.ledna. Menstruaci jsem dostala po 5 dnech(trvala cca 5-6 dnu) potom co jsme s přítelem spolu spali pokaždé to do mě dal. Teď posledních par dní meě bolí bradavky (a přítel mi řekl ,ze se mi aj trochu zvětšili prsa) a taky me sem tam pobolivaji záda. Vím,že bradavky mohou bolet aj před menstruací. Jsme hrozné netrpělivy člověk,tak nevím jestli si ma cenu dělat test nebo počkat jestli dostanu menstruaci. Jen se chci zeptat jestli je možnost otěhotnění. Děkuji za odpovědi..
Ahojky zlata20...nechci ti kazit náladu, každý má příznaky jiné...Ale úplně stejné jsem měla já a menstruaci jsem dostala ☹
snažim se otěhotnět,dostala jsem menstruaci a porad to skoušíme. kdy to bude nejlepší?
ahojky mam tovy mensi problem je normalni kdyz sem vysadila antikocepci kdyz jsem to dostala dvakrat za sebouu 🙂
Dobrý den chtela bych se zeptat jestli po skončení menstruaci kdyz sem nebrala prasky a mela sem pohlavni styk mohu otehotnet??....prasky beru uz 5let... diky za odpoved
Zdravím vás....chtěla bych se zeptat jestli je možné po menstruace když sem nebrala prasky otěhotnět?... HA beru už 5let
Ahojky holky,chtela bych se zeptat. S pritelem by jsme chteli miminko. Pred tydnem jsem vysadila antikoncepci,kterou jsem brala 2 roky. Obcas jsem nedelala prestavky 7 dni(po domluve s doktorem) Za ten tyden jsem menstruaci nemela,jen dva dny slabe spineni. No a tedy po tydnu jsme meli sex. Chci se zeptat,zda je tedy nejaka moznost otehotneni ? Dekuji Vam za odpoved. 🙂
Ahoj @verilka12 tak možnost je tu vždy. Ale ne všem ženám se s vysazením HA vrátí ovulace někdy je to běh na pár měsíců. Taky chvíli trvá než se tělo z hormonů vzpamatuje. Já brala HA 4 roky a otěhotněla jsem až 3 roky po vysazení, ale přirozeně. Někomu se zadaří do roka a někomu klidně první měsíc. To je strašně indiviuální.
Holky já vám samozdřejmě přeji aby se vám to povedlo co nejdřív, ale abych Vás trochu uklidnila. Já jsem nikdy svému tělu moc nedala a MS když mi vynechala klidně měsíc tak to bylo "normální". Ale po roce marného snažení s tím už pomáhá doktor (spermiogramy apod) já to prostě nechala "až bude tak bude". Držím palce ať se povede co nejdříve.
Ivetko,preji at se Vam to podari co nejdrive,hlavne neztracet nadeji! Vse ma svuj cas a urcite se to i povede. 🙂 Taky drzim palce!
Ahojky. Cchtela bych se zeptat. Beru antikoncepci lunafem a mela jsem začít brat posledno platicko antikoncepce. Ale zapomela jsem na 4 prasky a mezi tim jsem mela nechraneny pohlavni styk. Mohu otehotnet?
Ahojte holky,chtela bych se zeptat. Vcera jsem si delala tehotensky test. No a jedna carka jako vzdy varazna no a ta druha,nebyla skoro vubec videt. Delala jsem si to u tety a sestrenky. Porad jsem omilela o tom ze je tam jen predcistena,ze proto jde tak malo videt,jenze mne vseci porad rikali,ze pokud jsem mela pohl. Styk ve ctvrtek a ted den rano,ze proto je tak malo viditelna. My jsme ji nevideli na poprve,ale kdyz se setrenka lee podivala,tak tam neco malo bylo videt. Mam celkem strach. Tak bych se chtela zeptat,zda je to opravdu mozne,ze je to teprve chvilenku,proto nejde skoro videt. A nebo zda je to jwn plany poplach. Dekuji holky za odpoved. Opravdu se strasne bojim..
Otěhotněla jsem hned druhý měsíc po dobrání Ha, ale každé tělo funguje jinak. Kamarádka je zdravá Ha nebere už víc než rok a přesto se ji ještě otěhotnět nepodařilo...
Prave ze jsem vysadila a pred vysazenim jsem mela menstruaci. No a pak v sobotu jsem mela pohl. Styk. Pak zase ve ctvrtek a v sobotu rano. A vecer jsem si ho delala. A prave mam tam tu carecku,jako "duch" . a vysadila jsem pred 14 dny,ted v pondeli to bude 3 tyden. Urcite,si koupim dalsi test a zkusim.to znova. Jen sem chtel vedet,zda je to mozne..
@verilka12 Nějak se v tom co píšeš ztrácím. Každopádně já jsem po vysazení nedostala MS 42 dní...čárku jsem tam měla světlou taky...na internetu jsem četla, že se na testu může objevit třeba až po 15 minutách ale že je to už negativní, že to platí jen do určité doby, pak už né, co je na tom pravdy nevím...každopádně jsem vysadila 5.7 a těhu zatím nejsem....
@verilka12. Těhotenský test ti nezjistí hned po styku jestli jsi těhotná, ani týden po styku klidně můžeš otěhotnět až druhý, nebo třetí den a ani pak ti to test neprokáže ... musíš počkat, nejlépe až do doby, kdy má přijít další menstruace. 😉

@happylenulka A co je nezodpovědného na tom, chránit se antikoncepcí??....