Vhodná doba k otěhotnění po vysazení antikoncepce
Ahoj! Chtěla bych se zeptat, zda je nějaká doporučená doba, kdy je dobré počkat a pročistit si tělo po vysazení antikoncepce snažením se o miminko?
Stručné shrnutí
- Po vysazení hormonální antikoncepce lze otěhotnět okamžitě; v diskusi většina žen uváděla otěhotnění během 1–3 měsíců, zatímco některé čekaly půl roku až několik let.
- Gynekologové v diskuzi označili „pročišťování těla“ po vysazení za mýtus a doporučili sledovat obnovení ovulace ultrazvukem, měřením bazální teploty nebo ovulačními testy.
- Při plánování početí diskutující a lékaři doporučovali užívat kyselinu listovou alespoň 3 měsíce před početím a při dlouhodobé neregularitě cyklů konzultovat gynekologa (vyšetření hormonů, štítné žlázy, případně Duphaston nebo injekce).
Nejčastější otázky
Q: Jak dlouho po vysazení antikoncepce lze otěhotnět?
A: Otěhotnět lze hned po vysazení; v diskuzi většina žen hlásila těhotenství během 1–3 měsíců, ale někomu to trvalo půl roku až několik let.
Q: Je potřeba po vysazení antikoncepce dělat „detox“ nebo pročišťování organismu?
A: Gynekologové v diskuzi označili „pročišťování těla“ za mýtus a uvedli, že hormony se obvykle z těla odbourají rychle; některé ženy však zmiňovaly bylinné kůry (kontryhel, kopřiva, třezalka) jako osobní zkušenost, nikoli lékařsky ověřené řešení.
Q: Jak poznám obnovení ovulace po vysazení?
A: Obnovení ovulace lze sledovat ultrazvukem u gynekologa, měřením bazální teploty nebo ovulačními testy; v diskuzi bylo zmíněno, že ovulace může přijít i kolem 20. dne cyklu nebo být nepravidelná několik měsíců.
Q: Kdy začít užívat kyselinu listovou při plánování těhotenství?
A: Diskuse opakovaně uváděla doporučení užívat kyselinu listovou (folát) minimálně 3 měsíce před početím; jedna zmínka uváděla i výběr vitamínu C 1000 s postupným uvolňováním při nachlazení a nákup přípravku GS Mamavit jako zkušenost některých žen.
Q: Zvyšuje vysazení antikoncepce riziko dvojčat?
A: V diskuzi se objevily zkušenosti, že po vysazení může být zvýšená šance na dvouvaječná dvojčata, zvláště u starší ženy nebo při familiární anamnéze dvojčat; toto bylo prezentováno jako sdílená zkušenost, nikoli jednotný lékařský konsensus.
Q: Co dělat, když po vysazení HA menstruace nebo ovulace nenastavují?
A: Doporučený postup v diskuzi byl počkat několik cyklů a pak navštívit gynekologa pro hormonální vyšetření, vyšetření štítné žlázy, případné nasazení léčby (v diskuzi zmíněn Duphaston nebo injekce) a zvážit spermiogram u partnera.
Závěry z diskuze
Shoda
- Po vysazení antikoncepce lze otěhotnět hned; čas do početí je vysoce individuální.
- „Pročišťování těla“ po vysazení bylo gynekology v diskuzi označeno za mýtus.
- Doporučení užívat kyselinu listovou (folát) před početím minimálně 3 měsíce bylo opakovaně zmíněno.
Sporné názory
- Někteří účastníci tvrdili, že největší pravděpodobnost otěhotnění je v prvních 1–3 měsících po vysazení, jiní uváděli, že první měsíc může mít vyšší „ztrátovost“ (riziko potratu).
- Někteří doporučovali bylinné „detoxy“ (kontryhel, kopřiva, třezalka), zatímco gynekologové to považovali za zbytečné nebo subjektivní.
- Někteří lékaři v diskuzi radili počkat 1–2 cykly před aktivním snažením, zatímco jiní říkali, že lze ihned začít.
Otevřené otázky
- Jak dlouho může trvat obnovení pravidelné ovulace u žen, které užívaly HA mnoho let (měsíce vs. roky)?
- Do jaké míry snižuje či zvyšuje okamžité početí po vysazení antikoncepce riziko potratu?
- Jaký je skutečný vliv bylinných kúr a „detoxu“ na plodnost ve srovnání s lékařskými intervencemi?
- Kolik žen v populaci má po vysazení antikoncepce zvýšené riziko vícerčat kvůli věku nebo genetice?
Zmíněné značky a firmy
Nuvaring, Lindinete, Daisinette, Evra, GS Mamavit
Zmíněné produkty a metody
kyselina listová (folát), vitamin C 1000 s pozvolným uvolňováním, kontryhel, kopřiva, třezalka, ovulační testy, měření bazální teploty, ultrazvuk, Duphaston, injekce na vyvolání menstruace, těhotenský test, Gynex (kapky), lubrikační gel, odběr plodové vody (plodovka), spermiogram
Místa a osoby
žádné
na tohle jsem se ptala doktora a ten mi na to odpověděl že některé ženské se to podaří hned a někomu až za dva roky pokud bereš prášky a vysadíš je. Dokonce prý není na škodu při touze po miminku mít styk obden. Já třeba osobně než jsem měla první dcerku tak jsem se s bývalým pokoušeli skoro dva roky, pak nastaly jisté problémy, tak jsme se rozešli a já už ani dítě nechtěla a nakonec jsem zjistila že jsem těhu, takže byla vlastně nechtěná, ale jsem ráda že ji mám, pak jsem brala skoro 5 let antikoncepci, bylo více druhů ale tu poslední asi 3 roky stejnou (název si už nepamatuju), vysadila jsem ju na konci února a teď se pokoušíme o druhé ale jak se znám potrvá to dlouho. dokonce mi i poradila kamarádka že pokud chci druhé at začnu užívat GS Mamavit že ten je fakt super. tak uvidíme co to dokáže. někdy mám depky že už nečekám druhé ale pak si říkám že není kam spěchat. každopádně já měla vlastně problém otěhotnět už poprvé. takže tomu moc nevěřím
Dobrý den, prášky beru dva roky Lindinete...ted se mi stala taková věc...v pátek sem si vzala posedni prášek a menstruaci sem dostala v pondělí..ve čtvrtek sem měla posední den menstruace takže sem už jen špinila...v ten den sem měla nechráněný sex ..další patičko sem si ještě nevzala...je tam nějaké riziko těhotenství? díky za radu
ja prestala brat antikoncepci a za mesic a pul jsem otehotnela --- v 31 letech a po 15 letech brani prasku. lekarka mi rikala, ze nejvetsi sance je prave hned po vysazeni.
Jsem ráda za příspěvek @marketa11112. O mimi se budeme snažit cca za 2 roky a bude mi to vycházet stejně. 30/31 let a 13let braní prášků. Všude se jen píše, jak ženy nemohou otěhotnět a že tolik let braní je špatné, HA že je špatná...Pak nemáme mít v hlavě nahlodáno, že ještě než se začneme snažit, nepůjde to.
Jen tak si tady brouzdám, koukám na všechny Vaše krásná alba, ale odteď končím. Nebudu se dívat na diskuze typu "kdy otěhotnět", protože dle mého názoru je to věc má a mého manžela a půjde to tak, jak příroda uzná za vhodné. A podle mě je to velkou měrou dáno v naší hlavě.
Ahoj. Chtěla bych se zeptat. V červenci jsem po menstruaci už nezačala brát antikoncepci, protože se snažíme o mimčo. V srpnu se mi zpozdila menstruace o týden, což jsem brala jako normální věc, která se po vysazení bere. Tento měsíc už mám ale zpoždění 14 dní. Dělala jsem si test a nic. Je to normální?
Já vysadila antikoncepci po sedmi letech a hned první měsíc po vysazení jsem byla těhotná 🙂
mám dotaz vysadila jsem tablety před měsícem daisinette chceme miminko ale ještě jsem nedostala menstruaci ani nejsem těhotná je to normální děkuji
Ahojte, zdravím vás všechny které tu píšete. Před dvěma měsíci jsem vysadila antikoncepční tabletky, které jsem brala 7 let, chtěla bych miminko ale mám i zdravotní problém mám docela nízko dělohu a mé povolání mi v tom taky moc nepomáhá. Slyšela jsem že ženy které mají nízko dělohu snadno potrácí a taky dost často mají komplikované těhotenství. Chci se zeptat jestli některá z vás má s tímto nějakou zkušenost. A už jen takovou maličkost můj přítel chce taky miminko ale ne ted nevím jak ho mám přesvědčit, moje kamarádky mi všechny radí at propichavam kondomy ale mě to vůči němu nepřijde férové. Miminko bych opravdu chtěla hodně a začíná mě to ubíjet to že on nechce a já se trápím. Děkuji za jakoukoli odpevěd
Holky, tak schválně jaký máte názor. Je mi 24 let a vždycky jsem byla proti otěhotnění. Pravidelně cca od 17 beru HA. Jenže teď mám přátele, který je pro mě "pan božský". Jsme spolu 2 roky a občas hádka je, ale vždycky jsme pak spolu a něco nás spojí. Viz to, že mám na čípku HPV virus. Začínám víc a víc přemýšlet o dítěti, taky mě dětí přitahují na ulici a culím se na ně :D myslíte, že to je nějaké znamení, že jsem na to připravená. Protože jsme se bavili s přítelem a říkali jsme oba, že kdyby se to stalo, tak se to stane, tak právě přemýšlím, že vysadím. Věříte na znamení, že to tak prostě má být ? Díky!
Ahoj, plánuju vysadit antikoncepci půl roku před plánovaným těhotenstvím, aby se mi stihl srovnat cyklus (před HA byl nepravidelný). Myslíte, že je to tak akorát nebo stačí vysadit dýl? Děkuji 🙂
Ahoj, já jsem vysadila HA v 7/2013 a v 5/2014 jsme se začali snažit - takže 11 měsíců bez HA. Cyklus se mi za celých 11 měsíců nesrovnal, ale naštěstí ovulace probíhala 😉
HA vysazena 9/2012, snažení od 9/2014, otěhotnění 9/2014... jsem moc ráda, že jsem vysadila tak brzy před snažením a vyčistila si tělo od těch hormonálních sr...k..... už bych nikdy HA nebrala....
@lstuchlova Zdravím, HA vysazena 02/2014, snažení od 07/2014 a hned otěhotnění.... 🙂 , mám dojem, že bych otěhotněla snad hned po vysazení...
@luciejancarova hlavně pracuju v obchodě se zdravou výživou a prodáváme tam i bylinné preparáty a tak a člověk by nevěřil, kolik mladých holek má po vysazení HA obrovské problémy otěhotnět .... a kolik jich je ve 30ti neplodných... ono se o tom těžko mluví, ale tam jich chodí opravdu několik denně a je to smutný pohled... ☹ prý se tělo těch hormonů opravdu zbaví až tak po 4 - 7 letech...
ono to chce vzít zodpovědnost za svoje ženství a nebát se dospět v ženu...
@happylenulka Tak u mě to tak hrozný snad ještě nebude, HA beru teprv přes 3 roky...
@happylenulka nápodobně. HA jsem začala brát v 7/2007 mezitím půlroční přestávka, a nakonec jsem vysadila Ha v 2/2012, a otěhotnět se mi podařilo až 9/2014 a to ještě náhodně a nečekaně.. Rozhodně po porodu se nevrátím k HA, to raději budeme jistit kondomem. 🙂
@happylenulka Je to určitě hodně individuální, HA jsem brala 14 let v kuse, vysadila jsem ve 30 a otěhotnění bez problému první měsíc snažení....a to jsem se přitom hodně bála, jelikož moje mamka se mnou otěhotněla po skoro 4 letech a s mladší sestrou po 2. Prostě každé tělo je jiné.
@happylenulka Nestraš tady holky, prosimtě. Já brala HA od 15-ti let kvůli tomu, že bych jinak neměla cyklus a na to, kdy jsem otěhotněla, to vůbec nemělo vliv. Ve 30-ti není tolik "neplodných", ale víc párů má problémy počít. Je to i na straně chlapů a ti rozhodně hormony nebaští...
@lstuchlova Ber ty informace s rezervou, není to tak horký. A každej organismus je jinej. Pokdle mě, kdo má po vysazení HA problémy, měl by je i bez ní.
@soleilll nikoho nestraším, jen říkám fakta. A chlapi nebaští hormony? a co hormony v kuřecím mase, v potravinách, v pitné vodě,....? vždyť je to dnes skoro ve všem... do toho stres a jedno s druhým... místo celoplošného předepisování HA od 15ti let na všechny problémy by se měli holky učit zodpovědnosti za svoje chování a nenechávat to na prášcích, doktorech a ostatním.... 😉
@lstuchlova zkus se i nějak pročistit... dát si nějaký detox. např. super je vynechat aspoň na nějakou dobu mléčné výrobky ;) a cukr ;)
my se čistili oba s manželem ty dva roky ;)

@makis2 Možnost otěhotnět je samozřejmě hnedka po vysazení, sestra je toho důkazem 🙂 Ale někomu to trvá déle, třeba i půl roku, rok, než se srovnají hormony. Ale určitě není třeba na nic čekat.