Vlaštovičky se rozrůstají
tak vlaštovičky moje, šup sem 🙂
Stručné shrnutí
- Prenatální screening zahrnuje NT (měření šíjového projasnění a nosní kůstky) prováděné mezi 11.–13. tt a triple test prováděný od ~16. tt; oba testy poskytují pouze statistický odhad rizika a při pozitivním výsledku se nabízí invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza/plodovka).
- Výsledky screeningu jsou statistická rizika, nikoli definitivní diagnóza; v diskuzi byly uváděny příklady rizik 1:240 versus 1:19 000 a bylo zdůrazněno, že NT i triple test mohou být falešně pozitivní.
- Pro zmírnění běžných těhotenských potíží a viroz se v diskuzi zmiňovaly domácí postupy a léky: paracetamol (Panadol), antibiotika (Penicilin), progesteronový přípravek Dufaston, homeopatikum Oscillococccinum, bylinky (divizna, kontryhel) a inhalace Vincentkou, vždy po konzultaci s lékařem.
Nejčastější otázky
Q: Kdy se dělá NT screening a co přesně měří?
A: NT screening se dělá mezi 11.–13. týdnem těhotenství a měří šíjové projasnění a přítomnost nosní kůstky; výsledky se kombinují s věkem a krevními markery a dávají odhad rizika chromozomálních vad, nikoli definitivní diagnózu.
Q: Co je triple test a kdy se provádí?
A: Triple test se provádí přibližně od 16. týdne těhotenství a měří hladiny určitých těhotenských hormonů v krvi; v diskuzi bylo uvedeno, že triple test má vyšší míru falešně pozitivních výsledků než NT, ale i triple test samotný není diagnostický.
Q: Kdy je indikována amniocentéza (plodovka) nebo odběr choriových klků?
A: Invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza) je obvykle nabízena při pozitivním nebo vysokém riziku v screeningu; v diskuzi byl popis, že odběr choriových klků se provádí dlouhou jehlou přes vaginu přímo do dělohy (uživatelé uváděli tento popis postupu).
Q: Co znamená výsledek 1:240 nebo 1:19 000 u screeningu?
A: Poměr 1:240 znamená vypočtené riziko, že jedno z 240 plodů bude postiženo; poměr 1:19 000 znamená výrazně nižší vypočtené riziko; screening tedy poskytuje relativní pravděpodobnost, nikoli stoprocentní záruku.
Q: Jaké léky a domácí prostředky jsou zmiňovány pro nachlazení v těhotenství?
A: V diskuzi byly zmiňovány Panadol (paracetamol), Penicilin (v případě bakteriální infekce), Septisan, homeopatikum Oscillococccinum, bylinky jako divizna a kontryhel, inhalace Vincentkou a lokální obklady; všichni účastníci zdůrazňovali konzultaci lékaře před nasazením léků.
Q: Co znamená „falešně pozitivní“ u prenatálních screeningů a jak často se to stává?
A: „Falešně pozitivní“ znamená, že screening označí zvýšené riziko, přestože plod není postižen; v diskuzi byly uváděny odhady (uživatelky uváděly triple test až ~50 % falešně pozitivních a NT ~10 %), tyto specifické procenta byly v diskuzi zmiňovány uživateli a nejsou zde ověřeny jako oficiální statistiky.
Závěry z diskuze
Shoda
- NT a triple test jsou screeningové testy, které dávají odhad rizika, nikoli definitivní diagnózu.
- Při pozitivním screeningu se obvykle nabízí invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza/plodovka).
- V případě nachlazení v těhotenství účastnice doporučují konzultaci s lékařem a zmínily paracetamol, antibiotika a domácí inhalace/obklady jako běžné postupy.
Sporné názory
- Některé příspěvky tvrdily, že triple test má výrazně vyšší míru falešně pozitivních výsledků (~50 %) než NT (~10 %), zatímco jiné příspěvky NT považovaly za dostatečně přesný; tedy názory se lišily v tom, který screening je „přesnější“.
Otevřené otázky
- Jaké jsou oficiální statistiky falešně pozitivních výsledků pro NT versus triple test v konkrétních nemocnicích/centrech?
- Jak přesně interpretovat zvýšené hodnoty těhotenských hormonů z krve bez současného UZ?
- Které léky a postupy jsou v konkrétních případech virozy v těhotenství bezpečné a kdy je nutné podat antibiotikum?
Zmíněné značky a firmy
Gennet, modrykonik.cz, lide.cz, DM, Vincentka, Oscillococccinum, Panadol, Dufaston
Zmíněné produkty a metody
NT (šíjové projasnění, nosní kůstka), triple test, amniocentéza (plodovka), odběr choriových klků, Dufaston, Panadol, Penicilin, Septisan, Oscillococccinum, kontryhel, divizna, Vincentka, měření bazální teploty (BT)
Místa a osoby
Brno, Praha, Kladno, Budějovice, Zličín, Mudr. Matoušková
Ahoj holky, jé nové vlačtovičky,
doufám,že budou stejně tak šťastné jako ty předchozí a zbytek snažilek se dočká brzy // a těhulky budou mít u sebe brzy zdravé mimísky 😵
papua držím moc palečky a věřím,že ty // najdeš 😵
Evičko mooooc gratuluji ke zdravému chlapečkovi 😵 , krásná zprávička...opravdu moc,moc si to zasloužíš...jako všechny tady a mám radost 🙂
dráčku ono to určitě nakonec vše dobře dopadne, já bojovníčkovi moc věřím 😵
myslíš evinko?ale je to hrozný čekání,jsem moc ráda že ty už můžeš být klidná.už na to nebudu myslet.
byla jste některá nachlazená ?mně na to nic nepomáhá 😖 vzala jsem si jeden panadol teda,a kapu si do nosu nějaké kapky pro těhu.a cucám bonbony a spím v šále.a piju čaje
evi však právě to mě vytáčí nejvíc že to řekla sestra 😠
nám když volají rodiče o výsledky bud to přepojujeme a nebo po konzultaci s lékařem to oznámíme my ale nikdy by mě nenapadlo říct toto y vyděsit pacienta to je neprofesionální a určo tam seděla nějaká kravka pardon 😠 😠 😠
kačko já byla vždy nachlazená hned va začátku těhu a moje kamarádka promarodila celé 3 měsíce....
dráčku virozy se neboj, já jednu velkou měla hned v 5tt a pak znovu asi ve 12tt a obě docela hnusný. Kloktala jsem vodu se solí, podruhé už brala septisan na bolení v krku, ležela, pila čaje s citronem a medem a dávala si zábaly a po týdnu bylo po všem....ale rýma a tak šílená.
Ale naše holčička vše vydržela, určitě bojovníček tohle hravě zvládne...zvládl horší 😉 😵
dráčku,
nemyslet na to nejde, mně se osvědčilo loni povídat si s bříškem, jak mu věřím a myslím na něho, že je to můj poklad a pokud pro něj někdo může něco udělat, maminka najde způsob, jak mu to zařídit 😉
jinak nachlazená jsem byla na začátku těhu hodně, jedla jsem hodně citrusů, po lžičkách med a česnek jako silný antioxidant. Plus teplé diviznové čaje, to mi ale pak šarlotka říkala, že diviznu nemám pít....
mar,
děkuju 😉
jsem ráda že vás mám fakt jste mě uklidnily 😵 🤐 jdu trošku poklidit,zítra jedu na ekg a k obvodní pokud mě nevyhodí jako minule 😅
dráčku,
jsme rády, že jsi naše vlaštovička. a nezapomínej, že tvojemu miminku se neříká bojovníček jen tak pro nic za nic 😉 🙂
Ahojky Kačenko,
jsem ráda, že Tě tu vidím. Holky, Ti to vše krásně napsaly a popsaly. Zkus se do toho čt co nejméně stresovat, a když všechny společně budeme držet palečky, uvidíš, že to dobře dopadne 😵
Ahojky.
Kaci - na nachlazeni jsou dobre homeopatika, treba Oscillococccinum 😉 Mne to zabralo, tak muzes zkusit, muzou to tehulky, pak taky na krk jitrocelovej sirup 😉
Jinak tema vysledkama se nestresuj, psala jsem ti, ze znam holky (dvojcata) - obe tehule uplne nastejno,obou vysly spatne jak krev tak NT screening (nenasli jim nosni kustku,projasneni mely pres 3mm, krev spatna), byly teda na plodovce a tam jim rekli, ze maj zdrava mimca a jedna ma kluka Danecka a jedna holcicku Jolanku 😉
http://www.lide.cz/outratovah ma je v profilu. 😵
andara,
nechodili ta dvojčata v Brně na základku? byla tak o dva roky víš jak já, tj. bylo by jim 34?
Evi-ja je znam jen z lide.cz, od pocatku tehotenstvi az ted do porodu 😉 A je jim 29let
zítra asi nestihnu nakouknout v 9 nás čeká ta poradna tak držte palečky děkuji 😵 😵
kači asi ti písnu SMS ju?? 😉 pak jedem na nákup a nevím kdy se vrátíme 😅
To já taky 😉 🙂 Jen mám trošku strach, že to zvracení může způsobovat velikánské množství HCG, které by nebylo v pořádku. Ale pořád moc věřím tomu, že je mimi zdravé a v pořádku.
kači proč?někmo je holt takto špatně a špatné to není 😉 😉 to si nemyslím naopak tvému mimísovi s eutebe líbí 🙂
jinak ted jsme zjistila že jsme se potkali s jednou koníkovkou na zličíně v sobotu a jen jsme po sobě koukali a nic a ted to zjistíme že jsme to byli my 😀 náhoda jako brno 😎
Kačenko a tvoje doktorka to nijak neřeší?Nemyslím si že to miminku uškodí já bych řekla že spíš tobě,budeš slabounká.
dobré ráno
jsme si přivstala abych šla s epsem na vzduch 😅 potřebovala bych to a ono lije jak z konve 😠
tak jsme vás přišla pozdravit a popřát hezký den 🙂
Krásné ráno vlaštovičky, hlásím se pořád ještě vcelku. Nejdříve obrovská gratulace mimi ke svatbě a Evičce k dobrým výsledkům, ten výsledek 1:19 000 je neuvěřitelnej, super. Mně vyšlo NT asi 1:3500. Dráčku nebuj, moc držím palečky, aby bylo všechno ok, já jsem měla virózu 3 týdny v únoru a musela jsem brát Penicilin, jinak to nešlo, bude to dobré, uvidíš.
Já nějak přežívám, začaly mi docela velké otoky a taky bolesti všech kloubů, mám nahoře 18 kilo, z toho 5 za poslední 4 týdny, tak nevím, kam se to může ještě vyšplhat. Jsem plná vody, kdyby do mě někdo píchnul, tak spustí vodotrysk 🙂. Ten poslední měsíc už je náročnej, ale musíme to už doklepat.
Holčinky, držte se, opatrujte se, dávejte na sebe pozor a hlavně si vůbec s ničím nedělejte starosti. Zase se ozvu.
Dobré ráno holky! Dnes jsem moc zvědavá na Papuu 😉 A jsem ráda, že i když bohužel zatím Katušce neřekli dobré zprávy, tak ale naštěstí ani žádné definitivně špatné - takže to určitě dopadne dobře! Ty sestřičky (občas i doktoři) jsou občas na facku, když tím, že třeba nechcou vyděsit, tak řeknou jen část - člověk si pak domýšlí největší hrůzy.. Do dnes si pamatuju, jak jsem byla po operaci čípku a chodila často na kontroly - výsledky jak kdy.. a najednou mi donů přišel dopis, že ať se neprodleně dostavím do nemocnice ohledně toho čípku.Samozřejmě jsem se hned viděla s rakovinou atd. protože domů mi nikdy nic neposílali.. No a ve finále to bylo tak, že já už jsem asi 2 roky nechodila do ambulance v nemocnici, ale do nové, kterou si ta samá doktorka otevřela vedle mé práce - no a jaksi si zapomněla přenést kartu, tak ty sestřičky si myslely, že jsem tam tak dlouho nebyla a tak se splašily, že jsem dlouho neměla stěry - proto jsem tam měla přijít. Myslela jsem, že je zabiju - ta nejistota byla děsná a přitom pro nic..
Vlastovka... čeká chlapečka
Inneska......čeká chlapečka
Mar........... čeká holčičku - kontrola 9.6.
Jana.jaro.....čeká holčičku
Ba..............čeká chlapečka - 27.5. kontrola
Dadunka.....čeká chlapečka
Kristynaw....čeká holčičku
Nanai..........našla//
Maova.........našla // 20.5. velký utz ve II. trim., 28.5. KO
Evanek........čeká chlapečka KO 12.6.
Murynka......našla// KO 19.5.,NT 21.5.
Dracek........našla//
Kačka..........našla// 29.5. KO a NT
Sarlotta.......našla//
Papua..................25DC
Mimina..................24DC
Jaspina...................9DC
Tercie....................6DC
Strouzek.................5DC
Nella.......................3DC
Krásný den vlaštovky, ikdyž u nás je upršený.
Mury, držím pěstičky, ale ničeho se neboj a těším se na sms.
Vlastovko, za chvilinku budeš mít svého broučka v náručí a všechny se na to těšíme 😵
Jaspi, to máš tedy zážitek s těmi sestřičkami 😖
Kači, ona to řešila, dala mi čípky a ty nezabírají (většině prý ano), a další možnost jsou už jen kapačky a to zase říkala, že mi je určitě líp doma, než v nemocnici.
Papua, kdepak seš? Těším se na dobré zprávy.
Holky jste tady některá, co se vyzná trošku v léčivech? Potřebovala bych vědět, jestli je horší brát počas plánování těhu (a v těhu) antiepileptikum (malé dávky) nebo skoro furt analgetika? Mě přijde, že ty analgetika můžou být i horší, ale nevím..
dobré ráno
u nás nádherne svieti slniečko,ale v noci bola poriadna búrka
na papuu som zvedavá 😕 aj ja
mury držím palce 😵
kačka snád ti tie nevolnosti v druhom trimestri pominú

mury,
víš jak to někdy je... hlavně má takové věci říkat lékař a né sestřička, mně se tedy ještě nestalo, aby mi výsledky neříkal lékař. Nikde 😒
Kdyby to bylo blbé dráčku, věř tomu, že by hned jednali, vím to od sebe 😉 😉 😉