Vlaštovičky se rozrůstají
tak vlaštovičky moje, šup sem 🙂
Stručné shrnutí
- Prenatální screening zahrnuje NT (měření šíjového projasnění a nosní kůstky) prováděné mezi 11.–13. tt a triple test prováděný od ~16. tt; oba testy poskytují pouze statistický odhad rizika a při pozitivním výsledku se nabízí invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza/plodovka).
- Výsledky screeningu jsou statistická rizika, nikoli definitivní diagnóza; v diskuzi byly uváděny příklady rizik 1:240 versus 1:19 000 a bylo zdůrazněno, že NT i triple test mohou být falešně pozitivní.
- Pro zmírnění běžných těhotenských potíží a viroz se v diskuzi zmiňovaly domácí postupy a léky: paracetamol (Panadol), antibiotika (Penicilin), progesteronový přípravek Dufaston, homeopatikum Oscillococccinum, bylinky (divizna, kontryhel) a inhalace Vincentkou, vždy po konzultaci s lékařem.
Nejčastější otázky
Q: Kdy se dělá NT screening a co přesně měří?
A: NT screening se dělá mezi 11.–13. týdnem těhotenství a měří šíjové projasnění a přítomnost nosní kůstky; výsledky se kombinují s věkem a krevními markery a dávají odhad rizika chromozomálních vad, nikoli definitivní diagnózu.
Q: Co je triple test a kdy se provádí?
A: Triple test se provádí přibližně od 16. týdne těhotenství a měří hladiny určitých těhotenských hormonů v krvi; v diskuzi bylo uvedeno, že triple test má vyšší míru falešně pozitivních výsledků než NT, ale i triple test samotný není diagnostický.
Q: Kdy je indikována amniocentéza (plodovka) nebo odběr choriových klků?
A: Invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza) je obvykle nabízena při pozitivním nebo vysokém riziku v screeningu; v diskuzi byl popis, že odběr choriových klků se provádí dlouhou jehlou přes vaginu přímo do dělohy (uživatelé uváděli tento popis postupu).
Q: Co znamená výsledek 1:240 nebo 1:19 000 u screeningu?
A: Poměr 1:240 znamená vypočtené riziko, že jedno z 240 plodů bude postiženo; poměr 1:19 000 znamená výrazně nižší vypočtené riziko; screening tedy poskytuje relativní pravděpodobnost, nikoli stoprocentní záruku.
Q: Jaké léky a domácí prostředky jsou zmiňovány pro nachlazení v těhotenství?
A: V diskuzi byly zmiňovány Panadol (paracetamol), Penicilin (v případě bakteriální infekce), Septisan, homeopatikum Oscillococccinum, bylinky jako divizna a kontryhel, inhalace Vincentkou a lokální obklady; všichni účastníci zdůrazňovali konzultaci lékaře před nasazením léků.
Q: Co znamená „falešně pozitivní“ u prenatálních screeningů a jak často se to stává?
A: „Falešně pozitivní“ znamená, že screening označí zvýšené riziko, přestože plod není postižen; v diskuzi byly uváděny odhady (uživatelky uváděly triple test až ~50 % falešně pozitivních a NT ~10 %), tyto specifické procenta byly v diskuzi zmiňovány uživateli a nejsou zde ověřeny jako oficiální statistiky.
Závěry z diskuze
Shoda
- NT a triple test jsou screeningové testy, které dávají odhad rizika, nikoli definitivní diagnózu.
- Při pozitivním screeningu se obvykle nabízí invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza/plodovka).
- V případě nachlazení v těhotenství účastnice doporučují konzultaci s lékařem a zmínily paracetamol, antibiotika a domácí inhalace/obklady jako běžné postupy.
Sporné názory
- Některé příspěvky tvrdily, že triple test má výrazně vyšší míru falešně pozitivních výsledků (~50 %) než NT (~10 %), zatímco jiné příspěvky NT považovaly za dostatečně přesný; tedy názory se lišily v tom, který screening je „přesnější“.
Otevřené otázky
- Jaké jsou oficiální statistiky falešně pozitivních výsledků pro NT versus triple test v konkrétních nemocnicích/centrech?
- Jak přesně interpretovat zvýšené hodnoty těhotenských hormonů z krve bez současného UZ?
- Které léky a postupy jsou v konkrétních případech virozy v těhotenství bezpečné a kdy je nutné podat antibiotikum?
Zmíněné značky a firmy
Gennet, modrykonik.cz, lide.cz, DM, Vincentka, Oscillococccinum, Panadol, Dufaston
Zmíněné produkty a metody
NT (šíjové projasnění, nosní kůstka), triple test, amniocentéza (plodovka), odběr choriových klků, Dufaston, Panadol, Penicilin, Septisan, Oscillococccinum, kontryhel, divizna, Vincentka, měření bazální teploty (BT)
Místa a osoby
Brno, Praha, Kladno, Budějovice, Zličín, Mudr. Matoušková
Andara.......23.5. porodila holčičku Magdalénku
Jana.jaro.....27.5. porodila holčičku Emičku
Vlastovka... 2.6. porodila chlapečka Tiborka
Maova.........3.6. porodila chlapečka Matyáška
Inneska......čeká chlapečka
Mar........... čeká holčičku - kontrola 17.6.
Ba..............čeká chlapečka Od 4.6. nastupuji na mateřskou .
Dadunka.....čeká chlapečka
Kristynaw....čeká holčičku
Nanai..........našla//
Evanek........čeká chlapečka KO - 12.6.
Murynka......čeká asi chlapečka - KO 16.6.
Dracek........čeká chlapečka - KO 23.6.
Kačka.........čeká chlapečka - KO 24.6.
Strouzek................29DC
Nella......................26DC
Mimina...................25DC
Papua....................21DC
Tercie.....................2DC
Jaspina....................1DC
Sarlotta..................čeká na porevizní MS
Krásné, dobré ráno, všem 😵
Ahoj dráčku 😉
Evi, hodně štěstí na kontrole 😵 Tiše závidím, už bych taky chtěla vidět zase broučka.
Dokonce se mi holky dnes v noci zdálo, že jsem se o něj tak bála, že jsem v nemocnici ukradla utz, doma si ho v rychlosti udělala a pak jsem posílala manžu, ať ho tam jde vrátit 😀 😀 😀 Ale miminka jsem tam měla 4 😕 😀 😀 😀
Jaspi, gratulace k výbornému spermiu, jsem moc ráda 😵
Kači já nevím jestli je výborný.. ale psali normální, tak snad. Myslím, že co se týká pohyblivosti, tak asi nic moc (47%) a někde jsem četla, že má být 50, ale zase je 31 těch progresivně rychlých a někde zas bylo, že musí být aspoň 25 těch.. Tak ty ho asi zachránily.. 😀
Jaspi, ty progresivní jsou nejdůležitější, to jsou ty, co plodí miminka, tak se neboj, je to v pořádku 😵
Kači - on o tom ani nepochyboval- hrdina největší 😀 To jen já měla psycho.. Nejlepší bylo jak jsme to tam nesly - tak on tam znal skoro všecky ty sestřičky.. Tak z toho byl parádně vytočený a naštvaný, ale dělal že néé 😉 On dřív jak hrál v kapele a sjezdili tady okolí, tak tam byly samé mladé sestřičky, co ho znaly s pódia, kde si určitě připadal jistěj než když jim dával zkumavku.. 😝 Ale co, přežil to.
Ovšem co mě úplně zabil, tak jak jsme šli už z tama pryč, tak se mě zeptal na co to vlastně je. Prý: To nám jako řeknou podle toho, jestli se k sobě hodíme? 😀 😀 😀
jaspi,
gratuluji k spermiu, já teprv dočetla, to je bezva 🙂
kači,
díky, jsem hrozně nervozní a jdu až na 12.40... ráno manžel říká: ty máš zas úplně ledové ruce, ty se bojíš co? A já mu říkám: no jo, jestli tam je a jestli je zdravej. A manžel se začal hrozně smát a říká: no, tak to máš poloviční starosti, že tam je, o tom s tvým pupíkem není pochyb 😀 😀 😀 Půjde dnes se mnou, tak jsem moc ráda.
A na 11 máme právníka, tak snad i tam neuslyšíme tak špatné zprávy, jak se bojíme, že uslyšíme...
Jaspi, no jo no, chlapi 😀 😀 😀 Někdy je s nimi vážně sranda. Hlavně, že mu potvrdili, že je borec, to je to nejdůležitější 😵
Evi, moc na Tebe budu myslet při obou "jednáních", doufám, že se u právníka moc nevystresuješ. Já taky poslední donbou chytám paniku, jestli je mimi v pořádku, ale je to asi tím víc, čím dýl je od minulé kontroly.
Ahoj holky,
já od rána uklízím, už mám utřený prach, převlíknutý postele, naleštěno co se naleštit dá a jdu na vytírání.
pak jedu nakoupit a budu dělat manžovi dortík k nedělním narozeninám.
Zítra máme takovou menší sešlost v jedné restauraci,tak se docela těším.
Evi držím dneska palečky a nevím na co dřív, tak nejdřív na tu jedenáctou a pak hned na kontrolu 😵
Kačko dneska jsem se pobavila nad tvýn příspěvkem o ukradeném utz a 4 mimíscích 😀 😀
Já jak mám teď ty kontroly po týdnu,tak už mi to přijde jako za chviličku, že jdu zase ve středu.
Marti, ty seš ale pilná včelička, potřebovala bych Tě tu 😵
Evi, držím vše co mám, ať to dopadne dobře 🙂
Kačko to jen dneska 😀 ,asi záchvat hnízdění nebo jak se tomu říká 😀
Teď už mám i vytřeno, jdu se zličtit a až přejde ta mega bouřka co tu je, vyrazím na nákup.
Evi budeme čekat jen dobré zprávičky a držet palce 😵
snad se stroužek odjeví a nejlépe s krásnými // 😵
ahoj holky 🙂 ještě se neznáme. Jsem ze zamlklinek, ale jelikož jsem teď opět těhu, tak nakukuju i jinam 😉 a nakoukla jsem k vám, a zjistila jsem, že máme stejné přátelé 😵 sarlotko, tercie, stroužku ahoooj! 😉
jinak co já vím, tak stroužínek v testování boužel moc neuspěl 😔 ale! Ale zašlala si k nové doktorce a ta vypadá podle toho co psala naprosto suprově a hlavně bude se už konečně něco dít 🙂 takže já věřím, že teď by jí to opravdu už mohlo vyjít!!!
Evi držím palce! 🙂
Stroužek nás pěkně zanedbává - vůbec napíše novinky 😉 Téééééda! 😒
Ahoj holky! Sa ospravedlnujem ze som tu malo, ale my mame nejaky problem v praci s internetom a vobec mi to nefunguje.....neviem co je...
Som rada ze katuska je doma uz...snad budes mat vacsi klud moja....
Jaski: gratulujem k dobremu spermiu 🙂
Eviiii: drzim palce aj na jednani a j na kontrole!!!!
Vitaj farmarska!
Mimi: ja sa mam normalka, dakujem, na druhe IUI zatial nejdem, kaslem na to...skusame to prirodzene zas , uvidime.
Holky já jsem se teď zasekla na prohlížení fotek z různých dovolenkových zemí a naprosto mě okouzlila Lefkáda.. (když nepočítám nereálnou Dominikánskou republiku - ta je můj sen) Tak se budem muset rozhodnout, jestli zvolit krásnější místo, ale v tom ostatním se uskromnit, nebo třeba to Bulharsko a nemuset tak řešit finance..
ahoj bambulky tak som doma z ko.zatial všetko v pohode 😉
papua ja to nechám na prírodu do augusta a potom šup do car-čo narýchlejšie 😵
evinka držím palce na kontrolu 😵
stožkovi to šte výsť môže kým nepríde mrcha tak to je ešte nádej
ja už sa mršule neviem dočkať -teda ovu po nej 😀 😀 😀
ahoj holky, nejdřív napíšu co kontrola, pak vás konečně pořádně dočtu za včerejšek a dnešek
takže:
1) jdu na plodovku, sice je to jen prevence, ale po diskuzi s paní doktorkou jsme na to přistoupili, jisté riziko že malý není zdravý tam prý stále je.
2) nedělali mi dnes UZ, jen najela na srdíčko, no a to tlouklo jedna radost, takže mám ohromnou radost, že se Tomáškovi daří.
3) u právníka jsme dopadli vcelku dobře, to čeho jsem se bála mi vyvrátil, takže se zas můžu naplno soustředit na svoje bříško, výbavičku a tu všechnu krásu kolem miminka
Andara.......23.5. porodila holčičku Magdalénku
Jana.jaro.....27.5. porodila holčičku Emičku
Vlastovka... 2.6. porodila chlapečka Tiborka
Maova.........3.6. porodila chlapečka Matyáška
Inneska......čeká chlapečka
Mar........... čeká holčičku - kontrola 17.6.
Ba..............čeká chlapečka Od 4.6. nastupuji na mateřskou .
Dadunka.....čeká chlapečka
Kristynaw....čeká holčičku
Nanai..........našla//
Evanek........čeká chlapečka - amnio 22.6.+ v rámci odběru i velký UZ/ KO - 10.7.
Murynka......čeká asi chlapečka - KO 16.6.
Dracek........čeká chlapečka - KO 23.6.
Kačka.........čeká chlapečka - KO 24.6.
Strouzek................29DC
Nella......................26DC
Mimina...................25DC
Papua....................21DC
Tercie.....................2DC
Jaspina....................1DC
Sarlotta..................čeká na porevizní MS
tak jsem fakt těhule, jak jsem pročítala, jak jste mi držely palce, tak mne to rozbrečelo 🙂 😉
kači, ten tvůj sem měl tedy ránu 😀 😀 😀
šarlot,
už jsem si ji hodila do tamulky, 22.6. 🙂 manžel jindy nemohl a musí mne pak odvézt...
i když loni jsem hned po plodovce docela dost chodila (už před odběrem nám z UZ řekli, že je to marné), domluvit si nástup v nemocnici, pak se stavit k obvoděčce pro žádanku na internu, pak mne vzal manžel na jídlo a malej držel jak přibitej, tak to tomášek ustojí ve zdraví, paní doktorka dnes strašila, že asi půjdou jehlou přes placentu a to se mi moc nelíbí, ale co se dá dělat...
jinak manžel zbaběle prohlásil, že letos tedy na tu jehlu nemá nervy, že radši koukat nebude 😀 😀 😀
vypadlo mi tam slůvko snad, snad to tomášek ustojí... už jsem s plodovkou nepočítala, doktorka mi slibovala, že nemusím, ale prý to konzultovala a radši ano. Tak určitě ví, co dělají a jak říká manžel, když už jsem jednu neměli zdravé mimi, holt musíme být pečlivější 🙂 🙂 🙂

Krásné ráno holky, už se nám to sobotí 😀
Já hlásím na dnešek 1DC. Agolutin konečně zafungoval, ale tím pádem mi odběr krve vychází na sobotu nebo neděli (HP), tak mi to bude muset vzít kamarádka. No píchala mi už i tu injekci a v pohodě.