Vlaštovičky se rozrůstají
tak vlaštovičky moje, šup sem 🙂
Stručné shrnutí
- Prenatální screening zahrnuje NT (měření šíjového projasnění a nosní kůstky) prováděné mezi 11.–13. tt a triple test prováděný od ~16. tt; oba testy poskytují pouze statistický odhad rizika a při pozitivním výsledku se nabízí invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza/plodovka).
- Výsledky screeningu jsou statistická rizika, nikoli definitivní diagnóza; v diskuzi byly uváděny příklady rizik 1:240 versus 1:19 000 a bylo zdůrazněno, že NT i triple test mohou být falešně pozitivní.
- Pro zmírnění běžných těhotenských potíží a viroz se v diskuzi zmiňovaly domácí postupy a léky: paracetamol (Panadol), antibiotika (Penicilin), progesteronový přípravek Dufaston, homeopatikum Oscillococccinum, bylinky (divizna, kontryhel) a inhalace Vincentkou, vždy po konzultaci s lékařem.
Nejčastější otázky
Q: Kdy se dělá NT screening a co přesně měří?
A: NT screening se dělá mezi 11.–13. týdnem těhotenství a měří šíjové projasnění a přítomnost nosní kůstky; výsledky se kombinují s věkem a krevními markery a dávají odhad rizika chromozomálních vad, nikoli definitivní diagnózu.
Q: Co je triple test a kdy se provádí?
A: Triple test se provádí přibližně od 16. týdne těhotenství a měří hladiny určitých těhotenských hormonů v krvi; v diskuzi bylo uvedeno, že triple test má vyšší míru falešně pozitivních výsledků než NT, ale i triple test samotný není diagnostický.
Q: Kdy je indikována amniocentéza (plodovka) nebo odběr choriových klků?
A: Invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza) je obvykle nabízena při pozitivním nebo vysokém riziku v screeningu; v diskuzi byl popis, že odběr choriových klků se provádí dlouhou jehlou přes vaginu přímo do dělohy (uživatelé uváděli tento popis postupu).
Q: Co znamená výsledek 1:240 nebo 1:19 000 u screeningu?
A: Poměr 1:240 znamená vypočtené riziko, že jedno z 240 plodů bude postiženo; poměr 1:19 000 znamená výrazně nižší vypočtené riziko; screening tedy poskytuje relativní pravděpodobnost, nikoli stoprocentní záruku.
Q: Jaké léky a domácí prostředky jsou zmiňovány pro nachlazení v těhotenství?
A: V diskuzi byly zmiňovány Panadol (paracetamol), Penicilin (v případě bakteriální infekce), Septisan, homeopatikum Oscillococccinum, bylinky jako divizna a kontryhel, inhalace Vincentkou a lokální obklady; všichni účastníci zdůrazňovali konzultaci lékaře před nasazením léků.
Q: Co znamená „falešně pozitivní“ u prenatálních screeningů a jak často se to stává?
A: „Falešně pozitivní“ znamená, že screening označí zvýšené riziko, přestože plod není postižen; v diskuzi byly uváděny odhady (uživatelky uváděly triple test až ~50 % falešně pozitivních a NT ~10 %), tyto specifické procenta byly v diskuzi zmiňovány uživateli a nejsou zde ověřeny jako oficiální statistiky.
Závěry z diskuze
Shoda
- NT a triple test jsou screeningové testy, které dávají odhad rizika, nikoli definitivní diagnózu.
- Při pozitivním screeningu se obvykle nabízí invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza/plodovka).
- V případě nachlazení v těhotenství účastnice doporučují konzultaci s lékařem a zmínily paracetamol, antibiotika a domácí inhalace/obklady jako běžné postupy.
Sporné názory
- Některé příspěvky tvrdily, že triple test má výrazně vyšší míru falešně pozitivních výsledků (~50 %) než NT (~10 %), zatímco jiné příspěvky NT považovaly za dostatečně přesný; tedy názory se lišily v tom, který screening je „přesnější“.
Otevřené otázky
- Jaké jsou oficiální statistiky falešně pozitivních výsledků pro NT versus triple test v konkrétních nemocnicích/centrech?
- Jak přesně interpretovat zvýšené hodnoty těhotenských hormonů z krve bez současného UZ?
- Které léky a postupy jsou v konkrétních případech virozy v těhotenství bezpečné a kdy je nutné podat antibiotikum?
Zmíněné značky a firmy
Gennet, modrykonik.cz, lide.cz, DM, Vincentka, Oscillococccinum, Panadol, Dufaston
Zmíněné produkty a metody
NT (šíjové projasnění, nosní kůstka), triple test, amniocentéza (plodovka), odběr choriových klků, Dufaston, Panadol, Penicilin, Septisan, Oscillococccinum, kontryhel, divizna, Vincentka, měření bazální teploty (BT)
Místa a osoby
Brno, Praha, Kladno, Budějovice, Zličín, Mudr. Matoušková
Andara.......23.5. porodila holčičku Magdalénku
Jana.jaro.....27.5. porodila holčičku Emičku
Vlastovka... 2.6. porodila chlapečka Tiborka
Maova.........3.6. porodila chlapečka Matyáška
Kristynaw.....7.7. porodila holčičku Isabell Rose
Inneska........9.7. porodila chlapečka Erička
Ba..............14.7. porodila chlapečka Oliverka
Mar........... 18.7. porodila holčičku Natálku
Dadunka.....28.7. porodila chlapečka Tadeáška
Murynka..... 2.11. porodila holčičku Sofinku
Evanek.......13.11. porodila chlapečka Tomáška
Dracek........30.11. porodila chlapečka Lukáška
Kačka.........12.12.porodila chlapečka Tadeáška
Strouzek.....čeká holčičku
Tercie.........čeká chlapečka
Papua.........čeká holčičku, první část amnina je v pořádku, hurá
Farmi..........čeká chlapečka
Sarlotta.......našla// 25.1. NT, 1.2. KO
Jaspina.......................17dc-15.2 laparka
Mimina........................mmt,čakám ms
Andara.......23.5. porodila holčičku Magdalénku
Jana.jaro.....27.5. porodila holčičku Emičku
Vlastovka... 2.6. porodila chlapečka Tiborka
Maova.........3.6. porodila chlapečka Matyáška
Kristynaw.....7.7. porodila holčičku Isabell Rose
Inneska........9.7. porodila chlapečka Erička
Ba..............14.7. porodila chlapečka Oliverka
Mar........... 18.7. porodila holčičku Natálku
Dadunka.....28.7. porodila chlapečka Tadeáška
Murynka..... 2.11. porodila holčičku Sofinku
Evanek.......13.11. porodila chlapečka Tomáška
Dracek........30.11. porodila chlapečka Lukáška
Kačka.........12.12.porodila chlapečka Tadeáška
Strouzek.....čeká holčičku
Tercie.........čeká chlapečka
Papua.........čeká holčičku, první část amnina je v pořádku, hurá
Farmi..........čeká chlapečka
Sarlotta.......našla// 25.1. NT, 1.2. KO
Jaspina.......................18dc-15.2 laparka
Mimina........................mmt,čakám ms
Ahoj vlaštovky, přeju krásnou neděli 🙂
Mimi až na druhý straně? To jsme ostudy teda!!! 😨
kde sa túlate?
včera som lamentovala,že sa mi asi robia zrasty na lavom vajcovode 😕 tak ma tam nenormálme pichá....a to je niečo iné
kuk albumček 😕
terci no asi bude ovu 🙂 to,že by sa zadarilo prirodzene to by bol zázrak 😲
ale aspoň sa vraciam do normálu 😅 😵
Ale i zázraky se dějou 🙂 občas 😉 Ale i tak je to dobře, tělíčko funguje a to je základ všeho 🙂
Andara.......23.5. porodila holčičku Magdalénku
Jana.jaro.....27.5. porodila holčičku Emičku
Vlastovka... 2.6. porodila chlapečka Tiborka
Maova.........3.6. porodila chlapečka Matyáška
Kristynaw.....7.7. porodila holčičku Isabell Rose
Inneska........9.7. porodila chlapečka Erička
Ba..............14.7. porodila chlapečka Oliverka
Mar........... 18.7. porodila holčičku Natálku
Dadunka.....28.7. porodila chlapečka Tadeáška
Murynka..... 2.11. porodila holčičku Sofinku
Evanek.......13.11. porodila chlapečka Tomáška
Dracek........30.11. porodila chlapečka Lukáška
Kačka.........12.12.porodila chlapečka Tadeáška
Strouzek.....čeká holčičku
Tercie.........čeká chlapečka
Papua.........čeká holčičku, první část amnina je v pořádku, hurá
Farmi..........čeká chlapečka
Sarlotta.......našla// 25.1. NT, 1.2. KO
Jaspina.......................19dc-15.2 laparka
Mimina........................mmt,čakám ms
Krásné dobré ráno 😵
Mimi, jsem moc ráda, že tělíčko funguje a věřím, že s blížícím se jarem se ti do bříška pořádně zavrtá mimísek 😵
Šarlotko, přeji hodně štěstí na NT a samé dobré zprávy.
A všem ostatním pohodový den.
My jdeme dneska na kyčle.
kači držíme palce 😵
aj šaroltke 😵
ja som doma z odberov doniesla som si dalšie lieky 😝 zajtra mám zavolať ako to vyzerá
brý skoropoledne vlaštovičky
dneska mám lenoru, ehm zase jak jinak 😀
mimi no super vidíš tělíčko se krásně nastartovalo a určitě se podaří cobydup 😉
kači držím palce na kyčlíky
Ahoooj holky 🙂!!!
Kaci zmenis mi tabulku? 29.1. morfologicky ultrazvuk 🙂
Ako sa mame? idem vas docitat....
Mimi: jeeeej ovuuuu, to je krasa!!!!!!!!!! gratulujem, super, ze telo sa dava dokopy...
Sarlott: drzim palce na NT!!!!!!!
papu ahoj 🙂
Andara.......23.5. porodila holčičku Magdalénku
Jana.jaro.....27.5. porodila holčičku Emičku
Vlastovka... 2.6. porodila chlapečka Tiborka
Maova.........3.6. porodila chlapečka Matyáška
Kristynaw.....7.7. porodila holčičku Isabell Rose
Inneska........9.7. porodila chlapečka Erička
Ba..............14.7. porodila chlapečka Oliverka
Mar........... 18.7. porodila holčičku Natálku
Dadunka.....28.7. porodila chlapečka Tadeáška
Murynka..... 2.11. porodila holčičku Sofinku
Evanek.......13.11. porodila chlapečka Tomáška
Dracek........30.11. porodila chlapečka Lukáška
Kačka.........12.12.porodila chlapečka Tadeáška
Strouzek.....čeká holčičku
Tercie.........čeká chlapečka
Papua.........čeká holčičku, 29.1morfolog.utz
Farmi..........čeká chlapečka
Sarlotta.......našla// 25.1. NT, 1.2. KO
Jaspina.......................19dc-15.2 laparka
Mimina........................mmt,čakám ms
jé papu zrušila som ti to amnio 😲
kam ideš na velký utz?ja by som od nedočkavosti asi ani nespala 🙂
mimi okna ani nemluv,posunuli je až na 3. února takže teda příští týden, dneska tam ještě jede manža a chce to potvrdit písemně aby zase nemohli termín posunout po telefonu. doufám že pak o to víc mákne ten malíř když to bude to malování vycházet na víkend, manža se s ním domluvil že mu bude pomáhat škrábat a tak aby to bylo rychleji a i levnější tak naštěstí to je manžův známý tak říkal že jasně že mu to neva že chápe že díky mému stavu včera bylo pozdě 😀 horší ale bude odstěhovat olivera, budu bydlet u našich s kocourem těch pár dnů manža nechce abych tu v tom binci byla takže jsem zvědavá co zase bude u našich vyvádět. on vždycky jak je s cizíma lidma nebo v cízím prostředí tak minimálně den je jak utrženej z řetězu. i když zase musím ho pochválit včerejší návštěvu celkem přežil a byl hodnej, ani nikoho nepoškrábal a nelezl pomalu po stropě jako vždy když k nám někdo přijde 😀
papu a šarlot dřžím palečky na kontroly
já jdu ve čtvrtek jde i manža po hooodně dlouhé době tak jsem natěšená
stroži ako to budeš zvladať s tým bruškom 😕 ja by somim za tie okná vyhubovala 🙄
no mžno bude oliver z nového prostredia šoknutý a bude z neho zlatíčko 😉
inak som si dala prefarbiť a ostrihať vlasy...tá farba bola poriadny šlapanec vedla,neviem si na seba zvyknúť 😎 čo už počkám kým sa to trochu pozmýva a potom skúsim naspäť melír 😎 ešteže som zavretá doma 😅
mimina, díky, vím, že vás flákám.... třeba se ti vlásky ještě zalíbí, já jsem také konzerva, co si dlouho zvyká 😉
ahoj evičko tomášek roste jak z vody 😵
mimi já nehubovala ale chtělo se mi brečet. je to sice posunutí jen o týden, jinej by řekl žádná hrůza ale prostě i týden je pro mě čas o který jsem mohla mít dřív doma pořádek a už začít prát tu výbavičku. teď už je to fakt cobydup můžu začít rodit dřív a jestli doma bude staveniště tak někoho zabiju 😠 😀
koukám že vlasové experimenty potkali i tebe , já min. týden šla k jiné holičce než chodím a na vlasy si zvykám doteď, vůbec se v nich necítím takže od příště se budu držet klasiky. taky si říkám že ještě že jsem zavřená doma, sice manžovi se ty vlasy líbí ale já se fakt necítím vůbec hezká ani kvůli vlasů ani s bříškem, teda s bříškem jo ale tak doma když jdu ven nabalená jak eskymák vypadám ještě víc medvědovatě než normálně. k tomu mám nový kabát, takový hnědý s kožichem, byl za pár šupů tak jsem ho vzala je teplý ale já v něm vypadám jak medvěd grizly 😀
evi je to možný že malej už má přes 2 měsíce? holky vám ty děti nějak moc rychle rostou 😅
evi možná sluší, mě to říkaj že mi to sluší ale já si tam nepřipadám a víš jak to je, jde o ten vnitřní pocit jak se cítíš, jsou dny kdy si řeknu fakt jo sluší mi to cítím se hezká ale v posledních pár týdnech se hezká vůbec necítím, min. týden jsme byli na vernisáži, všichni tam byli oblečení pěkně, ženský v podpadkách a já? džínovou sukni, k tomu ty svoje šílené kozačky aby se mi dobře chodilo, ty vlasy rozčepířené, funěla jsem jak hroch no krasavice, k tomu tam byla televize tak jsem se schovávala vždycky někde v rohu aby mě nikdo nenatočil. 😀
stroži stih je fajn,ale tá farba 🙄 na krabičke celkom ináč vyzerá ale to ako vždy,už kašlem na to
evi no teraz s tou vyblednutou tvárou som v tej tmavej celkom smrť 😝 zase som to prehnala 😝
já si myslím, že vidět vás, tak vám závidím a vy tu brblete 😉 😉 😉 😉
já se k holiči chystám tak v létě, vlasy nebarvené už rok...

ahoj boli sme až druhej strane 😕