icon

Vlaštovičky se rozrůstají

avatar
evanek77
18. kvě 2009

tak vlaštovičky moje, šup sem 🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 15. čer 2026 · 17952 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Prenatální screening zahrnuje NT (měření šíjového projasnění a nosní kůstky) prováděné mezi 11.–13. tt a triple test prováděný od ~16. tt; oba testy poskytují pouze statistický odhad rizika a při pozitivním výsledku se nabízí invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza/plodovka).
  • Výsledky screeningu jsou statistická rizika, nikoli definitivní diagnóza; v diskuzi byly uváděny příklady rizik 1:240 versus 1:19 000 a bylo zdůrazněno, že NT i triple test mohou být falešně pozitivní.
  • Pro zmírnění běžných těhotenských potíží a viroz se v diskuzi zmiňovaly domácí postupy a léky: paracetamol (Panadol), antibiotika (Penicilin), progesteronový přípravek Dufaston, homeopatikum Oscillococccinum, bylinky (divizna, kontryhel) a inhalace Vincentkou, vždy po konzultaci s lékařem.


Nejčastější otázky

Q: Kdy se dělá NT screening a co přesně měří?
A: NT screening se dělá mezi 11.–13. týdnem těhotenství a měří šíjové projasnění a přítomnost nosní kůstky; výsledky se kombinují s věkem a krevními markery a dávají odhad rizika chromozomálních vad, nikoli definitivní diagnózu.

Q: Co je triple test a kdy se provádí?
A: Triple test se provádí přibližně od 16. týdne těhotenství a měří hladiny určitých těhotenských hormonů v krvi; v diskuzi bylo uvedeno, že triple test má vyšší míru falešně pozitivních výsledků než NT, ale i triple test samotný není diagnostický.

Q: Kdy je indikována amniocentéza (plodovka) nebo odběr choriových klků?
A: Invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza) je obvykle nabízena při pozitivním nebo vysokém riziku v screeningu; v diskuzi byl popis, že odběr choriových klků se provádí dlouhou jehlou přes vaginu přímo do dělohy (uživatelé uváděli tento popis postupu).

Q: Co znamená výsledek 1:240 nebo 1:19 000 u screeningu?
A: Poměr 1:240 znamená vypočtené riziko, že jedno z 240 plodů bude postiženo; poměr 1:19 000 znamená výrazně nižší vypočtené riziko; screening tedy poskytuje relativní pravděpodobnost, nikoli stoprocentní záruku.

Q: Jaké léky a domácí prostředky jsou zmiňovány pro nachlazení v těhotenství?
A: V diskuzi byly zmiňovány Panadol (paracetamol), Penicilin (v případě bakteriální infekce), Septisan, homeopatikum Oscillococccinum, bylinky jako divizna a kontryhel, inhalace Vincentkou a lokální obklady; všichni účastníci zdůrazňovali konzultaci lékaře před nasazením léků.

Q: Co znamená „falešně pozitivní“ u prenatálních screeningů a jak často se to stává?
A: „Falešně pozitivní“ znamená, že screening označí zvýšené riziko, přestože plod není postižen; v diskuzi byly uváděny odhady (uživatelky uváděly triple test až ~50 % falešně pozitivních a NT ~10 %), tyto specifické procenta byly v diskuzi zmiňovány uživateli a nejsou zde ověřeny jako oficiální statistiky.

Závěry z diskuze

Shoda

  • NT a triple test jsou screeningové testy, které dávají odhad rizika, nikoli definitivní diagnózu.
  • Při pozitivním screeningu se obvykle nabízí invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza/plodovka).
  • V případě nachlazení v těhotenství účastnice doporučují konzultaci s lékařem a zmínily paracetamol, antibiotika a domácí inhalace/obklady jako běžné postupy.


Sporné názory

  • Některé příspěvky tvrdily, že triple test má výrazně vyšší míru falešně pozitivních výsledků (~50 %) než NT (~10 %), zatímco jiné příspěvky NT považovaly za dostatečně přesný; tedy názory se lišily v tom, který screening je „přesnější“.


Otevřené otázky

  • Jaké jsou oficiální statistiky falešně pozitivních výsledků pro NT versus triple test v konkrétních nemocnicích/centrech?
  • Jak přesně interpretovat zvýšené hodnoty těhotenských hormonů z krve bez současného UZ?
  • Které léky a postupy jsou v konkrétních případech virozy v těhotenství bezpečné a kdy je nutné podat antibiotikum?


Zmíněné značky a firmy

Gennet, modrykonik.cz, lide.cz, DM, Vincentka, Oscillococccinum, Panadol, Dufaston

Zmíněné produkty a metody

NT (šíjové projasnění, nosní kůstka), triple test, amniocentéza (plodovka), odběr choriových klků, Dufaston, Panadol, Penicilin, Septisan, Oscillococccinum, kontryhel, divizna, Vincentka, měření bazální teploty (BT)

Místa a osoby

Brno, Praha, Kladno, Budějovice, Zličín, Mudr. Matoušková

avatar
strouzek
4. bře 2010

holky vy nemyjete okna jako těhu? já jo prdím na ty povídačky, já myslím že to kdysi někdo vymyslel protože si neuměli vysvětlit některé případy potratů a hlavně obtočené šňůry kolem krku a tak si vymysleli že je to z natahování při mytí oken protože je jasný že každá těhule před porodem doma gruntuje a myje okna 😀

avatar
sarlotta
4. bře 2010

stroužku díky... já nemyju okna pže se mi nechce🙂))))))))))))))))
ne že bych se bála. Jen ať se manža snaží, taky mu ručky neupadnou 😎

avatar
sarlotta
4. bře 2010

Mao vydrž, mimísek se příště ukáže 😉

avatar
skritkova
4. bře 2010

Ahojky holky 😉

Šarlotko, gratuluju k úspěšným triplům 😵 Já věděla, že to takhle dopadne 🙂

Mao, přidávám se ke Kači - taky věřím, že to otěhotnění je takový malý (velký) zázrak, takže co se tohoto týče, je možné úplně všechno. V našem případě nejspíš spermijky taky musely 5 dní čekat... 😉

avatar
sarlotta
4. bře 2010

skrítku🙂)) to byly určo ty Tvoje pěstičky🙂))

avatar
tercie
4. bře 2010

Strouži my taky shnijem,už to vidím živě a v barvách před sebou...manža po sobě zásadně nic neuklidí, když odnese talíř po jídle, tak je to moc,ale neustele, hadry má všude, lidově řečeno kde se vy.... tam to nechá, a já už nemám sílu ho převychovávat...aleaž budemalej na světě,taky nevím,jak tovšechno budu zvládat...

Okna se taky nebojím mejt, ale mám jich 6 velkých a jedno 4metrový francouzký, a meju je ze schůdků, protože na ně nedošáhnu,jsou 1,5m vysoký, asi začnu postupně po jednom... jenže nejradši bych to nechala až se nebude topit, protože jinak to budu dělat zbytečně...

avatar
skritkova
4. bře 2010

😀 Šarlot, ne ne, moje pěstičky byly jen taková pojistka, za dobrý výsledek může Tvůj drobeček, protože to je šikulínek 😵 Nebo spíš šikulka, já totiž tipuju holčičku 😵 😵 😵

Terci, na okna se fakt teď vyprdni. Počkej až se přestane topit, protože pak bys byla akorát tak nervózní, že to ubdeš "muset" udělat ještě jednou...
Třeba se po narození Lukáška manža umoudří a začne Ti víc pomáhat 😉

avatar
maova
4. bře 2010

Vy jste se rozpovídaly 🙂
Všem moc děkuju a jenom k těm oknům, já se teda bojím, takže v těhu je nemyju a manžel by mě stejně nenechal 😀

avatar
mimina321
4. bře 2010

stouži deň pred prvým potratom som umývala okna 😔 dodnes si to vyčítam aj ked to asi tie okná neboli 😔 😔
takže v tehu na okná prdím 😝 😝 😝

avatar
skritkova
4. bře 2010

Ahojky Mao🙂 To je tak krásný Tě tady vidět 😵 😵

Holky, kašlete na okna - je to jak říká Šarlotka - když přes ně není vidět, pořád ještě se dají otevřít... Nebo zatáhnout závěsy (popř. žaluzie) 😀 I když mně se to kecá, já se na ně chystám taky, ale ještě vyčkávám 😉

avatar
tercie
4. bře 2010

Skřítku to bych si moc přála, ale popravdě moc iluzí si nedělám...to mi spíš sebere malýho, a matko mazej něco dělat 😀
Mao to máš dobrý, ten můj mě klidně nechá, a ještě mě u toho bude kibicovat 😀
Ale u vás je to pochopitelný, ty se musíš šetřit. Já neměla problém žádnej a on na to hřeší.

avatar
tercie
4. bře 2010

Skřítku když oni ty žaluzky jsou možná špinavější než ty okna samotný 😀

avatar
skritkova
4. bře 2010

Terci, na zadek by trošku zasloužil ten Tvůj manža, asi ho přijedu vytahat za uši 😀

Holky, mně se před 14 dny u našich udělalo jaksi blbě (a to jsem nic nedělala, jen seděla u pekáče buchet🙂 ) a na chvíli jsem omdlela. Manža hned přiskočil a začal mě fackovat. Kdybyste viděly ten strach v jeho očích, bylo mi ho až líto, jak jsem ho vyděsila... Od té doby mi píše z práce mnohem častěji a ptá se, jak se s malou máme, a tak nějak víc "se stará"... Je to fajn pocit 😵 Ale mrzí mě, že je takovej ustaranej ☹

avatar
skritkova
4. bře 2010

Terci, naše žaluzky jsou taky děs a hrůza 😀 To už ty okna jsou snad lepčí 😀

avatar
maova
4. bře 2010

Já bych taky radila těhulkám kašlat na okna. Pak si něco vyčítat za to myslí nestojí. Stokrát se nic nestane a po stoprvní jo a nestojí to za to 😉 To jen můj názor, protože mám kolegyni, kdy její dceři se uškrtilo miminko na pupeční šňůře a je to prostě strašný.

skritkova, ahoj 🙂 Dlouho jsme se tady nepotkaly a ty už máš krásný 28tt 😵

terci, no je fakt, že manžel se asi teď bojí víc než já, nebýt jeho, tak jsem dneska ani k tomu doktorovi nešla a nechala bych to až na ten příští týden. Ale nenechal mě 😉 A už se připravuje na to, že budu zase ležet a bude se o mě starat, on je prostě největší zlatíčko 😵

avatar
skritkova
4. bře 2010

Mao, jo jo, dlouho jsme se tu neviděly... Já jsem na koníka přestala někdy během června chodit, byli jsme chvíli bez počítače, ale ani mi to nevadilo, došlo mi, že potřebuju oddech od sledování ovulky, plánovaného snažení atd. a bez koníka mi šlo zaměřit myšlenky jinam, s koníkem to nešlo 😔

avatar
maova
4. bře 2010

skritkova, jj, to znám, taky jsem tady teď moc nebyla a pomohlo mi to. Přece jenom s koníkem se od těch myšlenek na miminko neodpoutáš a je prostě lepší se zaměstnat něčím jiným. A najednou jsem těhotná, ani nevím jak a úplně nečekaně 🙂 Tak hlavně, ať už tady v naší diskuzi není nikdy žádná špatná zpráva, už jich bylo dost, tak máme doufám vybráno 🙂

avatar
skritkova
4. bře 2010

Mao, je to přesně jak píšeš - s koníkem mi prostě nešlo se zaměstnat jinak... Pak jsem otěhotněla (taky ani nevím jak 😀 ) a začalo se mi po koníkovi stýskat...
Přidávám se k přání, aby tady u nás na Vlaštovkách byly už jen samé krásné zprávičky a když už má ukápnout slza, tak ať to jsou vždycky jen slzičky štěstíčka a dojetí 😵 😵 😵

avatar
mar26
4. bře 2010

ahoj holky,

ahojik Marti, krásně ti to svítí v pasu-a přeju aby min do srpna tam byly tt 😵

dráčku jsem ráda,že to mamka tak pěkně zvládá a moc se omlouvám s balíčkem-ještě jsem to neposlala a brzy napravím i s revanží 😉 . Jsem ráda,že je Lukášek hodný!

avatar
mar26
4. bře 2010

jo Marti s Anet jsme plánovali srazík až bude mít po druhé KO,ale ty budeš muset asi ležet viď?

avatar
maova
4. bře 2010

Marti, kdybychom stihly domluvit sraz do toho mého stehu, tak bych šla moc ráda, to ležet zatím nebudu, ale po stehu už asi budu muset. A nebo byste pak jedině mohli přijet na návštěvu k nám, když by se vám chtělo 🙂

avatar
strouzek
4. bře 2010

teda holky vy jedete zase, člověk tu není hodinku a tady tak rozkecáno 😀

holky já okna meju furt, ale spíšjen tak přetírám narychlo okenou šup šup a je to, víc mě teď rozčilujou holuby protože máme v baráku krávu sousedku furt je krmí a tady to vypadá jak v hororu Ptáci, nálety holubu každý ráno a ty posraný parapaty radši ani nechtějte vidět hnus 🙄 jinak manža se mi taky snaží pomáhat, když jsme malovali tak se snažil dělat i ty okna ale já nevím jak vy ale já jsem typ člověka co když si to neudělá sám nemá klid. hlavně když jsem viděla manžu jak ty okna špinavé od barvy jen tak přetírá že prej to je dobrý umyje to déšť tak chtě nechtě jsem ho vyhodila a šla okna umejt sama. teď v nedělu jsem ho donutila čistit koberce ale fakt jsem se musela držet abych ho od toho nevyhodila protože pečlivost mu nic neříká. A o věcech všude bože to je nekonečný příběh, nejen hadry ale i ty malý udělají binec když je jich plno viz. prázdná špulka od toaletního papíru otevřená pasta atd.

avatar
sarlotta
4. bře 2010

kua holky jak je to ty maminy vychovaly kakra 😀 😀 😀 😀 😀 😀

takže je Vám jasné, že chlapečky musíte vychovat líp pro nově narozené princezny, aby neměly doma takový bordel🙂))))))))))

strouži my jsme s manžou spolu od r.97 a ze začátku to byl boj 😲 😉 ale dospěl a pochopil, že byt není hotel.
a já se zas naučila nemít cukání v ruce 😀 a nedělat všechno sama ,,nejlíp". Pže pak se dostaneš do situace, že děláš všechno a navíc to nikdo neocení.
Dokud si tu práci nezkusí-žehlení, praní, umývaní schodů, koupelny ... tak nemá tušení, že je to PRÁCE.

Hlavně se pak s malou nesmíš hroutit z prachu a neumytého nádobí... ono se to fakt nepos... i když i já neprosto bytostně nesnáším prach na podlaze a že jsou tam ty chuchvalce dooost vidět, když máme všude dřevo nebo lino 😠 😒 Manže je snad nevidí nebo coooooooooo. 😀

avatar
mimina321
4. bře 2010

kočky moj pomôže ale musím ho do toho potlačiť 😉ked mu nepoviem tak ho nehne-pozerá ako puk a komentuje ved si mi nepovedala,že treba......
ale musím povedať,že ked som bola vážny marod tak robil úplne všetko,aj teraz pomáha len samého od seba ho to nenapadne 😅

avatar
mimina321
4. bře 2010

večer zavolám papu ako sa majú,čo majú nové 😕

avatar
strouzek
4. bře 2010

šarlot 😀 😀 😀 no to je pravda, tchýně mi ho vůbec nevychovala ale zase co se divím,na druhou stranu můžu bejt ráda že manža tuhle výchovu moc po tchýni nepodědil protože tchýně fakt doma naklizeno nemá. jí se vysere pes na koberec a klíďo to tam nechá i týden 😝 no to zase ne že bych dělala vše sama vždycky, třeba manža vysává každej den(vysáváme kvůli kocoura) ale já si to sama přeluxuju tak 1X-2x týdně protože manža uklízí jen ty viditelný místa a o rohách nikdy neslyšel 😀 to samé jiné práce, on to udělá a já ho i nechám ale pak jednou za čas si to udělám sama abych věděla že je to aspoň někdy dočista 😉

avatar
mimina321
4. bře 2010

inak vám poviem,že tu bola segra s malím a moje upratovanie je v ..... 😅 ale si hovorím,že už dnes na to hodím bobek...len stolík som umyla máme sklenný a po to nájazde bol 😝

avatar
strouzek
4. bře 2010

mimi však jo ono se to nepokadí, já nemít před porodem taky nic nedělám ale musím, bojím se že mě to chytne a v tom binci nenajdu ani tašku do porodky 😀 hlavně mám ale strach co udělá s bytem manža až budu v porodce, myslím že přijdeme dom s malou a můžu začít gruntovat. O skleněném stolu mi ani nemluv, ten myju furt a furt je nechutně špinavej 😝

avatar
mimina321
4. bře 2010

struži ten som si vymyslela sama 😝 tak teraz len leštím 🙂
neva ked budú detúrence tak bude určite zacapkaný viac

avatar
sarlotta
4. bře 2010

strouži mám pocit, že to nevidění špíny v rozíchm pod kobercem apod je chlapská nemoc velmi rozšířená🙂))

Strana