Vlaštovičky se rozrůstají
tak vlaštovičky moje, šup sem 🙂
Stručné shrnutí
- Prenatální screening zahrnuje NT (měření šíjového projasnění a nosní kůstky) prováděné mezi 11.–13. tt a triple test prováděný od ~16. tt; oba testy poskytují pouze statistický odhad rizika a při pozitivním výsledku se nabízí invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza/plodovka).
- Výsledky screeningu jsou statistická rizika, nikoli definitivní diagnóza; v diskuzi byly uváděny příklady rizik 1:240 versus 1:19 000 a bylo zdůrazněno, že NT i triple test mohou být falešně pozitivní.
- Pro zmírnění běžných těhotenských potíží a viroz se v diskuzi zmiňovaly domácí postupy a léky: paracetamol (Panadol), antibiotika (Penicilin), progesteronový přípravek Dufaston, homeopatikum Oscillococccinum, bylinky (divizna, kontryhel) a inhalace Vincentkou, vždy po konzultaci s lékařem.
Nejčastější otázky
Q: Kdy se dělá NT screening a co přesně měří?
A: NT screening se dělá mezi 11.–13. týdnem těhotenství a měří šíjové projasnění a přítomnost nosní kůstky; výsledky se kombinují s věkem a krevními markery a dávají odhad rizika chromozomálních vad, nikoli definitivní diagnózu.
Q: Co je triple test a kdy se provádí?
A: Triple test se provádí přibližně od 16. týdne těhotenství a měří hladiny určitých těhotenských hormonů v krvi; v diskuzi bylo uvedeno, že triple test má vyšší míru falešně pozitivních výsledků než NT, ale i triple test samotný není diagnostický.
Q: Kdy je indikována amniocentéza (plodovka) nebo odběr choriových klků?
A: Invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza) je obvykle nabízena při pozitivním nebo vysokém riziku v screeningu; v diskuzi byl popis, že odběr choriových klků se provádí dlouhou jehlou přes vaginu přímo do dělohy (uživatelé uváděli tento popis postupu).
Q: Co znamená výsledek 1:240 nebo 1:19 000 u screeningu?
A: Poměr 1:240 znamená vypočtené riziko, že jedno z 240 plodů bude postiženo; poměr 1:19 000 znamená výrazně nižší vypočtené riziko; screening tedy poskytuje relativní pravděpodobnost, nikoli stoprocentní záruku.
Q: Jaké léky a domácí prostředky jsou zmiňovány pro nachlazení v těhotenství?
A: V diskuzi byly zmiňovány Panadol (paracetamol), Penicilin (v případě bakteriální infekce), Septisan, homeopatikum Oscillococccinum, bylinky jako divizna a kontryhel, inhalace Vincentkou a lokální obklady; všichni účastníci zdůrazňovali konzultaci lékaře před nasazením léků.
Q: Co znamená „falešně pozitivní“ u prenatálních screeningů a jak často se to stává?
A: „Falešně pozitivní“ znamená, že screening označí zvýšené riziko, přestože plod není postižen; v diskuzi byly uváděny odhady (uživatelky uváděly triple test až ~50 % falešně pozitivních a NT ~10 %), tyto specifické procenta byly v diskuzi zmiňovány uživateli a nejsou zde ověřeny jako oficiální statistiky.
Závěry z diskuze
Shoda
- NT a triple test jsou screeningové testy, které dávají odhad rizika, nikoli definitivní diagnózu.
- Při pozitivním screeningu se obvykle nabízí invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza/plodovka).
- V případě nachlazení v těhotenství účastnice doporučují konzultaci s lékařem a zmínily paracetamol, antibiotika a domácí inhalace/obklady jako běžné postupy.
Sporné názory
- Některé příspěvky tvrdily, že triple test má výrazně vyšší míru falešně pozitivních výsledků (~50 %) než NT (~10 %), zatímco jiné příspěvky NT považovaly za dostatečně přesný; tedy názory se lišily v tom, který screening je „přesnější“.
Otevřené otázky
- Jaké jsou oficiální statistiky falešně pozitivních výsledků pro NT versus triple test v konkrétních nemocnicích/centrech?
- Jak přesně interpretovat zvýšené hodnoty těhotenských hormonů z krve bez současného UZ?
- Které léky a postupy jsou v konkrétních případech virozy v těhotenství bezpečné a kdy je nutné podat antibiotikum?
Zmíněné značky a firmy
Gennet, modrykonik.cz, lide.cz, DM, Vincentka, Oscillococccinum, Panadol, Dufaston
Zmíněné produkty a metody
NT (šíjové projasnění, nosní kůstka), triple test, amniocentéza (plodovka), odběr choriových klků, Dufaston, Panadol, Penicilin, Septisan, Oscillococccinum, kontryhel, divizna, Vincentka, měření bazální teploty (BT)
Místa a osoby
Brno, Praha, Kladno, Budějovice, Zličín, Mudr. Matoušková
tak jsem zpátky 😀
teda holky, ja jsem asi magor, ale my míváme nejen teplou večeři, ale většinou i snídani... akorát co jsem teď doma, tak mi chybí společnost, takže o víkendu si jdeme skoro každý víkend sednout na zahrádku na obídek 🙂
Ale tak jsem si manžela rozmazlila sama, vím, že když jsem s ním začala bydlet a ptala se, čím čistí varnou desku, tak mi tenkrát odpověděl, že s bývalou nevařili.... také si mi pěkně zakulatil 😀 😀 😀
Evi ty bláho tebe by chtěl můj manža za ženu, teplé snídaně i večeře to je sen každého chlapa 😉
Evi no já jsem taky začala kynout co přítel vaří. Od něj mi chutná i to, co jsem dřív považovala za blivajz. Ale on kyne taky - je polívkový, tak mu je dělám. Takže jsme si kvit 🙂
Evi, tak to já i teď se právě že pěkně nadlabávám.. Víc než bych chtěla, ale já když dojídám sváču, tak už se těším na oběd..to je pak těžké. Leda zašít pusu! 🤐 😉
jaspi,
zlobí, ale nezhoršují se, tak jsem ráda 😉
s tím věkem to myslím tak, že cřív jsem mohla jít hodně a nepřibrala jsem deko, teď už je to horší a každá čokoláda je poznat ☹
Jo tak! Tak to je pravda.. A to počkejme v přechodu 😀 To si budem říkat - nebylo jak za mlada ve 40ti 😉
Nejlepší je, když jdou 2 70ti leté babči a oslovují se holky 😀
Záda se snad umoudří a nebudou tě trápit! Já už dnes pomažu domů, tak krásný zbytek dne 🙂
Ahoj holky, já se omlouvám, že jsem vás teď flákala, ale plno práce a taky jsme přes víkend nebyli doma a navíc nešel koník, no prostě jsem se sem dostala až teď, a snažila se vás dočíst, a chvíli jsem myslela, že nebudu moct ani psát, ale nedá mi to, nechci bejt sobec kterej myslí jen na svý neštěstí. Píšu a bulím, že na to skoro nevidím, tak omluvtwe překlepy...
Mao nemám slov, strašlivě mě to mrzí, taková nespravedlnost, krutej osud, kterej na vás tolik nakládá... Slova útěchy nepomůžou, jen čas ohladí ostří který teď tak bodá do vašich srdcí...
Posílám všechnu svou sílu, držte se!!!!!! ☹ 😢
že se vracím ke včerejší diskuzi tak my přibíráme i tak, já mám od svatby nahoře 13 kilo a manža 20 😀
Andara.......23.5. porodila holčičku Magdalénku
Jana.jaro.....27.5. porodila holčičku Emičku
Vlastovka... 2.6. porodila chlapečka Tiborka
Maova.........3.6. porodila chlapečka Matyáška
Inneska......čeká chlapečka
Mar........... čeká holčičku - kontrola 17.6.
Ba..............čeká chlapečka Od 4.6. mateřská. Kontrola 1.7.
Dadunka.....čeká chlapečka
Kristynaw....čeká holčičku
Nanai..........našla//
Evanek........čeká chlapečka - amnio 22.6.+ v rámci odběru i velký UZ/ KO - 10.7.
Murynka......čeká asi chlapečka - KO 30.6. 17.7 velký UZ v Gennetu
Dracek........čeká chlapečka - KO 23.6.
Kačka.........čeká chlapečka - KO 24.6.
Nella......................32DC
Mimina...................31DC
Papua....................27DC
Tercie.....................8DC
Jaspina....................7DC
Strouzek.................7DC
Sarlotta..................čeká na porevizní MS
ahoj holky 🙂
dnes už je čtvrtek...zítra pátek 😖 😖
včera jsem koukala na Ulici a řeknu vám, pěkně mne ta Lenka dostala ☹
holky já to tak nechci zažít zase ☹ ☹ ☹
Krásné ráno vlaštovičky a vlaštovičátka 🙂
Farmi, zítra se dozvíš, jestli je to o.k?
ahoj farmi a jaspi
já mám pátek už dneska poněvadž přes léto v pátky nepracujeme 😀
farmi bobku na tebe jsem včera při ulici myslela,tohle se stalo Drápalce ale tobě se to znova nestane a hotovo. zítra budeš vědět co a jak ale já pořád věřím že to bude dobrý. JInak jak ta Lenka v té ulici v ukázkách brečela že si to zaslouží tak manža na mě kouknul a řekl no ty sis taky přece říkala že sis to zasloužila, takže tím mě naštval. jo já to říkala ale určitě z jinýho důvodu než ona, poněvadž já jsem manžovi nezahnula 🙄
Holky, já včera u Ulice usnula, čekala jsem na tuhle scénu, ale jak jsem nemohla v noci spát, tak mě to zmohlo.
Farmi, věřím, že to bude dobré a moc Ti to přeji.
spíš se tam mám -u mudra dozvědět co budeme dělat dál...páč můj mudr to už vzdal, ten když v pondělí zjistil, že mimi za dva týdny nepovyrostlo a že nemá srdíčko, tak mi řekl, že to je špatný, že by tam už v tudle dobu mělo bejt 😔 poslal mne na krev a zítra mám přít a nějak to prý budeme muset řešit ☹
já jsem ale díky holkám tady na zamlklinkách uvěřila, že ještě nemusí být nic ztraceno a teď věřím, že mimi od pondělka dorostlo a to srdíčko tam zítra bude 😅 Každej den si s ním povídám, že musí zabojovat a snažit se 😅
Ale i tak se zítřka moc bojím, o jedno mimi jsme přišli letos v březnu 😔 , já nechci přijít i o tohle druhé ☹ ☹ ☹
holky díky! prosím myslete na mne zítra 😅
hele já tam asi zkolabuju, to neustojím, to čekání v čekárně 😨
strouží ten tvůj manža je ale teloš 😠
ten můj zas na to odmítnul koukat a furt mne u toho rušil, ať nekoukám na tu kravinu, atd.. nechtěl abych na to koukala 😕 holky on je snad ještě víc citlivější než já 😅 nebo určitě víc než jsem si myslela 😨
farmi musíš věřit a to že s mimčem mluvíš je moc dobře. buď tam je a roste a tvoje hlazenía a slova jsou pro něho moc uklidňující a nebo je to špatné a tak se s mimčem pěkně rozloučíš. já jsem veděla že moje mimčo už nežije 4 týdny ale i tak jsem s ním mluvila.
i kdyby to dopadlo špatně tak víš že jste plodní a že to prostě možná bylo brzo na to nové těhu. koukej všechny zamklinky kterým se to stalo 2x, většina otěhu po 1. nebo 2. MS takže možná je fakt něco na tom že se má dát tělu pohov. ale já říkám že buď to bude dobré a když ne zvládneme to znovu zase 😉 už jsme ti to tu včera psala, depkovala si že to nepůjde a já ti říkala že to dobře dopadne a hup byla si těhulka. no a teď ti taky říkám že i kdyby to nedopadlo dobře tak dám ruku do ohně za to že napotřetí to vyjde a pod vánočním stromečkem už budeš sedět s pupkem 😉
ahoj vlaštovičky,
včera se mi večer pokazil počítač, ale manžel je pusinka a ráno mi ho hodil do servisu a kluci šikovní to tam vydumali a opravili 😉 😉 😉 Mám ho rok a už zlobí ☹
farmařska,
mne tenhle rok doktorka také strašila, že je mimi o tyden menší a že není srdíčko a mělo by být a koukni mi na týdny 😉 budem na tebe myslet, to je jasné a dobře to dopadne 🙂
Já peču holkám kachnu k obědu a ta tu tak voní už teď, že by člověk neřekl, že tam má být ještě 3h 😀
farmi je 😀 taky se mě furt snaží od takových věcí chránit,koukala jsem na ordinaci ( i když se na ní nedívám normálně) ale viděla jsem v ukázkách že tam bude o potratu, to samé ulice manža byl vzteky bez sebe že na to koukám že takhle nikdy nezapomenu ale já říkám že přeci před tím nemůžu furt utíkat a hlavně ať na to koukám nebo nekoukám stejně nezapomenu nikdy a vlastně ani nechci. prostě se s tím akorát učím žít.
no každopádně ale musím říct že obě herečky to zahrály moc dobře, asi ten scénář musel psát někdo kdo to zažil protože některé momenty byli opravdu velmi podobné tomu co jsem prožívala. Výčitky, otázky proč, co jsem mohla udělat, řvala jsem po manžovi ať jde pryč a na druhou stranu jsem ho chtěla mít u sebe, ….

No já právě taky vždycky něco koupím s tím že fakt přes týden uvařím teplou večeři a budu to mít i na druhý den ale skončí to tak že nakonec stejně jíme jenom párky a nebo pizzu. Zrovna včera jsem si říkala že uvařím brokolicovou polívku a halušky ale byla jsem tak zhnilá že i ty párky musel ohřívat manža 😀 hlavně mám ale pocit že furt vařím to samé dokola, ráda si prohlížím kuchařky a říkám si jak co uvařím ale nakonec vařím těch pár jídel furt dokola.
mar no to jo, hrozně to uteklo, já mám úplné šoky že je už skoro červenec, vžďyt teprve byli vánoce 😕 ale to vaření ti věřím, já když jsem byla doma na nemocenské tak jsem taky vařila protože to mě bavilo ale přijít z práce, letět nakoupit, uklidit uvařit a pak chlamst chlamst a je to snězené a jenom kupa nádobí to mě fakt nebaví. i tak mám pocit že přijdu domů a začíná mi druhá směna, manža si lehne a kouká na filmy a já lítám uklízím žehlím .. a když řeknu manžovi že jsem unavená tak mi řekne ať to nedělám protože má asi pocit že se to uklidí , vypere a vyžehlí samo 🙄