Vlaštovičky se rozrůstají
tak vlaštovičky moje, šup sem 🙂
Stručné shrnutí
- Prenatální screening zahrnuje NT (měření šíjového projasnění a nosní kůstky) prováděné mezi 11.–13. tt a triple test prováděný od ~16. tt; oba testy poskytují pouze statistický odhad rizika a při pozitivním výsledku se nabízí invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza/plodovka).
- Výsledky screeningu jsou statistická rizika, nikoli definitivní diagnóza; v diskuzi byly uváděny příklady rizik 1:240 versus 1:19 000 a bylo zdůrazněno, že NT i triple test mohou být falešně pozitivní.
- Pro zmírnění běžných těhotenských potíží a viroz se v diskuzi zmiňovaly domácí postupy a léky: paracetamol (Panadol), antibiotika (Penicilin), progesteronový přípravek Dufaston, homeopatikum Oscillococccinum, bylinky (divizna, kontryhel) a inhalace Vincentkou, vždy po konzultaci s lékařem.
Nejčastější otázky
Q: Kdy se dělá NT screening a co přesně měří?
A: NT screening se dělá mezi 11.–13. týdnem těhotenství a měří šíjové projasnění a přítomnost nosní kůstky; výsledky se kombinují s věkem a krevními markery a dávají odhad rizika chromozomálních vad, nikoli definitivní diagnózu.
Q: Co je triple test a kdy se provádí?
A: Triple test se provádí přibližně od 16. týdne těhotenství a měří hladiny určitých těhotenských hormonů v krvi; v diskuzi bylo uvedeno, že triple test má vyšší míru falešně pozitivních výsledků než NT, ale i triple test samotný není diagnostický.
Q: Kdy je indikována amniocentéza (plodovka) nebo odběr choriových klků?
A: Invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza) je obvykle nabízena při pozitivním nebo vysokém riziku v screeningu; v diskuzi byl popis, že odběr choriových klků se provádí dlouhou jehlou přes vaginu přímo do dělohy (uživatelé uváděli tento popis postupu).
Q: Co znamená výsledek 1:240 nebo 1:19 000 u screeningu?
A: Poměr 1:240 znamená vypočtené riziko, že jedno z 240 plodů bude postiženo; poměr 1:19 000 znamená výrazně nižší vypočtené riziko; screening tedy poskytuje relativní pravděpodobnost, nikoli stoprocentní záruku.
Q: Jaké léky a domácí prostředky jsou zmiňovány pro nachlazení v těhotenství?
A: V diskuzi byly zmiňovány Panadol (paracetamol), Penicilin (v případě bakteriální infekce), Septisan, homeopatikum Oscillococccinum, bylinky jako divizna a kontryhel, inhalace Vincentkou a lokální obklady; všichni účastníci zdůrazňovali konzultaci lékaře před nasazením léků.
Q: Co znamená „falešně pozitivní“ u prenatálních screeningů a jak často se to stává?
A: „Falešně pozitivní“ znamená, že screening označí zvýšené riziko, přestože plod není postižen; v diskuzi byly uváděny odhady (uživatelky uváděly triple test až ~50 % falešně pozitivních a NT ~10 %), tyto specifické procenta byly v diskuzi zmiňovány uživateli a nejsou zde ověřeny jako oficiální statistiky.
Závěry z diskuze
Shoda
- NT a triple test jsou screeningové testy, které dávají odhad rizika, nikoli definitivní diagnózu.
- Při pozitivním screeningu se obvykle nabízí invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza/plodovka).
- V případě nachlazení v těhotenství účastnice doporučují konzultaci s lékařem a zmínily paracetamol, antibiotika a domácí inhalace/obklady jako běžné postupy.
Sporné názory
- Některé příspěvky tvrdily, že triple test má výrazně vyšší míru falešně pozitivních výsledků (~50 %) než NT (~10 %), zatímco jiné příspěvky NT považovaly za dostatečně přesný; tedy názory se lišily v tom, který screening je „přesnější“.
Otevřené otázky
- Jaké jsou oficiální statistiky falešně pozitivních výsledků pro NT versus triple test v konkrétních nemocnicích/centrech?
- Jak přesně interpretovat zvýšené hodnoty těhotenských hormonů z krve bez současného UZ?
- Které léky a postupy jsou v konkrétních případech virozy v těhotenství bezpečné a kdy je nutné podat antibiotikum?
Zmíněné značky a firmy
Gennet, modrykonik.cz, lide.cz, DM, Vincentka, Oscillococccinum, Panadol, Dufaston
Zmíněné produkty a metody
NT (šíjové projasnění, nosní kůstka), triple test, amniocentéza (plodovka), odběr choriových klků, Dufaston, Panadol, Penicilin, Septisan, Oscillococccinum, kontryhel, divizna, Vincentka, měření bazální teploty (BT)
Místa a osoby
Brno, Praha, Kladno, Budějovice, Zličín, Mudr. Matoušková
oj oj strouží ☹ tak si tam odpolko doběhni a koukej nám sem pak hned přinýst nějaký dobrý zprávičky!! 😀
držím palce!! myslím na tebe!!! 😵
strouži já taky myslím, že to bude krátkodobá záležitost, tejden budeš brát prášky, pak udělaj kontrolní stěry a bude zas všechno Ok 😉
no snad to bude dobrý, i ta doktorka i sestra dneska do telefonu byli v pohodě ale však to znáte, po určité době se člověk hroutí i z rými protože má nervy že to zase oddálí snažení
Já jsem tu teď nebyla - letěla jsem se mrknout do obuvy. Je tam akce, že koupíš 1 pár bot a druhý pak máš za korunu. Musela jsem to jít omrknout, ale měla jsem jen málo času, tak odpoledne nebo zítra vyrazím vybírat. 🙂
jenom mě štve že mi neřekli nějaký název abych si to mohla nastudovat na netu 🙄 takhle se budu nervačit až do odpoledne. pak mě čekaj ještě nervy na výsledek běžných gynek. stěrů, v úterý nervy ze spermia, v pátek nervy na HP a furt něco. 🙄
Strouži neboj, určitě jsi v dobrých rukou. Ani nevím, že se na něco takového testy dělají. Kolikrát stačí opravdu výměna lékaře a ten, když ví co dělá, tak jde pak všechno..
Vím o čem mluvím - dřív jsem měla takové migrény, že jsem co týden zvracela od bolesti. Vystřídala jsem 2 neurology beze změny a pak jsem našla doktorku, která se zajímá o novinky, stále se zdokonaluje a tehdy, když už jsem nedouvala, že by mi něco kdy pomohlo mi nasadila léčbu a já prožila nádherné 4 roky bez těchto odporných stavů 😉
no ta doktorka mi řekla že to dělá každé snažilce, tak snad to fakt není žádná hrůza. uklidňuju se že mi nasadí antibiotika snad jen na týden a to stihnem ovulku už bez prášků.
Strouži já myslím, že se můžeš těšit. Zabijí v tobě ty mršky, co zabíjí spermoše a pak to bude hned - jak ty spermoši budou čučet, že je v tobe nikdo nechce zabít, tak budou valit jak strhlé ze strachu, že nějaká bakterie ještě číhá, tak aby jí zdrhly 😉
jaspi to jo 😀 😀 já se teda vůbec jako nedivím že nejsem těhu, manža je hroznej strašpitel a tak jeho chlapáci budou to samé 😀 😀
strouži,
když jsme měli na vejšce gyndu (což je víc jak 10let ☹ ), tak nás tehdy učili, že to co popisuješ ja 25% neplodnosti, tehdy se to zkoušelo tak, že večer sexík, ráno doktor vzal stěr z čípku a pokud se v něm spermuše hýbaly, tak pohodo, pokud ne, tak se nasadila na 10dnů ATB a pak to šlo šup šup 😉
mar,
chytla jsem jen konec, jak měla nakonec trojčátka a u toho jsem si vzpomněla, že už jsem to kdysi viděla, ovšem ve věku, kdy jsem nechápala, proč plaší. škoda, docela bych na to koukla s nostalgií snažilky, které to dva a půl roku nešlo 😉
holky, jsem na mrtvici, chystám se s jídlem na 11.30h, abych stíhala, než manžel odjede do ostavy, domlouvám, jak cestou z firmy nabere sestru s neteří, co na něj čekají v obchoďáku, aby s batohem nemusely městskou (vezou mi oblečky na malého 🙂 )... no a hádejte, manžel má další neplánovanou schůzku, tak na něj máme s jídlem počkat na půl druhou 😝 Ještě že jsem do polívky nehodila nudle, že už jsou na cestě...
jů fakt evi, tos mě uklidnila, ještě že tě máme, no i ta doktorka i ta sestra byli v pohodě že se to přeléčí a hotovka, že to často je ten důvod proč to nejde. tak hned jsem klidnější ale přesto tam skočím už dneska a táhnu sebou i manžu 😵
ahoj 🙂
dnes máme majsrov na okná tak som zatial len na skok 😉
stouži nezúfaj našla sa príčina a teraz ju odstránia a ty budeš tehu ani sa nenazdáš 😵
strouži no jasně, přesně jak píše mimi, ber to tak že to je zas krok blíž k mimču 😉
No vidíš strouži, kdyby se nic nenašlo tak bys depkovala čím to může být.. když se najde příčina a jde léčit, tak to už je 50% vítězství ty šiško🙂))
A vyptej se důkladně ju, jaks e ta mrcha j,menuje a čím se to léčí🙂)))) ať máme infoooo. 😎
šarlot jasňajda, kdyžtak se necháme taky přetestovat, žejo 😀
Holky já dneska zas volala na výsledky a zas to nemaj, navíc mi sestra řekla, že se to teď s dovolenejma může ještě protáhnout ☹ ti mě tak štvou...už bych chtěla vědět na čem jsme.
šarlot no jo však mě znáš, depkuju když se něco najde ale šílím i z toho že se nic nenajde 😀 já kdybych nebyla neustále ve stresu a něco neřešila tak bych snad nemohla žít. 🙄 😀 navíc teď manža začal razit strategii že snad i chce aby něco našli na tom spermiu protože o to dřív půjdem na to umělko, že on chce prostě ty dvojčátka. jestli mě z něho nešvihne, já se nervuju a on se těší 🙄
no to je pravda 😀 jako on denně v práci studuje ceníky ivf, články o úspěšnosti atd. a já se tomu vyhýbám protože si říkám zatím to není potřeba na to koukat tak nebudu stahovat kalhoty, brod je ještě daleko ale on blázen už začal vykládat kolegovi v práci že jdeme na umělko když ještě nebyl ani na spermiu. 😀
no jo strouži chlapi mají rádi přímé cesty k cíli🙂)) a fakta!! 🙂))
tercii to mě mrzí... že to trvá. 😒
tercie a to jsou výsledky genetiky?? ☹ ach jo takové věci vždycky dlouho trvaj což je na prd. blbost je hned a takové důležité věci se takhle protahujou ☹
Já přesně nevím, co všechno zkoumají, ale asi o, má to být histologie, počítám prostě podrobnej rozbor, snad by měli najít i příčinu tý vady, jestli to jde. Genetiku bysme měli mít v pořádku, karyotyp určitě, ten nám dělali při CVS, malý, mě i manžovi...
Mám obavu aby tam nebylo něco kvůli čemu by nám zakázali snažení a hnali nás na nějaký vyšetření. No ale co bych mohla dělat, žejo.
Berušky dneska se rozloučím, jedu se podívat do města, abych tu úplně nezpustla 😀 Papa
stouži mňa to naštartovalo zajtra sa objednám do CARu.my sa snažíme a možno je tam neajká tá chybička 😵
ked sa to odstráni tak bude mimi 😉
vidíš ako si ma navnadila 😵 🙂
tercie to je jasný, my holky snažilky se už bojíme fakt všeho co by se zase mohlo objevit a zabránilo to těhu. mě manža před pár dny řekl že pojede v září asi do číny služebně a mě vůbec nenapadlo že jako nebude týden doma, nebo že se mu něco stane ale už mi to v hlavě šrotovalo že nesmí odjet při ovulce 😀
mimi fakt? to je dobře, no já jsem nakonec fakt ráda že jsem se rozhoupala, sice mám nervíky z toho spermia a teď té bakterie ale říkám si že aspoň se to začne řešit hned protože další rok čekání na zázrak a další zbytečné prodlužování tak fakt už jsem u chocholouška.
jaspi jů a jaký botičky?? já mám taky nový botičky dneska, takový dřeváky na platformě ale zase mám puchýře všude a bolí mě fest nohy no ale co bych neudělala pro krásu 😀

stroužku neber to jako tragedii....prostě máte k tomu miminku jen delší cestu...ale ono přijde 😉
No oni tam jsou už i v CARu a některé věci jsou fakt k smíchu