Neobvyklé jméno pro miminko

donnadoublees
21. lis 2017

Dobrý den, mám takový zvláštní dotaz. Máme už s přítelem vybraná jména pro kluka i pro holčičku. Dnes jsem dostala těhotenský průkaz a je zde napsáno, že musim mít povolení na jméno, které není v cz kalendáři. Máme s přítelem vybrané velmi neobvyklé jmeno, když to bude holčička a tak bych se chtěla zeptat, jak v tomto případě pokračovat. Jménem jsme plně rozhodnutí, ačkoliv nad tím každý kroutí hlavou, ale nám dvěma se jméno strašně líbí. Velký problém je, že jmeno, které se mi už léta líbí, není ve vůbec žádném kalendáři. Tak nevím, jak bych měla dál pokračovat. Budu ráda za každou normální radu. Děkuji 🙂

jaanicce
23. lis 2017

Já mám také vybrané neobvyklé jméno, když se mě na něj někdo ptá, říkám ho počeštělou podobou a nazdar. Mám svůj důvod proč jsem si ho vybrala. Navíc máme oba i s pantátou typicky české příjmení, takže by nás všichni tuplem sežrali a to já nemám zapotřebí. Není to nic zas tak extravagantního, ALE nemám potřebu někomu něco vysvětlovat..

kuliseks
23. lis 2017

Ja mam treba existujici zahranicni jmeno a nikdy se mi nikdo neposmival, i kdyz k tomu bylo ceske prijmeni. Ano, sice to neni jmeno znejici jak z telenovel, ale i tak si myslim, ze je to o povaze cloveka, co to jmeno ma a o tech, se kterymi se kdy setka. Nikdy me nenapadlo to jmeno odsuzovat ani me nikdy nikdo nesikanoval kvuli tomu🙂 jen jsem to musela nespocetnekrat vysvetlovat, jak se to pise a cely zivot to tak porad bude 🙂 diteti jsem nedala cizi jmeno a ani dalsimu nechci, ale zase jim nedokazu dat jmena, kterych je kolem hafo🙂 takze obe deti budou mit min frekventovana jmena(ktera se nekomu v rodine libila moc, nekomu vubec🙂), ale obe jsou v kalendari. Je to na vas a na tom, jak budete resit a vychovavat svoje dite s tim danym jmenem🙂 ale jestli vam k nemu(k ni) 😉 uz ted pasuje, tak se ho nevzdavejte.

editah222
23. lis 2017

Po mé osobní zkušenosti (mám relativně dlouhé rodné příjemení a k tomu mužovo v mužské formě) bych tady v ČR nedala jméno, které je složité na přečetení.
Vím jak mi bylo nepříjemné neustále hláskovat své jméno a vysvětlovat jak se čte.
Co se spolužáků týče, myslím si, že ti jméno řešit nebudou. Ve třídách našich dětí je hodně "zvláštních" jmen, z mého pohledu a věku ;)

jaanicce
23. lis 2017

@editah222 Moje sestera nemá nijak extravagantní příjmení, taky ho všude musí hláskovat a stejnak jí ho píšou všude špatně. Ono je to asi o přístupu. Já zase nemám v příjmení ová, protože mám přídavné jméno jako příjmení a odjakživa mě považují za chlapa.. Tady když někdo není Nováková, je prostě mimo.. 😂 😂 😂

editah222
23. lis 2017

@jaanicce já mám rodné s ová taže za chlapa nejsem :D Jediný kdo použivá pouze mé příjmení v mužské formě je můj gynekolog, jediný člověk, který ví, že manželovo je Hlavní :D

jaanicce
23. lis 2017

@editah222 Já nevím, když jsem dělala ve zdravotnictví, tak jsem se většinou ptala jak mám dotyčného/dotyčnou oslovovat, když jsem nevěděla. Vážně mi příjde, že jde o přístup. Mě nikdy ani nějak nenapadlo zamýšlet se proč a jak se ten a onen jmenuje. Prostě to byl fakt, jediné co mě zajímalo - jak jim mám říkat, abych předešla nepříjemnosti. Je to na hlavu a podle mě tohle řeší jen jedinci, které baví se nimrat v cizích životech, místo ve svých..

a16
23. lis 2017

@editah222 Ja musim hlaskovat i typicky ceske prijmeni, a to jen proto, ze je docela "neznele", tak mu nekdo rozumi spatne. Nijak mi to nevadi, takze tady bych se neohlizela ani u krestniho jmena. Kazdy clovek muze nerozumet jinymu jmenu. Jinak ja jsem Anezka a cely zivot mi lidi rikaji Elisko, Anicko, Alzbeto. Takze ani s typickym ceskym jmenem a prijmenim to neni "vyhra" a uz proto bych neresila, ze ma nekdo pro dite vybrane cizo jmeno. 😉

saoirse
23. lis 2017

@jaanicce Já spíš myslím, že ve skutečnosti tu všichni komentujeme praktičnost a sociokulturní vhodnost jména proto, že strašně závidíme... 🙂

editah222
23. lis 2017

@jaanicce je mi naprosto jedno jak mě lidi oslovují 🙂 Už jsem si zvykla. Pro učitelky jsem +ová, pro praktickou jsem paní Edita a pro spoustu lidí jsem zkomolenina a i na slyším.

@a16 psala jsem, že já bych nedala. Ostatní děti ať mají jména jaká rodiče chtějí. Jen jsem psala, že osobně nesnáším, když při jednání v zahraničí neustále hláskuju svoje jméno a dělat to v ČR (mnohem častěji) by mě nebavilo.

bekyc
23. lis 2017

My měli u prvního vybraná také neobvyklá jména, po zkušenostech z prvního těhotenství už jsem si řekla, že příště jméno oznámím, až se dítě narodí. Nemohla jsem pořád poslouchat: To mu nemůžeš udělat, chudák dítě.. atd. Je to jen Vaše věc... jen doufejte, že si nebude šlapat na jazyk. 😉

jaanicce
23. lis 2017

@editah222 Myslela jsem to v obecnosti ve vztahu k zakladatelce diskuze. Chtěla jsem tim říct, že je jedno jak se člověk jmenuje. Ať z hlediska pojmenovaného nebo okolí. A vlastně jste mi tím teď potvrdila, že si člověk vlastně i zvykne 😅

gorda
23. lis 2017

Jeste me tak napadlo, jak to zivot nekdy vtipne vyvede a neudelate nic.. znala jsem kluka co rackoval, jeho krestni obsahovalo ř a prijmeni hned dve er... Ale jsou na svete i horsi veci. 😉

helabella
23. lis 2017

@donnadoublees -- to, že jsi sem napsala rovnou i celé jméno bych být tebou brala jako "nácvik" na realitu 🙂 Prostě počítejte s tím, že někdo bude říkat "cožééé?", jiným se to bude líbit a někdo vám řekne, že je to příšerný jméno... Ale každý si může svoje dítě pojmenovat jak chce. Nemusíš se nikomu ospravedlňovat ani nic vysvětlovat. Nenechala bych si do toho od nikoho mluvit 🙂

evitang
23. lis 2017

@saoirse Právě, že ne. Píšou to Leticia. Ale to je fuk, já bych si stála za tou latinskou formou. Přijde mi to hezké a klasické.

donnadoublees
autor
23. lis 2017

Uvidíme, jaká bude budoucnost 😊, třeba mi osud nadělí chlapce a bude to jinak, ale jestli to bude holčička, bude to 100% tatinkova "Letynka" 😁... Jsem s tím smířená, nebudu lidem vysvětlovat proč, nebudu ani brát vážně jejich reakce, taky dali dětem jmeno, které bych třeba já v životě dítěti nedala. 😊 A nemám k tomu milion připomínek... Jak jsem psala předtím, děkuji za podporu a rady. Na kritiku a otázky proč nebo na dětinské řeči "kéž byste měla chlapce, chudák holčička" nereaguji... Mně je upřímně jedno zda to bude kluk či holka, bude to šťastné dítě, stejně jako můj prvorozený syn. 😊

apoquel
23. lis 2017

@donnadoublees to je jasne, přeji Vám hlavně zdravé miminko, to je to nejpodstatnější 🙂

bayt
23. lis 2017

@donnadoublees Mně osobně se jméno fakt líbí, ani mi to nepřijde jako nějaký zvláštní vodvaz nebo úkaz :D To mi tedy přijdou jiná jména typu Sandokan, Honey Apple nebo River Rocket.

Osobně bych ale první jméno nechala psát jako Leticia, vyslovovat ho budete stejně, Letynka to bude tak jako tak, a bude jednodušší to jméno používat. Teyla mi připadá v pohodě na používání, maximálně bude muset uvádět, že se to píše s ypsilon.

apoquel
23. lis 2017

@donnadoublees vy sice nebudete vysvetlovat proč jste dala to jmeno jak tu píšete, ale to miminko to bude vysvetlovat celý zivot a nebude mít na vyber jako vy, a věřte, ze to není prijemne věčně hlaskovat svoje jmeno (vlastní zkušenost).Nejde o to jestli se nám to jmeno libi nebo ne, to je věc názoru, ale většina Vám tu chce jen rict, ze je blbost dat v CR takto tezko psané jmeno a ještě k tomu 2x...Jen se nad tím zamyslete.Omlouvam se ,uz nebudu psat mimo tema.

saoirse
23. lis 2017

@evitang V jednotlivých nuancích se nevyznám🙂 Teď jsem si pro zajímavost vyhledala španělskou královnu, ta se zas pro změnu píše Letizia se z, takže jedna z dalších psaných variant tohoto jména, forem bude spousta

donnadoublees
autor
23. lis 2017

Jak říkám, znám spoustu lidí,co má polské, maďarské, či jiné příjmení. Mají větší problém s tim, že to třeba učitel/zaměstnavatel neumí vyslovit než s hlaskovaním, protože ty děti mají normální rodiče, který je to učí od malička a většinou to ty děti umí říci lépe, než dospělí. Ve většině případech bude muset hláskovat dalších xy věcí jako například emailová adresa nebo třeba název ulice, ve který bude bydlet... Pac znám i spoustu ulic, které se dají nejen blbě vyslovit, ale i blbě hláskovat. S tím se člověk naučí žít, bude muset pořád dokola opakovat svoje telefonní číslo, které i blbec na displeji vidí, bude muset dokola opakovat svoje rodné číslo, protože na úřadech jsou líní lidé, aby si ho zjistili přes PC, který je propojený se všemi informacemi. Vlastní zkušenost... Navíc moje jméno si lidé také těžce pamatovali a dýchám s ním pořád a bez problémů, nelíbí se mi jen z důvodu, že je k mé povaze tvrdé, taky jsem byla Simona, Sabina, Sára než se po 50te trefili do mého pravého jména... Dítě s tím mít problém nebude, to pouze dospělí lidé ano, protože jen ti dospělí nebudou vědět, jak se píše nebo vyslovuje... A i to se dá v dospělosti snadno vyřešit. Já už také všechno píšu na lísteček, který předám dotyčné osobě a mají to i na úřadě raději než hláskování... 😊 To že někdo měl problémy se svým jménem, je pouze problém společnosti, ne dotyčné osoby. 😊

saoirse
23. lis 2017

@donnadoublees A jaký z toho to dítko bude mít prospěch? (Nezlobte se, že se ptám) Když jsem vymýšlela jméno pro dítě, snažila jsem se zahrnout předpoklady, že jednou treba budeme mit každý rozdílný vkus, tak abych mu přílišnou invencí neublížila, aby jméno mohlo být časem "značkou" dítěte, pod kterou si ho lidé zapamatují, aby nebylo v kombinaci s příjmením příliš tvrdé nebo měkké, nebylo časté, ale ani neobvykle nevyslovitelné, aby mělo svůj význam (v původu i "překladu " jména). Až pak přišla na řadu má fantazie. Chápu, že to máme každý jinak, proto by mě zajímala Vaše odpověď

gorda
23. lis 2017

@saoirse Ja nevim, co furt resis. Kdyz ma nekdo v nejakem smeru nevhodne jmeno, je to prece predevsim problem spolenosti, ne majitele jmena a uz vubec ne toho, kdo mu jmeno dal... no ne? 😎

bayt
23. lis 2017

@donnadoublees Jako máš pravdu, je to problém společnosti, ale ta je neúprosná. Tuhle jsem viděla nějaký výzkum (ty já ráda😅 ), že velmi neobvyklé či těžce vyslovitelné jméno bývá lidem na škodu třeba při pracovních pohovorech. Holčička se dvěma jmény a ještě takhle neobvyklými bude vyčnívat tak jako tak, tak je otázka, zda jí to v něčem zase neulehčit 🙂

Tohle by tě mohlo zajímat https://ona.idnes.cz/neobvykla-jmena-pro-deti-j...

saoirse
23. lis 2017

@gorda Když já jsem teď těhotná a asi na tohle téma nějaká citlivá nebo co. 😅 Skoro nikdo o tom ještě neví a jak začínám vybírat jméno, mám asi o to víc pocit velký zodpovědnosti, abych pro sviště udělala dobře (a omlouvám se za off topic příspěvek)

donnadoublees
autor
23. lis 2017

Dítě má mít prospěch ze svého jména? To je nějaká novinka dnešních maminek? Jaký já mám prospěch ze svého jména? Žádný. Jaký má prospěch ze svého jména můj syn? Taky žádný. Jaký má prospěch ze jména moje máma? Taky nic. Neznam nikoho, kdo by měl nějaký prospěch díky svému jménu (možná politici a ty nikdo nemá rád)... Vizitka jména? Víte kolik je lidí, co má stejné jméno jako já? Víte kolik znám třeba lidí, co maji úplně stejná jména, jako mají moji známí? 😁 Proboha. Dneska se neresi jméno nikde. Neřeší se ani vzdělání. Neřeší se nic... Budu znít jako puberťák, ale je rok 2017, ne rok 1977-87-97-07... Je jiná doba, doba se hodně změnila od doby, kdy jste vy nebo já byli dětmi. Je to divné, ale za 10 let se hnulo všechno, výuka ve škole, výuka ve školce, chování učitelů ke studentům a naopak a to nemluvím o technologii, stravování, chování a podobně... Jméno je jen jméno, nic víc... A vic to řešit nehodlám. 😁

saoirse
23. lis 2017

Prospěch z toho, že bude mít tak neobvyklé jméno, že ho bude muset každýmu při prvních kontaktech několikrát vysvětlovat. Myslela jsem, že tahle zbytečná práce bude vyvážená nějakou výhodou. Z vaší odpovědi jsem leccos pochopila, víc už ani vysvětlovat nemusíte.

donnadoublees
autor
23. lis 2017

Jste snad jediná osoba, která má hodně negativní názor na cizí jména až takový že mi mozek zůstává stát. Vážně je to problém společnosti a vy jste tím důkazem s prominutím. Měla byste přestat komentovat můj příspěvek, neboť jelikož jste citlivá a vadí vám to, škodite tím vlastně svému dětatku. Takže děkuji, za vaše moudré nazory. Svou odpověď jsem zde snad dostala a více komentovat nebudu. 😊

saoirse
23. lis 2017

@donnadoublees Vidíte něco úplně jiného, než jsem psala. Přeju vám lepší společnost na světě, snad se zvládneme ( jako ta společnost) časem vyvinout do vyššího stádia, abychom vás dorostli 🙂 viel luck

donnadoublees
autor
23. lis 2017

Ja se naštěstí pohybuji ve všech vrstvách společnosti, takže vím, a jak se chovat. Ale k lidem, kteří znají pouze svůj názor a jiný neakceptují, je těžké něco vysvětlovat. 😊 A když už jste ve stádiu urážení, tak hodně štěstí spíše vám, protože jsem docela hrdá žena, která má život, který by mi leckdo mohl závidět. 😊 Takže, tímto se s vámi loučím, popření krásný a klidný zbytek dne a dobrou noc. 😊

donnadoublees
autor
23. lis 2017

Popreji* pardon, autokorekce. 😊

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.

Přečti si vše, co potřebuješ vědět pro zdárné otěhotnění.
Naše maminky sepsaly skvělé rady, jak otěhotnět.
Důležité je také znát příznaky těhotenství.
Zjisti, kdy má žena plodné dny zde.
Kdy a jak používat těhotenský test?
Modrý koník vám případně napoví i při neplodnosti.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru