Přitel mi chce vzít miminko
Dobrý Den můj bejvalej přitel mi vyhrožuje že mi vezme mojí malou dcerku😳 Jsem v 5měsíci těhotenství..strašne se bojim že mi malou vezme...:(
Stručné shrnutí
- Rodič v podobné situaci by měl shromáždit důkazy vyhrožování (SMS, zprávy, video) a nahlásit je Policii ČR jako možný stalking nebo trestný čin vyhrožování.
- Pro bezplatnou právní pomoc a krizové poradenství lze kontaktovat Bílý kruh bezpečí; OSPOD a místní matrika poradí o postupu při otcovství a péči o dítě.
- Pokud rodiče nejsou manželé, zápis otce do rodného listu se dělá na matrice společným prohlášením obou rodičů; bez tohoto zápisu otec automaticky v rodném listu uveden není.
Nejčastější otázky
Q: Může mi partner „jen tak“ vzít dítě po narození?
A: Dítě nelze „jen tak“ odebrat; pokud rodiče nejsou manželé a otec není zapsaný, nemá automaticky rodičovská práva, ale po prokázání otcovství (test otcovství, soud) může žádat o styk nebo péči.
Q: Co mám dělat okamžitě při vyhrožování rodiče?
A: Okamžitě shromážděte SMS, e‑maily a video, zablokujte útočníka v telefonu a na sociálních sítích, a nahlaste vyhrožování Policii ČR; současně kontaktujte Bílý kruh bezpečí pro bezplatnou právní konzultaci.
Q: Může OSPOD nebo soud vydat předběžné opatření před narozením dítěte?
A: V diskuzi se uvádí, že OSPOD obvykle nevydává předběžná opatření na dítě, které se ještě nenarodilo; tato informace byla v diskuzi sporná a doporučuje se konzultace s právníkem nebo přímo s OSPOD.
Q: Jak se zapisuje otcovství, když rodiče nejsou manželé?
A: Otcovství se zapisuje na matrice společným prohlášením obou rodičů; pokud se otec nepřihlásí, v rodném listu zůstane pouze matčino příjmení.
Q: Co dělat, když vyhrožování přechází v obtěžování či stalking?
A: Doporučené kroky jsou změnit číslo nebo zablokovat kontakt, evidovat veškeré komunikace jako důkaz a podat trestní oznámení na Policii ČR za stalking nebo vyhrožování.
Q: Pomůže kojení právně zabránit tomu, aby otec dítě „vzít“?
A: Někteří diskutující tvrdili, že kojení znesnadňuje přechod dítěte k otci, ale to není právní záruka; právní postavení se řídí zápisem otcovství, soudními rozhodnutími a výkonem rodičovských práv.
Závěry z diskuze
Shoda
- Shoda panuje v tom, že je nutné shromáždit důkazy (SMS, video) a kontaktovat Policii ČR.
- Shoda panuje v doporučení vyhledat bezplatnou právní pomoc u Bílého kruhu bezpečí.
- Shoda panuje v praktických krocích: zablokovat kontakt, změnit číslo a minimalizovat komunikaci.
Sporné názory
- Někteří tvrdili, že OSPOD nebo soud mohou vydat předběžné opatření i před porodem; jiní tvrdili, že na nenarozené dítě se předběžné opatření standardně nevydává.
- Někteří diskutující uváděli, že kojení prakticky znemožní přechod dítěte k otci; jiní poznamenali, že to není právní záruka a záleží na soudním rozhodnutí.
Otevřené otázky
- Lze zákonně získat předběžné opatření týkající se péče o dítě před jeho narozením?
- Jaké konkrétní důkazy stačí pro úspěšné trestní oznámení za stalking nebo vyhrožování?
- Jaký je přesný postup na matrice při dodatečném přiznání otcovství po narození dítěte?
Zmíněné značky a firmy
Bílý kruh bezpečí, Policie ČR, OSPOD, matrika, Koník
Zmíněné produkty a metody
test otcovství, předběžné opatření - výhradní svěření do péče, prohlášení o otcovství na matrice, stalking, blokovat číslo, změnit číslo, shromáždit SMS/video důkazy, nahlásit na Policii ČR, kojení
Místa a osoby
Chomutov
Jeho mama o me rika ze sem bezdomovec a jeho tata ze sem holka na picu...co mam delat...vsem svym kamoskam pise jak mi malou vezme...ja se brzy zhroutim.
@luci_nka17 uz to tu rikame podesaty. Zrus s nima vsechen kontakt. Uvidis, jak ti bude. Co jinyho chces jako delat? Domluvit se s nima?
No, pokud ti tu zpravu psala kamaradka a ne ty ji, tak ji jaksi nemas za co zalovat... ty rikas ze ona bombarduje zpravami tebe a ona ze ty ji 😄
4 mesice jsou dlouha doba na to, aby cela aferka vychladla. Ty je zacni ignorovat, cislo menit asi nemusis, staci si zablokovat jejich cisla a hlavne se uklidni. Nic se nedeje, dite ti vzit nemuzou, tak v klidu...
Mne to zas prijde jak nejakej troll, promin. 100x ti tu holky pisou, at si zmenis cislo nebo ho bloknes, ze na tebe nema paky... A ty sem nakonec hodis smsku, kde o tom, ze by ti nekdo chtel vzit dite neni ani slovo, ani ti tam nikdo nenadava, vypada to, ze spis ty otravujes je. Tak fakt nevim, co si tim chtela ukazat 🙂 vyprdni se na ne, zablokuj je a pravdepodobne budes mit klid.
nedepci sa .. ked mas poit ze moze mat pravo tak chod na socialku a tam ti poradia co mas robit. ale toho by som sa nebala ani kuscok ze by ti male vzal...

@maii dobre zmenim cislo