Těhotenství? Jsem diabetička (typ 1., pumpa)

babuna
15. pro 2015

Ahoj všem, dlouho jsem odolávala položit tento dotaz, ale včerejší návštěva doktora mě poněkud rozhodila a potřebuji slyšet nějaké jiné názory.
V prvé řadě - jsem diabetička, cukrovku mám rok - sekundární - po otravě, jsem na inzulínové pumpě cca 1/2 roku, bez komplikací, bez nadváhy/podváhy ap. Antikoncepci jsem po poradě s diabetologem i gynekologem vysadila k 28. 9. 2015, od té doby jsme se s manželem snažili o potomka. První MS jako že normální přišlo 3. - 5. 11., další už ovšem nikoli - o víkendu 5.12. jsem trpěla značnou nevolností a bolestí zad, první TT byl pozitivní - sice slabě 8. 12., pak jsem se testovala ob den - test krásně zesílil, tudíž jsem se objednala na kontrolu, kde jsem byla včera - bylo mi jasné, že na UZ nebude nic vidět - jen prý zvýšená sliznice dělohy.

Ovšem trochu mě zarazil přístup. Na dotaz jakou mají v Dr. zkušenosti s diabetikem (zdůrazňuji na pumpě) neodpověděl ... že až z porodnice a že mě čeká krušné období jestli jsem teda ,,v tom,, že budu mí velké dítě ap ... to vím ovšem tím jakékoli další informace skončily ... Dále mi doktor dost tvrdým způsobem sdělil, že vůbec nemusím být těhotná (což je mi jasné, ale proč pak je pozitivní test ? a čárka sílí...) a byl celkově takový nekomunikativní... ☹

Byla mi odebrána krev s tím že výsledek bude zítra (tj. středa 16.12.) ... teď jsem nervní a čekám co bude (po přečtení diskuze od Miky jak jí zaměnily výsledky jsem mimo tím tuplem) ... doktor byl jen záskok za mojí paní dr. ale i tak ... ☹

Jsem z toho celá špatná - situace je taková - TT testy jsou pozitivní a čárka sílí ... na UZ jen zvýšená sliznice, nic víc ... cukr se drží 4,1-5,3 víc nemám (ráno)... občasná nevolnost, tuhnu mi záda, trochu bolí prsa a obulím každej seriál 😝 ...

Mám poslední typ inzulínové pumpy - kdy je možnost přidání senzoru, který neustále měří hodnotu cukru a dle toho dávkuje inzulín ... (má celodenní spotřeba včetně bolusů je - 16J)

Může tohle vlastně dopadnout dobře ? jsem těhotná co myslíte ? prosím je li tu nějaká diabetička prosím o jakékoli informace 🙂 budu vděčná ... případně poraďte dobrého gynekologa v Ostravě .... díky moc za jakékoliv informace ...

markiss85
6. čer 2016

@u1230 ahojki, na tom rizikovém pracovišti ti všechno určitě vysvětlí, udělají komplet odběry a budeš možná docházet častěji na kontroly k nim, ale to bude v poho. Já jsem taky z toho vyjukaná, taky jsem zvědavá co mně tam řeknou. Je to moje první těhotenství, tak jsem ráda, že to bude hlídané a pod kontrolou 😉

u1230
6. čer 2016

@markiss85 kokám, že jsi asi zhruba ve stejném týdnu. Já podle toho co mi psal doktor, tak bych měla dnes být 7+5tt 🙂 Také je to moje první těhotenství

markiss85
6. čer 2016

@u1230 asi jo, mně říkal ve středu 7-8- týden 🙂 a jaké máš glykémky, v poho nebo někdy rozkolísané? já spíše v poho, ale někdy se i zvednou, ale to je tak max. 3-4x do týdne

babuna
autor
6. čer 2016

@markiss85 🙂 státnice dopadly dobře 🙂 obhájila jsem a i odstátnicovala ... teď ovšem začala teprv ta papírová válka - studijní - úřady ....

- nevíte holky někdo - na UP jsem registrovaná nebyla (nevzali mě - jsem samoplátce zdravotního pojištění už 2 roky) musím se teď po škole hlásit na UP a vyřizovat pak neschopenku nebo ne ? ... mám v tom guláš a navíc bych musela 100km bokem neb nemám přehlášené trvalé bydliště ... (to musím vyřešit taky) ...

werumka
6. čer 2016

@u1230 Ahoj, riziková poradna je ve své podstatě normální gynekologie, kde se ale specializují na rizikářky. Je to pracoviště, kde pracují zkušení lékaři, kteří dokážou odhalit nějaký problém dřív, než třeba obvodní gynekolog. Ale jinak tam nic odlišného nečekej. Já jsem třeba v rizikovce měla za celé těhotenství jen 4 ultrazvuky, kontroly po 3 týdnech, ze začátku po měsíci. Vždycky šup, šup, rychlovka. Čekání v čekárně delší. Moc tam věci nevysvětlují, protože se tam doktoři točí. Kdybys něco potřebovala, tak napiš klidně soukromou poštu.
Screening vývojových vad, neboli NT screening, je kombinace krevního testu a ultrazvuku, dělá se cca ve 12. týdnu.

werumka
6. čer 2016

@babuna Hm, tak to nevim... selskym rozumem bych se asi na UP přihlásila - pokud nejsi samoplátce i sociálního (důchodovýho). Nebo jsi OSVČ?

babuna
autor
6. čer 2016

@werumka no právě že jsem jen samoplátce zdravotka (přetáhla jsem studium o 2 roky nad 26 a na UP mě tehdy nevzali, tak si to musím platit sama) ... ovšem nikde jsem nenašla radu jak postupovat v mém případě .... těhotná - rizikovka - ukončení studia - samoplátce - bez předchozího zaměstnání (tzn. v posledních dvou letech) ... jestli musím nebo ne ... když si to platím sama ...

ani s rodičákem si nevím rady ... vím jen že se to bude počítat z příjmů manžela to je vše (a že nemáme nárok na žádnou pomoc od státu neb má nad ten limit plat ... - asi o 500 :( )..

werumka
6. čer 2016

@babuna Pokud jsi ukončila studium, měla bys normálně po registraci na UP mít nárok na to, že Ti budou platit sociální a zdravotní. Pokud půjdeš na neschopenku, tak nic víc se pak řešit nebude. Rodičák, pokud máš možnost volby přes manžela, se řeší až po porodu a vyplácí se zpětně. Rodičák je přiřazený konkrétnímu dítěti.

babuna
autor
6. čer 2016

@werumka Díky tož si to vyběhám ... alespoň bude chvíli klídek 🙂

werumka
6. čer 2016

@babuna Nejdřív si vyběhej ten trvalý pobyt, ať pak máš ten UP blíž, budeš s nima řešit i rodičák, tak ať nemusíš jezdit daleko.

babuna
autor
6. čer 2016

@werumka jo jenže to je problém :/ ... stěhujeme se do podnájmu jinam (aktuálně), nemáme to ještě vše právně dořešené - vím, že kvůli doktorce pro malou by to bylo lepší (když přehlídnu ty úřady) ale je to možné napsat na manžela, který tu v Ově trvalý pobyt má - jako toho doktora ... na mě je totiž psané auto - takže řidičák, techničák (prý by mi spz nechali ale kdo ví a já o ni přijít nechci), OP + komplet zbytek dokladů - nehledě na to že bych musela opět znovu vyběhat to co jsem dnes oběhla kvůli škole :( ... údajně je možné se zaregistrovat na ÚP v místě bydliště a pak se nechat převézt na ten co má člověk blíž (v místě přechodného) ...snad to půjde, ještě doklady by mě šlehlo ... už tak nemůžu chodit (bolí mě kyčle a stydká kost tak, že nedojdu ani na WC :( )

werumka
6. čer 2016

@babuna Dítě bude mít automaticky trvalý pobyt podle Tebe. A na podnájem si trvalý pobyt nenapíšete? SPZ už se dneska nemění. Je to sice dost papírování, ale už bys to měla všechno v okolí a nemusela dojíždět.

babuna
autor
6. čer 2016

@werumka jo můžeme si napsat trvalý pobyt na nájem, jen to musíme podepsat s panem majitelem - a dořešit to vše papírově - s tou spz je to povzbuzující 🙂 mno začnu běhat (pomalu) po úřadech ... 🙂

werumka
6. čer 2016

@babuna Tak tak, pěkně pomalu 🙂 Teď máš výhodu, že Tě někteří lidé na tom úřadě třeba pustí před sebe 😀

u1230
6. čer 2016

@markiss85 mám je tak kolem 8, ale ráno mě dost klesají a po obědě zase kolem 10. Takže úplně super taky ne. Párkrát jsem měla i 14. Já jdu na kontrolu až 28.6. A tam doufám, že se dozvím víc.

u1230
6. čer 2016

@werumka doktroři se tam střídají? no to jsi mě teda nepotěšila. Nemám to ráda. A myslíte, že může jít manžel se mnou na ten ultrazvuk. A ptá se vůbec někdo, jestli tam chci u toho
manžela?

werumka
6. čer 2016

@u1230 Já to taky nemám ráda, ale většinou to v těch rizikovkách takhle bývá. Na NT screening normálně manželé/partneři chodí, určitě ho vezmi s sebou 😉

u1230
7. čer 2016

@werumka A to, že ho tam chci, tak musím říct nějak dopředu nebo se vás někdo ptal? Manžel určitě bude se mnou. Já jsem posera, takže si kvůli mě bude brát propustku, aby mě tam zavezl a psychicky podpořill. 🙂

werumka
7. čer 2016

@u1230 Nikdo se na nic neptal, šlo se do speciální ultrazvukové ordinace. Není to ra gynekologická. A ultrazvuk už se při tom screeningu dělá přes břicho 😉

babuna
autor
7. čer 2016

@u1230 Nebojte se 🙂 normálně tam chodí dokonce celé rodinky (i se dvěma třema dětma kolikrát)... mě se onehdy jedna hrozně akční familie cpala skoro přímo do ordinace při vyšetření a trochu se divili, že je mi to proti srsti ... ale to ve velkých nemocnicích tak hold asi je .... upřímně, ale sdělovat své problémy před cizím chlapem co je zvědavej jak stará Blažková (snad tu není nikdo toho příjmení 😀 ) není zrovinka košer, ale zase být tam muj muž semnou nedošlo by k tomu 🙂 on by je asi vyhodil 😀 ... naštěstí všechny výsledky všech testů sdělují lékaři až když pacientka leží 🙂 tak se vám nestane, že by jste sebou třeba sekli nebo tak ...

je fakt že doktoři se v nemocnicích střídají (mě minule utekl s tím že musí k akutnímu císaři 😀 ) ale točí se mi tam asi 4-5, občas medici což taky není k zahození - rozhodně se toho nebojte - neb kolikrát tak doktor vysvětlí i to co by normálně neřekl - protože se na to ti študenti ptají, ukáže lépe UZ, vysvětlí kde co a tak ...

občas si popovídám i s ostatníma maminkama - kolikrát se dozvím zajímavé věci což tež není k zahození ... a pokud budete rodit (což asi jo) ve stejném špitále, alespoň si to omrknete 🙂

u1230
29. čer 2016

markiss85 ahoj, jak se ti daří? Já byla včera poprvé na kontrole a podle ultrazvuku jsem už 11+4. Vzali mi krev. Dnes mají dorazit výsledky a zítra mám jít na další ultrazvuk, ale ten placený, který pojšťovna neplatí. Prý když bude vše OK. Tak půjdu na kontrolu zase za měsíc. Dokonce mě zatím i nechali u mého diabetologa. Myslela jsem si, že mi něco řeknou, ale skoro na mě doktor nemluvil. Dokonce jsem se musela zeptat jak je prcek velký. Tak na jednu stranu jsem ráda, že mě žádnýma informacema nezahlcoval, ale na druhou mi něco mohl říct.... 🙂

markiss85
29. čer 2016

@u1230 Ahojki, daří se dobře 🙂 díky za optání. Nevolnosti žásné, akorát občas mi je trochu těžko od žaludku. Já byla dneska na kontrole a odběrech. Rozhodla jsem se i pro ten screening, tak jsem dala za něj 400,- ale to mi proplatí pojišťovna. Jinak mi taky doktor říkal, že pak v té Porubě by chtěli více, cca 1000-1200,-. Tak snad bude vše z krve ok, výsledky budu vědět 13.7. Jinak já jsem 12+5 a mám další obrázek do sbírky 😀 Doktor mi řekl už i termín porodu, tak prý 6.1.2017 😉 Jinak že vidí, že srdíčko bije, že vidí močový měchýř a 2 ručičky, že je vše v pořádku a tak jak má být. Budu se objednávat do té Poruby, tak jsem pak zvědavá co mi tam řeknou.

babuna
autor
29. čer 2016

@u1230 je tam jeden dr. co je takový nemluvný, zato jeden je šíleně ukecaný 😀 sem se dlouho takhle nenasmála jak na 2. UZ 😀 ... já byla v úterý ráno na kontrole v Porubě - no ještě, že mě nevážili nebo bych dostala sprda - holky já mám o 1,5kg méně ! - za to prcek má 2100g 🙂 tak je to asi v pořádku ...

- a dnes na FECHU na srdíčko (konečně naposled) a vše v pořádku 🙂

- screening stojí v Porubě kolem 1000 + 50 za fotečku - pojišťovna (211 proplácí 800) ...

markiss85
29. čer 2016

@babuna jj, já mám 213 a taky proplácí 800,- na screening nebo nějaké vitamíny 😉 No já jsem vlastně v 3 měsíci a mám 1 kg nahoře 😀 tedy zatím, ale chutě mám pořádné, pořád bych něco dlabala 😀

u1230
30. čer 2016

@markiss85 no tak já byla na tom screeningu a platila jsem 780 když mi brali krev a 770 dnes, když mi dělali ultrazvuk a to už jsem věděla ty výsledky z krve. Termín porodu mám 13.1.2017, ale prý to může být i dříve. No a nejspíš to bude kluk. Jinak zatím také vše v pořádku. Takže teď jsem opravdu šťastná 🙂

markiss85
30. čer 2016

@u1230 Tak to máme skoro stejně, akorát o týden 🙂 A jakto, že už víš že to asi bude kluk? Mně zatím nikdo nic neřekl 😖 a taky bych ráda věděla už

u1230
1. črc 2016

@markiss85 no Já jsem právě zase nečekala, že už to lze vědět. Paní doktorka najednou řekla, jestli se mrkneme, že by to třeba mohlo být vidět. Tak jsem řekla, že jo. Když jsou ty vymoženosti a lze to, proč si to neříct. Ale taky to není 100%. Ale je to příjemné. Měla jsem pak z toho ultrazvuku fakt příjemný pocit a když mi řekla, že je vše ok.... Měla jsem fakt radost....
Včera jsem ještě byla u diabetologa a ten se divil, že ještě nejsem na neschopence. Tak mi pak řekl, že když se nebudu dobře cítit, abych si raději o tu neschopenku řekla. Já bych tedy ráda (pokud vše bude ok)chodila ještě přes léto do práce a třeba v září bych si tu neschopenku vzala. Sedím u počítače a nikdo mě moc nehoní, tak si myslím, že to lze a ještě budu mít v létě dovču, tak to snad přežiju. Kolegové z práce to ani ještě nevědí,že jsem těhotná, ví to jenom šéfová.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.

Přečti si vše, co potřebuješ vědět pro zdárné otěhotnění.
Naše maminky sepsaly skvělé rady, jak otěhotnět.
Důležité je také znát příznaky těhotenství.
Zjisti, kdy má žena plodné dny zde.
Kdy a jak používat těhotenský test?
Modrý koník vám případně napoví i při neplodnosti.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru