Navýšení rodičáku v roce 2019

matla8
7. říj 2018

Zdravím. Od července příštího roku se má navyšovat rodičák o 40 tisíc....Jsem na rodičáku s teď tříměsíční....tam je to jasné.
Ale v popisu toho navýšení se píše, že nárok na to mají rodiče s dětmi do 4 let. Rodiče, kteří částku již vyčerpali, si budou moci požádat o vyplacení zbylých 40 tisíc korun.
Mám doma ještě dvou a půl letou, na kterou mi skončil rodičák teď v červnu. Myslíte, že se na ní také vztahuje navýšení, když jí v roce 2019 ještě nebudou 4 roky? Nebo si mohu jít taky potom zažádat o navýšení/doplacení-
Děkuju

katkatomaskova
8. lis 2018

@lcn162 Já hlavně nepracuji v úřední nebo sociální sféře ;) Čili se jako každý smrtelník orientuju dle toho, co kdo napíše ;)

alcar
8. lis 2018

@katkatomaskova tak hlavne to, ze je rodicovsky prispevek koncipovan jako nahrada mzdy, rekla sama ministryne, takze na tom neco bude, ze jo... 😀
Rodicovsky prispevek bude asi stejny termin jako rodicovska dovolena. 😀

betelgeuzz
8. lis 2018

@katkatomaskova taky nepracuji v úřední či sociální sféře, ale neorientuji se, podle toho, kdo co napíše. Bohužel novináři často píšou blbosti, neověřené, nebo staré informace. Informace si radši ověřuji jinde.

@alcar rodičovský příspěvek je příspěvek pro rodiče, ne náhrada mzdy. A co se ti nelíbí na rodičovské dovolené?

alcar
8. lis 2018

@betelgeuzz tohle rekla ale ministryne, ne novinari. 😀

alcar
8. lis 2018

@betelgeuzz mimochodem, je to prispevek na celodenni peci o dite, jak je uvedeno. Tzn., ze klidne muze slouzit jako kompletni nahrada mzdy. Jak rikam, je to asi podobny obrat jako rodicovska dovolena (opravdu je to dovolena?). Taky si to muze clovek vylozit jak je mu libo.

betelgeuzz
8. lis 2018

@alcar o novinářích jsem psala Katkatomaskova, protože psala, že se řídí tím, co kde napíšou. A ono i ta ministryně nemusí být zrovna odborník. Stačí se podívat, kdo na ty posty chodí.
A rodičovská dovolená je opravdu dovolená. Dovolená, je od slova dovolit, že ti zaměstnavatel dovolí nechodit do zaměstnání, ať už za účelem mateřství, rodičovský, nebo válení se u moře.
A příspěvek je od slova přispět, takže nemůžeš čekat, že ti pokryje veškeré náklady.

katkatomaskova
8. lis 2018

@betelgeuzz Ale dala jsem odkaz na článek, ve kterém se vyjadřuje ministryně. Panebože fakt budeme řešit takový kraviny?? 😂

alcar
8. lis 2018

@betelgeuzz slovickaris.

betelgeuzz
8. lis 2018

@katkatomaskova ale článek napsali novináři a nejde o citaci. Kdo ví, co vlastně ministryně řekla. Stačí si přečíst pár článků z oblasti, které člověk rozumí a zjistíš, jak novináři vše překrucují. HLavně, aby se článek četl.
@alcar neslovíčkařím. To jen spousta lidí nechápe význam slova dovolená, které má úplně jiný význam, než zahraniční zájezd.

alcar
8. lis 2018

@betelgeuzz tak hlavne, ze ty to vsechno vis nejlepe! 😃 Ja to vidim tak, ze to jsou zazite pojmy, ale skutecnost je uplne jina. Pro 99% matek predstavuje rodicovsky “prispevek” opravdu nahradu platu (a opet...ANO je to tak koncipovano, at s tim souhlasis nebo ne). Takze realita je uplne jina, nez co je bezne leta zazite, jako je napr. tento vyraz. A ano, dovolenou si predstavuji jako valeni se u more atd. a ne mit zamestnavatelem povoleno byt par let doma s ditetem. Opet jen pojem, protoze 99% matek rodicovskou dovolenou za dovolenou nepovazuje.
Chce to trochu nadhled a nebrat tak vsechno doslovne.

katkatomaskova
8. lis 2018

Já už se budu jenom smát, jo, lidi? :D

betelgeuzz
8. lis 2018

@alcar všechno nejlépe nevím 😉 Ale v této oblasti se celkem orientuju, takže když někde vidím blbosti, upřesním. Každopádně si můžem myslet co chcem, jasné je pouze to, že změny rodičáku schválené nejsou a kdy a v jaké podobě schválené budou, neví zatím nikdo. Všechny změny ohledně rodičáku jsou ve fázi návrhu.

aluska90
26. bře 2019

Dobrý den ve spolek, chci se zeptat zda někdo náhodou nebude vědět. Chci si zkrátit mateřskou tudíž navýšit příspěvek. Jaké je vůbec maximum ? Pokud není pro všechny stejné jak to zjistím? Je mi jasné, že budu muset na úřad, ale než tam půjdu chtěla bych být trochu v obraze. Děkuji

janickajana
26. bře 2019

@aluska90 jestli dotaz chápu dobře tak rodičák ti můžou vyplácet pouze do výše co jsi brala mateřskou.

aluska90
26. bře 2019

@janickajana pokud by to tak bylo, jsou to pro mě dobré zprávy. Děkuji 🙂

alikscha
13. kvě 2019

Vzhledem k tomu, ze se pořád mění okolnosti ohledně navýšení rodičovského příspěvku, jestli teda bude, nebude, nebo jen pro rodiče s narozeným dítětem po 1.1. 2020, tak se začínám ztrácet. Tím, že definitně nebylo ještě nic schváleno, tak s ním nepočítám. Ale chci se zeptat spíše na takovou věc. Mám teď rodičák nastaven na částku necelých 7600 Kč. Tento příspěvek mám do ledna příštího roku a to bude mít syn 2 roky a 10 měsíců. Pak bych musela do práce. Ale syn mel trošku složitější start do života, tak teď nepřipadá školka v úvahu a počítáme, že do školky půjde až příští rok v září, kdy bude mít 3,5 roku. Pokud by teda navýšení prošlo i pro rodiče, co už příspěvek pobírají, mohla bych si rodičák prodloužit o 9 měsíců, než dám syna do školky a tím pádem nastavit měsíční příspěvek od ledna na cca 9000 Kč, abych vyčerpala těch nově navýšených 80 tis Kč a nebo bych už nárok neměla a musela bych do práce? Díky za odpovědi.

eviicka
13. kvě 2019

@alikscha pobírání rodičáku na nástup do práce nemá vliv. Je podstatné na jak dlouho máš hlášenou rodičovskou dovolenou (ta jde ale max. do tří let). Podle toho pak musíš do práce nastoupit (já třeba mám příspěvek už vybraný, ale na RD jsem normálně dál až do tří let).

alikscha
14. kvě 2019

@eviicka děkuji, já jsem právě četla , že rodičák je max do 4 let věku dítěte, tak proto jsem se ptala, pokud by došlo k navýšení těch avizovaných 80 tis Kč, tak jestli si od ledna do září 2020 mohu rodičák prodloužit a tím pádem nastavit částku cca na 9 tis Kč a pokud by to nešlo, tak bych musela hledat práci, protože bych už neměla pravidelné příjmy?

ilonne
14. kvě 2019

@alikscha od 3 let věku dítěte musíš zaměstnavatele zadat o neplacené volno a to ti může nebo nemusí umožnit.

alikscha
14. kvě 2019

@ilonne v době, když jsem otěhotněla, měli mi dát smlouvu na neurčito, ale neprodloužili mi to skrz těhotenství, takže se nemám kam vrátit musím hledat nové zaměstnání.

marketa11112
14. kvě 2019

@alikscha tak pokud ae nemas kam vratit,tak v pohode. Muzes si to pripadne nastavit tak,jak jsi rikala. Max do 4 let ditete. Uvidime,co nakonec schvali a koho se to bude tykat.

betelgeuzz
14. kvě 2019

@alikscha takže už nemáš pracovní poměr? to je trochu jiná situace. Ty jsi na rodičovské dovolené jen dokud bereš příspěvek. Pak už se musíš nahlásit na pojišťovně jako osoba pečující o dítě do 7 let, aby sis nemusela hradit zdravotní pojištění sama. Některé holky si nechávají měsíčně 50 kč z rodičáku, to stačí, aby jsi byla pořád na rodičovské dovolené.
Jestli si budeš moct dovybrat 9000 jsou jenom spekulace, nic není schváleno, kdo ví, jak to nakonec dopadne.

drep
14. kvě 2019

@alikscha ale pobírání rodičovského příspěvku můžeš prodloužit už teď tak, aby ti to vyšlo až do září, ne?

alkapinka
14. kvě 2019

co jsem pochopila včera ze zprav, tak i ti, co budou v lednu na RD tak maji narok ale na POMĚRNOU část.. že to nějak dopočítají, to zn, že ne že dostaneš +80tis, ale třeba tim že ti chyběl poslední měsíc, třeba dostaneš "jen"10tis... ale uvidíme jak to bude, protože ona vždycky něco vystřelí do medií a vubec to nema podložený nebo promyšlený..někdo si začne stěžova, tka zase otočí...tak uvidime jak to vubec bude a v jaké podobě..
každopadně tim že to pořád osekávaji vic a víc, bych počítala spiš s tou variantou, co jsem tu psala.. že jen njěakou poměrnou část...

lcn162
14. kvě 2019

@alkapinka a hlavně, blíží se vbolby do eu, tak he potřeba zase něco slíbit

alikscha
14. kvě 2019

@drep ano, to je pravda, i teď bych si už mohla snížit příspěvek, ale to bych brala třeba jen 3000 Kč a to by nám finančně moc nevycházelo. Já právě ani moc s tím navyšováním nepočítám a spíše to beru kdyby přeci jenom, tak ať vím, jestli bych měla nárok apod. 😉

alikscha
15. kvě 2019

https://m.penize.cz/rodicovsky-prispevek/406281.... Tak pokud jsem to pochopila správně dle tohoto článku, tak pokud mému synovi budou 4 roky až v březnu 2021, tak na dočerpání celých 80 tis budu mít nárok. Samozřejmě stále se bavím jen v případě, pokud se to schválí od 1.1. 2020.