Downův syndrom. Šly jsme na potrat. Podpoříme se?

lucie.krajcarova
23. črc 2010

Milé maminky, potkala mě moc smutná věc... z plodovky se potvrdilo, že miminko má Downův syndrom.. S manželem jsme byli rozhodnutí pro potrat... nemáme dost síly ani vůle vychovávat postižené dítě. Navíc doma máme 15měs. klučíka, který občas vydá za dvě děti.. ale to, že o miminko přijdete, když už kope, bylo to v 19tt, že rozhodnete o jeho životě, to je strašné... ráda bych proto založila toto téma, abychom se vzájemně podpořily, řekly si zkušenosti a vymyslely, co dál...

somalicats
10. lis 2016

@babanci Nejde o straseni. Zadna vysetreni v tehotenstvi nejsou povinna, takze pokud nekdo vi, ze si dite necha, at je zdrave ci postizene, nemusi se stresovat zadnym vysetrenim. Ty, ktere vedet chteji, si na vysetreni zajdou a pak uz je vse na jejich uvazeni. Prispivat sem, do teto diskuse, kde.diskutuji maminky, ktere nemely dite v poradku, se svymi hlaskami o zbytecnosti techto vysetreni, je prinejmensim netaktni. Zaloz si diskusi o zbytecnosti vysetreni v tehotenstvi a tam si diskutuj do aleluja.

werumka
10. lis 2016

Holky, omlouvám se, že vám sem lezu s off topic, nebude to nijak dlouhé, snad vás to nepohorší.
@babanci všimla jsem si na hlavní stránce, že se Tvůj nick objevuje u takto zaměřených diskuzí, proto sem nakoukla. Potkaly jsme se v tématu o těhotenské cukrovce, kde jsi prezentovala ve své podstatě totožný názor. Neber prosím to, co Ti tu budu psát, jako útok na Tebe. Opravu se Tě nijak nechci dotknout. Jsem sama osobou, která kdyby podala před lety žalobu za zanedbání péče, určitě by s přehledem vyhrála, mimo jiné proto, že ta chyba mě poslala do invalidního důchodu a znemožnila normální pracovní zařazení.
Cítím z Tebe velkou hořkost, kterou cítíš vůči lékařům. Píšeš, že Ti zabili dceru, zanedbali její péči. Četla jsem, co jsi psala zde i na dlouhé cestě. Psala jsi, že dceru bolela záda, lékaři to neřešili a pak zjistili, že má karcinom prsu, na který za pár týdnů zemřela. Viníš je za to, že způsobili, že jí tato nemoc zabila. Tím, že jí včas neodhalili a pak že zvolili způsob léčby, který její smrt uspíšil. Jinde jsi ale psala, že Tvá dcera o bulce věděla. Proč to neřekla lékařům? Když jí lékaři nabídli léčbu, už jí nechtěla. Psala jsi, že jste jí přemluvili, aby na ní šla (to není nic proti Tobě, asi bych jednala stejně). Nezpochybňuji, že lékaři dostatečně neřešili bolest zad. Ale prostě tomu nerozumím a nevím, jestli tohle je důvod házet celé zdravotnictví do pytle. Mám z Tebe pocit, že se nemůžeš vyrovnat sama se sebou a svou bolestí, kterou deleguješ na ně. Na jednu stranu oprávněně, na druhou si myslím, že jsi až příliš přísná. Protože pokud neměli lékaři všechny informace, nemohli toho dělat o moc víc ☹ Opravdu se omlouvám, pokud sem se Tě nějak dotkla, protože to nechci, odhodlávám se k tomu už delší dobu, že se zeptám. Jen tomu prostě moc nerozumím, kde se bere ta obrovská zášť, která je namířená proti lékařům a systému, který ovšem jiným lidem opravdu pomáhá k uzdravení. Mně dítě nezemřelo a rozhodně se s Tebou nechci o ničem přít a mluvit Ti do toho, jak máš co cítit, protože to nejde. Budu ráda, když odpovíš, ale nemusíš.

81miska
10. lis 2016

@babanci pokud mi z plodovky ... tedy rozboru DNA zjistí trizomii 21 tak nemám s kým diskutovat. ano, mohlo jít o jeden z mála případů, kdy bude dítě jen nositelem trizomie a samo bude úplně v pořádku, ale na to některý z nás nemají, čekat jestli porodí zdravé nebo nemocné dítě. já vůbec nepochopila ten váš případ, to jste rodila současně s dcerou nebo jak? a víte, co, nezajímá mě to, půl roku tady čtu ty vaše nesmysly, a jsem ta, která to ukončení podstoupila a dlouho jsem věřila, že je to jen riziko a že to bude dobrý, ale nebylo. vy tady tvrdíte, že se všichni pletou. jsou nemoci, které genetik nezjistí, jsou nemoci, které dokgtor zjistí až s odstupem po narození, ale trizomie se z DNA prostě zjistit dají. já bych pochopila, že chcete lidi uklidnovat, ale to neustálé NECHODTE NA ODBĚR PLODOVÉ VODY JE TO ZBYTEČNÉ ... tak jsem chtěla jen říct NENÍ TO ZBYTEČNÉ

81miska
10. lis 2016

@babanci ... no mám dost ... v 18tt na plodu fyzicky nepoznám DS, nehledě na to ... nezlobte se, ale vy byste se na miminko dívala? nevíte v jakém stavu ta ženská je, málokterá se podívá nehledě na to, že jsem byla jedna z mála, která tam měla doktorku a tudíž by mi miminko ani neukázala, a asi je to dobře.

81miska
10. lis 2016

@ivular mluvím tom, co tady babanci neustále omílá ... že odběr plodové vody je zbytečný risk, že její dceru strašili a další nesmysly o tom mluvím. Mluvila jsem tu s paní, která měla riziko 3 ze 4 a dítě bylo zdravý, ale na odběr samozřejmě šla, já měla oproti ní riziko nízky a byla jsem ta 1 ze 7. je mi prostě proti srsti to tmářství a protože se mě to týká a protože to tu čtu půl roku tak už jsem to prostě nevydržela číst po stý

marion2017
11. lis 2016

@babanci: už me opravdu unavuje tvá tupost (nelze nazvat jinak). Přece, o můj názor zde nejde, jen jsem napsala, jak to chodi-nic jsem si nesmyslela z jedné zkušenosti s doktory. Ty asi opravdu nepochopila, o co tu jde: ostatni i ja jsem ti psala, ze jste nic podstupovat nemusely, pokud jste dospely a logicky uvazujici tvorove. Ja a jine maminky jsme za to moc rady. A zda je to riziko pro nekoho nízké čí vysoké, at posoudí sám a rozhodně se. Né nikdo nenutil, jen mi vše vysvětlili. A riziko DS 1:60 je pro mne vyšší než potrat 1:100. A mohlo být mimu zdravé a nemuselo. Ty to nepochopila, ale i pravděpodobnost 1:1000000 může nést mimo a DS, a ty pak rekneš, ze jim potvrdili zdravé miminko a narodilo se takové. Prosím, když tomu nerozumím, raději se nevyjadruj...

petuliee
11. lis 2016

přesně jak píší holky.... NIKDO mě do odběru PV nenutil, chcete nechcete. Byli "vady" viditelné na UTZ byl špatnej scening, tak sme šli na plodovku ta je 100% (99,9) horší to bylo pak s ukončením tam trošku tlačily, neřekli jedinoi pozitivitu na DS, ale hodně sem četla, a lituju jedinyho....že se tohle muselo stát zrovna nám... Sme ve svobodné zemi každej se o vyšetření muže rozhodnout sám, určité keci doktoru sem se naučela vypouštět z hlavy a keci urřitých lidí taky

2ivanky
11. lis 2016

Ahoj.Ja jdu na plodovku pristi tyden a jsem rada.Jsem rada,protoze se konecne dozvim pravdu,jestli mam zdrave miminko.Po dvou odstrasujicich pripadech kdy mi triple a screening nedopadli dobre ale velky UTZ ano,chci klidne spat a neplakat.Kamaradka byla na odberu plodovky jiz 2x a ma 2 zdrave syny.Prejte nam stesti prosim

petuliee
11. lis 2016

@2ivanky prejeme moc pak dej vedet drzim vse co mam 😍

kvedlinka
12. lis 2016

@2ivanky Držim palce, určitě bude vše v pořádku!!!! :-*

petrankaon1
14. lis 2016

Ahoj holky. Tak ja se pridam :( minuly čtvrtek mi pri 1.screeningu vyšla špatná krev a chybějící nosní kustka..což nám dalo pozitivní screening na downa 1:39 :( dnes jsem podstoupila CVS, kdy ten zákrok byl teda katastrofální... ani tak nebolel, ale okamžitě jsem začala krvácet do placenty :( takže vedle miminka najednou byl flek..velký jako miminko...a to podle Mudr. Byla nejspíš krev :( no a teď čekám...buď se hematom vstreba a nebo potratim :( můžu potratit jak zdravé tak postižené dítě..protože podle téhle doktorky ( minule tam byla jina ) to zase na downa nevypadalo ( sijove projasneni vyborne ) A tak tu ležím jako hromadka neštěstí a říkám si proc jsem na ten odběr vůbec šla :(
Ještě mi ta Mudr. pri tom cca 2 hodinovem ultrazvuku řekla. Ze takhle rychlou reakci na ten odběr za 15 let kariéry neviděla..a jestli by v případě, ze by to nedopadlo, mohla vše pouzit pro vyzkum a blablabla...
Po pravdě jsem z toho vseho úplně hotová...a nevím jak to vše v hlavě dát zase do kupy :( zitra by mi snad měli volat výsledky..ale pořád ještě cekat do středy, jestli to ta placenta zzvládne, nebo ne :( prostě nejhorší je to čekání....

bonulinka
14. lis 2016

@petrankaon1 Lež, odpočívej...Na odběru jsem nebyla, ale hematom jsem měla velký a MUDr. mi říkala, že stejně asi potratím. Vstřebal se. Přeji, ať všechno dobře dopadne !

hope09
14. lis 2016

@petrankaon1 Ahoj, držím moc palce! Já měla úplně stejné výledky jako ty. Riziko mi vyšlo dokonce menší, než tobě (1:99) a stejně jsem se rozhodla na odběr placenty jít. Nesmíš si to vyčítat, že ses pro zákrok rozhodla! U mě bylo naštěstí všechno v pořádku, snad budeš mít štěstí i ty. Zkus se nestresovat a myslet pozitivně.

petrankaon1
14. lis 2016

Diky holky. Ja porad doufam, ze se ten Down nepotvrdí, zaroven se bojim, ze ve středu prijedu do nemocnice a tam mi řeknou, ze to mimi nevydrželo..přece jen tam te krve bylo hrozně moc :( bylo to velké jako to miminko... :( no už at je středa..

kvedlinka
14. lis 2016

@petrankaon1 moc moc držím palečky! ! Lez,odpočívej, zadna námaha, určite se to vstřebá a i výsledky budou dobre!!!!!!

petrankaon1
14. lis 2016

@kvedlinka dekuji..určitě dak vědět 🙂

petuliee
14. lis 2016

@petrankaon1 taky moc držím palce 🙂

petrankaon1
14. lis 2016

@hope09 Víš, mám kamarádku, která i přes screening, který ji vyšel dvakrát (1'trim i triplle test) negatívne porodila chlapečka s downem :( tak i proto jsem tenhle test podstoupila...a i když to dopadne tak i tak, podstoupila bych ho pokud by mi vyšel pozitivni screening zase.
Myslím, ze bych dokázala vychovat dítě s downem, ale vim jistě, ze pokud bych mela na rozmyšlenou, ze bych jakkoliv postižené dítě neprivedla na svět a zvolila potrat.
Dnešní zážitek byl opravdu příšerny, celé se jim to nedařilo a celkově i pro tu ddoktorku to bylo nepříjemné...ale šla bych znova.
Modlim se ať mám vše v pořádku a narodí se zdravé dítě...ať může studovat, cestovat, tancovat a ja nevim co vše 🙂 a uz proto jsem na ty testy šla.
Moc děkuji za podporu.

kyka2
15. lis 2016

@petrankaon1 u mě odběr proběhl úplně v pořádku a to jsem od druhého dne ani neležela.Ale nám řekli výsledky ještě ten samý den večer.A bohužel špatné.Takže držím palečky,ať tobě vyjdou dobře a miminko bude určitě bojovník a všechno zvládnete.

petrankaon1
15. lis 2016

@kyka2 :( to me mrzi...
Nejhorší je to čekání, nejraději bych tam zavolala...počkám do 12 a pak jim zavolám :( to čekání je příšerné...

eamit
15. lis 2016

@petrankaon1 já moc držím palce, ať je mimčo zdravé! a ano, to čekání je psycho...:/

hope09
16. lis 2016

@petrankaon1 To naprosto chápu, taky bych příště šla znovu. Když existuje možnost, jak to zjistit, tak ji samozřejmě využiju. Zkoušela sis tam včera volat? Už něco víš?

petrankaon1
16. lis 2016

@hope09 Ahoj, ano dekuji 🙂 dnes jsem se dozvěděla vysledky a to ze čekám zdravého chlapečka 🙂 takže mam obrovskou radost 🙂 ale ty nervy...to bylo šílený, nikomu na světě nepřeji to stejné co jsem zažila..bylo to šílené..
Akorát ten hematom se jim moc nelíbil, tak v pondělí znova na Ultrazvuk.. tak uz se jen modlit at ro dobre dopadne 🙂
Moc děkuji za podporu 🙂

petrankaon1
16. lis 2016

@bonulinka Ahoj, mohla by jsi mi prosim napsat jak velky hemtom to byl a jestli ses nejak šetřila ? Nebo jestli jsi mela nejake leky ? Dekuji moc. Moc se ten hematom nelepsi...a i kdyz down vyšel negativně, pořád mě to nějak trápí ten hematom.. moc děkuji

bonulinka
16. lis 2016

@petrankaon1 Prvně gratuluji k výbornému výsledku. Hematom byl velký jako miminko, poměrně těsně vedle něho, takže MUDr. říkala, že pokud se rozkrvácí, tak vezme zárodek s sebou ☹ . Opravdu jsem doma poctivě ležela, péče o domácnost šla stranou, dcery pomáhaly, co mohly. Léky jsem žádné nedostala, to jen kdyby to prý začalo krvácet. Na další kontrolu jsem šla asi za 2 týdny a hematom tam nebyl 🙂 .

petrankaon1
16. lis 2016

@bonulinka oki 🙂 a můžu se jeste zeptat, jestli se pri pohybech miminka ten hemton hybal ? Dekuji moc

bonulinka
16. lis 2016

@petrankaon1 To nevím, moc jsem na ten UTZ ani neviděla, protože mi hned zvlhly oči. MUDr. nám moc šancí nedávala...Ale je to bojovník a zvládl to. Držím palce ať to ten váš brouček také zvládne.

petrankaon1
16. lis 2016

@bonulinka u Moc, moc diky za podporu 🙂 v pondělí mam jet do nemocnice, tak jeste pred vikendem v patek skončím ke své doktorce ať na to mrkne...hematom se nezvetsuje ani nijak nejhorsi, tak uvidíme. Ještě jednou moc děkuji.

petrankaon1
16. lis 2016

@petrankaon1 ještě se omlouvám za to slovo "hemtom" 🙂 az ted to po sobě čtu a nejspíš mi to hazela T9 🙂 píší z mobilu. Díky

lili_k
16. lis 2016

@petrankaon1 Ahoj Petro, moc držím palce ať je chlapeček v pořádku!! 🙂 Prošla jsem si tím samým, také riziko 1:39, ten stres a strach který jsem zažívala, bylo to to nejhorší v mém životě. Přeji ať je už jen lépe!!!