Jak probíhá potrat a je to bolestivé?
Delala jsem si test a vysly tam dve carky ale ta druha neni moc vyrazna ale nejspis jsem tehotna mamce jsem to rekla je v soku a pujdu na potrat takze se chci zeptat nekoho kdo ma s tom zkusenosti jak to probiha? A jestli to boli jak se proberu?
Stručné shrnutí
- Přerušení těhotenství se v praxi řeší medikamentózně (pilulka) nebo chirurgicky (revize/kyretáž) a prvním krokem je návštěva gynekologa pro krevní HCG a ultrazvuk.
- V diskusi byly uvedeny orientační ceny: medikamentózní potrat „do 5000 Kč“ a revize „do 8000 Kč“, přičemž revize se často provádí v celkové narkóze.
- V diskusi zaznívá, že medikamentózní potrat nemusí být kompletní (může následovat revize), že po revizi mohou vzniknout komplikace jako poranění dělohy a srůsty, a vliv potratu na budoucí plodnost byl v příspěvcích předmětem sporu.
Nejčastější otázky
Q: Jak probíhá medikamentózní potrat?
A: V diskuzi se zmiňovalo „potrat tabletou“ s orientační cenou do 5000 Kč; gynekolog musí provést vyšetření a pilulky nelze koupit volně, a někdy „nemusí to vše odejít“ a je potřeba následná revize.
Q: Jak probíhá chirurgická revize (kyretáž)?
A: Revize/kyretáž se v příspěvcích uvádí jako zákrok prováděný často v celkové narkóze s orientační cenou do 8000 Kč; jedna žena v diskuzi popisuje: „byla na potratu v 11tt ... do celkové narkózy ... když jsem se probrala tak mě nic nebylo a za chvilku jsem odcházela domu.“
Q: Co mám udělat jako první, když mám podezření na těhotenství?
A: Doporučený postup v diskusi je udělat těhotenský test z ranní moči, navštívit gynekologa pro odběr krve na HCG a ultrazvuk; lékař pak doporučí vhodnou formu ukončení těhotenství.
Q: Lze koupit potratovou pilulku bez lékaře?
A: V diskuzi bylo jasně uvedeno, že „potratovou pilulku si totiž nikde nekoupíš“ a podání/tabletky musí domluvit lékař.
Q: Může potrat způsobit neplodnost?
A: Názory v diskuzi se liší: někteří upozorňovali, že „po interupci může dojít k poranění dělohy a srůstům, které mohou bránit v otěhotnění“, zatímco jiní tvrdili, že při medikamentózním potratu „žádné poškození dělohy nehrozí“ a komplikace po kyretáži jsou „dost vzácné“.
Q: Proč může být menstruace po nasazení antikoncepce slabší nebo narůžovělá?
A: V diskusi se uvádí, že při zahájení hormonální antikoncepce tělu trvá nějaký čas, než se hormony srovnají, a že stres nebo změna životního stylu může způsobit slabé špinění nebo narůžovělou menstruaci.
Závěry z diskuze
Shoda
- Prvním konkrétním krokem při podezření na těhotenství je návštěva gynekologa a provedení krevního testu HCG a/nebo ultrazvuku.
- Hlavní dostupné metody přerušení těhotenství uvedené v diskuzi jsou medikamentózní potrat (pilulka) a chirurgická revize/kyretáž.
- Potratová pilulka není volně dostupná a o dalším postupu rozhoduje lékař.
Sporné názory
- Vliv potratu na budoucí plodnost: někteří diskutující varovali před poraněním dělohy a srůsty po revizi jako příčinou neplodnosti, jiní tvrdili, že medikamentózní potrat nepoškozuje dělohu a závažné komplikace jsou vzácné.
- Alternativa adopce vs. ukončení těhotenství: někteří doporučovali zvažovat adopci jako možnost, jiní poukazovali, že donošení a porod u nezralého rodiče může být pro mladou osobu traumatické.
Otevřené otázky
- Jak často medikamentózní potrat selže a v praxi vyžaduje revizi?
- Jaké jsou přesné ceny a dostupnost medikamentózního a chirurgického ukončení těhotenství v konkrétních nemocnicích či klinikách?
- Jaký je přesný postup udělení souhlasu a zákroků u nezletilých v různých regionech/zařízeních?
Zmíněné značky a firmy
Modrý koník
Zmíněné produkty a metody
potrat tabletou, medikamentózní potrat, revize, kyretáž, hormonální antikoncepce (HA), kondom, těhotenský test z ranní moči, HCG krevní test, ultrazvuk (UTZ), celková narkóza, adopce, poranění dělohy, srůsty
Místa a osoby
žádné
@berenika39 to uz sem udelal a rekla ze tu semnou bude i kdybych tehotna byla
@cherie24 Já myslela spíš ženy, které na to chodí z důvodu zamlklého těhotenství apod. ne ty, co to mají jako formu antikoncepce. Při použití potratové pilulky žádné poškození dělohy nehrozí. U samotné kyretáže jsou pak tebou zmiňované komplikace dost vzácné. Počet potratů, které způsobí poškození dělohy, je výrazně menší než počet císařským řezů nebo špatně odloučených placent, které taktéž vedou ke srůstům na děloze.
Tak sem si to procetla.... Rozhodně ti tu nebudu kázat nic o zodpovědnosti to se neboj. Mohla bych být tvá máma sama mám doma 17ti letou dceru a skoro 15leteho syna. V každém případě je potřeba zajít v první řadě na gynekologii aby ti vzali krev na HCG. Testy co jsi si dělala za mě moc pozitivně nevypadají doporučuji je dělat z ranní moci kdy je ta moc nejvíc koncentrovaná. V případě že bude test i krev pozitivní ti lékař doporučí jaká forma potratu pro tebe bude nejlepší. /Samozřejmě v případě že potrat chceš/ já osobně byla na potratu v 11tt ráno jsem přišla udělali utz za hodinku jsem šla na sál do celkové narkózy když jsem se probrala tak mě nic nebylo nic mě nebolelo a za chvilku jsem odcházela domu vše proběhlo bez komplikací měla jsem 6nedeli takové krátké. V případě že si dítě chceš nechat tě čeká běh na dlouhou trať a nic jednoduchého to nebude jak po psychické tak především po fyzické stránce. Je hrozně fajn že máš podporu rodiny. Budu ti držet pěsti ať se rozhodneš jak chceš. V první řadě je to tvoje tělo a tvoje dítě a nikdo nebude rozhodovat za tebe. Řeči typu že potrat je pro tebe nebezpečný úplně vypust je stejně nebezpečný jako těhotenství v tvém věku. Sama mám doma 4 děti a každým dnem očekávám 5 první se mi narodilo když mě bylo 20 a maturovala jsem z čerstvým novorozencem. Na SŠ jsem měla spolužačku co otěhotněla v 1 ročníku takže zhruba tvůj věk ale na ni se přítel vykašlal a zůstala s dítětem sama ale měla naprosto úžasnou maminku. Školu přerušila a pak se vracela po roce zpět. Toho že se dítě narodilo nelituje ale prý to bylo opravdu velmi náročné. Tak držím pěsti a dej vědět jak jsi dopadla.
@nevimjak_ Je zvláštní, že jsi psala, že pilulku máš doma. Jak čtu poslední příspěvky, problém vyřešen, rozmysli si, zda jsi na zahájení aktivního sexuálního života opravdu zralá a než se do něj opět pustíš, zkonzultuj situaci se svým gynekologem nebo použij běžně dostupnou ochranu.
To jsme všechny rády, že tu máme šťastný konec příběhu...
A k tomu testu - ne, fakt tam ani jeden z testů žádné těhotenství neukazoval, tudíž špatné nebyly...
Tvá máma má s MS bohaté zkušenosti, tak proč se nezeptáš jí? Vždyť jsi tvrdila, že o všem ví a vše spolu komunikujete...
Ale abych odpověděla na tvou otázku - je to stresem. Přestaň se už pozorovat, zaměř se na školu, koníčky, atd. a bude to příští měsíc ok.
@miryp proc mas takovy problem ze furt zakladam novy diskuze a nahlasujes mi je neni to moje vec? Mamka o tom vi rika ze to je normalni ale ja jsem takova ze mam vlastnk radu a ona o tom taky moc nevi mela to vse jinak a ja potrebuju odpoved jestli je normalni spinit mit naruzovelou MS kdyz sem poprvy v zivote nasadila antikoncepce
@nevimjak_ prosím tě, ty jsi něco pila? Nebo kde jsi byla na tom bludu, že tvoje diskuze někde nahlašuji? Já tě jen požádala, abys ke svým tématům nezakládala x diskuzí za den, tím tady spamuješ a posouvá to podstatné diskuze z hlavní nabídky. Jestli tě někdo nahlásil, pak tvé chování patrně vadí i někomu dalšímu...
Navíc na tvou otázku jsem ti odpověděla...
@nevimjak_ chápeš rozdíl mezi komentáři a založenou novou diskuzí? Zdá se, že nikoliv. Když jsi tu řešila 30sekundové pohlavní hrátky, založila sis na to v průběhu dne čtyři samostatné diskuze, nikoliv čtyři komentáře.
A když sis zakládala tento účet, tak jsi prohlásila, že sis přečetla všeobecné podmínky a že se budeš jimi řídit. A světe div se, v nich je uvedeno, že se mimo jiné zavazuješ také k tomu, že nebudeš zakládat x stejných diskuzí. Takže když tě žádám, abys tady nespamovala, že tím bereš prostor ostatním, tak tě žádám, abys respektovala pravidla této sítě. A pokud ti MK vymazal nějaké diskuze, pak bych spíše řekla, že admin dělal svou práci a vymazal ti je pro porušení pravidel, než že by tě někdo nahlásil...
@nevimjak_ Ahoj, nikdo tvoje diskuze nenahlašuje, je běžné, že se věnujeme spamování ve Foru, prosím, respektuj Kodex stránky a její pravidla. Díky za pochopení.


@nevimjak_ Tak si s ní sedni, řekni přesně, co se stalo, že chytáš nerva a bojíš se. Nebuď na to sama a věř, že se nic neděje a bude to dobrý.