Mám si nechat 2. dítě?

mamina90
3. pro 2016

Dobrý večer.
Jsem podruhé těhotná. Jedno dítě mám s bývalým přítelem, našla jsem si poté druhého a jsme spolu chviličku a už jsem s ním otehotnela i přes ochranu (kondomy). Jde mi o To, že nevím, zda si to mám nechat nebo si to nechat vzít. Druhé miminko bych sice chtěla, ale ne teď. Sotva jsem nastoupila do práce, přítel ma osobní bankrot, takze jeho vyplata je tak akorat, abysme vysli, a jeste svoji dceru stejně starou jako mam ja syna. Bojím se, že bysme to neutahli, mame malý byt v pronájmu a paradoxně se nejvíc bojím svých rodičů (ja vím, je to hloupost). Oni mi strašně pomohli s malým, když jsem to potřebovala a věřím tomu, ze kdyz bysme si to nechali, tak budu na všechno úplně sama a zatím tak svoji rodinu. Vůbec netuším, co mam dělat. Přemýšlím nad tím celý týden. Prosím o názory nebo tady, moc děkuji.

msimankova
4. pro 2016

@bohumilakupkova k tomu bych ráda dodala, že já osobně doufám, že se tahle doba začne měnit, aby to tak vnímalo více lidí. Moc peněz nazbyt nemám, ale i kdybych je měla, nehodlám přistoupit na dnešní diktát. Nejsem úplná lesana, ale taky si myslím, že jít s dítětem ven a malovat si s ním s teplákách ze sekáče mu dá víc, než jiné věci 🙂

esny
4. pro 2016

Můj manžel vždycky říká, že nejlepší dárek, který mu rodiče mohli dát, jsou sourozenci 🙂 Dopřej svému prvnímu dítěti takový dárek.
Umělé potraty jsou velmi špatná věc a je zlé, že náš stát to umožnuje. Když člověk do sexu jde, musí počítat s tím, že to může mít následky a do sexu ho většinou nikdo nenutí, je to svobodné rozhodnutí. Myslím, že na potrat nepůjdeš, že to sama nechceš, ale kdybys to náhodou udělala, je víc než pravděpodobné, že budeš mít hrozné výčitky svědomí a dlouho se budeš trápit, možná už vždycky. Každé dítě, i tak malinkaté, je nový plnohodnotný člověk, který v mámě něco zanechá.
Věřím, že se o miminko dokážete s přítelem postarat, tak, jak bude potřebovat a že ho zahrnete láskou 🙂 a nakonec i rodiče budou rádi, že mají vnuky 🙂

esny
4. pro 2016

Ještě posílám odkaz na jedno video o této tématice:

https://www.youtube.com/watch?v=7y2KsU_dhwI
medulinek
4. pro 2016

@esny za tyhle videa bych sekala ruce - sama bych na potrat nešla pokud bych vyloženě nemusela - miminko mělo nemoc neslučitelnou se životem,ohrožovalo mě na životě apod.,ale mám za sebou 3 zamlklé potraty a ač vím,že jsem za ně nemohla (nebo v to doufám) přesně tyhle videa mě v době revizí ničily a trhaly na kusy,když jsem si představovala,jak to miminko bylo asi velke,jestli netrpelo,kdyz umiralo apod.!

mamina90
autor
4. pro 2016

Holky, děkuji. Sice jste mi to neusnadnili, ale pořád přemýšlím. Vážím si vašich rad a názorů. Zitra mi držte palce u doktorky palce, tam to definitivně rozseknu a snad se rozhodnu dobře.

rumisik
4. pro 2016

@mamina90 Ať se rozhodnete jakkoliv, nelitujte potom svého rozhodnutí. Má to být tak jak to rozhodnete 😉 Berte to tak jak to bude a neohlížejte se co by kdyby 😉 🙂

esny
5. pro 2016

@medulinek Jediný pro mě pochopitelný důvod jít na potrat je, když je ohrožen život matky. Sama nevím, jak bych se v té situaci rozhodla, ráda bych řekla, že bych na potrat nešla, ale nebyla jsem v té situaci, tak nevím... je to jediný důvod k potratu, o kterém se v tomto videu nemluví. Kdyby se tady diskutovalo o tom, že těhotná žena jde na potrat, kvůli toho, že je ohrožena na životě, tak bych odkaz na toto video nedávala, není to pro takové ženy určeno. Taky to není určeno pro ženy, které samovolně potratily. Sama jsem měla 2 spontánní potraty, vím, jaké to je. Vždycky jsem byla proti umělým potratům, ale po mých ztrátách jsem začala být v této oblasti ještě citlivější. Člověk není ten, který má právo rozhodovat o životě druhého, ani matka. Toto právo má jedině Bůh.

medulinek
5. pro 2016

Pokud je.

rumisik
5. pro 2016

@esny Bůh toho na nás vymyslel už tolik, že nemá právo se na nás zlobit ať uděláme cokoliv. Navíc pořád se v bibli dočteme že Bůh miluje každého bez rozdílu.... dokonce i ty co na něj nevěří i ty co na něj plivou.... všechny 😉 Ani Bůh nemá právo nás odsoudit a zavrhnout! Takže s boží zlobou bych se tu taky neoháněla. Bůh své ovečky miluje i nedokonalé, takové jaké je stvořil 😉

esny
6. pro 2016

@rumisik Kdo se tady ohání Boží zlobou? O tom jsem nic nepsala. Jen jsem napsala, že Bůh má právo rozhodovat o životě, protože On je ten, který život stvořil, všechno je jeho, je nad vším svrchovaný, je dokonale dobrý. A jelikož z Něho život pochází, On jediný má právo rozhodovat o životě. V Bibli je píše: "Z života své matky jsem vyšel nahý, nahý se tam vrátím. Hospodin dal, Hospodin vzal; jméno Hospodinovo buď požehnáno." (Job 1,21) - tuto větu prohlásil biblický Job, když se dověděl o tom, že mu umřelo všech 10 dětí a to nebyl žádný Boží trest, protože se o Jobovi píše, že byl muž bezúhonný a přímy.
Když už jste začala s Boží zlobou, tak ano, Bůh má právo se na nás hněvat. V Bibli se píše: "Boží hněv se zjevuje z nebe proti každé bezbožnosti a nepravosti lidí, kteří svou nepravostí potlačují pravdu." (Římanům 1,18) Bůh je spravedlivý, dokonale dobrý a nesnese hřích- proto umíráme, protože odplatou za hřích je smrt, o tom taky Bible píše: "Neboť odplatou za hřích je smrt, ale Božím darem je věčný život v našem Pánu, Ježíši Kristu." (Římanům 6,23)
V posledním zmíněném biblickém textu je ALE, které říká, že nás Bůh miluje a že i když jsme zkaženi a za naše hříchy si zasloužíme jedině smrt (věčné trápení v pekle), Bůh ze své lásky poslal svého Syna Ježíše Krista (který je Boží Syn, takže má stejnou podstatu jako Bůh a je Bůh), který nikdy nezhřešil, ale umřel místo nás, kteří jsme si to zasloužili. Jelikož je Bůh, vstal z mrtvých a On jediný má moc nás zachránit. Ze své milosti nám nabízí odpuštění hříchů, usmíření s Bohem a věčný život s Ním. My k tomu nemůžeme nic přidat, nijak své hříchy nemůžeme odčinit, jen můžeme přijmout, co nám Ježíš nabízí tím, že Ho poprosíme o odpuštění hříchů a budeme se snažit žít tak, aby měl z nás radost. Bůh všechny lidi miluje a nechce aby šli pekla, ale pokud Ho lidé ignorují a nepřijmou jeho nabídu záchrany skrze Ježíše Krista, pak Bůj uplatní svou spravedlnost a odsoudí je.

rumisik
6. pro 2016

@esny A vážně si myslíte že někomu pomůže, když je ve svízelné situaci, že nad ní začnete mávat biblí a bohem a vyhrožovat zatracením a peklem?

kika_21
6. pro 2016

@esny to druhé dítě bych si nechala-pořád něco bude, často se zdá, že něco nejde. Ale proč Bůh trestá děti ze Sýrie? To je to, co se mi nedaří pochopit-i kdybych si řekla, že Bible je něco, co nám On seslal. Dost dobře nechápu, proč nejde třeba na Asada. Nebo na někoho, kdo bojovat chce.

lenatu
6. pro 2016

@mamina90 přeji hodně štěstí při rozhodování, ať to bude jakkoliv. Chápu že je to těžké, nevím jak poradit. Sama bych nevěděla, ale neobviňujte se ať to skončí tak nebo tak 🙂

lenatu
6. pro 2016

@esny když jsem byla na internátě tak před ním asi týden stáli odpůrci potratů a ve jménu boha kázali, že brát život je cesta do pekel atd. Dobře, vzala jsem si letáček (na potratu jsem nikdy nebyla) a ta paní se mě zeptala:,,Slečno vy byste nikdy nezabila své dítě že?" Nevěděla jsem co na to říct..tak jsem řekla že pokud by bylo vše v pořádku tak ne (ja, zdraví miminka). A zeptala jsem se jí, jak se bůh dívá na ženy, které někdo znásilní a ony po tomhle zážitku otěhotní a chtějí jít na potrat a jdou. Zavrhne je? Toť otázka. Přece jen bůh nás všechny miluje tak proč dovolil aby na světě bylo stále tolik bolesti,.. proč dovolil, aby ženu modlící a skromně zijici někdo takhle ublížil? Odsoudil by ji tedy kdyby šla na potrat? Paní mi nedokázala odpovědět, vždy mě to zajímalo, jak se bůh dívá na tohle..tak snad odpovíte vy

medulinek
6. pro 2016

@lenatu to jsou presne ty otazky,proc mi tedy 3 mimca vzal,kdyz je dobry a prece by vedel jak mi to ublizi? Nevim,nemuzu rict jestli jsem verici nebo ne. Urcite neverim na pana,ktery vsechno uplacal z hliny za 6 dni,mozna na neco vyssiho - prirodu,osud?

lenatu
6. pro 2016

@medulinek taky věřím, že JE něco mezi nebem a zemí...ale taky rozhodně nevěřím že svět byl stvořen za 7 dní 🙂 atd atd atd... Už jen ty zvěrstva co opěvovatelé boha za tisíce let napáchali (zneužívání dětí, upalování, mučení) pravý poslové milujícího boha.. :-/ je mi moc líto co tě potkalo ☹(

monikagurthova
6. pro 2016

@mamina90 Tvá situace neni, řekneme si otevřeně, úplně ideální pro další miminko. Zvaz jestli by opravdu nebylo lepsi s miminkem počkat, nejlepe si sepsat pro a proti. Jestli vis, ze byste další mimco neutahli finančně, možná by bylo lepsi nechat si vzít. Nejsem zastáncem potratů sama mam vymodlene dítě, ale ty jsi v situaci, kdy potřebuješ materiálně zabezpečit další 2 deti....
@esny to je sice fajn, ze bůh dal a bůh vzal, ale az pujde rodina zebrotou nebudou mít co dat dětem do úst nevim, jestli jim zrovna bůh pomůže.....ono je taky potřeba se na celou situaci koukat s rozumem

nutricnihodnota
6. pro 2016

Holky, s fanatikem nemá smysl se dohadovat, nebo mu něco vysvětlovat. Když má někdo v hlavě, místo mozku fantasy literaturu, tak na žádný argumenty neuslyší.

misule55
6. pro 2016

@esny Tak to je mazec, prave vy, nabozensti fanatici jste cesta do pekel, jak se nam po celem svete ukazuje. Kdyby nikdo nevymyslel boha, nemeli bychom vetsinu valecnych konfliktu. At si kazdy veri v co chce, ale tohleto presvedcovani uplne nenavidim a ohanet se bohem v diskuzi o potratu, kdy uz tak to ma pani tezke fakt nechapu.

tulikiss
6. pro 2016

ja se vazne musim smat, chapu ze nekdo ma svoji viru, nekdo veri v boha, nekdo v jednorozce, ale nechapu proc ma vzdy ten verici clovek pocit ze tem bezvercum musi svou viru nutit a vykladat jak jen to jak to ma on je spravne. To jako tem lidem fakt nedochazi, ze ty kecy jsou tem co neveri spis k smichu.
Ja si treba myslela ze jsme si Elisku udelali s manzelem v obyvaku na koberci behem sexu a ejhle prave sem zjistila, ze sem asi soulozila s bohem kdyz teda on byl nejak zapojenej do stvoreni meho ditete. A proc jsme probuh zaplatili CARu 20.000 za "udelani" Jiricka kdyz vlastne za ne odvedl praci buh.
Budu asi za cynika ale nemyslim si ze buh je a pokud je tak pardon ale je to fakt sadistickej par.hant, protoze jinak by nedopustil to aby umiraly deti, aby lide tolik trpely. Pokud je a ma prsty teda ve stvoreni vsech lidi proc dovolil aby se narodil takovy zmetek jako Hitler, Stalin nebo ostatni zrudy.

ale k tematu, clovek by mel mit tolik deti kolik zvladne uzivit a o kolik se dokazy postarat. je hezky mit 10 deti, ale taky je clovke musi uzivit a postarat se o ne.

monikagurthova
6. pro 2016

@tulikiss lépe bych to nenapsala

odula
6. pro 2016

A uz ses ptala svoji rodiny jestli by pomohli nebo ne? Proč jsi tak jistá že ne? Za mě potrat ne a nikdy, vždycky se situace dá řešit a nic není tak horký jak se uvaří. Možnosti pomoci je vic a nejen státních. A kde je život, tam je naděje. 🙂

odula
6. pro 2016

@tulikiss 2 děti není deset. Kde se nají 4, nají se i 5.

ojo
6. pro 2016

Také bych si sepsala pro a proti, lépe to pak člověk může posoudit...a můžeš vyzkoušet, že když stojíš před rozhodnutím a nevíš si rady, jednoduše si hoď mincí. Ne proto, že by měla rozhodnout za tebe, ale pro ten moment, kdy je ve vzduchu a ty najednou víš, v kterou možnost doufáš...přeji hodně štěstí!

la_amanita
6. pro 2016

Tak esny tu nic fanatického nepředvádí. My zase věříme, že vládu nad naším životem a někdy i nad životem embrya máme my sami. Nikoho z ničeho neobviňuje, jen vysvětlila svůj postoj na základě biblických výroků.

tulikiss
6. pro 2016

@odula to jsou ale jenom fraze..skutecnost je pak jina.. nebo kdyz nebude kojit(a to nikdy dopredu nevi) tak supne mesicnimu decku rizek protoze prece kdyz to ji 4 lidi tak to musi stacit i patymu. mliko dela tisic za dva za mesic a to u cloveka ktery ma nasponovany rozpocet je uz poradna darda. Promin ale z nadeje a z kecu jak se to nejak zvladne se jeste nikdo nenajedl ani neoblekl a neobul.

monikagurthova
6. pro 2016

@odula jako nezlob se na me, ale postoj nechám si dítě i když jo neuzivim a postará se rodina.....to je fakt nezodpovědné. A myslím si, ze pokud jsou na tom finančně spatne, proc pridelavat rodině další stresy a tim stresovat i toho malého človíčka? Ano vše se da nějak udělat, ale někdy neni zbytku udělat i to nejtěžší rozhodnuti

odula
6. pro 2016

@tulikiss taky jsem psala, ze možnosti pomoci je vic a nejenom státní. Radit jit na potrat protože přece MOŽNÁ nebude kojit a MOŽNÁ bude muset kupovat mliko a MOŽNÁ ji nikdo nepomůže... To jsou větší kecy nez Ciceronuv citát, bro.

odula
6. pro 2016

@monikagurthova jasně proč stresovat človíčka, mužem ho potratit... Ježkova to je uvažování toto.... Nemysleka jsem aby se nechala živit přeci, jen že možností je přece víc, ne? Navíc ještě oni nebyli nezodpovedni a chránili se. A přes to... Prostě jsem vždycky pro to dát šanci zivotu, protože to "nejtěžší rozhodnutí" se dělá ze strachu z okolností, který treba vůbec nenastanou, nebo se otevřou cesty o kterých ted nemá ani tušení ( jedna známá sla na potrat pze uz by to "neutahli" - a jeji manžel dostal lepší praci kterou ani nečekal, jenže uz bylo pozdě. Tak asi tak)

tulikiss
6. pro 2016

@odula takze odpovednost za svoje deti ma hodit na stat nebo na nekoho jineho imaginarniho.. za dite je zodpovedny rodic a taky ten by se o nej mel postarat. ne to nejsou kecy, clovke musi taky pocitat se vsim ne si malovat vzdusne zamky jak budu kojit, rodina mi nakoupi vybavu, bude me financne podporovat a nevim co jeste dalsiho. clovek proste musi vzdy pocitat i s tou hrosi variantou a byt na ni pripraveny ne rict ono se to nejak pak vyresi, samo se jeste nikdy nic nevyresilo.