Porod mrtvého miminka ve 3. trimestru. Zažily jste to?

zuzago
2. črc 2011

Ahoj holky, trochu se představím, i když se zde přihlašuju s velikou bolestí. V červnu 2009 jsem porodila našeho krásného zdravého Kubíka. s maželem jsme toužili mít další dítě asi za dva roky. Ale začalo nám trápení. Nejdřív v září 2010 potrat v 7.tt s kyretáží dělohy. Pak jsme byli moc šťastní, rozhodli jsme se počkat 2 ms cykly a hned se ám povedlo otěhotnět. Ale minulý týden jsme zažili hoznouvěc. Musela jsem pordodit ve 33.tt našeho chlapečka mrtvého. Vše se zdálo být v pořádku a najednou taková rána! Prosím máte za sebou taky tto bolestivou věc? Moc toužím mít ještě další miminko, ale bojím se. Musím počkat na výsledky, snad zjistí, co se mu stalo. Pak se budu snažit podstoupit všechna možná vyšetření já. Podařilo se vám pak ještě donosit zdravé miminko? A kdy jste mohly podle lékařů začít znovu ěhonět. Co bylo vaším problémem, že jste o miminko přišly? Prosím podělte se se mnou o vaše příběhy?

verunka4
25. dub 2017

@umpalumpa11 14 tydnu jsem mela materskou me to zarizoval zamestnavatel donesla jsem papir z nemocnice a s ukoncenou neschopenkou

umpalumpa11
25. dub 2017

@verunka4 děkuji za fajn rady, chci tento týden zajít na socialku a vy zistiť všetky informace. Je fajn že štát něco prispeje i na pohreb. Ale už to vidím nejsme sociálně slabý, nemáme tmavší pokožku tak nám nic nedají. 14tyzdnou nooo to bude teda zaujímavé, včera mi sestrička na gynde řekla že by to malo byť půl roku. Tak som zvedavá. A ešte ma zaujíma dělala si něco aby si telu pomohla s regenaraci, já koukám po bylinkách a koupila som si zatím od grešika ženské kapky a mam i kontryhel čaj... Chci pomoc telu pripraviť na ďalšie tehu, jinak akurát trpím mám plné prsia a psychicky mi to moc nepridava. Dnes malinka jde do kremace, od rána mi je špatně... Aj náš pes se chová stejně.. Nechce ani von... Uff nech už to přejde... Moc to bolí. Jinak stalo se nekdy v minulosti že by sa stejná situace opakovala? Ako že či nejaká paní dvakrát porodila mrtvé děťátko? Nekoukala si po tom? Ja budu příští těhotenství hodně na ihlach..odkud vlastně jsi? Ostatným holkam taky děkuji ste super

verunka4
25. dub 2017

@umpalumpa11 jelikoz jsem jen brecela a brecela tak jsem pro sebe nedala vubec nic jen jsem asi po 1,5 zacala brat mimistar na podporu otehotneni a pri psychycke zatezi co nme doporucil dr .jinak nic... Ano stat nam take proplatil 5000,- za kremaci a ani stim nemeli zadny problem ,vsichni se chovaly myslim ze v te situaci co jsme byly nejlepe jak dovedly 😢pani kdyz nam predavala rodny list tak se chudak rozbrecela i s nama 😞😞

umpalumpa11
25. dub 2017

@verunka4 je to hrozné tohle nikomu nepřeji, nic horšího neexistuje. Uff psychicky som každým dnem líp na tom, dnes sme převezli veškeré mimi věci ke tchyni... A už se těším až si je znovu přivezeme domů. Prosím tě, kam mám ísť vybaviť ten příspěvek na kremaci. Co okrem účtu oni potřebuji. A ešte jaké doklady potřebuji když půjdu řešit matersku?

jitkakysilkova
26. dub 2017

@verunka4 me se snazili sestricky psychicky v nemocnici podržet ale pak jsem citila kdyz se nahka nademne kvuli kanyle jak ji kapou slzy na moje bricho. Breceli vsichni..kazda mama breci kdyz tohle ma ve sve blizkosti nebo se ji to stane. Me vsechno odvezla tchyne a manzel nez jsem prijela z porodnice. Ja jsem sla na socialku jen s rodnym listem

jitkakysilkova
26. dub 2017

@umpalumpa11
Mrkni tady na odkaz Prakticke rady a porady prazdnakolebkacz.
Tady by to melo byt všechno popsane
Ja jsem ted po 2 mesicich zacla držet dietu,zacala jsem behat a pujdu k fyzioterapeutce aby mi rekla jaky cvik na bricho,panevni dno a do toho jsem objednana na 10 rehabilitaci aby me tam srovnali zada,naucili taky cvičit. Jinak holky asi se nijak nejde připravit lip nez to telo samo zaridi.

lennus
26. dub 2017

Možná se někomu bude hodit tento článek týkající se vyřizování mateřské atd.: https://www.modrykonik.cz/blog/lennus/article/prakticke-informace-k-vyrizovani-dokumen-82k2z1/

užitečné stránky jako podpora pro rodiče, kteří přišly o miminko:

Tady jsou další užitečné stránky pro podporu rodičů, kteří přišli o miminko:
www.prazdnakolebka.cz
www.dluhacesta.cz
www.cekalajsemmiminko.cz existuje i stejnojmenná kniha

https://www.youtube.com/watch?v=zQpLANlX_nI


Divadelní představení na téma ztráty dítěte: http://www.divadlokampa.cz/divadlo-kampa/repert...

verunka4
26. dub 2017

@umpalumpa11 kremaci jsme resily na uradu prace kam nas poslaly -sebou doklad o zaplaceni kremace a op a pokud je objednavatel nekdo jiny nez ty tak musi ten na koho to je napsane u me to byl pritel bo ja nebyla schopna niceho natoz neco zaridit...a materskou me zaridil sef takze tam jsem nesla jen papir z nemocnice a ukoncenou neschopenku..

verunka4
26. dub 2017

@jitkakysilkova jj u me to bylo podobne kazdy by chtel pomoci jen nebylo jak ....

bejjullezz
26. dub 2017

to je hrozne kdyz to tak ctu :( ja si teda prosla pouze zamlklým potratem velmi brzy a hrozně mě to sebralo ale kdybych měla rodit větší miminko urvalo by mě to srdíčko. Jste statečné a všem vám přeji zdravíčko i pro dětičky které už určitě donosíte 🙂 Fandím vám

lekninek007
26. dub 2017

@jitkakysilkova Děkuji Jitko, i já Vám a Vašemu andílkovi posílám myšlenku. Držte se.

umpalumpa11
26. dub 2017

Holky a rodný list zašlu nebo to musím někam ísť žádat?

lennus
27. dub 2017

@umpalumpa11 Já si ho vyzvedávala i s úmrtním na úřadě, pod který spadá porodnice, ale někdy posílají. Zavolej si na úřad

jitkakysilkova
27. dub 2017

@lennus vy jste dostala umrtni? Me rekli ze nevadavaji. Me teda umřela pred terminem porod v 39tt.

umpalumpa11
27. dub 2017

Rodný list přišel spolu s oddacim listem, příští týden jdu na úřad se zeptat i na dĺžku materskej i na příspěvek za pohřeb. Rovno se zeptam i na úmrtní list... Asi se tam zbožím ale už to odkladat nechci. Jinak holky, dnes mne muž vytahnul na výlet.. Ja jsme se tak prochazeli, tak naproti nám šlo malinkata holčička.. Snažila som se koukat jinde, no stejne jsem brečela... Uff jinak holky ešte jedna taková otázka. Já porodila v 33tt dnes je tomu 6 dní a pomalu ale jistě už přestávám krvacet, je to normálne? I menstruaci mívám kratkou a slabou, a ešte mne zajímá jak dlouho ste mali nalite prsa? Už 3 den stahujeme prsa a 1 den i s zelnymi listami... Už je menší úleva ale pořád jsou jak kámen, beru Paralen... Holky kdy se to dá dokopy? Děkuji ste moc zlaté že mi pomáháte... Dělá mi líp s někým to takhle probírat.

lennus
27. dub 2017

@jitkakysilkova Ano,protože jsme žádali o pohřebné a tam to bylo nutné přiložit. Mrkni na můj článek, je tam info, co je třeba k tomu.

@umpalumpa11 Plakala jsem, když jsem viděla jméno na úmrtním listu. Lepší slabá než kdyby krvácení trvalo dlouho, po cs je to i čistší, nevím, jak jsi rodila, já měla první přirozený porod a teď cs a to bylo krvácení fakt hned pryč.
Prsa se mi nalila ještě týden po porodu, tak jsem pila hodně šlavěj, mátu a v lékárně mají homeoapatika, ale nepamatuju si název. Taky mi moc pomáhalo o tom mluvit, čas vše zhojí, drž se, holka!

umpalumpa11
27. dub 2017

@lennus rodila som normalne... A k tym prsum jak ti to dlouho trvalo až se dali do normálu. Už mi ten obvaz vadí. A ten úmrtní list vybavim kde? Musím žádat? Jdu si přečíst tvůj deník snad to zvladnu. Tobe se to přihodilo dva krát? Děkuji za odpověď

verunka4
27. dub 2017

@bejjullezz dekujem ted uz snad ano ,jsem zacatkem 4 mesice a samozdrejmne tam je uz strach ale snazim se nato nemyslet a verim a doufam ze si holcicka uz sourozenecka ohlida 😉😉

jani79
27. dub 2017

jestli se mohu zapojit do diskuze, tak my jsme taky dostali pouze rodný list, s tím že u mrtvorozených dětí se ůmrtní nevydává. Pohřebné jsem vyřizovala pouze s tímto rodným listem a źádný problém nebyl.

lennus
28. dub 2017

@umpalumpa11 Po porodu jsem dostala prášek na zástavu laktace, to byl klid, ale po týdnu se mi začaly prsa zase nalévat, tak jsem pila ty čaje a užívala homeo a pomohlo to během pár dní. Úmrtní i rodný list jsem řešila na úřadě, který spadá pod porodnici - na matrice, nejprve jsem si tam zavolala, chtěli k tomu od porodnice nějaké listiny - ohledání mrtvého apod., mám to v tom článku myslím. Máme tříleťáka, narodila se o sedm týdnů dříve, pak zamlklé těhotenství v prvním trimestru a teď konec ve 23.t.

@jani79 Může se vydat, pokud se dohodnete s úřadem a dáte jim to, co potřebují od porodnice, protože pokud byste vypravovali pohřeb a žádali o pohřebné, je třeba k tomu doložit úmrtní list.

jani79
28. dub 2017

@lennus my jsme samozřejmě pohřeb vypravovali a o pohřebné jsem žádala a i ho dostala. Já si myslím, že rozdíl je, když zemře miminko po porodu a před porodem. Nám umřel chlapeček Vojtíšek v 34. týdnu před porodem, tudíž se narodil jako mrtvorozený a dostal pouze rodný list. A úmrtní list po nás v tomto případě nikdo nechtěl a rovnou nám řekli, že se v tomto případě nevydává a rodný list zastupuje oba dokumenty. Já teď nemám ten rodný list u sebe, protože jsem v práci, ale podle čísla jde údajně poznat, že se jedná o mrtvorozené miminko.

jani79
28. dub 2017

@lennus postup je popsaný i na Prázdné kolébce http://www.prazdnakolebka.cz/urady-a-matriky2 viz. V případě, že dojde k úmrtí miminka před porodem či při něm, matrika vydá cca za 14 dní Rodný list (pouze bez rodného čísla). Úmrtní list se v tomto případě NEVYDÁVÁ (jinak je tomu, umře-li miminko např. na SIDS-syndrom náhlého úmrtí kojenců, VVV-vrozená vývojová vada či nemoc). Zveřejňuji, to ať holky nemusí v této nelehké situaci, ještě zbytečně obíhat úřady, když to není potřeba. Jinak posílám všem maminkám tady hodně síly...

umpalumpa11
28. dub 2017

@jani79 to si moc hodná, že takto na nás myslíš
jinak mi v rodnom liste máme uvedené i rodné číslo našej dropky a je tam taky v poznámke napsané že se jedná o mrtvo narozené dieta..v stredu sa chystám na úrady ...dnes se cítim mnohem lépe a už počítam kdy bych mohla otehotniet, vím je to blbé ...ale v mojom prípade, je to svetílko nadeje jak se vyhrabat z toho smútku...

@lennus prsa dnes už trochu polavili síce jsou jak kámen ale už nejsou tak moc natlakované a ani nebolia 🙂 samozrejme je mám obalené v zelných listoch 🙂 manžel mi vraví že som jeho Ariela malá morská víla, že aj ona mala takovou skoro podobnou podrdu 🙂 no vyzerá to tak že se dostávame z toho pekla

Ďakujem všetkým za radi a typy moc pomohli. Koukala som i na prazdnú kolebku ale musela to vypnut lebo mi iba slzili oči

zuzajulie
28. dub 2017

Moc vas tu vsechny obdivuji, ja rodila v 19tt Patau holcicku, clovek si furt rika, co horsiho ho jeste muze potkat, nechtela bych, proto uz se bojim jit do dalsiho, navic tam mame nejake geneticke nesrovnalosti a asi to ani nepujde... Drzte se, jste silne zeny a vase miminka andilci, kteri prisli aspon na chvili pobyt k vam...

jani79
28. dub 2017

@umpalumpa11 Já jsem se cítila úplně stejně, že musím hned otěhotnět, jsem říkala, že když hned neotěhotním, že se z toho zblázním. Rok to nešlo, byla jsem zoufalá, protože jsem vždycky otěhotněla hned. Moc mi pomohla paní za kterou jsem byla na kraniosakrální masáži a ta mi vysvětlila, že to takto nejde, že se musím první s miminkem vnitřně rozloučit. V červnu jsem rozprášila popel, který jsem měla rok na nočním stolku a pak mi trvalo ještě pár měsíců, než jsem si přestala opakovat větu "prosím, vrať se mi zpátky" a v prosinci jsem otěhotněla. Myslela jsem, že mám všechno v sobě vyřešené a uzavřené. Když mi na ultrazvuky řekli, že čekáme holčičku, tak mě to úplně rozhodilo, nějak jsem vnitřně doufala, že je to chlapeček a do té doby jsem si asi myslela, že pokračuji v předchozím těhotenství. Hrozně jsem se na sebe zlobila, teď už jsem se s tím vyrovnala, vím, že to tak musí být, že čekám holčičku právě proto abych si uvědomila, že to není Vojtíšek, že to je úplně jiné miminko. Moc ti přeji, aby jsi co nejdřív otěhotněla a aby všechno dopadlo dobře, já si pořád říkám, že člověk nemůže mít takovou smůlu, aby se mu něco takového stalo dvakrát..

jani79
28. dub 2017

@zuzajulie Zuzi, já tě znám ze zářijovek.. Ono se ty stavy mění, uvidíš, jeden den máš pocit, že musíš hned znovu otěhotnět, pak že už nikdy, protože tohle nechceš nikdy více zažít. Ono je to u tebe moc krátká doba, na to aby jsi dělala nějaká rozhodnutí, chce to čas, uvidíš, srdce ti samo ukáže cestu. Já jsem dlouho tvrdila, že jsem ve stavu, kdy srdce moc chce, ale mozek odmítá.

zuzajulie
28. dub 2017

@jani79 my ještě musime absolvovat dalsi genetiku a je mozne, ze tam je neco dalsiho a te nase prvni je zazrak. Nechavam si pulrok na rozhodnuti o sterilce, no...

jani79
28. dub 2017

@zuzajulie já jsem to dneska četla, držím moc pěsti, ať je všechno v pořádku...

lennus
28. dub 2017

@jani79 Aha, tak díky za info, dobré vědět, náš chlapeček umřel až po narození, i když brzy

@umpalumpa11 Každý to má asi jinak, já na druhé spěchat nechci, potřebuju se sama srovnat psychicky, ale i tím, že jsem měla císař, tak fyzicky. I když je mi už moc fajn, ale mám jednoho chlapečka doma, ráda bych si s ním užila léto, protože jakmile otěhotním, budu velmi riziková a budu muset hodně odpočívat.
Pláč je léčivý, drž se!

umpalumpa11
28. dub 2017

@jani79 teraz si tehotná a všetko zatial v poriadku? nemáš žiadne komplikácie?

uvidíme kam mne pošlou na vyšetrení, vubec nevím co mne ešte čeká..zatím mám len kontrolu k 31.5.2017 po šestinedelí a pak se uvidí čo mi řekne MUDr. každopádne chci počkat a po 3 MS sa do toho vrhnut ale nie nasilu, v hlave to mám zrovnané už teraz...proste ten tam hore vie prečo to tak spravil a ja verím že nás uchránil pred niečím horším...Tak se uvidí vše až po kontrole, ten náš andílek je tu pořád s náma a i vždy bude..

som sama prekvapená ako to zvládame, bála som sa že to bez odbornej pomoci nedám, ale manžel s mojou sestrou mi pomohli sa z toho vyhrabat, aby som nemusela siahnut po liekoch na upokojenie.

Takže ak to správne chápu, taky ma čekajú nejaké genetické vyšetrenia (je to jen odber krve nebo i neco iného), kde si som četla že se chodí i na plícne (kvuli čemu?)...

Dievčata moje, držte sa všetkým posielam úsmev pre trochu lepšiu náladu a pohodu v tak škaredý deň.