Jaké byly reakce okolí na Vámi vybrané jméno pro dítě?

karlajasmine
23. zář 2015

Máme vybrané trošku méně obvyklé jméno, a jsem trošku nervózní z reakce okolí. Některým členům rodiny se jméno moc líbí, jiní se na to zase moc netvářili.. to samé u kamarádek - některé hned a zřejmě upřímně řekly, že se jim jméno líbí, některé zase udělaly takovej výraz, že jsem hned viděla, že by toto jméno ony nezvolily.
Miminko samozřejmě pojmenujeme tak, jak chceme, ale zajímá mě, jestli se dá v tomto zavděčit všem nebo jestli jste museli s někým z rodiny nebo ze známých řešit, proč jste vybrali tohle jméno a ne nějaké jiné?

78marcela
23. zář 2015

@karlajasmine my meli dlouho vybrane jmeno, chtěla jsem Gabinku, ale moji mamce se nelibilo, nechala jsem se ovlivnit a vybrali jsme Alenku, to uz se ji libilo. Nakonec jsem ale za Alenku rada, libi se mi vic a vic..uz tim, ze nepatri mezi modni vlnu, je to jmeno stale napric generacemi, a kazdy to chvali..

evca02
23. zář 2015

My jméno nikomu neříkáme, dozví se ho až po porodu - právě z důvodu, že nechci řešit takovéhle reakce okolí. Vždy se najde někdo, komu se jméno líbit nebude, ale upřímně, je to vaše rozhodnutí, ne druhých, takže se reakcemi okolí netrap. 🙂

sonjuletka
23. zář 2015

My máme jména obvyklá, ale nikomu neříkáme.... právě z důvodu abychom se vyhli nepříjmeným lidem a kecům typu "ježiš, Aneta? Fakt? znám jednu anetu a to byla kráva nebeská" (příklad).... a nelam si s tím hlavu, dejte co cchete a je to!

mon_88017
23. zář 2015

@karlajasmine vzhledem k tomu, že jsme nevybrali žádnou "divočinu", reakce byly celkem standardní. Akorát tchýně občas ve srandě rejpne, co jsme jí to udělali, že se jí to plete s druhou vnučkou, protože ty jména začínají na stejný písmeno a ve zdrobnělině jsou si trochu podobný 😀
Zavděčit všem se nedá, vždycky bude někdo frfňat 😎 No a čim větší "exotiku" vybereš, tim víc se nad tim lidi budou pozastavovat, s tim zase jako "zadavatel" jména musíš počítat ty. Mě docela fascinuje překvapení maminek, který svoje děcko pojmenujou Fridolína Kunhuta Jánevimco a pak se diví, že k tomu maj lidi komentáře 😎

milmic
23. zář 2015

@karlajasmine My jsme první dvě děti nikomu neřekli ani pohlaví ani jméno. Aby nikdo nešpekuloval nad pohlavím a nad jménem právě. U třetího miminka si manžel přál, abychom všechno řekli. A stálo to za prd. Hned otázky a má to miminko pindíka? Nééé, hmmmm.... Jméno Edita? To jako fakt? Edita? Takový strašný jméno? A furt ješětě máte vybraný to blbý jméno? No ... já si nějak zvyknu.... 😅 😝

Ono se nikdy nezavděčíš, protože každý má o TVÉM dítěti a jménu samozřejmě svoji jasnou představu. 😀

elvira
23. zář 2015

@karlajasmine - tchýně tlačila na to, abychom pojmenovali miminko po tchánovi - to jsem zavrhla, čímž jsem si to pěkně podělala. 😀
Takže když jsme se dozvěděli, že čekáme kluka, byli jsme přesvědčení, že to bude Petr po tatínkovi - na to ani tchýně nemohla remcat - byl to i její výběr...
Měsíc před porodem jsme vybrali jméno Jakub - nikdo nic moc nenamítal - stejně už bylo pozdě, jen tchýně řešila, jak mu budeme říkat, že je to moderna... 😝
Poučení pro příště - jestli nějaké příště bude - neříkat dopředu nikomu nic.
Až to jméno dáme, nikdo nic nenadělá a budou si muset zvyknout. Každé jméno má hezkou formu, kterou se dá oslovovat.
Ségra dala synovi jméno Jaroslav a u miminka to bylo takové složité - Jareček se mi moc nelíbí, teď už je z něj velký chlap a ani mi to nepřijde... 😉

elen222
23. zář 2015

@karlajasmine jméno pro syna jsem měla vybrané už dávno předtím než jsem ho čekala 🙂. Všem se líbilo, jen manželova babička řekla, že je to jméno "na hovno" (pardon, ale cituju ji). Myslela jsem si o ní své, manžel se "jen" zasmál. Myslela si snad, že ho budeme pojmenovávat po někom z její rodiny, ale takové komentáře jsem ani na sekundu nepřipustila 😉 . Jinak, nikdy bych si nenechala mluvit do toho, jak se budou jmenovat moje děti. Důležité bylo, aby se líbilo nám s manželem. Nevyžádané komentáře široké rodiny a známých jsem si sice vyslechla, ale na ty negativní jsem nedala

lusyy
23. zář 2015

Rozhodne se vsem nezavdecis. My mame mene obvykla jmena,ale jsou v kalendari. Obliceje byli ruzne,ale mne to je uplne fuk. Musis citit ty,zda se to k diteti hodi a taky je dobre premyslet,ze jednou bude dospely a zdrobnele mu rikat nebudou,teda mne se to zda pak divny. Myslim,ze nejdulezitejsi je,aby to znelo k prijmeni.

karlajasmine
autor
23. zář 2015

Tak vidim, ze je to vsude stejny 🙂 Fridolina Kunhuta to rozhodne nebude.. neni to nic silenyho, akorat to neni vylozene typicky jmeno jako treba ''Honza'', ''Tomas''.. proste trosku mene bezny ale normalne z ceskeho kalendare.. tak komu se nelibi tak si proste zvykne a beru na vedomi ze priste radeji nikomu nic nerikat 😀!

karlajasmine
autor
23. zář 2015

@lusyy Jee ty mas Juditku, no to nase je neco podobneho - v kalendari, ale mene obvykle. Ale k prijmeni se to hodi a k miminku nejspis taky, protoze mu tak rikame uz od sameho zacatku cele tehotenstvi, tak uz si nedovedu predstavit ze bych to zmenila 🙂

poupe
23. zář 2015

@karlajasmine kdo jí to dal???? 😀 to byla reakce tchýně, asi mi,rodiče a sklapla, tohle bych neřešila, je to vaše věc, upozorňuju že dcera má úplně normální běžné jméno 😉 🙂

kamino
23. zář 2015

U me ro bylo jasne, prcek je Bohumir sesty, tradice a me se libi. Ale muj tata to spatne nesl, ze je to jmeno pro dedka a podobne, a ze mu bude rikat Mirek, coz je vlastne take soucast jmena. Ovsem v ramci rozliseni doma ( zijeme s tchanovci a tak jsou Bohumirove doma 3) mu rikame Bobes a to uz proslo.. Kazdopadne se holt musi pocitat s tim, pokud se da mene obvykle jmeno, zvlast cizi v kombinaci s typicky ceskym, ze se to pravdepodobne bez pripominek neobejde..

lusyy
23. zář 2015

@karlajasmine ja to fakt citila,nikdy jsme o tomhle jmenu nepremysleli a najednou jsme se nevedomky s manzelem shodli. Kdyz jsem videla toto jmeno na jeho papiru i na mem,tak bylo jasno......pac jsme se shodli pouze na jednom a byla to Juditka 🙂 A hlavne,k nasi holcice to sedi.....ja z tohoto jmena citim silu. Horsi to bylo tedka s vyberem jmena pro kluka......ale myslim,ze jsme vybrali dobre a bude to na neho sedet. skoda,ze musi byt jmena napsana dopredu,mozna by bylo jednodussi rozhodnout se az ve chvili ,kdy je mimco na svete 🙂

mon_88017
23. zář 2015

@karlajasmine pokud se to hodí k příjmení, tak to neřeš, oni si lidi zvyknou 😉 Já třeba nemám ráda cizokrajný jméno k ryze českýmu příjmení, ale to je prostě otázka osobního vkusu. Akorát je zajímavý, že opačně mi to nevadí, prostě si myslim, že taková imaginární Růžena nebo Božena Mühlbacherová zní trochu líp než Charlotte Vivien Slepičková 😅

simuska85
23. zář 2015

Já jsem se jednou svěřila mojí mamce, že bysme chtěli mít Josefínku a už jsem slyšela: ježiš, tlustá Jóža, no to je jméno...takže jsme se rozhodli, že to nikomu neřekneme a bude klid 🙂

lusyy
23. zář 2015

@karlajasmine nebudete mit Jolanku? Jen mne to tak napadlo 😉

karlajasmine
autor
23. zář 2015

@lusyy jolanku ne ale klidne ti to napisu do IP 🙂

linee
23. zář 2015

@karlajasmine nezavděčíš🙂 My se rozhodli, ze jmeno zverejnime vsem vcetne rodiny az po porodu, pak uz s tim nebude co delat. Je to nase dite a aby nam cekani zkazila reakce okoli, to ne. Jak se říká, rodicove musí delat i chyby, nekde se zacit musí, takze mozna zacneme u jmena. Ale je to nase dite, nejvíce ho budeme oslovovat my a pokud bude chtit někdo delat nejakou smesnou přezdívku, tak se vždy najde nejaky expert plny fantazie, který nejakou vymysli 😉

izzybickerstaff
23. zář 2015

Naše rodina je asi zlatá, už se nám do ní pár Fridolín Kunhut narodilo a neslyšela jsem nikoho, že by remcal. Já si taky vždycky myslím svoje a nekomentuju 🙂 Jinak plánujeme oznámit pohlaví, ale jméno si po přečtení komentářů výše taky necháme pro sebe 🙂

karlajasmine
autor
23. zář 2015

Je fakt ze kdyz si to vezmu z pohledu opacnyho tak kolikrat v okoli davaji znami jmena, ktery se mi nelibi, ale vubec to neresim, beru to tak ze je to jejich dite a muzou si ho pojmenovat jak chteji.. a jak se clovek s tim ditetem seznami a uz to jmeno ma, tak uz to k nemu proste patri..

loc
23. zář 2015

@karlajasmine Na okoli se vykasli, co je tem kamaradkam do toho? Samozrejme maji pravo na to, ze se jim to jmeno nelibi, ale delat vyrazy mi prijde trosku mimo. Jeste chapu v rodine, pripadne kdyby se ty kamosky treba zajimaly, jak se mu bude rikat a treba namitly, jestli to bude pro dite do budoucna ok, tak to taky beru. A jake to je jmeno, muzu-li se zeptat? 🙂

Jinak my mame Olivera, rodine z maminy strany se to moc libi, ale muj otec mi na rovinu rekl, ze se mu to nelibi, ze mu budou rikat ve skole Olik Kolík ( ok, beru to, ale taky to rikat nemusel, je to nase vec) a deda zas, ze si vzdycky musi vzpomenout na Olivera Twista, aby si vzpomenul, jak se pravnuk jmenuje. A tchyne zase rekla, ze by nedala jmeno s "r", co kdyby pry malej rackoval...

blecha94
23. zář 2015

Prostě bych ty reakce přešla. Jak říkáš, vaše dítě. 🙂 Manželova známá dala oboum synkům jméně zvláštní, v kombinaci s příjmením až vtipná, ale je to její věc. S mužem jsme se nad tím doma zasmáli, ale rozhodně nikoho nebudeme přemlouvat. Navíc, nikdy se ti nepodaří dát takové jméno, aby se nenašel chytrák s názorem, co ti bude promlouvat do duše, jaká je to chyba. 😀

Asi je nejlepší dělat, že jste jméno nevybrali a seznámit s ním okolí až po porodu, nebo co nejpozději to jde, aby si nemusela poslouchat třeba půl roku pitomý pindy. Poučení pro příště. 🙂

naho31
23. zář 2015

Už dlouho jsem měla pro chlapečka vybrané jméno, Samuel. Tatínek miminka chtěl Skye a to jste měly slyšet s čím vším jsme se setkali. Já jsem si sama říkala, že je to přeci volba rodičů a nechápala jsem tolik hnusných hanlivých přirovnání.

elvira
23. zář 2015

@loc - kdyby se drželi všichni pravidla, že nebudou dávat jméno s "r", co kdyby dítě ráčkovalo, "ř" - to je taky problematická hláska, některé neumí "K" - tak může půlku kalendáře vyškrtat.
Někdo má zajímavé myšlenkové pochody. 😀

loc
23. zář 2015

@elvira 😀 Presne, taky jsem si rikala, jak ji neco takoveho vubec napadlo 😀

anetka1701
23. zář 2015

Mám Marinu a užila jsem si protaženejch obličejů, no jéééje :o) A bylo mi to fuk, na Máju si nakonec zvykli všichni... Nejvíc mně vadilo, jak mi všichni "vymejšleli" jména - tchýně strašně chtěla Kláru nebo Zuzanu, nemohla se vyrovnat s tím že nebude, máti měla taky mraky návrhů... achjo..

Nicméně jsem poučena :o) U třetího neřeknu ani pohlaví, ani jméno :oD Jen pak pošleme fotku z porodnice a to už nikdo prudit nebude....

mogwaika
23. zář 2015

My jsme si vyslechli, že holce zničíme život, že se za jméno bude stydět a stejně se v osmnácti nechá přejmenovat 😀
@karlajasmine

jaja01k
23. zář 2015

U prvního se všichni tvářili zaraženě, když jsem řekla, jak se malý bude jmenovat. Ani jednou jsem neslyšela: "To je hezké jméno, to jste vybrali dobře." Buď neřekli nic nebo jen :"Aha. A jak jste na to přišli?" A moje babička rovnou: "To je blbý jméno, to se mi nelíbí." Bylo mi to docela líto. A to jsem si myslela, že Roman je úplně normální jméno. Sice nám až do porodu pořád předhazovali "lepší" jména, ale my se nenechali zviklat a jsem ráda, nakonec si na Romanka všichni zvykli a nikomu už to nepřijde zvláštní.
U druhého to bylo jednodušší. Ten má jméno po tatínkovi, to každému přijde normální a žádné komentáře nebyly.

stavba
23. zář 2015

Nevidím důvod, proč se "zavděčovat" komukoliv z rodiny, či přátel výběrem jména pro VAŠE dítě. Je to jen Vaše volba, vaše rozhodnutí. Každý má o jméně svoji představu, zavděčit se všem jednoduše nelze.

karlajasmine
autor
23. zář 2015

No vsechny jste me dost uklidnily, ze vidim, ze je opravdu normalni se nezavdecit vsem 🙂