Změnili byste počet dětí, které máte?

beatty
10. bře 2020

Kolik máte doma dětí? A litujete někdy toho, že jste si nepořídili další, nebo naopak nezůstali u původního počtu?
Nevím jak jinak dotaz formulovat, ale zajímají mě pocity a zkušenosti přímo z praxe. ;)

paulito
10. bře 2020

Vždy jsem chtěla 3 a sen se mi vyplnil před dvěmi měsíci a neměnila bych. Váhali jsme 3 roky a pak jsme si s manželem řekli, že toho že, teď už mohu napsat, jí máme, nikdy litovat nebudeme, nikdo přece nemůže litovat toho že má dítě, ale toho že jsme to nezkusili, bychom určitě litovali.

janedv
10. bře 2020

Napisu to jinak - dlouho to vypadalo, ze starsi bude jedinacek - muj vek, 2 zamlkla tehotenstvi, proste jsme se s tim smirili. Navic syn je uzasne dite, chytre, vtipne. Dali jsme jeste jeden pokus, ted uz mame krasnou rocni holcicku. Vsichni, i cizi lidi na ulici, jsou nadseni, jak krasny parecek me. Dceru samozrejme miluji nadevse, litovat ze ji mame samozrejme nelituji, jsem za ni opravdu vdecna. ALE je to zahul. Fakt sakra zahul a to mam muze co funguje na 100%, penize abychom si to ulehcili, podkinky, zazemi, atd. Proste 1 a 2 jsou sakra rozdil. Litovat nikdy nebudu, navic se tak miluji, az je to dojemne, ale pravda je takova, ze je to proste tezke. Rozdil 3r9m.

barumat
10. bře 2020

Mám dvě, chtěla jsem dvě, lituji jen chvilkami když padám na hubu, protože druhá je o dost náročnější než byla první. Jinak jsem naprosto spokojená.

alilali
10. bře 2020

Moje máma měla sedm dětí (2x novorozence, 2x 4 leté, 1x osmi lete, 2x 17 let). Byla to prej pohoda. Starší pomohli těm mladším, škola/školka dohromady, venku jsme byly všichni spolu. Vlastně když o tom přemýšlím, tak s námi neměla moc starosti 😃 a za mě super. Kdybych nebyla posera, tak klidně pět dětí dám.

alcar
10. bře 2020

Chtela jsem dve a mame tri diky neplanovanym dvojcatum. Nekdy si rikam, ze to maji peticlenne rodiny slozitejsi. Rodinne vstupne do ruznych objektu je jen pro ctyri a paty clen - treti dite se uz jaksi do rodiny nepocita atd. Nejsme zadni bohaci a vim, ze treba letecka dovolena se nas asi nikdy tykat nebude. Ono lepe zni to, kdyz nekdo napise, ze chtel deti tri a ma jen dve. Ale kdyz chtel nekdo dve a osud mu nadeli tri, tak takhle naopak to vypada divne...jako bych chtela to treti dite zardousit. 😃 Ja si vsech svych deti vazim a miluji je. Ale kdybych mohla vratit cas o ctyri roky drive, tak bych dvojcata nechtela. Proste to tak mam no... 🤷‍♀️😃

nnnadja
10. bře 2020

Mám dvě a chtěla jsem tři. Je mi 37,deti 7 a 13. Manžel třetí dítě nechtěl, dost tím i náš vztah utrpěl. Kapitolu třetího dítěte jsem uzavřela před rokem. Je mi z toho smutno a je mi líto, že třetí dítko nemam😐 a nebudu mít.

vilmic
10. bře 2020

Pro mě vždy byly dvě děti minimum i maximum. Druhá se nám ale narodila dvojčata, stejně jako @alcar. Jenže on to byl vlastně třetí pokus, ten druhý skončil ve 21. týdnu. Osud tomu prostě chtěl jinak a přestože na nějaký nadpozemský věci nevěřím, tak tady si říkám, že to je nějaká vyšší moc. A já to přijímám s obrovským díkem. Mám toho často plný zuby, ale jinak bych se nerozhodla. Dvojčata jsou skvělý, jsou tolik jiný než byl jejich brácha.

alcar
11. bře 2020

@vilmic ano, mas pravdu. Je to hooodne jine. A ja verim, ze se s tim casem uplne srovnam. Dvojky maji tri roky, tak je to jeste porad divocina. Ale uz v tom zacinam videt vic pozitiv nez negativ. Rozhodne jsem se posunula. 🙂

westie
11. bře 2020

Chtela jsem tri holky, mam kluka a holku a nemenila bych. A myslim, ze treti uz mit nebudu. Jsem rada za dve zdrave deti a predstava dalsiho tehotenstvi, porodu a pece o miminko me moc nelaka. I kdyz je mladsi pohodove miminko, tesim se, az ji budou tri a vic🙂
A kdyz jsem mela jedno dite, nesnasela jsem vetu “jedno dite, zadny dite” a ted bych ji obcas z pusy sama rada vypustila🙂

lennus
11. bře 2020

@zuzkasim Vůbec nepochybuji, že je rozdíl mít dvě nebo tři. Stejně jako jedno a dvě a žádné a jedno - to první, za mě asi nejnáročnější, protože jsme měli nedonošeně, což samo o sobě bylo složité, ne tak když jsem prvorodička. Je to prostě člen navíc a každé dítě potřebuje jinou péči a přístup. I já vidím, když nejsou doma oba a jen jeden, to přeci musí jít vidět! Mě jen zajímaly konkrétní pocity a poznatky dvě vs tři, protože i se dvěma mám sice dny, kdy je to náročnější, ale celkově jsem spokojenější než s jedním, už prostě jsem věděla, do čeho jdu. Druhá dcera první tři měsíce hrozně plakala, hodně pomohl šátek a uklidňovala jsem se, že to jednou musí přejít 😀 Moje mantra s druhým dítětem je - vše je jen období! A tak hrozně to letí! Jedna kamarádka říkala, že jí přišlo třetí dítě jako nejmenší změna, čekají teď čtvrté trošku neplánovaně a její dula jí řekla - máš šátek a prsa, tak to zvládneš! 🙂

Určitě to záleží i na povaze matky a dítěte. Naše mladší je velká pohodářka, od narození naštěstí krásně spí, což byl pro mě základ a jediná věc, které jsem se bála, protože nevyspání je za mě nejhorší, taky se umí krásně zabavit také od malička a já jsem do jisté míry flegmatická, nevadí mi, když není pořád dokonale uklizeno. Ale vlastně i chápu rodiče jedináčků, i třeba z důvodu profese. Chodila jsem v posledním těhotenství ke skvělé paní doktorce, i její muž je lékař, oba zaneprázdnění, ona dělá operace nenarozených miminek, je to úžasné a chápu, že zřejmě zůstanou u jednoho dítěte. U nás to jednu dobu vypadalo, že zůstaneme u jedináčka, protože jsem měla problémy donosit dítě, o druhé jsme přišli, předtím potrat, byla jsem i v lázních, nakonec máme dvě a myslím, že pro děti je daleko větší benefit, když se mají navzájem než když je samo a má vše vč větší pozornosti rodičů. Moje mamka má teď přítele z pěti dětí a vidí, jak se snaží pomáhat, je ohleduplný, sourozenci drží při sobě i v dospělosti. To je podle mě k nezaplacení!

lennus
11. bře 2020

@paulito Taky si říkám, že toho člověk nemůže litovat. Jaké to je a jaké byly začátky?

lennus
11. bře 2020

@janedv V čem vám to přijde jako největší záhul? Můj muž také skvěle funguje, na druhou stranu je celý den v práci, babičky máme daleko. Syn je předškolák, dva dny z týdne ho mám doma kvůli logopedii a kroužkům, je to náročnější, ale mladší je pohodářka, hezky se zabaví a pěkně si to sedlo. Trošku i z domu pracuju, spíš po večerech nebo když spí, budou jí dva a spí stále tři hodiny po obědě, takže je čas něco udělat v domácnosti i si trochu odpočinout. Jasně, že jsou dny, kdy večer toho mám dost, ale to pozitivní převažuje. Za mě je nejtěžší, když omarodím já, protože babičky daleko, jedna pracuje, druhá už je starší, takže se musí otáčet manžel a večer dohání práci.

dominika1986
11. bře 2020

Mam 1 dite, chtela jsem vzdy jen 1 a nelituji. Vzhledem k nasemu veku (hlavne manzel uz neni nejmladsi) a velkemu pracovnimu vytizeni manzela jsme nekdy radi, ze jsme radi, jak se rika. Navic dcera ma energie za 3, takze se opravdu nenudime...

baris
11. bře 2020

Já jsem vždycky chtěla 2 dcery, manžel 2 děti. A máme 2 dcery -11,5 a 10 let 😀.

Třetí dítko bych chtěla, ale už jsem na to stará (39), obě holky jsou pořád náročné (mega citlivka a těžký dysfatik). A představa, že 3 dítko bude oboje, je na 😵😵😵. Takže máme psa 😀.

lencamat
11. bře 2020

Ahoj tak ja chtěla mit vzdycky 2deti.A mam syn 11let dcerka 2 roky.Mam mezi ne hodně velký věkový rozdil ale dříve by bylo ale příroda si to zařídila po svém.Jinak mala vydá i za 3deti.I když bych se 3 dítěte nebranila ale bohuzel manžel uz se po zdravotní stránce necítí.Hlavní je že jsou zdravé.

arko
12. bře 2020

Chtela jsem tri, pak prislo jedno dost narocne a pak jedno pohodove dite. V kombinaci to bylo narocne. Porad me hlodalo to treti-srdce ano,rozum ani nahodou. Tak jsem se smirila,ze dve,nastoupila do prace a za pul roku jsem koukala na test jak puk. Koukali teda uplne vsichni-narocne je to s detmi porad,muj vek, narocna tehotenstvi. Holky ale ten pocit vzdouvajiciho briska, pohyby, ktere jsem si myslela,ze uz nezaziju-uaaaa obrovsky pocit stesti. A jak uz tu nekdo psal,tak ti dva se maji tak radi,ze me to pres ten masakr nekdy, opravdu dojima. Tak snad mezi sebe prijmou i sourozence. Jen se bojim,jak to bude s moji praci,ale nema cenu predbihat. Stejne tak nema cenu se stresovat tim jak to pak doma vsechno zvladneme,proste budeme muset.

eldoradoh
13. bře 2020

Máme jedno a jsem naprosto spokojená. Neměnila bych.

misel027
13. bře 2020

Mám doma jedno dítě a stačí mi to.😀

pafca4
13. bře 2020

my máme dvě děti, holčičku a chlapečka. Když bylo jedno, přišli jsme si jako neúplná rodina, se dvěma se cítím už kompletní 🙂 určitě to je i tím, že mám páreček. Mít dva kluky nebo dvě holky, asi bych pomýšlela na třetí 😉

janedv
14. bře 2020

@lennus v tom, ze nespi. Mladsi neni ani rok a spi pres den mene nez hodku, jen v kocarku, jen za pochodu. V kocarku ale jinak byt odmita. Takze se 4letakem, ktery je ted uz druhy mesic doma (ve skolce se jim tocily nemoci, nechtela jsem je k miminu) , je to logisticky orisek.
Kdyz je mala vzhuru, vyzaduje peci (je obvykle na rukou, pac jak nespi, je unavena a nebavi ji hrat si). Satek, nositko, atd - vse vyzkouseno, nefunguje. Starsi je uzasny, chapavy, chytry kluk, ale taky by rad pozornost,cist si, hrat si... Coz s unavenym uknouranym miminem (zuby) neni mozne. Dcera je uzasna holcicka, chytra, mila, ale jak odmita spat a je unavena, tak je logicky uknourana a je to tezke.
A kdyz nahodou spi, dohanim cas se starsim- cist, tvorit, delat neco. Takze najist se (ja) a neco udelat je fakt tezke. Jsou to ale spicifika mych nespicich deti. Spat 3 hodiny poobede, tak si taky piskam 🙂
Ale nemenila bych, oba jsou uzasne deti, je nadherne pozorovat je, jak rostou, jak se projevuji, jak se miluji, za vsechno to stoji. Jen kdyby sakra vic spaly 😀

drzticka81
14. bře 2020

Mame tri deti behem 5 let a nelituju....vzdy jsem chtela velkou rodinu, muz chtel dve, ja ho na treti zpracovala .-))) ted je rad .-))) bych si klidne dala i 4.-jen bez tehotenstvi, porodu...i ty urcite faze vyvoje (nesnasim nez zacnou chodit, a taky obdobi vzdoru) bych mozna jeste dala, ale muz uz nechce kvuli veku-ja uz mam asi taky vek (39) a tri cs k tomu 🙂)))

lennus
14. bře 2020

@janedv To chápu, je to hodně o tom, jak si vše sedne a něco ovlivnit nejde. Kamarádka ma o pár měsíců mladší dceru než já a v noci se jí budí i 5x a přes den spí málo.
Ale ono se vše mění a za čas bude zase lépe!
Je mi jasné, že mě láká třetí i proto, že malá je taková jaká je - usměvavá, pohodová, zabaví se, dobře a hodně spí. Mít nespavce, mám dost a končím, ale starší byl nespavec a druhé jsme přesto chtěli, i když hodně kvůli němu, aby nebyl jedináček.

lennus
14. bře 2020

@drzticka81 Jak jste ho zpracovala? 😂🙈

janedv
14. bře 2020

@lennus prvni taky nespal a doted se budi 3-5x za noc... Ale u prvniho se to snese, dva na jednoho 🙂 u druheho uz je ten pomer sil vyrazne jiny, plus ta kumulativni unava... Ja tri deti chtela pred prvnim. po prvnim porodu jsem rikala jedinacek, ted mame dve a je to definitivne finalni pocet. Je to fakt tezke, babicky nemame, jsme na to sami. Ale ten prvni kriticky rok se blizi ke konci, zima odchazi, takze vypravovani ven uz nebude takovy proces jako v ted, kdy navliknout tri lidi, kdy jeden nechce ven, druhy uz chce byt venku, ja se oblikam prvni takze uz zpocena i na zadeli... no, uz bude jen lip 🙂
Nikdy bych malou nedala, je slunicko usmevave, tedy kdyz ji zrovna nerostou zuby, netrapi unava, neni erupce na slunci a pod 😀

lennus
14. bře 2020

@janedv My taky nemáme babičky po ruce, přijedou jen v nouzi nejvyšší, jedna je starší a druhá pracuje, hlídali tu vlastně jen když jsem byla v lázních před pár lety, to jsme měli jen toho staršího. Jo, to vypravování je v zimě děsné, to si právě teď chválím vyšší věkový rozdíl, že ten starší už vše zvládne sám. V létě jsem malou popadla v tom, v čem byla a jelo se do školky, teď to trvá. Chtěla jsem vždy menší věkový rozdíl, i kvůli věku a pauze mezi nim a pak práce, ale prostě to mezi nimi dvakrát bohužel nedopadlo dobře a teď v tom vidím pozitiva, ale každý rodič si vesměs chválí ten věkový rozdíl, který má, prostě člověk nic jiného nezná, tak to tak bere. Já si teď spíš říkám, že jsme mohli mít děti dřív, i abych byla jednou fit babča! 😀

michaela_2
21. bře 2020

@beatty Máme 3 děti 🙂 nemenila bych
První dva jsou od sebe 22 měsíců a třetí s odstupem (7 a 5 let)

Ale toto je hrozne individuální

Pracovala jsem částečně z domova u všech 3 rodicaku, máme hlidaci prababicky i babičky, na druhou stranu mne to s dětmi moc baví a čas s nimi si umíme užit
Manžel je z velké rodiny, má 3 sestry

Každý to má nastaveno jinak 🙂

klllarinka01
21. bře 2020

Ja jsem chtela vzdycky dve deti, mam dve deti a jsem spokojena. Tatka je jedinacek, mamka.ze 4 deti a je super mit velkou rodinu. 🙂 Kamaradka i jeji manzel jsou jedinacci a maji jedinacka, to mi prijde dost smutny, nebude mit ani sourozence ani bratranka nebo sestrenku..

paulito
23. bře 2020

@lennus je to super, nemenila bych. Zacatky v pohode, spis ted jak musime delat tu domaci skolu, ukoly, nova latka atd. Ta 5ti leta je dabel a nejsem uplne zastance posadit ji k pc, tabletu, nebo telce, tak je to narocnejsi. Ale je to jen obdobi a uz si zvykame.

pavla555
23. bře 2020

Chtela jsem dve a mam dve.... nekdy je to na palici, ale zase nekdy a hlavne az jeste povyrostou, tak budou vic spolu... ja bych to nemenila... je nadhera kdyz se drzi spolu za ruce ...kdyz se k Tobe obe prituli 😊, kdyz koukas jak spi..... no kdyz se hadaj a perou, tak uz to tak pekny neni🤣, ale je to chvilicka ..... treti bych uz nedala 🙈 jsem uz na to asi stara, ale kolikrat premyslim co bych delala kdyz by se to stalo 🙈.... ja jsem taky treti neplanovana 🤣