Silně předrážděná, zarudlá vlasová pokožka pálí a svědí. Co by mohlo pomoci?

Zodpovězené
5. pro 2018

Dobrý den,

moc prosím o radu ohledně vlasové pokožky, která je již asi 12 let zarudlá, horká, nesnese žádný šampon, a to ani bio šampony a šampony pro miminka. Dermatologové dávají kortikoidy, ale problém se zhoršuje. Prý vlasové pokožce vadí už i voda. Jsem zoufalá a nevím co dál a moc prosím o radu. Dokonce jsem vyzkoušela čínskou medicínu, nejím sladké, nejím obiloviny, nejím kvašené výrobky a pokožka silně pálí, svědí a je jakoby rozežraná, nebo poleptaná.

Můžete mi prosím nějak pomoci? Budu strašně moc vděčná a předem moc děkuji.

Dobrý den, s tímto problémem mám sama osobní zkušenost a vlastně to byl jeden z důvodů, proč jsem musela ještě před svým přechodem na NT péči hledat jiné alternativy než standartní dermatologickou léčbu. Ta mi totiž nepřinesla žádné zlepšení, ba spíše naopak. V mém případě se nakonec prokázala citlivost na sulfáty, což je poměrně běžný problém a vaše problémy také odpovídají kontaktní reakci a chronickému podráždění. Pokud se do toho vloží ještě intolerance dalších složek běžné kosmetiky, případně se začne delší dobu zasahovat kortikoidy, vyvine se již začarovaný kruh permanentní citlivosti a zánětu. Dermatologvé často diagnostikují seborheu i v případě, že se primírně jedná o kontaktní reakce, takže léčba pak nemusí mít kýžený efekt. Pokud trpíte problémem již takto dlouho, stav pokožky bude opravdu ve velkém chaosu. V případě afektivní reakce u pleti je vhodné volit po nějakou dobu nulovou terapii, ale u vlasů to není dost dobře možné, protože vlasy prostě mýt musíte. Netuším, zda jste někdy podstoupila epikutánní testy na kontaktní alergie, bylo by možná rozumné o tom do budoucna uvažovat, protože patrně budete alergická nebo citlivá na některé chemické komponenty. Zda vám reakce spustily tenzidy, parfum, konzervanty nebo ropné složky se takto odhadnout nedá, nicméně všechny tyto látky budou v současné době pro pokožku silně iritující a to dokocne tehdy, kdyby šlo skutečně o SD. Bylo by tedy vhodné se jim vyhnout. Ani hypoalergenní, nebo tzv. přírodní šampony nemusí být bohužel pro vás řešení, což sama potvrzujete. Ty totiž stále ve velké míře obsahují více či méně agresivní tenzidy, ale většinou jsou na bázi SCS, což jsou pro citlivé osoby prakticky stejně dráždivé tenzidy, jako SLS. Zvážila bych ve vašem případě po nějaký kratší čas přechod na šetrnou NT nebo nopoo metodu mytí s tím, že bude vhodné ještě vybalancovat ph tak, aby nebylo vyšší než 5.5. ideální by bylo držet ho na hodnotě 4,5. Toto už je ale téma, které by bylo vhodné probrat detailně, resp přesahuje rámec jednoho dotazu, bylo by vhodné stav sledovat delší dobu, zavedené změny konzultovat a případně upravit. Do nopoo metody se nevrhejte po hlavě bez dostatečného nastudování problematiky, pokud by to bylo nutné, mohu vám v začátku pomoci . Jako první pomoc doporučuji alespoň vyhledat šampon s jemnějšími cukernými tenzidy (glucosidy), z těch běžně dostupných můžete sehnat např. Logona senzitiv, která je na bázi coco glucosidů, nebo Khadi, i zde ale platí, že i tyto šetrnější šampony mohou obsahovat složky, které vás u podráždění kůže mohou senzibilizovat (např. alcohol, esenciální oleje). Pokud by se tedy tento šampon neosvědčil, volila bych po dobu nezbytně nutnou ryze nopoo metodu, mytí cca 2-3x týdně max a celkově doporučuji přechod na NT péči. V rámci Nopoo metody bych pak vybírala s ohledem na typ a délku vlasů, mně kdysi ve fázi akutního podráždění poměrně slušně seděla kombinace indických prášků rheeta a shikakai, lze doplnit o kondiciační složku, zde se většinou používá amla. Více info k nopoo metodě můžete najít také na fb skupině nopoo. Za pokus to stojí, protože kortikoidy opravdu nejsou v dlouhodobém horizontu řešení, spíše problém postupně ještě více prohloubí. Je potřeba být z počátku trpělivý, protože úprava podrážděné pokožky není ze dne na den a může pr týdnů trvat, než se začne zotavovat.


Přeji Vám krásný den.
Pavla