Boty v panelovém domě

brendamonique
11. pro 2016

Zdravím všechny příchozí,

mám problém, nic akutního (zatím), ale ...
bydlíme v panelovém domě (celkem 13 bytů), již dříve se zde řešily kočárky na chodbách (vyřešeno, musely do sklepa) kvůli
požárním nařízením, to samé botníky. Jenže ... nejen kvůli předešlým uvedeným problémům, je v našem paneláku celkem
početná většina v důchodovém věku a proto mám občas dojem, že se řeší věci typu "kde není problém, nějaký objevíme", možná proto,
že dříve mi to tu tak nepřipadalo. Během mé první mateřské jsem nezaregistrovala, že by někomu něco vadilo a teď ... lidé zestárly
a možná třebas jen, že nemají co dělat nevím, řeší se zde vše možné i nemožné. Inu sousedce na patře (jsme zde 3 rodiny) začaly vadit při uklízení na chodbě naše boty (každý máme na straně na rohožce jeden pár bot, jsme 4) boty jinak nepřekáží při cestě po schodech, jsou na opačné straně úplně u zdi, ovšem sousedka nadává, že při uklízení (1x za 3 týdny) musí nejen u našich dveří, ale i u sousedových (slečna s přítelem, ten samý problém) boty nadzvednout, aby mohla zamést a vytřít. Nevím možná to bude mou povahou, ale vždy když uklízím já, nedělá mi problém vše odstranit na schody a po úklidu zase včetně rohožek atd. vrátit na své místo. To samé slečna od naproti. Jen naše vděčná důchodkyně prská a stěžuje si a tak se ptám vás, kteří již máte podobné zkušenosti, zda je to opravdu takový problém, ze kterého by mohl vyvstat ještě nějaký další ? Nikdy nikomu z předešlých nájemníků před ní to nevadilo, proto mi to dělá starosti. Paní se sem nastěhovala ze svého domu, který prodala, a již v minulosti jsme s ní měly konflikt, který vyvrcholil tím, že jí manžel řekl, jestli by byla tak hodná a nevšímala si nás. :( Někteří z vás toto řešit třebas nikdy nemuseli ... je mi jasné, že je to i hodně o sousedských vztazích :( Ale právně ? Boty ? Vím, že botník či kočárek být nemůže. Mimo jiné do nedávna měla i ona jeden - dva páry bot přede dveřmi (teď si nejsem jistá zda mívá stále).

luj89
11. pro 2016

@brendamonique Ahoj, nevím jak ostatní, ale já teda sousedům na patře na boty nesahám, tzn. neuklízím pod nimi. Nepomohlo by sousedce říct, aby prostě zametla a vytřela okolo bot?

properjoey
11. pro 2016

Taky bydlim v panelaku. A reknu ti jen vlastni nazor. Boty na chodbe jsou neco,co pusobi jako bordel.je to nevzhledne a u nas se to taky resilo. A sousedi co maji venku asi 4-6 paru bot,dostavaji furt kouř.a uprimne,me se to taky nelibi.je problem mit boty doma v botniku?chapu treba jedny pantofle,na cestu po baraku,do sklepa,s kosem,to tu nekteri maji,ale nekolik paru bot?

brendamonique
autor
11. pro 2016

@luj89 děkuji za názor, také jsem nad tím už dnes přemýšlela (sousedka měla opět dnes službu, proto píšu a začala jsem řešit), že jí řeknu, že pokaždé když bude vytírat dám v neděli boty dovnitř a když zapomenu, aby zazvonila či zaklepala a že je odklidím. Uvidím co ona na to, jen mám takový nepříjemný pocit, že tím to neskončí :( Ale určitě při nejbližší příležitosti navrhnu 👍

verunka_korunka
11. pro 2016

@brendamonique problém nemám, ve starém domě i teď v novém uklízí úklidová firma, ale v podstatě ze stejného důvodu jako jsou botníky, kočárky atd by vlastně podle požárních předpisů tam neměly být ani boty ani rohožky 😉 jde o hořlavosti materiálu a uvolněné splodiny při hoření. Přijde mi to samotné směšné... Ale třeba v novém baráku chodil porarnik na revizi a rohožky jim nevadily... Vše ostatní ano. Boty tady venku nikdo nemá, tak nedokážu posoudit 😉 nicméně s paní zjevně budete mít problém vždycky, příště si najde něco jiného. Takže to chce asi ignorovat a neztracet nervy ☹ hodně štěstí...

dendy88
11. pro 2016

no muj nazor je ze jsem rada ze sousedka (a ani my teda) nemame boty venku , taky by me to asi nebavilo, uz tak me to vytirani vubec nebavi 🙂 ale kamaradka to tak ma a nevypada toze by to delalo zle , jak pisou bud rict at ty boty nezvedala, nebo jak pisete vy ze to budete uklizet nez se bude vytirat 🙂 ale u nas je to vselijaky, nekdy vytiram v nedeli, nekdy v pondeli a uz se mi to povedlo i v utery 🙂

brendamonique
autor
11. pro 2016

@properjoey Ahoj, vím co tím myslíš, my tam právě každý jeden pár bot máme. Manžel, já a oba synové (14 let a 2 roky) ostatní máme pravidelně v botníku. Nevím já to za nevzhledné nějak nepovažuji, leda by byly otrhané a špinavé. Se starším synem máme boty ještě na sobě. Chápu že to může působit divně, ale zdaleka nejsme jediní v domě, jen u ostatních na patře to nikomu nevadí. Do toho je ještě máme na rohožce, koupila jsem tam kdysi takovou malou rohožku, co jsem dala bokem a na ní zmíněné boty. Ale je mi jasné, že je to věc názoru, že někomu to nevadí a někomu ano, jde hlavně o to, kdo je jak na co přivyklý.
Lidé se v mnoha věcech neshodnou takže děkuji za názor 🙂 Spíše by mě zajímala právní stránka věci

brendamonique
autor
11. pro 2016

@verunka_korunka Ahoj, moc děkuji za příspěvek ... je zajímavé, že jsem se na i-netu na stránkách o bytových jednotkách právě dočetla, že rohožka venku být může ? Zajímavé. Botníky, kočárky a květináče samozřejmě ne, ale o botách jsem zmínku nenašla ?!?
Ono, aby to bylo humornější botníky v celém domě jsou 🙂 někde dokonce i židle.
To se tedy nás netýká. My jsme na popud odstranili. Jj chápu, jak jsem psala, je to o lidech, vím že ve vedlejším domě mají na chodbě i gauč a skříň - chodí tam pravidelně kouřit a posedět 🙂 je to věc názoru a hlavně sousedského sžití 😀 Já tam boty zatím nechám a uvidím + sousedce oznámím, pokud jí to vadí, že jí boty v den její služby odklidím pryč. Kdybychom byli jediní, tak bych určitě neporušovala pravidla. No také uvidíme s čím se opět ukáží na domovní schůzi.

brendamonique
autor
11. pro 2016

@dendy88 ... mě třebas překvapila i jedna paní, které jsem po malém prodávala boty ve větším městě v panelovém domě, kde měla vystrčené přede dveřmi 2 kočárky. Říkám jí : "A to takhle máte dovoleno jo ?" 😀 a ona, že si zatím nikdo nestěžoval a jen ať to prý sousedi zkusí. Njn co dům a sousedi to svá pravidla.

hedviga2
11. pro 2016

my sme tak bývali. Aj mne to sem tam vadilo. Pozri, prečo by som sa ja mala zohnúť o 8 razy viacej pri upratovaní! My sme tam topánky nikdy-poťažmo iba ojedinele mali. To už ked začnem hľadať fakt malichernosti. Pod topánkami bolo vždy svinstva, lebo ved prečo sa asi nechávajú topánky na chodbe.
Tento problém sme riešili aj my kolkokrát. Pri byte oproti nás bolo aj 8 párov. Nakoniec sme sa dohodli, že na čas obvyklého upratovania si majitelia topánky schovajú. Ak nie, tak to službukonajúci iba obíde a neumyje. Priznám sa, nebolo mi to jedno kvôli čistote, ale zohýbať sa xy krát, x počet bytov sa mi fakt nechcelo.
Napíšem ti situáciu u známych. Tiež si nechávali topánky vonku pred dverami. Iba do doby, kým im všetky nezmizli. Od úplne nových /zimné/ až po schodené detské. Nikdy nezistili, či to bola pomsta, či krádež. Prajem vám správne vyriešenie topánkovej story.

brendamonique
autor
11. pro 2016

@hedviga2 Děkuji za příspěvek 🙂 tady se před pár lety také ztrácely boty, ne však nám - my bydlíme výše, sem už asi zloději nedošli a nebo se jim naše zrovna nehodily 🙂
To bych mohla mimo jiné i pokračovat, jak sousedům vadí kolo v kolárně, protože na něm syn tak často nejezdí, tak mu ho ustavičně přesouvají z místa na místo, až mu ho někdo propíchl.

dagmarj
11. pro 2016

My máme v botniku u dveří a nikdo nám nic neřekl kvůli požáru. A mohl by si to zkusit. Po chodbě všude jsou kvitka a dělá to taky bordel, takze botnik tomu dává jen systém. Já bych si sousedky nevšímala. Nez jsme se přestěhovali tak jsme byli v paneláku se starou babiznou prudivou a když jsem náhodou chodbu v neděli neuklidila tk rvala na celou chodbu ze jsem zhnila jak ves. Přitom jsem měla rizikové těhotenství a pak zase frmol okolo deti. Jsou takový lidi co si vždycky něco najdou. Treba do mezipatra na balkón s lodžií dávala sušit prádlo a nikdo tam nesměl nic dat, protože si to ona zařídila. Ale na sušení prádla je určena susarna. A hned bylo peklo.

drzticka81
11. pro 2016

ja se spis divim, ze tam ty boty nechavate a ze vam je treba nekdo neukradne 🙂)) u nas v panelaku (uz tam ted nebydlim, bydli tam nasi)se to stalo nekolikrat -boty tam lide nemivaji, snad jen jedny na ven -do sklepa, s kosem atd. Tady u nas v baraku -osm byt. jednotek -maji lide taky jen jedny panotfle a to jen nekteri.......

brendamonique
autor
11. pro 2016

@dagmarj Děkuji za příspěvek, ano sousedům se u nás také nelíbí, že uklízí občas i můj syn (14 let) né, že by to dělal nějak extrémně špatně, chodím po něm a koukám, aby právě nepřišla nějaká reklamace 🙂 ale už asi jen z principu. Já vím, že se to těžko popisuje, nechci vyznít jako nějaká chudinka, ale někdy mi přijde, že všeobecně problémy nás mladších jsou neustále v řešení a když si náhodou někdo stěžuje na souseda, co dělá problémy, tak mu starší domovník racionálně vysvětlí, že vlastně o nic nejde. A jsme tam kde jsme byli. Když jsme některé z problémů přednesli sami na bytovém družstvu, divili se třeba sami proč to domovník řešil tak a tak a že když budeme něco potřebovat ať se obrátíme přímo na ně, že to tak bude lepší ... jenže ... ono když v tom člověk žije a řve na vás pak domovníkova žena. Takže to máme asi podobné. Něco se u nás smí a něco i když by nemělo tak může, záleží na tom, kdo to zrovna dělá ...

brendamonique
autor
11. pro 2016

@drzticka81 jj chápu 🙂 a děkuji. Naše riziko 🙂 no bydlíme na maloměstě, kde se po zdejších panelácích nic podobného neděje - ovšem na vlastní nebezpečí, to je mi jasné 😀 také tam právě máme každý 1x pár bot, jinak vše uschováno doma v botníku + ještě na té zmiňované rohožce zvlášť, aby to právě nepůsobilo dojmem, že je u nás stále někdo na návštěvě jako, že boty aby byl poházené všude kolem, to určitě ne, jelikož i proto, že soused chodí rád nadraný do patra nad námi v noci po tmě po schodech, tak bychom mu neradi platili za úraz 😀

eliska10
11. pro 2016

@brendamonique u nás se taky nechavani bot přede dveřmi vyřešilo, když se mi ztratily. Od té doby bych v paneláku boty na chodbě nenechala. Ale k tvému problémů, taky by mi vadilo odklizet 4páry bot pri vytirani.

kimby
11. pro 2016

Bydlim ve 4.patre 4podlazniho maleho bezvytahoveho domu,3 byty na patre.12rodin.Vsichni se tu zname.Od schodiste jsou vzdy "vyklenky"chodby k bytum.Na techto chodbickach pred bytem mame i koberec a bobika (kde se zouvaji deti)a botnik maly.Nekdo tam ma lino,nekdo botnik s kvetinama.Ano,nema to byt kvuli pozarnimu hledisku.Ale jsme normalni lide.Kdyz jsme si uklizeli sami (kazdy na patre)tak jsem proste na boty nesahala.Max na rohozku a nekdy ani to,takova ticha domluva,ze kazdy si uklidi toto sam.Jde predevsim o uklid spol.prostor.Nyni mame uklidovou firmu,jsme domluveni,ze ten,kdo ma koberec ci proste boty ve "svem"vyklenku pred bytem,nechat byt. Nikdo nemame problem.Nekrade se tu a botnik v byte mame samozrejme.Pred bytem jen takovy pidi,kde mame kazdy (jsme 4)boty,ktere prave nosime

drzticka81
11. pro 2016

@brendamonique u nasich byl spis problem, ze nekteri majitele bytu neuklizeli (je tam i dost nemocnych duchodcu) -takze se to vyresilo tak, ze se najala uklidova sluzba a plati se to 🙂)) jako u nas v baraku je taky dost duchodcu, ale nikdo nerype-nastesti!!!! 🙂))

brendamonique
autor
11. pro 2016

DĚKUJI všem za příspěvky, již se mi ozvala jedna dobrá duše přes SZ, se kterou věc řešíme a proto děkuji za ochotu a trpělivost strávit nedělní chvilku nad mým stupidním problémem 🙂 krásnou 3. adventní neděli, utíkám offline 👍

brendamonique
autor
11. pro 2016

@eliska10 No ono jde spíš prakticky o to, že 3 páry bot (moje, manžela a batolete) bývají - jsou na rohožce a starší syn je povaluje třebas mimo. Takové to, že si je uklízíme na rohožku, na kterou nám sousedka nesahá, ovšem stane se, že jedny, max. dvoje leží mimo, když do nich ku příkladu puberťák kopne nebo je rozhází při své snaze se kulturně vyzout 😀 Jako, že ne, že bychom povalovaly 4 páry bot kdesi po chodbě. Ono se to divně vysvětluje 👍

elu
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lv
11. pro 2016

Jejda, já bydlím v paneláku (dříve několik podnájmů v nich, či bytovkách) a nikdy by mě to nenapadlo, nedat si je domů. A ani jsem to nevídala, možná 1-2x a je to divné. Moje ani dětí boty nestojí pár stovek, na co zastavět společné prostory, no a uklízet bych to fakt nechtěla.

andelka
11. pro 2016

U nás nikdo co vím boty venku nemá. Jen rohožky. U přítele někdo má, a popravdě mi to přijde ujeté. Nechávat boty venku na chodbě. A kdybych uklízela, tak teda na rohožku kde jsou cizí boty ani nesahám a utřu to jenom kolem.

vineta
11. pro 2016

Přijde mi normální ve společných prostorách nemít nic- samozřejmě pokud to není v místě, který je na to určený, tj. kola v kolárně např.

Záleží samozřejmě na domluvě. U sousedky bych doporučovala snažit se slušně domluvit než vytahovat to, zda se to smí/nesmí. Obecně bych se přikláněla k tomu, že pokud jí to vadí, neni snad problém mít boty doma v botníku.

Jinak mám byt v paneláku a babičku v paneláku, takže vim, že starší lidi jsou prostě na tyhle věci řešiči. Schůzí se pro klid duše nezúčastňuji, ale ty jejich problémy jim neberu- oni mají ten svět prostě smrsknutý pouze na ten panelák, což je asi vlastně vcelku pochopitelný a bůhví, jaký budem my 😉

properjoey
11. pro 2016

Ja to napisu jeste mozna jinak. Proc si na chodbe nenechate i bundy? Venku nechavat boty je proste lenost,nebo nechcete mit doma neporadek. Spolecne prostory maji pravidla,to je udel panelaku. A uprime kazdy den cucet naproti na boty sousedu a modlit se,at o ne nezakopnu,to me taky nebavi,i kdyz jsem jim nic nerekla. Doma mate asi botnik,tak proc zrovna ctvery boty musi strasit na chodbe?a rozhodne bych to taky uklizet nechtela...

hojda
11. pro 2016

V Praze byste tam boty nechala jen jednou a byly by pryč🙂. Přijde mi to tedy estetičtější, když tu chodbu nehyzdí boty a botníky stlučené z čeho se dá a většinou každý pes jiná ves.

magdalenax
11. pro 2016

No, u nás boty za dveřmi nikdo nenechává, nebo jen takové ty pantofle na přeběhnutí do sklepa či s odpadky.
Měli jsme tu sousedy, kteří neustále otevírali mezipodlažní dveře, aby se vyvětrala chodba. Celý barák byl naštvaný, protože už jen "provozem" se barák vyvětrá, ale tím, co dělali, byla na chodbě zima a odráželo se to i na teplotě v bytech. Na nějaké prosby, aby to nedělali, nebyla vůbec pozitivní reakce, klidně, když odjížděli na celý den - či dva pryč, tak ty dveře otevřeli.
...To bylo.... jako tady je nějaký smrad..., to je děsný... . Ale, že když k nim přijela rodina, - v bohatém počtu osob, všichni nechali boty za dveřmi (a ty boty rozhodně nevoní) a bylo jich tam i 10 párů, tak co..... . To nevadilo. Stejně jako nevadilo naklepávání řízků na chodbě, aby si v kuchyni neudělali binec...

vanilkacka
12. pro 2016

U nás na chodbě nikdo boty nenechava a při úklidu nesaham ani na cizí rohozky.

veruska007
12. pro 2016

U nás jsou na chodbě kočárky, botníky i rozkopané boty 😉. Nikdo nemá problém. Bydlíme přesně 50:50, důchodci : rodiny s malými dětmi

achjonetusim
12. pro 2016

Kupte si v Ikea výklopnej botník a navrtejte ho do zdi hned vedle vašich dveří deset centimetrů nad zem. Kdyby byl pro ostatní problém vrtání do zdi nebo že prostor není váš a tak podobně, kupte závěsný koš na hračky (čtyři páry bot pobere) s jednou hmoždinkou ve stropě se snad důchodci poperou. 🙂

properjoey
12. pro 2016

@achjonetusim vzhledem k tomu,ze je to spolecny prostor,tak by prave toto musela schvalit schuze😂takze to by si asi moc nepomohli...