Máma mi otevírá poštu. Jak to vyřešit?
Holky, muzete poradit?
Ziju v zahranici, trvale bydliste mam porad u rodicu. Problem je, ze mama mi otevira veskerou postu. Nevim jak to resit. Potrebuji neco resit s urady a take mi z uradu poslou nejake papiry a ja nechci, aby se do toho mama koukala, nemusi vedet moje osobni zalezitosti. Mam se odhlasit z trvalyho bydliste? Nebo jak jinak to vyresit?
Stručné shrnutí
- Zřízení datové schránky je v diskuzi uváděno jako nejúčinnější řešení pro příjem úřední komunikace bez fyzických dopisů na adrese rodičů.
- Alternativy jsou služby České pošty: dosílka, přeposlání zásilek, P.O. Box a odnáška (odnos), přičemž uložení zásilek na poště bývá 10–15 dní a přeposlání či dlouhodobé řešení může být zpoplatněné.
- V diskuzi se uvádí, že otevírání cizí pošty může být trestný čin, ale zároveň padlo upozornění, že některé úřady pořád zasílají papírové dopisy (např. Úřad práce), takže datová schránka nemusí zajistit 100% odstranění papírové korespondence.
Q: Jak zřídit datovou schránku ze zahraničí a kde najdu návod?
A: Návod ke zřízení datové schránky je dostupný na datoveschranky.info (např. /chci-datovku/zrizeni-datove_schranky/na-zadost) a v diskusi se uvádí, že se datovku dá založit odkudkoli, přístup má pouze majitel hesla.
Q: Lze změnit trvalé bydliště, když žiji v zahraničí?
A: Změna trvalého bydliště je v diskuzi považována za možnou, ale vyžaduje administrativní úkony (nové doklady, nahlášení na zdravotní pojišťovnu, banka apod.), a několik diskutujících doporučilo řešit spíše datovou schránkou nebo korespondenční adresou než přepis trvalého pobytu.
Q: Funguje korespondenční adresa u úřadů jako ochrana soukromí?
A: Na většině úřadů lze uvést korespondenční adresu, ale z diskuze plyne, že to nebývá vždy spolehlivé a někteří uživatelé s touto zkušeností varovali.
Q: Může Česká pošta přeposílat poštu do zahraničí a kolik to stojí?
A: V diskuzi zaznělo, že přeposlání do zahraničí možná není vždy k dispozici; přeposlání v rámci ČR může stát „okolo tří stovek měsíčně“ podle jedné účastnice a dosílka/uložení zásilek na poště bývá zmiňováno s termínem 10–15 dní (úřední 10 dní).
Q: Co je P.O. Box a odnáška (odnos) a stojí to peníze?
A: P.O. Box je placená schránka na poště (konkrétní cena v diskuzi neuvedena), odnáška/odnos byla zmiňována jako bezplatná zkušenost jedné diskutující, ale odnáška má nevýhodu, že zásilky se standardně ukládají jen 10–15 dní.
Q: Je otevírání cizí pošty trestné a jak to řešit právně?
A: V diskuzi se uvádí, že otevírání cizí pošty je trestný čin; v příspěvcích ale nebyl citován konkrétní paragraf ani právní zdroj, takže právní závěr nebyl v diskuzi doložen.
Závěry z diskuze
Shoda
- Datová schránka je v diskuzi doporučována jako hlavní a nejúčinnější opatření proti tomu, aby někdo jiný četl úřední korespondenci.
- Česká pošta nabízí služby dosílka, přeposlání zásilek, P.O. Box a odnášku/odnos jako možné alternativy k osobnímu vyzvedávání zásilek.
- Uložení zásilek na poště má v diskuzi uváděný limit 10–15 dní (u úředních dopisů často 10 dní).
Sporné názory
- Někteří tvrdí, že úřady musí komunikovat datovkou a jiné účastnice upozorňují, že některé úřady (např. Úřad práce) i tak posílají papírové dopisy.
- Názory se liší, zda je přeposlání do zahraničí na poště možné; někteří diskutující uvádějí, že dosílka do zahraničí možná není.
- Diskuze obsahuje rozpory ohledně zpoplatnění služeb České pošty; někteří říkají, že přeposlání či opakované doručení je zpoplatněné, jiní uvádějí, že opakované doručení (OPD) může být zdarma.
Otevřené otázky
- Využívají všechny úřady datové schránky konzistentně pro komunikaci s fyzickými osobami?
- Jaké jsou přesné právní důsledky a paragrafy za otevírání cizí pošty v praxi?
- Jak spolehlivé a dostupné je přeposlání pošty do zahraničí přes České pošty a jaké jsou aktuální ceny?
Zmíněné značky a firmy
datoveschranky.info, Česká pošta, Úřad práce, DPD
Zmíněné produkty a metody
datová schránka, dosílka, přeposlání dopisů, P.O. Box, odnáška (odnos), korespondenční adresa, změna trvalého bydliště
Místa a osoby
ČR, SRN, Německo
@mzacikova Změň si trvalé bydliště, vyřeš přeposílání dopisů. Máme nemusíš říkat, proč to tak je.
Datovka. 🙂 Ale ne všichni to akceptujou, ale většina ano. Jsem taky v zahraničí a už ze zahraničí jsem řešila rozvod, vlastním nemovitost, potřebovala jsem vyřídit daně atp. a vše jsem řešila datovkou. 🙂
Ano dá 🙂Zařizovala jsem mamce,buď lze platit si na poště tu schránku a tam se pošta vkládá a pak třeba poprosíš kamarádku nebo někoho aby vyzvedl a nebo rovnou nahlasit že každý dopis nebo něco přeposlat na určitou adresu 🙂
Nebo si na poště můžeš zaplatit přeposílání dopisů na jinou adresu (třeba k někomu jinému).
staci si na dane poste zridit takzvanou odnasku-odnos...to ti zridej takovou prihradku a tam ti budou nechavat veskerou postu...je to bezplatne myslim teda aspon za me bylo kdyz sem pracovala na poste. akorat je nevyhoda ze kdyz ti prijde obycejna posta a nekdo rekne tvoje jmeno tu postu mu klidne daj...nebo si zarid tzv.P.O. Box...to je placena schranka na klicek ale ta se plati a nevim kolik
@meronym
podle me to ani nevi,ja bych ji tim zkusila pohrozit...
@anonym
nemuzes si trvale bydliste udelat jinde?treba u nekoho z rodiny ci kamaradu?
@amazonkajanik Tak zase záleží, kolik těch dopisů je - je to zpoplatněné (mimochodem - teď už je zpoplatněné i přeposlání dopisu na jinou adresu).
@zelenaesmolda To je zbytečně náročné měnit trvalé bydliště a všude to nahlašovat....
@hojda
to neni takovy problem,OP v zahranici nepotrebuje,staci ji pas a tam trvaly pobyt stejne neni,OP si muze vyridit az tady bude a vyzvedne si ho pri pristi navsteve.
Na většině úřadů se uvádí korespondenční adresa, kterou si můžeš dát kam chceš. Jinak tomu mo nerozumím, chceš něco vyřizovat s úřadama, jsi v zahraničí, tak jak to vyřídíš, když se k poště nedostaneš?
@zelenaesmolda Taky musíš hlásit na zdravotní pojišťovnu a zajít do banky atd. To bych kvůli jednomu dopisu nedělala. Nehledě na to, že asi nemá se kam přehlásit.
@hojda
kdyz zije v zahranici tak je z pojistovny u nas odhlasena,nic jim hlasit nemusi.Adresa se v bance da zmenit v IB,cesky ucet ale treba vubec nema...
@vineta Aha, tak to jsem nevedela. Ja myslela, ze cokoliv s tou nahlasenou adresou nechaji na poste nebo doposlou jinam.
@zelenaesmolda Adresa ano, ale musí ověřit nový OP. Jsou jednodužší varianty, než měnit adresu trvalého pobytu. Korespondeční adresa, dosílka, datová schránka.
Taky mě napadla ta korespondenční adresa, ale z vlastní zkušenosti vím, že to tak úplně nefunguje.
Jen se zeptám, zkoušela si to mamce vysvětlit? Řekla bych, že vztah s maminkou moc dobrý asi nemáš, když máš tendenci něco skrývat a říkat o mamce, že je drzá 🤔
Ta datová bude pro tebe dobrá
@miba10
tady prece nejde o nejake skryvani.je dospela a ma pravo na sve soukromi.a pokud ji matka leze do soukrome posty i pres jeji nesouhlas tak je drza jak lazenska veverka.
@zelenaesmolda no taky jde o to, že pokud jsem dlouhodobě pryč, tak si tu poštu zařídím jinak. Nehledě na to, že nikde není psáno od autorky, že by o tom nějak diskutovali. Já mám ségru co žije v zahraničí 20 let. Trvale bydliště má stále u mamky a mamka ji taky otevře poštu. Důvod je úplně prostý. Ségře zavolá, že ji přišlo to a to. Prostě ne kuli tomu, že by ji zajímalo co tam je, ale třeba proto, aby ségra věděla, co jí přišlo a co se po ní chce.
@miba10
jenze to je neco jineho,segra ji nezakazala postu otevirat a vi o tom,ze to mamka otevre.
@miba10 Jenomze ja si nepreju aby mi otevirala postu, je to prece moje soukromi, nechapu jak si to vubec muze dovolit.
@zelenaesmolda jak říkám, nikde jsem nenašla zmínku o tom, že by se o tom nějak bavili... To je celé.
Chápu tě, na druhou stranu znám případy, kdy takhle rodiče pak přišli do exekucí, protože děti stále měli TP u rodičů, bydleli jinde a nasekali si dluhy... Takže na druhou stranu chápu i maminku. Ale jak už jsem psala, datovka ti to vyřeší. 😉Hezký den

@letalnica tak přesně po 7letech jsem to zabalila. Ale hlavně kvůli partě,která nebyla. Furt jen hádky o dovolenou a ta nechtěla tenhle rajon,atd. To,že mě pošta propustila pro nadbytecnost a za rok přišli s prosikem,ať se vrátím,to jsem přešla. Ale to házení klacků pod nohy,ať od kolegyň,nebo vyššího vedení mě už štvalo. Schválně,mrkni na vyplatnice,jestli tam máš pokaždé jinou částku u povinného pojistného. A v momentě,kdy třeba drcneš auto,platíš ze svého a to za těch 7let padlo sakra peněz. Já takhle za sčítání lidu dostala fakticky jen 500,-...4,5tis se strhlo na povinné pojistné a dalších 5tis jsem nedostala jen proto,že jsem 14dní čekala na průkaz scitaciho komisaře,tudíž jsem oficiálně dělala jen dva týdny 😣