Manžel je závislý na sladkém. Co s tím?

marukorinkova
4. led 2023

Ahoj… už dluho mě trápí jedna věc. Můj manžel je závislý na sladkém a měsíčně za to utrácí až 5000 Kč. Často o tom mluvíme a slibuje mi, že ho jíst přestane. Pak ale najdu někde schované obaly a tak. Je jak dítě. Tohle se opakuje cca 7 let každý druhý měsíc. Poraďte mi to čs tim prosim :(

j.a.n.i
4. led 2023

@marukorinkova Pokud nemate finanční problémy a neni obezni, tak nic. Leda nejaky sport, ten by taky mohl vyplavovat endorfiny, nebo vic sexu...

sobinka90
4. led 2023

@marukorinkova asi bych to řešila, pokud by měl zdravotní problémy.. jinak lepší, než kdyby chlastal nebo fetoval, chodil za ženským.. .. nebo kdo ví co. Závislost to je určitě ale záleží na okolnostech a stavu..

jjasmina
4. led 2023

@marukorinkova tvůj manžel je dospělý a aai si na to vydělá ne?

klokanka31
4. led 2023

@marukorinkova Jéé tak si zamlsej taky. Co bys dělala kdyby chlastal,fetoval?

lucina90
4. led 2023

Podle mě je to docela dost peněz a musí to být velký množství a za mě je to nezdravé. Cukr je droga a je v tom chycený. Nejlepší je, aby si našel nějaký sport, koníček, aby neměl "tolik" volného času a jedl sladkosti...třeba se nudí, něco tím zajídá, emoční závislost...

zekrt
4. led 2023

@klokanka31 To je opravdu hloupá poznámka. Ty ses nikdy asi nesetkala se závislostí na cukru nebo člověkem, který trpí na emoční jezení. Pár jich znám, je to trápení jako jiné závislosti, nekonečný boj.

palja
4. led 2023

@marukorinkova já jsem taky byla dlouhou dobu závislá na sladkém. Podle doktorů je to nemoc a někteří se toho sami nezbaví. Pokud máte dost peněz a manžel kvůli tomu nemá zdravotní problémy, tak je to problém, ale ne až takový.
Já moc dobře vím, co je to za závislost. To jenom myslíš na to, co kde a kdy zase sežereš, co sladkého vypiješ. Můj otec ten musí mít pořád v kapse kokyna a v puse mít něco sladkého. Má to i u postele 🙂
Já už se omezuju, ale není to teda vůbec snadné, je to prostě závislost (kdo to nikdy neměl, tak vůbec neví, co to je).
Ve druhém těhotenství jsem měla tehotenskou cukrovku na inzulinu a moje dr byla diabetolozka a dietoložka a specializovala se právě na tyto závislosti na sladkém. Ta mi tenkrát hodně pomohla. Sama říkala, že mnoho lidí tuhle závislost sami nezvladnou. To chce vedení odborníkem. Právě tím dietologem. Vezme krev, moč, stanoví plán diety, omezení. Pak se chodí na kontroly, odběry jednou za měsíc a z hodnot je dobře znát, jak se dieta (omezení cukru) dodržuje.
Nekomu to možná přijde jako hloupost co teď píšu, ale je to fakt. Je to přesně moje zkušenost.
Jo a já jsem nenapsala to hlavní. Málem jsem se tímhle vyžrala až k cukrovce. Proto jsem to začala řešit. Teď mám ptediabetes, tzv šedá zóna cukrovky.

gdpr
4. led 2023

Poslat tie peniaze ktore by minul na nejaky sporiaci ucet zjavne ich ani nepotrebuje ked ich nato mina... Tak ked nebude mat peniaze nebude kupovat sladkosti 🤔 a zamestnat hlavu ako uz hore pisali, prechadzky, sport, citat knihy, pomoct doma s nejakymi pracami.. A pridala by som do stravy syte zdrave jedla bohate na proteiny alebo ako nahrada teraz je vela "zero sugar" produktov v sportovej vyzive urcite tie produkty tiez nie su zdrave ale ako nahrada cukru budu fajn (docasne) alebo najlepsie riesenie rovno zajst za odbornikom nech zostavi jedalnicek

drep
4. led 2023

@klokanka31 jako bílý cukr je celkem regulérní jed a troufám si říct, že potenciál pro poškození zdraví není o tolik nižší u drog, resp.. U nich uživatele často nejvíc poškodí buď způsob získávání peněz na drogu (prostituce, kriminální činnost) anebo všeobecně rozklad osobnosti a finanční situace závisláka. Ale vidíš řadu velkých hvězd, které po 40 letech na drogách vypadají jako každý jiný sedmdesátník.
Autorko, nejsi jeho máma, můžeš mu předestřít pohled na věc, vysvětlit rizika, ale jinak je to na něm. Zkusila bych celé rodině vylepšit jídelníček, protože bažení po sladkém je typicly spojené s nižším příjmeme bílkovin ve straně, event. Nedostatkem vlákniny, zkusit nahradit kvalitnimi složenými sacharidy.

palja
4. led 2023

@marukorinkova

* prediabetes

klokanka31
4. led 2023

@drep To chápu, ale když si podělá sám zdraví, jeho blbost. U alkoholu a drog je problém že ti lidi jsou mimo, ničí tím životy i ostatním. Pokud tolik sladkýho necpe do dětí, pak bych řekla ať si dělá co chce (pokud to neruinuje rozpočet).

drep
4. led 2023

@klokanka31 to je do nějaký míry pravda, ale zase dětem formujeme představu o zdravém životním stylu. Děti kuřáků taky budou kouřit s větší pravděpodobností než nekuřáků a pokud dítě vidí, že tatínek po obědě sežere na posezení tabulku čokolády, tak riziko, že bude za chvíli dělat totéž, je docela velký

limali
4. led 2023

@marukorinkova skús ho dokopať na vyšetrenie aby ste zistili ako je na tom fyzicky. No a pokiaľ vás to ťaží aj finančne riešila by som to s odborníkom, ktorý by mu mal pomôcť zbaviť sa závislosti, respektíve prísť na to, prečo sa tak prežiera sladkým

vikinkav
4. led 2023

Ja jsem v mensi mire zavisla na cukru taky, denne dam tak tabulku cokolady. Na me rozhodne neplati kdyz se me nekdo snazi moralizovat, ze to nemam jist. Jsem dospela a rozhoduju se sama co jim a co ne. Ale plati na me informace - koupila jsem si chytrou vahu, ktera mi hned napsala kolik tuku mam v tele a jake BMI. Ja jinak jim pomerne zdrave, takze ty speky mam ze sladkosti 😄 Tak se snazim krotit se. Druha vec co mi pomaha je nemit to doma, ale samozrejme vzdy je moznost skocit do obchodu a koupit si to. Pak se snazim hodne jist normalni jidla, klidne vetsi porce, casto totiz cokoladou tlumim hlad 😬 Nejaky odbornik je urcite super napad, ja se k tomu jeste nedokopala, tak zkusenost nemam.

sahrazad1
5. led 2023

Špatně ji . Ať přidá bílkoviny , možná ji i málo jídla . Tabulky Michal Josef Thoth - spočítat a psát co sní a vypije . Já to mám také , ale když přidám maso a zeleninu a uberu sacharidy ve formě knedlíků , brambor , ryze , tak je to hned lepší a nemám tolik na sladké chuť .

krisstina93
5. led 2023

Musí chtit on, jenže je to závislost jako každá jiná, taky sem tim trpěla a přestat to sladké jíst jsou ze začátku fakt muka :D kouření se odnaucuje líp, já první dny skoro lezla po zdi, jaké sem po tom cukru měla abstaky a fakt mi stalo hodně sil to vydržet těch prvních pár dní, než si tělo zvyklo fungovat bez cukru. Takže musí začít on s tím něco dělat, nejdřív začít líp jíst, jenže co se týká financí, možná ji blbě a když začne jíst pořádně, aby nemel chutě, tak vás to vyjde stejně jak sladkosti :D ale určitě to bude zdravější. Zas bych si řekla, že tohle je ještě celkem neškodná závislost, kdyby kouřil, pil, hrál bedny apod, tak do toho spadne asi víc jak těch 5 táců.

jerrabina
6. led 2023

@gdpr to není pravda. Čím víc je člověk ve stresu, tím víc má jeho závislost nad ním navrch. Když jsem neměla na jídlo, musela jsem se držet, abych si místo oběda nekoupila čokoládu, prostě moje závislost vyhrála protože jsem se pořád stresovala jak finančně vyjdu ten měsíc (a jestli slozim zkoušky a tak) - a na oběd a čokoládu jsem už neměla. (ale většinou jsem to řešila stylem kaše s čokoládou a podobně, bylo to levné a neskončila jsem na psychiatrii, potřebovala jsem dostudovat a nezhroutit se)

jerrabina
6. led 2023

Jak je tlustý nebo hubeny? Já jsem závislá na cukru a jsem kostlivec (a kvůli cukru bohužel dál hubnu) ale pomáhá si dát třeba housku s tlustou vrstvou másla a šunkou a chuť na čokoládu mě přejde (nebo si dám pak jenom kosticku a ne tabulku). Taky hodně pít! Často jí člověk sladké když má žízeň

mourovatakocka
6. led 2023

@vikinkav OT prosím o odkaz na váhu, taktéž mám špeky ze sladkostí 🙈

gdpr
6. led 2023

@jerrabina píšem len o tých peniazoch, ktoré by dal na sladké nie o celej výplate. A pri bežnom účte ak máš sporiaci si vieš kedykoľvek prehodiť peniaze ako potrebuješ takže keby bola krízová situácia tak vie použiť celých 5k hneď. A podľa mňa by aj pomohlo napríklad obed objednať a tak by ho sladké nelákalo alebo aj potraviny klikol by len na položky, ktoré potrebuje a ako osobne v potravinách to musí byť naozaj náročné vidieť, vedieť, že mám nato a nezobrať tak by mal peniaze vedľa na účte a povedal by si nemôžem lebo zase miniem všetko a tak budeme môcť ísť napríklad na dovolenku alebo zaobstarať niečo drahšie, čo nám treba alebo darčeky pre deti a aj každý mesiac tu sumu ako sa navysuje by bolo pekné vidieť 😊

denny27
6. led 2023

Taky mám ráda sladké,ale ne v takové míře. Ale sladim si kavu, čaj... potřebuju to. Sem tam sladká snídaně, sušenka.....5000 tis je dost, záleží taky, co za to kupuje..za tu cenu má třeba přes 200 tyčinek Kinder Bueno😄. Takže denně by jich musel sníst cca 7 balení....

laxesis
6. led 2023

Zdravé to není, co si budem. Ale manžel je snad svéprávný a pokud tím neohrožuje váš rozpočet, nebo není nemocný a zásadně tím neohrožuje své zdraví, tak si na to snad taky umí vydělat a je to jeho věc. Řešila bych to promluvou o zdravotních dopadech a že bys nerada, aby si ublížil.... ale rozhodně bych si nehrála na manželku , která u spíže a u koše počítá počet obalů a mlátí mu tím o hlavu každý druhý den. Proč proboha? Nejsi jeho matka ani dozorce 🙂 Až tě sám požádá o pomoc, pak to řeš. A jak už tu někdo psal - ty mu můžeš "nenápadně" vylepšit jídelníček tím, že přidáš bílkoviny a budeš vařit zdravě.

rebe
6. led 2023

@klokanka31 Opravdu ti je jedno, když si někdo, koho miluješ, ničí zdraví? Nezáleží ti na tom, že úplně zbytečně třeba onemocní nebo umře dřív, místo abyste si společně užívali života? Tenhle přístup teda nechápu, já zdraví lidí, které miluju, považuju zatraceně za moji věc...

rebe
6. led 2023

@marukorinkova První myšlenka po přečtení titulku byla taky ironická, že je přece dospělý, ale pět tisíc za průmyslové cukrovinky, to je zatraceně velká spotřeba. To není čokoška denně. To je podle mě opravdu na dignozu a odbornou psychiatrickou pomoc.

klokanka31
6. led 2023

@rebe Mě záleží pouze na zdraví mé dcery. Že si manžel ničí zdraví, no a co. Je svéprávný,dospělý. Můj chlap kouří. Nelíbí se mi to, hnusí se mi to, vím že mu to ničí zdraví. Ale když mi řekl že mu to zakazovat nebudu,že je to jeho zdraví, no tak ať si na to klidně víš co...

te_reza
6. led 2023

Taky jsem závislá na sladkém a co?🧐😀

ester_ka
6. led 2023

Ideálně ať ho lékař na kontrole vystraší nějakou zásadní nemocí, třeba to pomůže... např. Můj otec chlastal leta a když mu dr.řekl, že má játra v pr..li a tak rok života před sebou, striktně alkohol omezil, neb nechce umřít...

jane46
6. led 2023

@klokanka31 V tomhle Tě podpořím.
Můj chlap dělá box a rovnou jsem mu na začátku vztahu řekla, že jestli dostane ránu do hlavy po které z něj bude "blbeček", tak ho přebalovat a utírat mu sliny nebudu, jeho boj. Taky beru, že pokud je někdo svéprávný a dospělý a ví jaká podstupuje rizika či u těch závislostí odmítá současnou pomoc a změnu, je to jeho život a jeho případná smůla, kdy pak ale nemůže čekat, že ho někdo bude dostávat z úplného dna až se mu rozsvítí se stejným nadšením jako v době, kdy ho vlastně "jen" varoval a nabízel pomocnou ruku.
@marukorinkova Sice nereaguješ a to mě většinou od psaní rad odrazuje... ale rady už jsi tady dostala rozumné. Jen by mě zajímalo za co přesně to utrácí, protože při přepočtu na běžné prasárničky je to opravdu velká suma. A jak jsi k ní došla. A to už budu opakovat otázku ostatních - jak je na tom on zdravotně a leze vám to do peněz?

ninive211
6. led 2023

Je to blbý, ale je to dospělej chlap, no. Je ti jasný, že i když ty sama sladký vůbec kupovat nebudeš, že si ho bude kupovat sám, že jo. Jediné co můžeš tak o tom mluvit a taky zkusit rodině upravit jídelníček, jak už tu bylo řečeno - více bílkovin a zdravější jídlo, které zasytí a nebude tolik chuti na to sladké. Jako taky miluju sladké, ale 5000 za měsíc, to fakt není tabulka čokolády denně. Co svačiny v práci, má? Klidně mu je ze začátku chystej, podstč - více ovoce, zeleniny, jogurty, třeba si kupuje sladký tyčinky a dortíky, protože nemá nic jiného normálního "po ruce" a samotnýho ho nenapadne si z domu prostě vzít něco "normálního". Některý chlapi jsou v tomto jako děcka, fakt.
Jinak bych ho ještě dohnala k doktorovi na preventivku, zda třeba už nemá při své vysoké konzumaci diagnostikovaný (pre)diabetes. To totiž není žádná sranda,

slunea
6. led 2023

Dělala bych výživnější obědy (více masa = bílkovin). A pokud bych s ním o tom chtěla mluvit, tak formou “já výroku". Něco ve stylu “bojím se o tvoje zdraví/je mi líto těch peněz za sladkosti, mohli bychom místo toho mít... můžu ti nějak pomoct?". Víc neuděláš, rozhoduje o sobě sám.
Můj muž je taky závislý, tabulka nebo víc denně. Už to neřeším a kupuju mu ji, jinak po obědě hledá ve skříňkách a komentuje, že tam mám binec, nebo sežere hořkou, kterou jsem měla pro děti a komentuje, jak mu to nechutná.