Rodiče. Jak si s nima poradit?

klokanka31
24. únor 2020

Ahoj. Potřebuju poradit. Moji rodiče si celý život mysleli, že je budu poslouchat i v dospělosti. Dlouho se mnou manipulovali, ale konečně ve 30 jsem našla sílu bojovat a žít si život tak, jak já chci. Což úplně dobře nesnášejí. Ale v čem je problém, je moje nynější těhotenství. Jsem na konci sedmého měsíce, a to, že celou dobu neposlouchám nic jiného než mimčo sem, mimčo tam, jsem už skousla. Ale je problém, že si na moje dítě dělají větší nároky, než je normální. Copak o to že si mamka plánuje jak budem furt chodit s kočárkem, a že budou hlídat i přes noc, a podobně, ale oni pořád říkají "musíme si to dítě dobře vychovat". A když táta začal že když dítě bude zlobit, že mu dá na zadek, tak jsem už vybouchla a řekla že to bude dítě moje a mého manžela, a že vychovávat si budeme po svém. Řekla jsem že oni měli právo vychovat mě a bratra, a teď že zas máme právo my vychovat své dítě. A oni nadávají ať si to teda vychováme po svém, ale ať se pak nedivíme když nás dítě v pubertě bude mlátit, a že když oni nebudou spokojeni s výchovou, tak ať nečekáme že nám dítě budou hlídat. A začali vyhrožovat že na výchovu mají jako prarodiče taky právo, a že kdybysme jim nechtěli dírě půjčovat, že nás můžou dát k soudu. Přitom jsem neřekla že vnouče by neměli vídat. A tak já, místo abych si těhotenství užívala a byla v klidu, tak celou dobu těhotenství mi kecají do všeho, a teď se to čímdál víc zhoršuje. Jak si s nima poradit?

barulina
24. únor 2020

@klokanka31 ale prarodice majinze zakona pravi n styk. Ja nevim jak to uz napsat. Proste nas system to tak ma. Pokud by podali zadost onstyk k soudu, tak pokud nejosu magori nebo tak, tak jim soud vyhovi

klokanka31
autor
24. únor 2020

@barulina Když si ale někdo potřebuje vynucovat styky,a ještě soudně, pak asi je něco špatně. Jak jsem ale psala několikrát, já jim nechci bránit, já jen řekla, že kdyby táta vztáhl na mé dítě ruku, tak jim ho půjčovat nebudu. Chodili bysme na návštěvy, viděli by ho, ale na hlídání bez mé přítomnosti by to prostě nebylo. Nás hlavně táta vychovával tvrdě, pro ránu nešel daleko, a já odmítám, aby tohle zažilo MOJE dítě.

barulina
24. únor 2020

@klokanka31 ja te chapu. No ale muzes byt v neppradku ty nebo jina dcera. Nevztahuj to primarne na sebr. Ty mas zajem jim ditko ukazat atd. Ja jen podotkla, ue kdybys styku opravdu branila, tak tady docela velka sancr pro prarodice je

mourovatakocka
24. únor 2020

@klokanka31 Pokud začnou s nějakými pochybnými řečmi, nahraj si to a ulož. Pravidla se musi stanovit brzo, musí vědět, že jsi pevná v názoru "moje dítě, moje výchova, moje zodpovědnost", buďte za jedno s mužem, co nejméně plánuj využívat je na samostatné hlídání, něco jiného je návštěva ať už u vás nebo u nich, ale samostatně opatrně. Jinak rozhodně musí už teď vědět, že nebude po jejich ve všem. A s tím nahráváním, zní to možná paranoidně, ale pokud už teď zmiňují soud, je lepší být připravená. A ono to s tím právem na vnoučata taky není tak horké.
Užívej si bříška 🍀

meronym
24. únor 2020

@barulina Prosim Vas, prestante tady temi necitelnymi vylevy zakladatelku strasit. Jako pravnicka rikam, ze RODICE rozhoduji o diteti, maji za nej na jedne strane odpovednost (zivit, satit, pecovat, vychovavat atd.) na druhe strane vykonavaji rodicovska prava (rozhoduji o jmene, stylu vychovy atd.).

Ano, prarodice maji pravo vnouce vidat. Obcas. Pokud by skutecne doslo k soudu o umozneni styku (o cemz velice silne pochybuji), tak zakladatelka popise, ze odmita napr. fyzicke tresty aplikovane prarodici a jejich snahu zaujmout misto rodicu. Styk jim pak umozni dejme tomu 1-2x mesicne za pritomnosti rodicu. To je tak vsechno.

@klokanka31 Domnivam se, ze se jim hrube nelibi, ze uz je neposlouchate na slovo (jako v minulosti) a timhle natlakem a vyhruzkami Vas chteji znovu vmanipulovat do pozice poslusne dcerusky. Od vyhrazek k cinum je u techto manipulatoru hooodne daleko. A ze uz jsem par takovych videla. Jako zivot Vam zneprijemnovat mohou, ale v zasade je na Vas, jak moc se nechate buzerovat a nicit. Ja bych jim nekompromisne oznamila, ze dite je moje (a manzelovo), podminky jsou takove a takove a pokud se jim nelibi, nebudete se s nimi stykat. Tecka.

orisek56
24. únor 2020

Ja mam, uplne opacny extrem. Matka jiz 8 let nekomunikuje, jen na dalku nadava a tatovi zajazuje stykani s nami. Deti nevidela a na to, ze jsme ho poprosili, kestli by nam deti nepohlidal, abychom si po 2 letech vyrazili sami bez nich nekam, konkretne na ples, rekla, ze na nas zavola socialku, ze se nestarame o deti. Proste komedia

orisek56
24. únor 2020

@meronym ty jsi pravnik? Mohla bych se te pozdeji soukrome do zpravy na neco zeptat?

dixi86
24. únor 2020

@klokanka31 Napisu jen to, ze v tehu vsichni byli relativne ok a jen s pripominkama meli neco k nasi vychove, ale jinak ok. Po porodu, kdy jsme si opravdu stali za svym, to nabralo uplne jine grady. Je to tvoje rodina, tvoje dite a to, v jake ty budes psychicke pohode, se odrazi i na detech a manzelovi. S tchyni vychazim budiz, matku jsem prestala vidat a je mi o 1000% lepe. Ale s tim soudem bych to asi nerozdychala. Jsem sice bez hlidani, ale v tomto mam jasno a je mi po teto strance dobre. Ale trvalo to 33let. Jestli ted zijes zivot podle SVYCH predstav, tak si ho nenech nikym zkazit. Pokud jsou rodice normalni, po porodu je to prejde a bude vse tak jak ma byt. Pokud ne, z vlastni zkusenosti vim, ze je to peklo. Hodne stesti, at se proberou.

meronym
24. únor 2020

@orisek56 Napiste.

petrasipkova1
24. únor 2020

Mne se zda jejich chování úplně z kosmu. Asi bych jim nic nerikala, komunikovala minimálně a styk omezila na jednou za měsíc. Tohle přece nejde, aby se k tobě takhle chovali.

orisek56
24. únor 2020

@meronym dobre, zitra, je to na dyl a ja uz jdu spat, jsme nemocni, tak se sotva drzim pri smyslech. Dekuji

kaja2016
24. únor 2020

@klokanka31 No s takovymi prarodici bych asi prerusila styk. To ze maji v umyslu se soudit by bylo impulsem. At se soudi. Myslim, ze by trvalo tak rok, nez se to projedna a uzavre. Vysledek nejisty, rocni dite uvidi tak 1x za mesic na 2 hodinky pod tvym dohledem. Od tri let mozna i bez dohledu ale ne nijak casteji dle rozhodnuti soudu.

barulina
24. únor 2020

@meronym pisete ze umozni styk, ci jineho pisu ja? Mejte pekny den a prosim vas, rozkazijte nekomu, kdo je na to zvedavy, kor kdyz jste napsala to same co ja 😆

kaja2016
25. únor 2020

@klokanka31 Doporucuju byt cca do 3 - 3,5 let u toho vidani s prarodici pritomna, idealne vetsinou. Pak uz ma ditko vlastni hlavu a nenecha si nic nabulikovat. Vlastni zkusenost.-)

te_reza
25. únor 2020

@barulina pochybuji, že pokud se stará a má zázemí, můžou jí prarodiče tohle diktovat

alubif
25. únor 2020

Tvoji rodiče jsou neuvěřitelní manipulátoři, takže být tebou bych omezila kontakt jak telefonní tak osobní na minimum. Určila si den, kdy jim s manželem oznamite, že pravidla a výchovu ohledně dítěte budete určovat jen vy, nikdo jiný. Že vám soudem vyhrožovat můžou, ale docílí max výsledků co píše výše merope. Nepřipustila bych žádnou diskuzi a odešla.
Určitě se tu nenech zastrašovat, že by si prarodiče mohli vymoct nějaký nadstandardní styk s dítětem pokud ty jsi normální schopný rodič a oni zastávají styl výchovy který praktikovali na tobě.

barulina
25. únor 2020

@te_reza no tak si pochybujte. Prarodice ze zakona styk narok maji. A je celkem jedno o cem pochybujete. Tak pekny den

mariegroth
25. únor 2020

Tohle nechapu. Ale vim, ze pro meho syna jsem schopna udelat cokoliv. A to cokoliv se vztahuje i na moje zasady. I kdyby se tim mely rozbit vztahy v rodine. Prijde mi usmevne, ze ti rikaji, ze u tchyne ho nemas nechavat. Nejvic by mi vadily reci o fyzickych trestech

flowerkacrochet
25. únor 2020

Ahoj to je strašný co čtu. Je mi tě líto. Ještě ke všemu jako těhotné. Měli by být hlavně tvoje podpora. Otec nás taky třískal hlava nehlava ale teda i mamku a když se mi narodila dcera rozvedli se. Nějakou dobu se snažil být normální ale já jsem s nim nakonec styk utnula protože mě přes děti vydíral. A to mi stačilo v mém dětství.
Jinak moje mamka měla podobné názory ale jakmile se dcera narodila mohla se z ní posrat 😂 pomáhala a pomáhá mi pořád hodně. Děti jsou hodnel vztahovat ruku na ně nemusí ani já nemusela. Hranice máme nastavené. A moje mamky by si to teda nedovolila protože je dětí milovaná babička. A nechce si kazit reputaci.
Tk třeba je osvítí.
Otec mě bil abych byla lepší člověk ( asi) ale jal ho za to nenáviděla a těšila jsem se až vypadnu z domu. Takhle to tátovi řekni. Že bitím se žádný respekt nezíská naopak. Dítě jím bude pohrdat

mimco
25. únor 2020

@barulina nezlobte se, ale nechápu proč si po sobě nečtete text, vždyť máte každou větu nesrozumitelnou, plnou překlepů. Asi by bylo fajn se nejdřív zaměřit na tento problém. Až pak se tedy věnujte právnické poradně.

barulina
25. únor 2020

@mimco prosim te, precist to jde, a to ze prarodice maji ze zakona narok na styk nelze poprit. Ikdybych psala svahylsky. Mej pejny den

mimco
25. únor 2020

@barulina nejde, ve všech diskuzích píšeš jako Tatar, tak to prostě je, upozorňovalo tě na to už víc holek.
Každopádně, to, že Vás v Holešově naučili pár právnických pouček ještě neznamená, že je umíte aplikovat v běžném životě, nestačí něco omílat dokola jako robot, je potřeba tomu i porozumět a umět s tím pracovat. Já netuším na jakém oddělení jste zaměstnaná, ale dle toho co tady čtu asi velký odborník na rodinné právo nebudete. To se na mě nesmíte za mou upřímnost zlobit.

barulina
25. únor 2020

@mimco no co me ucili v Holesove uz fakt nevim. Navic zakon o rodine jiz neni, ze 🙂 podivej me je to jedno. Ja nemam narozdil od tebe potrebu si tady neco dokazovat. Proste prarodice narik na styk maji a klidne se z toho zblszni. Mej moc pekny den

denny27
25. únor 2020

@barulina hele, asi maji...ale asi taky záleží,za jakých podmínek že??
Pochybuju, že soud dá dítě na víkend k babce, která je v permanentně A PROKAZATELNĚ v lihu, bere drogy a je prostitutkou 😀😀 tam si myslím, že nějaký bububu od babky velkou váhu mít nebude.
To už ale zacházím do extrému 😆

mourovatakocka
25. únor 2020

@barulina Kdybych měla tvé názory a styl odpovědí brát jako vzorek množiny Policistky, tak teda potěš koště.

barulina
25. únor 2020

@denny27 jiste, ja ale nikde nepidu nic dopodrobna. Ja pouze pisu, ze to existuje, a ze kdyby prarodice k tomu soudu sli, protoze by vnouce meli zakazane, a byli "normalni" tak ten dtyk projde a muze todic bouchat do stolu kolik chce. Tot vse.

barulina
25. únor 2020

@mourovatakocka boze, nrmuzu za to, zr mi to tady nrstoji za to si cokoliv konttolovat. Nic ti nemeni na tom, zr prarodice narok maji. Ja nemuzu za to, ze se vam to nelibi. Krasny den

mourovatakocka
25. únor 2020

@barulina Nj, nestojí za to kontrolovat. Jinak řečeno ostatní v diskuzi nestojí za to, aby byla komunikace srozumitelná. To není jen o nedokonalém výkladu zákona, který bys asi měla znát 🤔 Ale jestli takhle přistupuješ i ke své profesi, je mi to trochu líto.

eithelwing
25. únor 2020

Asi takhle... Dokud budeš kojit, těžko někdo bude hlídat. 😊 Osobně jsem nebyla na odsávání a do lahvičky, tudíž dcera musela být se mnou. A pak to můžeš udělat tak, jak to navrhovali s tchýni, hlídat si, jak hlídají tvoji rodiče.
Třeba to nakonec nebude tak žhavé, prarodiče většinou změknou při pohledu na vnouče. 😊
A kdyby to nebylo ono, prcek to pochopí. Pochopí, kdo ho má rád, kdo s ním buduje vztah a sám tam nebude chtít.
Snaž se být v klidu, uvidíš, jak se to vyvrbi.

barulina
25. únor 2020

@mourovatakocka neres mou profesi, at nesmutnis. Nrma to cenu. To, zr prarodice pravo maji je holy fakt a to ze nekdo ma potrebu kdyz se mu to nelibi rypat tsky. Za me ztrata casu v teto konverzaci dal pokracovat. Nemohu za to, ze se vam zakony nasi zeme nelibi. Tak mej pekny den a nez me sr radeji venuj ditku... A uz vubec neres mou profesi. Ahoj