Vzdělání dítěte. Jaký je váš názor?

12. led 2023

Ahojte, zajímal by mě váš názor na vzdělání dítěte ...vyrůstala jsem a žiju v "modelu", kde dítě se dá na nejbližší základní školu, střední si pak dítě vybere dle jeho zájmu/známek/ trochu toho doporučení od rodičů a učitelů a pak kdyžtak VŠ.
🙊Nyní jsem se ocitla v pracovním prostředí, kde je věnován velký důraz na vzdělání dítěte, řeší se již základní školy, nejlépe bilingvni základka, až dítě umí cizí jazyk na vysoké úrovni, poté bilingvni gymnázium zaměřené zase na jiný jazyk.
Chtějí, aby děti jezdili co nejvíce na Erasmy...aby měli pak možnosti jako např jejich rodiče kteří měli/ mají možnost pracovat napr. na projektech Bruselu (NATO), na globálních projektech velkých firem atd...hodně teď doma řešíme, co je pro dítě dobré a jestli jít taky takovým směrem a dopřát dítěti takové možnosti, o kterých nám se ani nezdálo (mám klasickou VS, klasickou dobrou práci s průměrným platem)....jak to vidíte vy?

nicollbc
13. led 2023

Já to vidím tak, že v 21.století už naštěstí nemusíme dávat dítě do nejbližší školy, kde ho bude nějaká komunistická soudružka šikanovat a zničí mu jeho jedinečnost. Naše školství potřebuje změnu. My se vydáváme cestou Montessori a myslím, že to nad čím uvažujete vy, bude určitě také dobrá volba 👌.

vipeta
13. led 2023

A teď si představte, že narvete v dobrém úmyslu prachy do vzdělání dětí, a ono je to nakonec bavit nebude. Najednou si rozmyslí, že chtějí dělat úplně něco jinýho 🤔 já sama mám vysokou, naši si mysleli, jakou s titulem udělám díru do světa, a hle, po studiích jsem se zamilovala, najednou mě velký město nelákalo, zabydleli jsme se na vesnici a jsem ráda za aspoň zajímavou práci, úplně mimo VŠ obor a za nevelké peníze. A nelituju toho. A když teď vidím, jak to jde z kopce s řemeslníky, tak bych chtěla směřovat moje kluky právě do řemesla, s maturitou. Aby z nich byli šikovní a hlavně poctiví klidně instalatéři, elektrikáři nebo truhláři.

janedv
13. led 2023

@zuzineckah drzim palce!
My to velmi resili, bylo jasne, ze spadova (velmi kvalitni, lide si prehlasuji bydliste k znamym, jen aby jim tam dite vzali) neni pro naseho syna mozna - 9 trid x3, ta cira masa by ho udolala. Navic je nadany, umi jazyky... Chodi do bilingvni soujrome, a nelituji ani minutu.

@veronicka89 to, co pises o bohatsich v cz spis ukazuje, ze se pohybujes mezi burany, holt vrana k vrane... Nas syn chodi do bilingvni soukrome, protoze na ZS zalezi. Je draha, takze jsou tam deti majetnich rodicu, tak to proste je. A nikdy jsme neresili zadny problem, o jakych tu ctu casto - sikana ve skole, posmivani spoluzaku, arogance vuci ucitelum.. Naopak, vsechni deti (je ve druhe) se zvou ma oslavy, jsou k sobe i jinym mili. Takkze si ty kecy o rozmazlenych detech a rodicich nech od cesty. Sprosta jsem jenom na takove neurvale typy, jako jsi ty.

janedv
13. led 2023

@elu proc si myslis, ze zakladka je jedno? (nerypu, opravdu me zajima ten pohled).
Ja to mam presne opacne - myslim, ze zs strasne ovlivni dite/cloveka. Zejmena ten zacatek. Ne kvuli znalostem, ale kvuli radosti z uceni, deti, kolektiv. Otevre, ukaze moznosti. Nas syn sel do skoly s tim, ze umel cist, psat, pocitat, mluvil nekolika jazyky (jsme smisena rodina). A nenudil se, naopak, je nadseny. Dat ho do obyc zs, kde si na nej nejaka mura zasedne, protoze osklive skrabe (ma zkrizenou lateralitu, neumi hezky psat), tak je znechuceny a zo skoly by utikal. Takhke nwmuzu ani planovat prodlouzene vikendy, pac by mu utekl ranni sach nebo projektovy den, atd. Skolu ma rad a to je podle me u zs prvmiho stupne to nejdulezitejsi. Vybudovat vztah ke vzdelavani u deti. To na obyc zs, kde chudera honi 30 zaku ruzne urovne, nemas sanci dat.

jana_zofie
13. led 2023

@janedv no. Tak si precti, co napsala @veronicka89 jeste jednou, precti si, co jsi napsala ty, podivej se do zrcadla a pogratuluj si, protoze ty jsi presne ten typ osoby, kvuli ktere se zdraham dat dite na soukromou skolu.
Veronicka neni ani neurvala, ani sprosta a ani agresivni. Vecne popisuje plusy a minusy a soukrome skoly z toho, mimochodem, vychazi moc pekne. Nakonec pridala svuj osobni pocit z nekterych rodicu ve srovnani se zahranicim. Nerekla, ze vsichni a nerekla nic o rozmazlenych deckach. Zato ty ji tady obratem dost agresivne urazis, gratuluji.
Mam ze sve zkusenosti mimo CR velmi podobny pocit, jen bych tyto lidi popsala spise jako: prezirave, presvedcene o sve pravde, s pocitem moralni nadrazenost, odtrzene od zivota v jine socialni vrstve a bez spetky zajmu o jine lidi nez maji ve sve socialni bubline. Jo... a neschopni akceptovat jiny nazor, i kdyz se zas tak moc nelisi, a strasne nedutklivi.

sonaxoxo
13. led 2023

Nechávám dítěti dětství, žádné biflování od prvního stupně.Vybrala jsem nejbližší ZŠ a až bude větší, nechám kroužky,zájmy na něm,co ho baví..

ninive211
13. led 2023

Vzdělání je pro mě důležité v té míře,že nebudu tolerovat flákání a pokud budu vědět,že to dítě na to má,tak budu směřovat možná na šestileté gympl (nás máme kousek bilingvní špsnělský gympl,některé předměty jdou vedeny i ve šp.,pověst mà slušnou a ředitelem teď je msnžúv spolužák ze základky,který si na vzdělání zakládá,svoje děti samy dává do fouktomě MŠ ve středu města s individuálním přístupem a tak. Ale samozřejmě bude záležet na profilaci,pokud by třeba už raného dětství bylo vidět,že to dítě se profiluje odborným směrem a hlavou na to nemà,tak ho rozhodně do gymplu nutit nebudu.Sle základky v basi čtvrti mají zejména ty druhé stupně takové hodně průměrně,takže pokud budu vědět,že je dítě šikovné a nadané,tak bych ho ráda směřovala na ten víceletý gympl.

zuzineckah
13. led 2023

@janedv no kdyz ti řeknu, ze dcera má ve třídě 34 dětí a těch prvních tříd je 7, tak se osypeš 😂kam chodí syn, klidně do IP. My bychom taky neměli problém financovat soukromou školu, ale nastává ten stejný problém, který máme i s tou menší pěknou a příjemnou v centru Phy… Ale asi se kousneme, tohle fakt nejde.

78marcela
13. led 2023

Vzdělání považuji za důležité, sama jsem učitelka. Nicméně děti dávat na soukromé školy nebudu. Jednak na to nebudu mít finančně a druhak u nás není asi výrazně dobrá soukromá škola. Nicméně do spádové školy dcera nechodí, vozím ji tam, kde učím sama, vesnička malotřídka pro první stupeň. Ale vím, že jsou tam skvělé učitelky, je tam skvělý individuální přístup, výborná volnočasova nabídka, příškolní tábory i o prázdninách. Ona je tam spokojená, má tam kamarádky a je tam ráda.
Na druhý stupeň půjde pravděpodobně sem do spádové školy, pokud se nedostane na gympl. Je výrazně jazykově nadaná, ráda bych, kdyby šla na šestiletý německý gympl.
Na vysokou půjde určitě na státní. Když bude chtít využít jejich různé grantové programy, určitě ji podpořím. Jsem si jistá, že dobrou práci i dobré uplatneni může mít i se státní školou. Dost záleží na osobních ambicích člověka, jeho vlohach a snaze na sobě pracovat.

shirilka
13. led 2023

@vipeta Souhlasím, těch manuálně šikovných je opravdu málo a jsou k nezaplacení. Pokud kluci budou chtít, tak jim rozhodně nebudu bránit být truhlářem, elektrikářem apod. Nikde není psáno, že si po takové škole nemohou dodělat ještě VŠ pro větší rozhled a navázání dalších kontaktů. My s manželem máme oba VŠ, kolem sebe máme jak lidi s tituly, tak ty manulálne pracující a ti jsou spokojenější jak to tak pozoruji - různorodá práce, cestování, hodně pěkné peníze, dovolená kdy chtějí a po práci s čistou hlavou.

zuzineckah
13. led 2023

@sonaxoxo teď si mne pobavila… právěže primárně veřejná zakladka sklouzava k biflovani a memorovani spousty zbytečných informaci. Cely systém je tak nastaveny. Soukromé školy jedou podstatně jinak.

orchidis
13. led 2023

Bože! Téma pro mě! Děkuju. Připichuju se a jak budu mít chvilku, dočtu a případně přispěju.

sonaxoxo
13. led 2023

@zuzineckah tvůj názor ti neberu, ale já mám jiný..😘

honzik101
13. led 2023

dnes je to daleko důležitější než kdy jindy

xxx3d
13. led 2023

možná nás výběr čeká už letos, nebo napřesrok,
každopádně, máme vybranou soukromou ZŚ, na kterou se ale dělají přijímací pohovory, takže... neberou každé dítě
jako druhou v pořadí máme naši spádovou, pro kterou mluví co se kladů týká jednoznačně vzdálenost, resp. pohodička, pár kroků od domu
ALE
syn teď chodí do soukromé MŠ, když nebude přijatý na soukromou ZŚ, tak by jakoby všechno z tý školky vyletělo do vzduchu, aspoň mi to tak přijde.
jiná soukromá škola základní v našem městě mě ale neoslovila, s odřenýma ušima jen jedna, která ale je passé, protože mají plno, takže i kdyby ml syn odklad, tak tam už ne.

za mě, v dnešní době, je vzdělání dětí alfou i omegou.

lvl16
13. led 2023

Syn půjde na alternativní základní školu/zvolíme možnost DV (pokud se ukáže, že to je pro něj lepší cesta) a pak už je to na něm 🙂.

veronicka89
14. led 2023

@janedv

Nevim jestli jsi nepochopila celou moji odpověď , nebo si špatně výklad slovíčko "občas" každopádně je zajímavé že tě to tak nakrklo ... A taky je zajímavé jak jsi reagovala.

Syn byl v soukromé školce , teď bydlíme na vesnici a mám radost že je v téhle malé škole - ott má fakt super učitelku .
Od 5 třídy půjde na nějakou zajímavější školu co výběrem ( ne tu nejbližší spádovou ) a to z důvodu které ve své zprávě popisují.

Ale nevím jestli není takovým nepříjemným lidem kopajicim a urážejícím se něco vysvětlovat.

Mimochodem já se v ČR vůbec v prostředí škol nepohybují ..

Ale soudím třeba už jen z toho že jsem nikde ve světě neviděla stát drahé auta na parkoviště pro vozíčkáře, maminky s malými dětma ačkoliv do žádné kategorie nepatří.
O rychlé nebo bezohledně jízdě ani nemluvím... A to v ČR vídám ...

Nebo o chování se v poměr šef /zaměstnanec .

Ale o tomhle tahle diskuze není.

Je o tom zda bych dítě dala na soukromou ( nebo lepší ) školu.
A má odpověď byla ano dala a dám ...

zuzineckah
14. led 2023

@sonaxoxo to není názor, ale zkušenost po starších 2 dětech. Aspoň nejmladší toho hodlám ušetřit.

pavlinar
14. led 2023

Ahoj holky, trochu mimo tema. Jak je to se spadovosti? Je sance dostat dite do zadane nespadove skoly? U nas mame sportovni ZS, kam se pry svazi deti z cele Prahy, rozhoduji sponzorske dary, PRY.
Ja bych chtela dat dite do podle me nejlepsi ZS v dochazkove vzdalenosti, ale neni spadova, tak mam z toho obavy.

zuzineckah
14. led 2023

@pavlinar zkuste to. Náš syn byl v nespádové poslední náhradník z 10 a byl přijat. Bohužel jsme to kvůli logistice odpískali a teď toho lituji.

helach
15. led 2023

.

sedouana
15. led 2023

📍

pettypet
17. led 2023

No, nevím...ja byla vždycky jednickarka, excelovala jsem na výběrovém sedmiletém gymnáziu, šlo mi všechno, od jazyků přes chemii a matematiku...a pak jsem si vybrala špatně VŠ,kterou jsem horko těžko dodělala. Ne že by byla pro mě těžká, prostě jsem měla něco jako syndrom vyhoření a nebyla jsem jediná. Nejlepší žák třídy s námi ani neodmaturoval. Nakonec kluci, co měli na gymplu trojky, propluli báječně vysokou a mají super povolani...a ja si spravila chuť až dálkovým studiem uplne jiného oboru na mateřské. Snazim se z toho ponaucit...každe dítě má jiné tempo a je jindy zralé. Už teď na prvním stupni podporuju syny v tom, aby se učili kvůli sobě a ne kvůli mě nebo paní učitelce. Nemusí excelovat, ale nechci vidět, že by se na něco vykašlali. Školu mají obyč spádovou, jen s angličtinou od první třídy a s robotikou. V létě jsem je poslala na tábor s výukou angličtiny, moc se jim tam líbilo, za mě to zatím stačí. Ta školní docházka je prostě děsně dlouhá, myslím, že prekotne tempo každé dítě nezvládne. Erasmus je dneska skoro samozřejmost. My dělali výběrové řízení na pár míst v Německu a pár let poté už se běžně jezdilo do Peru nebo na Bali, možnost jsou neomezené, to nebude problém. Já se jim snažím spíš vysvětlit, že by měli dělat něco, co je bude bavit, než se za každou cenu hnát za kariérou. Kéž by mi to někdo vysvetlil v pubertalnich letech ...usetrila bych si 5 let na vysoké škole, kterou jsem neměla ráda, a spoustu let tápání. Takže za mě je to spíš něco, co bych řešila individuálně vzhledem k tomu, jak rádo se vaše dítě učí, co ho baví a co je pro něj důležité, než projektovat kariéru v Bruselu od první třídy.

konidana
18. led 2023

@pettypet to s tou silene dlouhou povinnou skolni dochazkou to na mne dolehlo se synem. On by byl tak stastny, kdyby po 5.tride mohl jit nekam do uceni na remeslo, jak to byvavalo driv. Je strasne sikovny na vsechno, i chytry a zvidavy, ale uceni neceho, co ho nezajima je pro nej utrpeni ( zejmena jazyky vcetne cestiny a vlastne vsechno krom technickych veci ) . A opožděný vyvoj reci a dyslexie mu v tom vubec nepomaha.

zuzkasim
18. led 2023

@konidana Máš pravdu, vidím to na některých dětech u nás, jak se už už třepou na učňák, kde po nich nikdo nebude chtít tunu "nesmyslů" a oni se budou moct věnovat svému vysněnému řemeslu. Měl to tak i muž, ač inteligentní, škola ho nikdy nebavila, na učňáku se snažil v tom, co mu dávalo smysl a práce ho naplňuje už 25 let. Při tom má velmi dobrý všeobecný rozhled, zajímá se o spoustu věcí, ale prostě klasické učení pro něj není. V dobách našich začátků jsme se spolu zkoušeli učit angličtinu, no ani to nedával. Při tom anglicky textům částečně rozumí a to se fakt nikdy neučil (těch pár týdnů se mnou nepočítám). A žádné dys nemá, prostě je v tomhle jen jiný. A každý rodič by měl respektovat své dítě, ne si do něj projektovat své touhy a představy.

konidana
18. led 2023

@zuzkasim muj chlap je totez. Vyuceny s docela slušným rozhledem , sectely, i kdyz v necem ma ty nazory ponekud omezene, ale to asi kazdy... jazyky nula, ale domluvi se rukama nohama po celym svete. I s tou anglictinou to se mnou a kvůli detem zkousel, poustel si nejaje audio lekce, ale proste na to taky neni.

ruzova_pastelka
18. led 2023

@konidana Jo, tohle je přesně ta druhá strana, kdy je škola jen ztrátou času. Tak mi ale řekněte, pro koho ty veřejné školy u nás vlastně jsou? Intelektově nadané děti brzdí, manuálně (umělecky, sportovně) nadané brzdí, nenadané se tam trápí...

I tady zaznívá názor, že na tom buď nezáleží a nějak se to přežije nebo radost nad tím, že zrovna škola, do které chodí to konkrétní dítě je "jiná" s úzasnou paní učitelkou, která to táhne. Tak ale kdo chce chodit do té "normální, obyčejné, průměrné" školy? Nebo je to fakt jen odkladiště dětí pro rodiny, kterým na vzdělání nezáleží? A rád tam není vlastně nikdo? A jediná pozitivni věc je socializace o přestávkách a to, že je to blízko? 🤔

westie
18. led 2023

@ruzova_pastelka A přesně takové otázky jsem si kladla taky, až jsem dospěla k tomu, že budu makat co to jde, abych mohla dát děti na soukromou školu, která je bude bavit a která nezadupe jejich potenciál učením se zbytečností. Cílem zakládky by mělo být v dítěti vzbudit zájem o svět kolem nás a jeho pochopení. A jsem přesvědčená, že taková základka dá mým dětem hodně, i kdyby chtěly jít na řemeslo. Jenom bych nechtěla, aby se o své budoucí profesi rozhodovaly na základě toho, že je škola nebaví právě z důvodu, co a jak se tam učí.

kakba
18. led 2023

@zuzkasim presne tak. Skolu jsem nenavidela celou dochazku. Na VS jsem sla kvuli tomu, ze sli vsichni. Nebavila me, tak sem se na to vyprdla a jela do zahranici. Ta mi dala uplne nove a jine obzory. Pracuju v oboru, ktery sem nikdy nestudovala a naplnuje me a bavi, ze v ni i umru. Za me vzdelani je i neni dulezite. Pro nekoho zasadni, pro nekoho utrpeni. Budoucnost necham na holkach.

zuzkasim
18. led 2023

@ruzova_pastelka
@westie S tím bych si dovolila nesouhlasit. Pro každého není každý typ školy. Znám i děti se soukromých a alternativních škol, které ve škole nebyly šťastné. Je potřeba najít takový systém, který vyhovuje té osobnosti. Stejně tak znám děti a není jich málo, které jsou spokojené s klasickou školou.