Daly jste dítěti jméno po sobě/manželovi, rodičích?

mery96
11. říj 2015

Ahoj, zajímal by mě Váš názor ohledně jmen dětí po rodičích. Daly jste jméno po sobě/manželovi, rodičích? Někteří odrazují, problémy se stejnými jmény. U jiných zase slyším proč ne 🙂
A proč ano/ne? Díky 🙂

urum
11. říj 2015

nemusim to, dite by nemelo byt pomnik jednomu rodici (navic ma rodice dva!), ale individualitou. Myslim si, ze deti maji tendenci prejimat chovani ci prvky toho, jehoz jmeno maji, a to vc. tech negativnich, misto aby se rozvijeli zcela nezavisle. A to i ty, co si vysni.
Takze za me urcite ne, max. jmeno, ktere nejak zachyti jmena obou rodicu (v CR obtizne), ale dite ma byt individualita, ne Bozenka junior.

berenika39
11. říj 2015

Proč ne? Udělejte jen to, co se líbí vám, co vyhovuje vám. Nikdo by vás neměl ovlivňovat. Jméno je sice důležité, ale to, jaké dítě bude to neovlivní - na to je potřeba vztah - s vámi, mezi vámi třemi. Takže za mě klidně, ano, my to tak máme a problémy nemáme, děda pyšný, táta ještě víc. 🙂

lv
11. říj 2015

kdyby byl kluk, byl by po tátovi (už 4.)

coxa
11. říj 2015

Ne, ani náhodou. Nemáme rádi rozlišování - "mladej x starej" "malej x velkej" 🙂

mandala
11. říj 2015

Kdyby manžel chtěl, tak by se syn jmenoval po něm, ale na štěstí nechtěl. 😀 Nelíbí se mě, když se pak říká, malej Pavel, velkej Pavel a ten malej je ještě ve 30 letech. Kromě toho vím, jak to fungovalo u našich, když přišel nějaký dopis a nevědělo se, pro koho je. Pak to tatka otevřel v domění, že je to jeho, byla tam nějaká pitomost, tak to vyhodil. No, a on ten dopis patřil bráchovi a nadával jako pes, že dopis je pryč. Takových omylů se stávalo hodně. 😉

jaja01k
11. říj 2015

Druhý syn je Josef po tatínkovi, protože jsme se na jiném jménu prostě nedokázali shodnout. Manžel je Slovák, takže Jožo, Jožko, Pepo mu nikdo neřekne. A malý je český Pepíček. Takže plést se to nebude 🙂

amrash
11. říj 2015

Mi synové maji 2 jména - první "originální" a druhé po tatinkovi, dědečkovi... Také nemám ráda spojeni starý|mladý (malý). Ale na druhou stranu jsem manželovi chtěla udělá radost. Kdybych měla děvčátko, tak by mělo druhé jméno take po mně.👶

savagegirl
12. říj 2015

Pokud se vam to libi, tak proc ne.
Ja osobne bych jmeno po rodicich (ale ani po jinem pribuznem) nedala. Muj bracha, tata i deda se jmenuji stejne, takze s tim byly jen zmatky. Navic jak uz psaly jine uzivatelky, dite je osobnost a nemelo by byt takto skrze jmeno tlaceno do pozice kopie rodice. Navic mi prijde, ze tenhle pristup voli lide bez fantazie, kteri nejsou schopni vymyslet originalni jmeno.
Jediny pripad, kdy mi to prijde trochu smysluplne jsou slechticke rody. Tam to je dano historickou tradici.

nonacek
12. říj 2015

Můj přitel strašně moc chtěl syna který by nesl jeho jméno, ale mě se to jméno nelíbilo ....
ale nakonec jsem jsem tak učinila a přítel je šťastný a Já si uz zvykla.

suzina08
12. říj 2015

Já bych to asi nechtěla, chápu to pouze v případě, kde se jméno dědí. My jsme dali jméno po dědečkovi, protože to chtěl manžel 🙂 Kdyby ale bylo druhé holčička, tak budu vybírat jméno já a nebude to žádné z naší rodiny. Takže prostě záleží na vás 😉

veruska007
12. říj 2015

Za mne jedině přes mou mrtvolu. Manžel si velice přál, aby se prvorozený syn jmenoval po něm, mají v rodině takovou tradici. V naší je taky a z těch sedmdesátiletých Marušek, čtyřicetiletých Lidušek, Radečků, Pepíčků, Jeníčků... se mi dělají mžitky. Případně dvouletá "mladá", dvacetiletá "stará"... mně se to prostě nelíbí. A hlavně je v tom děsný chaos. Volám k tetě, vezme to strýc. Je doma XY? A která? Nebo se bavíme o "Marušce" a jsou jich už 4 generace jen v jedné rodině... to se pak šíří drby.

A teda manžel se jmenuje stejně jako jeho tatínek, když pominu ty trapasy při telefonování, tak třeba prakticky: na všech možných institucích mají děsné zmatky. S manželem jsme svoji 8let, trvalé bydliště máme mimo jeho rodiče a po celou dobu chodí z institucí sem tam nějaký dopis manželovi k rodičům, jeho tatínkovi k nám!!! Přestože tam mají uvedenou adresu správně. A to je z finančáku, odpadů, pojišťoven, telekomunikačních společností... a to je vždycky telefonování a vyřizování, tady s pobočkou, s centrálou v Praze, my vždycky než zjistíme, co bylo na koho psané... manželův tatínek teď umřel a nám chodí neznámé faktury psané na manžela, po týdnu vyřizování zjistíme, že to bylo na jeho tatínka, jsou to faktury z doby, kdy manžel tvrdí, že nic takového jeho tatínek ani neměl...

Za mě fakt jedině přes mou mrtvolu.

Jinak v širší rodině mi to neva, nemyslím si, že v rodině jména nemohou opakovat. Jen otec/syn, matka/dcera, to je za trest.

lpamela
12. říj 2015

Nejsem zastáncem pojmenovávání dětí po rodičích. Udělala bych to tak,jak se to líbí mně.

editah222
12. říj 2015

Naše dcera se jmenuje jako ja (je už 5 Edita v poradi) a syn je třetí Bernard v pořadí a 5 v rodině😄. Takže já jsem pro. To ze se s mamkou jmenuji stejně mi nikdy neprekazelo, dopisy mi necetla a ha její taky ne. Osloveni mala x velka mi taky nepřijde katastrofální😄. A jak se narodila naše malá tak se mi doma "obnovila" přezdívka a nepleteme se.

veraga
12. říj 2015

Nemyslím si, že ti, kteří dávají jméno po rodičích, jsou lidé bez fantazie, kteří nejsou schopni vymyslet originální jméno. Pocházím z inteligentní rodiny a jmenuji se po matce. Žádné závažné problémy ani zmatky jsme s tím nikdy neměli. S mámou jsme se na dopisech vždy domluvily, úřady nikdy nic nepopletly. A jako její kopie, pomník a neindividuální osobnost jsem si fakt nikdy nepřipadala. 🙄
S manželem jsme na tom rovněž inteligenčně i fantazijně dobře a prostě se nám nelíbí jiné klučičí jméno, než to, které nese on. Líbilo se mi odjakživa. Svému případnému chlapečkovi dám proto krásné a jednoduché mezinárodní jméno s dlouhou historií. Tím ho vážně potrestám. 😅

iveta93
12. říj 2015

Přítel je např. několikátý Antonín v řadě. Naopak v naší rodině se vždy vybírala jména taková aby nebyla ani u vzdálenějších příbuzných. My naštěstí čekáme holčičku tak jim tu řadu nepokazím, ale jelikož u nás to zvykem není a moje jméno se mi nijak extra nelíbí tak bude první Izabela široko daleko. 🙂
Nejúsměvnější mi přišlo když se nás tchýně ptala "Doufám že nebudete dávat jména po rodičích..." Přitom když nám přijde tchán tak je to blázinec nedovedu si představit že by tu byli 3 Toníci ikdyž je to jméno hezké. 🙂

shine2015
12. říj 2015

Po sobě bych nedala ani holku ani chlapeckou verzi....po manželovi jsme dali první dceru ( má jméno které má ženskou variantu přidáním a na konci) a musím říci,že jsme udělali dobře. Je to ale krasne jmeno samo o sobe.....Každý to jméno chválí a neni vubec caste a k prijmeni zni moc peknbe.....přestože manžel původně přemýšlel,že by nechal svoje jméno případnému synovi,je rad, že ho má dcera...řekla jsem mu,že třeba ani syna mít nebudeme....druhá byla holčička,té jsme vybrali taky pěkně jméno a teď čekáme syna. Hodně lidí si myslí,že dáme zase variantu mužskou po mě,ale to nechci....vybrali jsme jméno které v rodině není....nebo hodne daleko není....

Já bych se rozhodovala podle toho co se líbí....a nebála bych se ani ženské varianty od tatínka....manžel byl hrdý na dceru a i že se jmenují stejně....je to krásné....

A ohledně jména po rodičích - myslím babičce nebo dědečkovi....no kdyby můj muž prisel že chce jméno po tatinkovi, asi bych se rozmyslela.....i když zase by mi bylo asi líto mého tatky, .....

nov777
12. říj 2015

Kamaradka rika, ze lidi, co pojmenovavaji deti po sobe, nemaji fantazii. Jejich syn se nejmenuje po nich, ale vybrali otresne jmeno 😉 Nase deti se po nas jmenuji, mame v rodine dlouhou tradici meho jmena, tak syn dostal muzskou verzi. Krome toho se mi to jmeno strasne libi. Druhorozeny se jmenuje po manzelovi, taky maji tradicu v rodice (tchyne v zenske verzi, manzel, nas syn).

banitram
15. říj 2015

Je tolik krásných jmen, takže jsem trvala na tom, že naše děti jméno po nikom dědit nebudou, jméno nejsou obnošené dupačky. Jméno je určitou známkou, poznávacím znamením v rámci společnosti, tak proč vytvářet deset Josefů Nováků na jeden kilometr čtvereční. Já bych tedy nechtěla být Marie Novotná IV. Navíc to může dělat rozbroje v rodině - proč jste dali jméno po jedné babičce, to ji máte raději než tu druhou ? apod. Manžel se jmenuje po otci a pamatuji na problémy - hlavně dopisy zpravidla nenesou označení mladší nebo starší, takže si vzájemně otevírali poštu. Někdo volal na pevnou linku a to bylo pořád "a kterého chcete"

Zdá se mi (podle lidí v mém okolí), že děti po sobě pojmenovávají hlavně ti jedinci, kteří chtějí vytvořit své kopie včetně povahy a nejlépe i volby povolání např. děda Josef u dráhy, otec Josef u dráhy a Pepíček bude taky nádražák, máme to v rodině - chudák Pepíček milující přírodní vědy a balet pak stojí s plácačkou u kolejí .....

Berte to prosím jen jako nadsázku a vyjádření vlastního názoru, ne že budu lynčována od všech generací Janiček Novotných apod. :D

pettypet
17. pro 2022

@mery96 nikdy, určitě ne po živém rodiči, asi bych si dovedla představit jméno po tátovi, který zemřel než se dítě narodilo. Přijde mi to desně neinvenční a trochu vidlácky. Ty generace Pepčů, Fandů a Marií v každý druhý vesnici.

gracinka7
17. pro 2022

@pettypet víš že je to 7 let stará diskuze? Předpokládám, že dítě už jméno dávno má 😁

20190418
Autor odpověď smazal
Zobraz