Jak vznikají drby?
Ahojte! Chci se vás děvčata zeptat, zda jste se na sebe dozvěděly nějaký drb či pomluvu, i když si myslím, že se s tím setkáváme. Ovšem, co je podle mně téměř vrchol, - co se stalo né mně osobně, ale švagrové mojí švagrové. Dnes mi volala úplně vyšťavená. Zazvonil u ní předseda výboru, že by bylo pro ni dobré, kdyby teď, co je rozvedená, aby to nahlásila u správce, že bude platit méně za odvoz odpadu a že si může i snížit zálohy. Jen mu to odkývala, protože nebyla schopná ničehož jiného. Její manžel změnil zaměstnání a je přes týden mimo domov s tím, že už od května se každý víkend jezdí na chalupu, ovšem tak, že on jede rovnou tam a ona taky. Nebyl viděný sousedy a hned z toho vzniklo, že jsou od sebe! To ovšem není všechno. Její muž má z prvního manželství dospělého syna, který žije v zahraničí. Mají moc hezké vztahy a on jí volal, že je v ČR a že přijede na návštěvu. Tak se také stalo a když se svezl výtahem, pozdravil sousedku, tak se mu dostalo odpovědi : Nooo, dobrý den!!!! 😒
Stručné shrnutí
- Drby vznikají převážně z nudy, závisti a bujné fantazie, kdy se původní informace postupně přikrášlí a změní v nepravdivé historky.
- Drby se šíří rychle přes sousedy, pracovní kolegy a řetězce kontaktů; v jednom příkladu se drb rozšířil „druhý den“ přes několik mezistupňů mezi rodinou a kolegy.
- Možné způsoby obrany zahrnují přímé dotázání na zdroj informací, ignorování, použití humoru a vědomé „přikrmování“ drbů jako taktiky k jejich neutralizaci.
Nejčastější otázky
Q: Proč lidé šíří drby?
A: Diskutující uvádějí, že hlavní motivace jsou nuda, závist a „moc bujná fantazie“, a že drby vznikají také tím, že jeden člověk řekne něco druhému, kdo si k tomu přidá a informace se zkreslí.
Q: Jak se drby šíří v malé obci nebo na vesnici?
A: V malé obci se drby šíří velmi rychle „všemi očima“ a kanály jako sousedé, společné akce a místní hospoda; jedna uživatelka popisuje, že „na malé vsi, na jedný straně si prdneš, na druhý už řeší, že si se posral“.
Q: Jak aktivně reagovat, když se o mně šíří nepravdivý drb?
A: V diskusi byly doporučeny konkrétní strategie: zeptat se přímo („když mě něco zajímá, tak se rovnou zeptám“), ignorovat, použít humor nebo „přikrmovat“ drb tak, aby ztratil sílu.
Q: Lze drby zastavit právně nebo oficiálně?
A: V diskuzi nebyly uvedeny konkrétní právní kroky ani instituce; otázka právní ochrany proti lživým pomluvám zůstává nezodpovězená v rámci příspěvků.
Q: Jak rychle se drby mění a ztrácejí původní pravdivost?
A: Uživatelé popisují model, kdy první verze může být pravdivá nebo částečně pravdivá, ale po několika přepovědích („druhý to řekne třetímu, ten něco přidá“) se příběh výrazně změní do zcela jiné podoby.
Q: Jaké konkrétní taktiky lidé používají, aby se nedostali do centra drbů?
A: Konkrétní taktiky z diskuse zahrnují minimalizaci společenské expozice, nepředávání citlivých informací, instalaci humoristických cedulek (příklad „Střeženo pitbullem“ vyvolal další fámy) a přímé vyjasnění u zasvěcených osob.
Závěry z diskuze
Shoda
- Drby vznikají z nudy, závisti a bujné fantazie.
- V malých obcích a městečkách se drby šíří velmi rychle a lidé „o všem vědí“.
- Obrana proti drbům zahrnuje ignorování, přímé konfrontace a využití humoru nebo taktiky „přikrmování“.
Sporné názory
- Někteří tvrdí, že drby jsou především ze závisti, zatímco jiní je považují spíše za produkt nudy a postupného překrucování pravdy.
Otevřené otázky
- Jaké jsou efektivní právní kroky vůči lživým pomluvám v místních komunitách?
- Jak snížit škody z drbů na mezilidských vztazích a zaměstnání?
Zmíněné značky a firmy
UPC
Zmíněné produkty a metody
plastika, potrat, exekutor, „přikrmování drbů“, přímé dotázání (zeptat se přímo), cedulka „Střeženo pitbullem“
Místa a osoby
ČR, Řecko, Lotrand a Zubejdě, pan Lustig
Tak to je vtipná historka 🙂 I když, pro účastníky drbu asi moc ne no... Nicméně, já si z drbů nic nedělám, mají jich nejvíc plnou hubu takoví ti strážci morálky, co se bojí podívat se otevřenýma očima sami na sebe a odvádějí tím pozornost. Já taky ráda lehce drbu, ale nikdy nevypouštím žádnou lež a nesoudím. A když mě něco zajímá, tak se rovnou zeptám 🙂
Já se taky včera od tchánovců dozvěděla, že prý už chodím do práce???? Prý to říkal manžel brácha se ženou, se kterýma jsem se už měsíc a půl neviděla ani nemluvila........ Nechápu, jak na to přišli.....
ja se kdysi dovedela ze fetuju,nechodim do skoly,slapu a ze me nasly mrtvou ve skarpe ani jedno se nestalo bud se nekdo nudi nebo zavidi a nebo nekdo ma moc bujnou fantazii
@tulikiss Přesný 😀
Já jsem pro změnu zase těhotná 😀. Dřív jsme museli prodat auto, protože jsme neměli peníze (bylo v servisu), ale hlavně že musíme mít UPC... 😀. Pak nám také troskotalo manželství.... Nevařím, neuklízím (to je asi i pravda, dost často to tu vypadá jak po výbuchu) 😀. Mě tak napadá, že jsem asi dost "v kurzu" 😀
já jsem asi 20x vdaná, 30x rozvedná, mám tak 10 dětí, pořád jsem těhotná, doma nic nedělám na vše mám uklízečku (tu bych teda brala všema deseti 😀 ), užívám si peněz a jen je rozhazuju (to bych teda taky brala 😀 ) atd atd.... ti lidi jsou ubozí, co to vytváří a šíří dál.. je to jen závist 😉 😎 😎
@magdalenax drby vznikají tak, že se každej stará vo druhý a né vo sebe. Bydlíme na malý vsi, na jedný straně si prdneš, na druhý už řeší, že si se posral. U nás šly fámy, že naše dcera neni manželovo. Zachránilo mě jedině to, že je zatim modrooká blondýnka (onen pán, se kterým ju prej mám, je tmavovlasý a tmavooký). No a sem úplně neschopná matka a nezvládám to-sousedka si párkát pučila kočárek, protože chtěla vozit, někdo ji viděl a už to bylo 😀
Poslední výživný vejmysl byl, že manžel nesplácí auto a chystá se na nás exekutor. Kdo takovou cypovinu vymyslel....kopat do řiti s rozeběhem 😀
nemůžu souhlasit s tím že to je vždycky jenom závist. Někdy to je prostě jenom z nudy, nebo potřeby mít o něčem mluvit a kolikrát ten drb nevytvoří ani jeden člověk ale jeden něco řekne druhýmu co původně byla třeba i pravda, druhý to řekne třetímu a něco si k tomu něco přidá, třetí to převypráví čtvrtému trochu jinak a tak dál a k desátému člověku se dostane už úplně jiný příběh než první vyprávěl...jinak co já vím o nás koloval drb když jsem byla těhotná že čekáme kluka protože mě někdo viděl jak kupuju zelené dupačky... no a když se narodila holčička, tak manžel přijel domů z porodnice a asi se na nějakého souseda neusmál, nebo já nevím, no a když jsem šla za týden na procházku zastavila mě paní ať si z toho nic nedělám že to je holčička, že manžel to snad nějak zkousne a příště se už kluk určitě zadaří. Pozděj jsem se dozvěděla od známý, že se povídalo že manžel chtěl jenom kluka a že je z toho nešťastnej že máme holku.... přitom on si ve skutečnosti holku přál víc😀
já teda nevim jak ostatní, ale když se jednou za uherskej rok dostanu na kafe do práce, tak první co po kolegyni chci jsou DRBY 😝 😝 😝
no podle drbů je můj manžel mrtvý-přestal chodit do hospody kde chodil (přestal pít), tak se po vesnici kde vyrostl, začalo šířit že je mrtvý no a způsobil celkem šok když potkal známého-prý máš být mrtvý, jak to že nejsi a měl z toho dost šok teda, jestli jsme ho přesvědčili že je to on netuším
ne....je jasný, že je drb a drb....třeba kdysi jedna moje podřízená (hnědočeška) o mně vytrubovala, že jsem neplodná......měla smůlu, že se to ke mně doneslo ještě dřív než normální drb 😕
😀 😀 drby jsou někdy docela sranda, ale je fakt, že ty ze závisti bývaj kolikrát docela jedovatý. Například naše sousedka všude hlásá, že jsem s mužem pro peníze a on si mě vydržuje 😀 na druhou stranu zase vykládá, že jsme strašně chudý, že nemáme ani na to abychom si tenhle byt koupili 😀 Kdo se v tom má vyznat 😀
O mě ted aktuálně jde po vesnici fáma, že dělám (podle naší domovnice) "naschvály". Ptala jsem se, jaké, protože jednak žádné nedělám a jednak jsem věděla, že je to nějaký kách...a odpověď?
cituji: nooo, ty, co tu bydleli před váma, tak když se stěhovali pryč jako vy ted, tak taky dělali naschvály!!!!!!
..i takhle vznikají drby, někdo je nutně potřebuje k životu🙂))))
My se s mužem rozváděli, protože nám stála stavba- tak aby mě nemusel vyplácet. Já si totiž na mateřský našla jinýho. A přitom jen trvalo dodání materiálu na krovy😀 A taky byl můj muž drogový dealer, protože jezdil stejným autem, jako ten opravdový, co ho chytli u nás v bytovce😀 Nuda, nic jiného za tím nevidím...
Drby stylem- byla na plastice( i kdyz zhubla sama), nebo je to megera co neuklizi jsou k zasmani, ale teda teda typ drbu- videla jsem toho jejiho s jinou, dite neni jeho- my prijdou strasny..vzdyt ten clovek muze nekomu znicit rodinu...nesnasim to. O nasich se rikalo ( prestavovali stodolu na rodinny dum) ze stavi bordel 🙂 takze kdyz se tatky ptali kolemjdouci jestli fakt budou mit ve vesnici nevestinec tak jim tatka rekl ze samozrejme, ze jim da i nejakou slevu 😀
Jó a málem bych zapomněla - nestarám se o děti - jsou to děti ulice a taky jsem měla dva milence (první byl manželův svědek - mimochodem 4%, druhý manželův kolega) teď mi chodí pomáhat synové kamarádky, tak čekám kdy se zase spustím 😀, dneska jsem se s jedním "mačkala" v traktoru 😉
Já se tedy bavím i drby, které jsou na můj účet 😀. Babička říká, že dokud se lidi starají a závidí, tak je dobrý. Horší když přejou - nikdy nepřejou nic dobrýho.... něco na tom bude 😉
@edeltraut ááá, do polí s kolouškama, tak to je jasný 😀 😀 😀 😀 😀 😀 Já mám kliku, že mě nikdo neviděl, jak mě onen "autobusový" kamarád vezl domů autem, když už přestal jezdit linkáčem. A člověk ostatním nevysvětlí, že jenom bydlíme ve stejný vsi, pracujem ve stejným areálu a máme přibližně stejně padla 😀
@mon_88017 😀 no jen aby, tolik náhod - to už je podezřelý!!! 😀. Hele manžel bude nechodící ještě asi dva měsíce, tak pak dám vědět, co se povídá. Zítra přijede švagrová, tak jsem zvědavá kam se posunulo moje těhotenství, jestli už mám termín porodu - dostala zákaz uvést to na pravou míru 😀
@edeltraut nu což, svět je malý a o náhody v něm není nouze, jak pravil pan Lustig v Lotrandovi a Zubejdě 😀 Budu se těšit na další drby, šak sem taky drbna jak cyp 😀
Jen mě teď tak napadlo, můj manžel se zmrzačil na začátku léta právě za vydatného přispění výše zmínené osoby, se divim, že nešly drby vo tom, že se ho snaží odstranit, aby měl volnou cestu. Doprdéééle, mi už asi taky hrabe 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
@mon_88017 😀 nebo že si chlapi dali do huby 😀 😀. Dřív mi to strašně vadilo, ale dnes už se tím opravdu srdečně bavím 😀, občas i trošku přidám 😀. Ten můj druhý údajný milenec k nám dost často jezdí a občas na něho starostlivý soused volá: "Láďa není doma!", tak s úsměvem odpovídá: "No právě, jedu za Eliškou!" 😀

Ja bych rekla ze drby vznikaji ze 2 duvodu...
1] clovek se nudi, nevi co, tak si az moc vsima ostatnich a resi neco o cem vi houby
2] zavist(to je asi to nejhorsi), vidi sousedku co "podezrele" zhubla a tak prohodi no jo urcite byla na plastice a nekdo se toho chytne a dal uz se to siri jako hotovy fakt.