Oslovování dětí. Jak oslovujete své děti?

28. črc 2020

Ahoj, jak doma oslovujete svoje děti?
Hlavně tatínci. Mám tříletou neteř a švagr jí říká kočičko. Pořád. Zlatíčko nebo tak něco by mi třeba nevadilo, ale ta kočička mi od něj zní nějak divně. Až trošku uchylně.

sudylichozrout
28. črc 2020

Jmenem + prezdivkou, pripadne slovem kocicko. Miminku rikam mysko.

bramarfi
28. črc 2020

Různými formami křestního jména + dceři někdy Žrébi (dlouhá cesta - je Alžběta, maďarsky Erzebet, no a různými přesmyčkami je z to Žrébi - a to ani k Maďarsku nějaké vazby nemáme), syn je Ňuňo 🙂

becicka
28. črc 2020

Asi máš nějaký problém se švagrem ne 🙂, takové oslovení mezi tatínkem a dcerou mi přijde naprosto normální a pěkné.
U nás říkáme jménem, ale i různými patvary přezdívek 🙂.
Babička mi říkala velmi často zvířecími přezdívkami koťátko, ovečko, kuřátko a třeba prababička mi říkala "ty moje mrcho malá". Babička, její dcera, jí vždycky říkala, mami, to se neříká to je škaredé, ale ona vždycky ne, to je moje mrcha malá 🙂.

kelerub
Autor odpověď smazal
Zobraz
pabka
28. črc 2020

@kelerub naše děti když byly menší taky neměly rady oslovení základním tvarem jména, to mi přijde poměrně běžné, když jsou zvyklé na zdrobneliny, mohou mít pocit, ze něco provedly, u nás to tak bylo, základním tvarem jména jsem je totiž oslovila pouze když jsem je karala nebo chtěla zdůraznit zákaz apod. Teď už jsou větší a samozřejmě tomu už rozumí.

betelgeuzz
28. črc 2020

my oslovujem holky jménem, od toho jsme jim ho dali 🙂
Ale že někdo řekne holce kočičko mi divný nepříjde, spíš máš to slovo spojený s něčím jiným. Zlatíčko, kočičko apod. mi příjde všechno na stejné úrovni.

@kelerub škaredýho na tom není nic, akorát spousta rodičů používá hromadu zdrobnělin a originální jméno jen ve chvíli, kdy dítě zlobí. Já vybrala takový jména, že se mi líbí i v základním tvaru a holky jsou na to oslovení zvyklé, ne, že bychom nikdy nezdrobnili.

monny3
28. črc 2020

@tinaprofi A čurina někde znamená ženský pohlaví orgán? Mně to oslovení přijde taky divný, ale v Brně to znamená "sranda" a ne vagína, tak to se potom dostává na žebříčku divnosti mnohem výš 😂

natysnovec
28. črc 2020

Ja oslovuju jmenem,kocicky,zlaticka,miminka,lasky,cumacku,milacku,lasko,andilku,mracku,bobane,sumecku🤣🤣🤣5 let a skorem 2 roky....jsou moje zlata❤❤at si kazdej rika co chce...

tinaprofi
28. črc 2020

@monny3 nějakej hantec to má jako legraci, ale taky je to nadávka 🙂) mě je to jedno, ať jim třeba říká pindo, jenom se nad tím občas pozastavim a říkám si, že jsou prostě ujetí

tinaprofi
28. črc 2020

@monny3 navíc neřeknu, když je tak veřejně osloví jednou 2x, ale standardně jim ani jinak neříkat? 🙂 pls... a jestli to necítí, tak jo...je divná 🙂)

kamino
28. črc 2020

Syn je Bohumír, tak Bobeš, ( máme 3 Bohumíry v domě a musíme rozlišovat ) nebo když mě naštve tak Bobule , nebo Bobino. To se pěkně vzteká 🙂

monny3
28. črc 2020

@tinaprofi tak to mám dnes takové lingvistické okénko 👍 Jo jako za mě ať si každý říká dětem nebo sobě jak chce, co je mi po tom, ale nějak to prostě na ostatní působí a zrovna tohle fakt divně. Oproti tomu myslím zlatá kočička, kterou řeší zakladatelka 😀

autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
autor
28. črc 2020

@tinaprofi jo, ta je drsná. Ale už jsem zažila i označení křivochcalka 🙈
@michaela_2 máš pravdu, asi mě překvapilo, jak to říká. A nejsem jediná, kdo se nad tím pozastavil.

antilopkax
28. črc 2020

Já jsem slyšela jednu matku, jak říká dceři "chcanda". Prijde mi, že jsou označení, co se na veřejnost nehodí.

journals
28. črc 2020

eh, taky nechápu jak někdo může veřejně oslovovat svoje děti. Tedy i neveřejně...

kajalka
28. črc 2020

@tinaprofi Už jsem u čurin viděla i čůzy, a to už mi přijde jako docela hardcore. Kluci by pak byli asi čuráci? 🧐

tinaprofi
28. črc 2020

@kajalka jj všimla jsem si toho 🙂 takovejch krásnejch něžnejch oslovení existuje a vyberu to nejdebilnější 🙂) to je jasný...

papousekpaja
28. črc 2020

Me, me sestre i mamce rika prastrejda - mamky strejda Žabko.

klokanka31
28. črc 2020

Já svojí holčičce taky říkám kočičko

jirovapa
28. črc 2020

Nejčastěji říkáme dcerám jménem, ale klidně i Alíku (Alenka), Andulko (Anna), pak třeba Štístko, Pupík, Rampepurda (když chvilku neposedí), Šmoulinka, Breberka (obě dcery jsou drobné). Jo a moje teta mi říká Čůzinka, protože když jsem byla malá, tak jsem nechtěla spát a pořád jsem je budila, když mě měli na hlídání 😃. Zůstali mi to do teď a nikdo to nebereme nijak zle 🙂. Jen moje mamka to chvilku těžko nesla 🤷‍♀️🙂. To chápu z její strany 🙂.

ariadna12
28. črc 2020

Kocicko by mi nevadilo, kdyby to nerikal nejak viditelne ulysne, uprene nesledoval dceru nebo tak neco. Samotne tohle osloveni mi nevadi.

kattka009
28. črc 2020

Tak zrovna já, když doma zvyšují hlas říkám dceři Curino, kluk je Kulich. Jinak doma a na veřejnosti vždy jménem. A starší dceři (21 let) Lasecko. Muž té nejmladší Princezno. Ať si každý říká dětem jak chce, tohle třeba mi je úplně jedno.

lusynkova
28. črc 2020

Manžel říká roční dceři Malé zlo, protože zlo nikdy nespí (hláška z vtipu) 😂. Samozřejmě jí tak říká ze srandy a jen doma. Jinak říkáme nejčastěji různými patvary jména Helena - Helda, Helga... Syn Vašek je nejčastěji Šáša, ale jen doma. Venku oslovujeme spíš jmény.

95newmommy2020
28. črc 2020

Snažíme se hodně oslovovat jménem, aby si na nej zvykl. Takže buď Ernie nebo Erneste. Plus doktorka doporučila dávat na to osloveni “Erneste” důraz, aby to fakt vnímal. Až si mimochodem teď nejvíc uvedomuju, jak brutálně tvrdý jméno jsme zvolili. :D
Jinak mu říkáme miláčku, zlaticko, lasko. Každopádně nejvíc se prý má oslovovat tím jménem.
Osloveni kocicko je v pohodě, jako jasne je to takový, ze kdyby mě tak měl oslovovat manžel, tak max v posteli, ale u toho dítěte je to jiný. :D Btw manželovi říkám nejčastěji “puso”

kaja2016
28. črc 2020

Manzel je cizinec, tak to nema cenu psat. Ale ja rikam dceri kobliho, prdelko, kotatko.. kocicko me divny teda prijde taky.-)

volfikovi
28. črc 2020

Starší oslovujeme koblížku donute a Ajo, a mladší je prostě soudek, soudeček. Manžela pudliček a mě manžel melounek. Jménama se oslovujeme minimálně

vevi2512
29. črc 2020

děti oslovuju jménem.. mě ty přezdívky (koťátko, beruško atd.) nejdou přes pusu.. 😝 (mě rodiče celý život říkali Kačko - jakože od jména Kateřina.. nejmenuju se tak.. 😂 )

camelinka
29. črc 2020

Ja sem asi divna, nebo sem v tom vyrostla a neprijde mi to divny, ale moje nejmilovanejsi babicka, nam se sestrenkama rikala, "Vy moje dyliny" a oznaceni chcanda, nebo prcka, me nijak nepoburuje, u nas kolem Brna je to docela cajk 😁...Mladosce obcas reknu Cookie nebo Nuny, popr. Mysanku (ani nevim odkdy a proc🤷), ale z 90% jmenem a meni se jen ton hlasu, v zavislosti na jejich predpubertackych naladach 😁

izz76
2. srp 2020

@volfikovi To i třeba na hřišti na dítě volas soudečku? Nebo třeba za manželem přijdeš do práce a řekneš ahoj pudlíčku? Jen mě to zajímá protože píšeš, že jména u užíváte minimálně. 😉