Podobně drahé dárky. Řešíte?

19. lis 2022

Holky, dnes jsme s manželem řešili dárky na Vanoce pro děti a docela jsme se neshodli. Tak by me zajimalo jestli to tak vnímám jenom já a nebo je to normální... Byla jsem vychovaná tak, že jsme se sourozenci dostávali dárky v podobné cenové relaci, no a manžel je názoru, ze nevadí, když jeden bude mít dárky v hodnotě,placnu, 3000 Kč a druhý v hodnotě 900 Kč. Ja vím, že děti hodnotu peněz neznají, ale přijde mi to prostě jak když jednomu dáváte víc a druhému míň.Jak to máte vy? Dáváte dětem dárky v podobně cenově stejně?

sweet81
20. lis 2022

My máme u kluků větší věkový rozdíl, starší syn 9let a mladší 3roky. Rozdíl v penězích u dárků bude, ale to je jasné, ty potřeby pro větší děti jsou jiné než u malých.
Až bude mladší syn starší, tak se budu snažit aby měli cca stejně drahé dárky.

lv
20. lis 2022

Jo, ale pokud se kuouje elektronika typu notebook, mobil, nebo sport výbava jako kolo, tak to nejde, to má obdarovaný jako hlavní dárek a méně dalších, proti ostatním

ninive211
20. lis 2022

Snažila bych se, aby nebyl nějaký výrazný nepoměr, aby třeba jedno dítě nedostalo kraviny za 400 a druhé obr dárek za 5000.Pokud to jde, tak nějaký velký dárek dát společný (loni třeba dostali drahý tablet). A spisbych to, zejmena u mensich deti, srovnavala na pocet- deti fakt nevnimaji, ze to jedno lego stoji stejne jako 4 knizky, spis resi, ze "bracha dostal 10 darku a ja jen 5".My letos mame problem se synem, prave dcera ma darku dost a mam i napady na dalsi darky a u nej proste nevime, resp. neco jsme vymysleli, aby pod tim stromeckem taky neco mel, sám si preje jen plyšovou želvičku...a tu si jako darek zabavila babička.

veruuu_kubesovic
20. lis 2022

Dcera (8let) má výrazné dražší dárky než 4lety syn 🤔
V dětství jsem měla naprosto rozdílné dárky i cenově od mých o dost starších sester a nijak jsem to teda neresila🤷‍♀️

trpaslicek19
20. lis 2022

Souhlasím s vámi. Každý rok jsme vzali určitou částku dejme tomu 2000kc pro každého a za to jsme nakoupili pokud možno stejný počet dárků. Letos to bude jiné protože starší syn si přál PC a veškeré vybavení k němu. A protože si to přál po celý rok řekli jsme že tedy ano ale má to od všech a to i k narozeninám které má 5 dní po vánocích. Mladší dostane mnohem víc dárků ale ani náhodou v takové částce. Příští rok zase dostanou za stejnou cenu

maxulekapcule
20. lis 2022

Já též dávám všem ve stejné cenové relaci, navíc letos jsme na tom dost špatně, takže to bude skromné

codal
20. lis 2022

U malých dětí to neřeším, ale je fakt, že já holkám kupuju hodně podobné hračky nebo stejné, jsou jen o dva roky od sebe a většinou si přejí to stejné (je jim 4 a 6let), ale chci aby měly stejný počet. U starších dětí, které už znají hodnotu peněz bych se snažila, aby byly dárky cenově podobné.

krisstina93
20. lis 2022

Ja to moc neřeším, spíš aby měli stejný počet dárků, ale třeba mladší syn chce velké auto, starší už je větší a tam jsou ty dárky nákladnější a dostat podobné, tak mladší z toho nadšený nebude :D dceru, která má letos první Vánoce neřeším vůbec, dostane pár drobností dohromady do pětistovky :D cenovky si mezi sebou porovnávat nebudou, to možná až tak v pubertě.

gdpr
20. lis 2022

Podla mna je to jedno zalezi na veku skolkar nepotrebuje take drahe ako skolak, ktory si praje aj nejaku elektroniku tak isto potom ked uz dieta brigaduje vie si nieco kupit aj same a nemusi cakat, ze to dostane takze staci menej oproti dietatu ktore je odkazane len na nejake darceky alebo vreckove z ktoreho si to nemoze nedovolit... Ale pokial su podobne stare deti s podobne rovnakymi podmienkami skolkar a skolkar skolak a skolak tinedzer a tinedzer tam by som sa snazila priblizne rovnako alebo nieco im venovat aj ako spolocny darcek aby sa to vyrovnalo

zuzkasim
20. lis 2022

Ne, u nás by to nefungovalo. Nejstarší dostal několikrát kolo, což je prostě opravdu velká investice, ale to kolo ti další pak dědili. Nejmladší není hračkový typ, vždy si přeje spíš drobnosti a je nadšená. I teď v 9 letech si napsala o desky na sešity s určitým motivem, kalhotky s určitým motivem, kalendář se zvířátky a rolák oblíbené barvy. Zato její starší bratři mají prostě "drahá" přání. Nevadí nám to a myslím, že to nevadí nikomu doma. Každý má v určitém období jiné potřeby a přání a přijde mi to tak v pořádku. Ale je to i tím, že máme mezi dětma větší věkový rozdíl. Letos dostane nejdražší dárky asi prostřední, ale prostě ho tyhle věci zajímají, tak to tak bude. Nejstarší si už vydělává, takže si něco koupí i sám (ne na Vánoce, ale bude mít to, co chce, z vlastních prostředků, já bych mu mobil za 10 tis prostě nekoupila nikdy).

marselina
20. lis 2022

Naši se vždycky snažili aby jsme měli dárky ve stejném cenovem rozmezí.
I doteď vnoucatum, řekne se je tolik a tolik penez ma dite, kupte jim co uznáte za vhodne.
Doma dětem to děláme stejne, ale oni jsou už velcí

2hanah
20. lis 2022

Přiznám se, že to řeším u dvou starších dětí, aby nikdo nebyl ošizen, ale na peníze to nějak nepřepočítávám, protože když letos potřebují mobil, dostanou ho oba, ale nejstarší syn možná dostane dražší, je přece jenom už dost velký, dcera ho ještě víc zrasuje a nejmladší prostě dostane, co si přeje a kdyby to bylo levnější (což o moc asi ne), tak neřeším, protože první dva taky dostávali od mala nejspíš za míň peněz, nejsou mezi nimi velké finanční rozdíly, ale chápu manžela, taky to nějak neřeším na přesnou částku, spíš stejný počet dárků a páruju si je, aby jeden neměl ponožky a druhý mobil.

konidana
20. lis 2022

Takhle to mela tchyne. Kazdemu presne za 300kc treba. Me mohlo trefit. Jako plus minus stejna cena jo, ale radove. Jestli ma jeden za 200 a druhy za 400 tak ok. Szejne tak za 2tis nebo za 3. Deti doma musí mit hlavne stejný pocet, to teda jo. To totiz vidi.

ladyhacek
20. lis 2022

Snažím se vždy stejně. Ovšem stane se, že to tak není. Třeba starší si minulý rok přál prut ma ryby, stál 1.000,- pro mladšího jsme už měli, dokoupila jsem něco za 300,- aby měli stejný počet.
Letos si oba přeji lego. Hrajou si s ním společně. Jeden bude mít za 800,-, druhý 600,- což není takový rozdíl. Další přání plyšák - 250,- druhý si přál raketu -350,- takže neřeším
Rozdíl 2000,- mi přijde dost. Když mají narozky či svátek také se snažíme aby to bylo přibližně stejně +-200-300,-

jjasmina
20. lis 2022

Stejný počet dárků v podobné hodnotě

zuzineckah
20. lis 2022

nějak si neumím představit, že bychom měli našim třem dětem koupit každému dárky v hodnotě 20 tisíc jen proto, že nejstarší dcera (20) dostane nový iPad, protože ho potřebuje kvůli studiu... Takže ne - dárky nejsou otázkou peněz, ale toho, aby si děti našly pod stromečkem to, co si přejí a udělá jim to radost. Mladší (9 a 6) dostanou také krásné dárky, ale v celkem jiné cenové kategorii. Až budou starší a budou řešit peníze, tak se to budeme snažit řešit v přibližně stejné hodnotě, ale teď k tomu opravdu nevidím důvod.

autor
20. lis 2022

Diky za postřehy. Samozřejmě vím, že děti nemají pojem o hodnotě peněz a též chápu, že když jeden dostane notebook nebo kolo za velké peníze tak dalšímu to dorovnat nemohu.Stejny počet dárků je taky samozřejmostí, jelikož vím že to malé děti vidí. Spíš slo o obdarovani netere a synovcu, ze aby pak rodiče neřekli, ze jednomu jsme koupili věc za 1000 a druhému za 300 stovky. Prostě mi to bylo blbé, koupit jednomu levnější a druhému dražší. A pritom prostě vznikla rozprava i na nase děti. Ale jsem ráda, že i někteří to mají stejně.

klokanka31
20. lis 2022

@zuzineckah A není to ale vůči ostatním dětem blbé? Jak jsem už psala, moji rodiče nám vždycky dávali za +- stejnou hodnotu,rozdíl max.300. A nejen k vánocům, i k svátkům, narozeninám, a dodržují to i teď co jsme už dospělý. Když si můj brácha kdysi dělal na škole řidičák, naši mu to zaplatili, ale s tím že stejnou částku mi uložili.

klokanka31
20. lis 2022

Ono to dělá zlou krev jak mezi dětmi, tak i u dospělých. Znám takových případů víc.

ilonne
20. lis 2022

@klokanka31 u nás jsou třeba děti v pohodě. Ani my jsme to doma nikdy neřešili. Brácha jezdil závodně na divoké vodě a byl hodně dobrý. Jasně, že jeho věci staly vic- loď, další vybavení, soustředění v zahraničí.
Nikdy mě nenapadlo, že by mi to měli nějak kompenzovat. A neměla jsem pocit, že by mě sidili.
Jak jsem psala, starší syn zase hraje hokej a taky stojí hodně peněz. Nedovedu si představit finančně to kompenzovat těm dalším dvěma. A přesto mají, co si přejí a potřebuji.

ninive211
20. lis 2022

@klokanka31 Myslim, ze darky ve stejne/ obdobne cenove relaci lze resit u podobne starych deti (jak zde bylo receno-rozdil 2,max 4 roky, 2 teenageri nebo naopak 2 školaci na 1.stupni..), pokud máš dceru 20 let, tak má prostě jiné potřeby než šestiletý. Hlavně si nedokážu představit, že bych šestiletému kupovala dárky na 20 000 jen proto, že o 13 let starší sourozenec potřebuje nový iPad (a treba to i vzhledem k ceně bude jeho jediný dárek).

klokanka31
20. lis 2022

@ninive211 Tak zase vy jste ochotní tak drahou věc koupit. U nás to neexistovalo,protože by právě neměl ten druhý. Když brácha strašně toužil po mobilu, musel si ho koupit ze svého. Až když naši našetřili na mobily pro všechny, tak je koupili, a jemu ten jeho proplatili.

95newmommy2020
20. lis 2022

Tak pokud je třeba jedno dítě školní a druhy batole, tak je to nesmysl dodržet stejnou hodnotu. Ale pokud jsou obě v podobném věku, tak bych tu hodnotu zachovala podobnou.

zuzkasim
20. lis 2022

@klokanka31 Já to beru tak, že pokud nejstaršímu zaplatíme řidičák (jakože už je to blízko), tak ho potom zaplatíme i dalším dětem, ale až bude ten správný čas. Rozhodně to nebude tak, že nejstarší k 18. dostane 20 tis na řidičák, takže ti ostatní, co mají narozky pár týdnů po něm, dostanou ve svých 16 a 10 taky něco za 20 tis, to fakt ne🙂 Nejstarší dostal v 15 notebook, na střední škole už to byla v podstatě nutnost, takže o 2 roky později ho dostal i další syn, taky před nástupem na střední. Snažím se být k dětem spravedlivá, ale až nastane ten jejich věk.

zuzineckah
20. lis 2022

@klokanka31 nevím co by na tom mělo být blbého... Podle mě je to naopak úplně v pořádku, protože cena není důležitá, důležité je to, aby z toho mělo dítě radost. Když dostal loni na Vánoce prostřední Nintendo, tak ta nejstarší taky nebrečela, že ona má dárky ani ne za polovic a ty nejmladší to bylo naprosto jedno, protože ta si našla svou vysněnou kuchyňku... Nebo snad myslíš, že když jsme nejstarší vyslali 3 týdenní studijní pobyt, který nás stál skoro 70k, měli jsme i těm dvěma mladším hned zaranžovat něco podobného?? 🙂 Když dojdou do jejího věku dostanou stejnou možnost, samozřejmě, ale to přeci neznamená, že jim to budeme dorovnávat hned...

klokanka31
20. lis 2022

@zuzineckah Tak pokud máte jistotu že na to potom budete peníze mít...

zuzkasim
20. lis 2022

@klokanka31 Jistotu máš v životě pouze v tom, že umřeš🙂

ilonne
20. lis 2022

@zuzkasim přesně a i takto to resili naší. Chápu třeba manžela, který si dodnes nese v sobě to, že jeho starší brácha dostal od babičky koženou bundu a on pouze kozenkovou. To bych neudělala. Ale k Vánocům i k narozeninám dáváme i dárky dle potřeby. A každý má potřeby jiné.

zuzineckah
20. lis 2022

@klokanka31 jistota s tím nemá co dělat. Určitě nemáme v ten stejný moment na to, abychom jednomu dítěti koupili auto k významnému životnímu milníku a dalším dvěma třeba dluhopisy (= doplň co chceš) ve stejné výši, jen aby náhodou nepřišly zkrátka. To bychom neudělali ani kdybychom na to měli, protože je to naprostý nesmysl. A ano, snažíme se žít tak, abychom měli pro všechny děti, co se týče příležitostí a větších hmotných statků stejně. Ale v čase, ne najednou.

zuzineckah
20. lis 2022

Mluvím tedy o "vlastních" dětech. Pokud by se jednalo o obdarovávání dětí z rodiny, či z blízkého okruhu, tak tam bych se určitě snažila hodnotu držet stejnou pro všechny👍