Dává prosím někdo od 10. měsíce lipánka?

papka
22. čer 2015

ahoj maminky, dává prosím některá z vás už lipánka? malý má 10. měsíců a je celkem drobnej, tak nám byl povolen lipánek, vím že je tam tvaroh a může to být zátěž na ledviny, tak nevím. jinak jsme od narození na UM.

anikonyiriova
22. čer 2015

My sme davali aj Lipanka aj Pribinacka nie kazdy den ale jak sme ji chceli dat len nieco na chut nebo ked sme niekam sli tak sme ho mali sebou .

smallinka
22. čer 2015

já bych tak brzy nedávala.....myslím že je to mega sladké i pro dospělého 🙂 holky budou mít teda teprve 9 měsíců ale lipánek by mě teda nenapadl.... to raději kašičky jáhlová, rýžová, kukuřičná + ovoce nebo jogurt + ovoce.....na co tak sladit. Když mě holky odmítají něco neoslazeného tak jsem koupila datlový sirup (není tam cukr, jsou tam pouze datle + voda) nic umělého, ještě jsem nemusela přidávat, ale kdyby náhodou 😎

bartovka83
22. čer 2015

Ja nedavala. Kupovala jsem radeji "poctivy jogurty", bud ovocne, nebo jsem ovoce primichala a nebo mely radi jogurt smichany s presnidavkou. Lipanky a pribinacky mi vzdycky prisly zbyctecne drahy a za nic. Myslim si, ze zdraveho v nich nic moc neni a jeste jsem preslazene. Samozrejme netvdim, ze ho nikdy nemely v puse. Ale pravidelne jsem je nekupovala.

mysonek
22. čer 2015

Nedávala jsem a nedávám do teď, malé je 21 měsíců. Ale je fakt, že nikdy nebyla hubeňour, spíš naopak. Myslím, že když ho občas dáš, tak ničemu neuškodíš (ani těm ledvinám), ale je to zbytečně sladké a je možné, že si malý zvykne na sladké a bude ho chtít. Na tvém místě bych raději kupovala smetanové bílé jogurty, pokud je dítě hubený a málo přibírá.

pratensis
22. čer 2015

Začala jsem občas pro chuť a pro obměnu jídelníčku dávat až od 13 měs. (ačkoli nám ho pediatrička doporučila taky už v těch 10 měs.). Po tom roce věku tak nějak už nejsem tolik obezřetná. Do té doby jsem mu nedávala ani pečivo (kvůli soli), ani nic s cukrem. Ale jí mi hodně málo, takže ani teď ničeho moc nesní. Ten Lipánek do něj ale dostanu celý, to je pravda. Podle složení mi přijde, že z těch tvarohových věcí je asi nejlepší (pribináček a ostatní mají všelijaké škroby a sirupy a zahušťovadla). Jinak určitě, jak píší holky, smetanový bílý jogurt je tisíckrát lepší.

leniczka23
22. čer 2015

Zkusila jsem kolem roku, malej měl bolení bříška jako blázen a průjem takže jsem řekla že už nikdy..Od té doby jsem nezkoušela a ani zatím nebudu..je mu 20 měsíců..Nabídni spíš nějaký jogurt, tohle je samá smetana..Ale rozhodně se nic nestane když občas dáš, pokud mu bude chutnat a bude o.k. Jen aby mu nezachutnal až moc..🙂

anina32
22. čer 2015

Dávala jsem oboum běžně.

andelka
22. čer 2015

Já jo,ale spíš dojidal po starším,takže pár lzicek. V lipanku je tvaroh a smetana. Občas měli Matyldu,to je tvaroh a jogurt. Ale takhle malému jsem dávala většinou jen jogurt. Nebo presnidavku na svačinu.

bartovka83
22. čer 2015

@papka A to vam Mudr. dovolila kvuli tomu, aby malej trochu pribral?

papka
autor
22. čer 2015

děkuji, on jí vše, příkrmy, kašičky, ale přesnidávky a bílý jogurt ani omylem (zkouším už 2 měsíce s přestávkami) - dávám ovocný chocenský, tak 2x týdně. má i pečivo, to taky papá, ale máme v 10. měs. 8,5 kg. zdravotní problém žádný. zkusím dát toho lipánka třeba jednou týdně.

evulina77
22. čer 2015

@papka je to moc brzo, lipánek a jemu podobné jsou tak od 2 let. Zkus třeba bílý jogurt s přesnídávkou, třeba to zachutná...

bartovka83
22. čer 2015

@papka Samotny bily jogurt mi deti taky nejedly. Bud ovocny, s presnidavkou, nebo rozmackanym ovocem. Kdyz date pribinaka obcas tak mu urcite neublizite, ale denne bych nedavala. Jo a jeste jsem si vzpomela, ze jsem kdysi cetla clanek, kde se nejaky pediatr priklanel k tomu, aby se deti na UM neprevadely zbytecne brzy na vyssi cisla mleka. Napr. Jednicka je tusim do pul roku? Tak on doporucoval nechat klidne do roka, ale nevim, o tom bych se urcite poradila se svoji Mudr. Treba by se vam po tom chlapecek taky trochu "spravil" ,ale me ta jeho vaha prijde uplne v pohode. Budte rada, ze je drobnejsi. Ja jsem se s detma nadrela jak mula 😀

lennus
22. čer 2015

@papka Tvaroh se opravdu doporučuje až později. Dbala bych spíš na kaloricky vyváženou stravu. Např. avokádo má hodně zdravých tuků a doporučuje se, když chce někdo přibrat. Zkuste se zeptat třeba Margit Slimákové, odpovídá na zprávy, je i na FB.
Jinak můžete zkusit dělat tady ty věci domácí, aspoň budete vědět, co tam přesně je. Já nic takového malému ještě nedala, je mu 1,5 roku, ale chci zkusit pro zpestření domácí dobroty.
Ale z váhy bych si tolik nedělala hlavu, pokud jinak dobře prospívá a jí. Náš má 10 kg a kamarádky malá, o něco starší, necelých 8kg a pediatra nestresuje, rodiče jsou oba drobní a menší. Nestresujte se tabulkami, doktoři na to dost hledí, ale prostě každé dítě je jiné, hraje roli i genetika. 😉

somalicats
22. čer 2015

@papka Spíš než lipánka zkus bílý tvaroh a do něj rozmixovat ovoce. Ti lipánci a spol jsou na můj vkus až moc přeslazení, tu a tam když dítko ochutná, tak z toho taky nedělám vědu, ale pravidelně ho nedávám (a to má mladší dcera 18 měsíců). Já si dělám domácí marmelády, takže v zimě zamíchám lžičku marmelády, teď, když začala ovocná sezóna, tak jedu na čerstvém ovoci.

love12345
22. čer 2015

ja jsem davala občas...jednou za týden, toho menšího, mala mi mléčné odmítala, my jsme se chytli na mléčné rýži v kelímku o kunína (rozmixované), pak JEMNÝ (dřív dobrá máma), a od jogobely mcmufin apod....a postupně začala jíst vše...ale od začátku má ráda příchutě vanilka, višeň, borůvka

lmagy
22. čer 2015

@papka Ahoj,my davame,ne kazdy den,ale nevidim v tom problem.2-3x tydne,a jestli pak dite chce sladky je individualni. Syn nema problem snist i nesladky jogurt.

kvakuska
22. čer 2015

@papka pokud nechce samotný bílý jogurt, dávala bych do něj červé ovoce (není třeba mixovat, stačí jemně pokrájet nebo třeba pomačkat vidličkou) a občas bych přihodila ztřeba i nějaký piškot ... nejdřív bych dávala víc ovoce a piškotů a postupně bych ubíral, aby zůstalo víc bílého jogurtu ... ono jde hlavně o to, aby si nezvykl mít všechno moc sladké ... ovoce je přirozeně sladké, piškoty také mají cukr, takže vše bych dávala do kvalitního bílého jogurtu (choceňský, farmářský apod.) ... lipánek je i konzistencí nevhodný, dítě jen polkne a ani pořádně neví co, nemá do čeho kousnout, co pomlít v pusince, prostě je to jen "na výkrm", nnic kromě cůkrů to dítěti nedá

agne
22. čer 2015

Ne, do tří let kravské mléko nedávám jako takové vůbec - max. pár polévkových lžic třeba do kaše nebo špenátu nebo trošku žervé a slaboulince másla na chleba, ale to vše jsem začala dávat až v bezmála v roce a půl. Ale dcera byla plně a po té částečně kojená... U doktorky si myslím svoje... 😉 A to fakt nejsme žádní makrobiotici nebo vegetariáni... 🙂

ayenkas
22. čer 2015

Já jsem takové věci začla dávat až tak kolem 15 měsíců (to jsem ji přestala kojit). Dcera je drobná (teď ve dvou letech 11kg, v roce měla 7,2) a nezačla přibírat ani po takových přeslazených Lipáncích a Pribináčcích (i když jí to nějak extra nejelo a teď už to nechce vůbec, radši si dá ovocný jogurt - nejčastěji kupuju ty bio z lidlu), tak nevím, jestli to bude mít efekt na přibírání. Doktorka nikdy váhu neřešila. Je ale i extrémně živá, tak má i velký výdej, takže asi jen tak neztloustne🙂
On ten návyk na sladké zas není úplně pravidlem. Dceři jsem dala zkusit vše a čokoládu třeba vůbec nechce, nechutná jí to. Bonbón jen občas nějaký větrový nebo gumový. To si raději vezme jen tak do ruky okurku. Jinak pokud dítě netrpí alergií na bílkovinu kravského mléka, nebo intolerancí laktózy, tak na kravském mléku nevidím nic špatného. Samozřejmě od určitého věku. Na jedné FB skupince maminek se jedna chválila, jak hezky jí prcek ochutnává Pribináček už od dvou měsíců, tak tohle fakt nechápu😀

suzanna123
22. čer 2015

dceři je dva a půl roku a neměla ho doteď. Přijde mi zcestné cpát do tak malého dítěte cukr a navíc mu tak vytvářet návyk na sladké

teeerez
22. čer 2015

@papka no tady zase vsichni vsechno vedi :D Kolik maly vazi? Pro drobne deti odbornici na gastro pribinacka doporucuji uz klidne od 6 mesice. (potvrzeno gastronomii v Motole kde si troufam trvdit ze opravdu jsou odbornici, takze to asi takovy jed nebude, ze) kadzde dite ma jine potreby, jestli ti nic moc jineho nechce, normalni bily jogurt nechce a mate nizkou vahu tak ho uplne v klidu dej

somalicats
22. čer 2015

@teeerez Moje starší dcera mi prakticky na Pribiňácích vyrostla, protože do dvou let velmi špatně jedla - kolikrát mi za den snědla jednoho pribiňáka a rohlík. Nevšimla jsem si, že by tu někdo tvrdil, že je pribiňák jed, ale pokud dítě jinak normálně jí, tak není důvod cpát zrovna pribiňáky. Ostatně zakladatelka píše, že má dítko na 10 měsících 8,5 kg, což mi zrovna jako extra drobné dítě nepřijde. Obě moje děti například měly na roce 9 kg, a to starší jedla mizerně a mladší dlabe jak o závod prakticky cokoli. Obě moje děti jsou ale extra akční, takže poměrně slušný výdej během dne mají.

smallinka
22. čer 2015

@teeerez pokud budeš cpát do takových malých dětí cukr už od tohoto věku věř že bude na cukru závislé a to jen díky matce která raději koupí nějaký drahý hnus z reklamy než aby si o tom něco přečetla a vyrobila doma něco zdravějšího. Podle mě pribináček a podobné jsou prostě pro děti něco jako zákusek. Ani nechápu proč by to mělo dítě jíst v 10 měsících na spestření? vždyť jim je to jedno, našim holkám to chutná a ještě si nestěžovali že bych chtěli něco sladšího. Pak se matky diví že jsou jejich děti hyperaktivní když do nich cpou pořád cukr. Ano začni dávat cukr a budeš ho dávat pořád.

lu777
22. čer 2015

radši bych dala smetanový jogurt... tam se dá přihodit čerstvé ovoce 😉 aosladit se to dá taky zdravěji, např. agávovým sirupem apod. 😉 ale čím dřív si děti zvyknou na sladké dezerty a pití, tím se jim víc kazí zuby, hrozí víc obezita a taky si to vynucují - s tím je potřeba počítat 😔

jinak LIpánek je zbytečný v tomhle věku - na druhou stranu když si člověk porovná složení s tak 75 % dětských mléčných jogurtů a dezertů, tak má nejnormálnější složení 😉
já kvůli tomu když dětem něco mimo normální ho jogurtu (myšleno Hollandia, řecký apod, žádné Kostíky apod.,) kupuju, tak striktně pouze Lipánka, nevím proč by měli mít ještě nějaká éčka a dusík atd. 😝

jankadudova
22. čer 2015

@teeerez Tak tomu rikam "odbornici" 🙂 takovému gastru bych se obloukem vyhla. ackoli rada bych na vlastní oci nebo usi slyšela lekare/pediatra, jak doporucuje takovy sladky a skrobovy "dobroty" pro 6 mesicni dite! Pak jen doufat, ze matky mají aspoň trochu zdravého rozumu. Vytvaret navyk na cukry a pak se divit, ze je mezi dětmi tolik diabetiku...

jankadudova
22. čer 2015

Vseobecne se da asi rict, ze když se něco da občas nebo vyjimecne...ale ono se to potom strasne nascita. "občas bonbony, občas cokoladu, občas limonady..." a je to.

svetlus_pepca
22. čer 2015

Dávám od konce 10. měsíce tak 2x až 3x za měsíc 😉

betelgeuzz
22. čer 2015

Lipánky, pribináčky a podobné sladké dezerty jsem v 10 měsících nedávala a nedávám ani teď. Ne, že by to holky nikdy neochutnaly, ve školce to občas mají, ale domů to nekupujem. 8,5 kg mi nepříjde tak málo, abych dítě cíleně vykrmovala. A pokud bych chtěla dítě vykrmit, tak zdravěji, kašemi, zdravými tuky, ne cukrem. Ono se to ani nedá posuzovat jen podle váhy, jde spíš o poměr výška/váha, celkový růst, konstituci, konstituci rodičů. Každé dítě není samý faldík. Slyšela jsem názor jednoho dětského lékaře, že lidi si často pletou příčinu a důsledek. Že mají pocit, že dítě je hubené, protože málo jí, ale některé děti jsou hubené přirozeně a proto i málo jedí, protože vlastně víc nepotřebují.

hojda
22. čer 2015

Zrovna mi teď kosmetička vyprávěla, jak dávala ve 3. měsících dva lipánky na noc........No maso, ale je to 15 let.

papka
autor
22. čer 2015

Tobiasek je poměr váha výška tak akorát, jen není faldíkový 🙂. jsme s manželem oba malý 🙂. tak nevím, jen jsem chtěla vědět jestli tu je někdo kdo toho lipánka občas dá. kupodivu mi dnes snědl přesnidávku - sice jen půlku. máme 8 zubů, tak bych nerada aby se mu už zkazily, když se to nedá ještě čistit. Když on nejí banány - to je snad jediný dítě, kterému nechutná banán a jablko taky do něj nemohu dostat - zkoušela jsem vše. trochu si kousl, jakmile ho dostal do ruky - dala jsem jen kousek jablka ale mám strach, dusil by se.