Jak krmit, když chce jíst sám?

mamora
29. dub 2023

Už začínám být zoufalá. Ještě před dvěma týdny syn 10m u jídla krásně spolupracoval. Otvíral pusinku, snědl všechno. Začalo to tím, že musel mít v ruce dudlík a střídali jsme lžičku - dudlík. Tenhle týden se nechtěl nechat krmit dokud jsem mu nedala do ruky vlastní lžičku a přístup k misce s jídlem. Dělali jsme jako že on krmí mě, já jeho. Dnes nepomáhá nic. Jídlo je všude jen ne v puse. Občas si oblízne ruku od jídla jinak to patlá okolo sebe. Kluk zralý do pračky, já zralá na blázinec, ještě že tu podlahu vyluxuje pes... Já vím, že prostě chce být samostatný atd. Ale dnes snědl asi 10 lžiček. Přitom přece musí mít hlad, naposledy jedl v půl deváté přesnídávku, v jedenáct ožuzlal kousek hrušky, potom hodinu spánek. Ten bordel okolo přežiju, hlavně když něco sní. Vždyť do teď mu to jídlo vážím, abych měla přehled kolik sní a náhodou mu nedávala malé porce... Jak to děláte vy? Nějaký trik jak na něj?

j.a.n.i
29. dub 2023

@mamora uvar mu neco, co muze brat do ruky a zuzlat to sam, nejak se tomu i rika, ale nemuzu si vzpomenout. Nebo v nestrezenem okamžiku krmit druhou lžičkou.

veve559
29. dub 2023

@mamora jidlo nevaz. Dej mu nejakou porci, sni co sni. Neboj, on hlady neumre. Muj syn mej v roce a pul strevni chripku. Do te doby krasne jedl a pak musel mit prisnou dietu. Ted mu budou tri a stale bojujeme s jidlem. Nechce jist, ale same prasarny by jedl od rana do vecera. Uz to resim tak, ze rano dostane snidani, kdyz si neda ani kousek, tak po chvili vyhazuji. A ze ma hlad? Jeho problem. Alespon pak sni neco k obedu. A kdyz ani to ne, tak pak je az do vecera hladovy. Maximalne mu dat ke svacine treba jablko nebo neco maleho.

lenatko91
29. dub 2023

To je ale úplně v pořádku. Do roka je hlavní složkou stravy mléko, ostatní jídlo jen poznává a ochutnává. Dávej mu jídlo tak, aby mohl jíst sám, v tomto věku už myslím i trénuje pinzetový úchop, takže BLW metoda je jen žádoucí

rebe
29. dub 2023

Najdi si info o metodě BLW - baby led weaning. Znamená to, že nachystáš jídlo v podobě kousků, z nichž si dítě samo vybírá a samo se krmí. A to, že se najedl dostatečně, pak poznáš i bez vážení podle toho, že přestane jíst.

lenerka1
29. dub 2023

My vydrželi na mixovanem podávaném lžičkou přesně 14 dní a pak nás osvobodilo BLW a s úspěchem tak přikrmujeme třetí dítě. Není nutné mít přesný přehled o tom, kolik sní, navíc do roka je hlavním zdrojem mléko, jídlo je jen doplněk a to samostatné navíc úžasný prostředek k rozvíjení tolika dovedností, že škoda o to miminko ochudit.

mamora
autor
29. dub 2023

BLW zní dobře, ale vážně mimčo pozná že musí sníst tolik masa a tolik zeleniny? Syn už toho mlíka tolik nepije, 180 ml večer, 240 ml ráno a vždycky mu ještě trochu v lavičce zbyde. Dostává odstříkané MM, navíc mám mléka čím dál méně, asi budu muset přejít na umělé. Jinak třeba chleba s lučinou mu nakrájím na kostky a napichuju na vidličku, kterou si sám dá do pusy. A ten "bordel" dělá jen u oběda. Snídani - přesnídávku, večeři - kaši se většinou nechá nakrmit v pohodě. Třeba se to ještě změní a nenechá se krmit vůbec...

emillyhk
29. dub 2023

@mamora Děti jsou nastavené tak, že si intuitivně vybírají jídlo, které potřebují nebo je pro ně prospěšné. Tuhle intuitivní schopnost časem ztratí, až objeví cukr, sůl a další věci. Kdysi jsem viděla nějaký dokument, kde se tím okrajově zabývali. A že má dost poznáš opravdu podle toho, že přestane jíst. My to u syna dodržujeme do teď, jakmile přestane jíst a začne si s jídlem hrát, vím že má dost a talíř odebírám. Naopak když má ještě hlad, tak se o jídlo hlásí a dělal to i u příkrmů, otevíral pusu, natahoval se po lžičce. Někdy snědl porci, někdy jenom i půlku, někdy klidně i porci a půl. Jakmile je sytý (odvrací hlavu, zavírá pusu), nelámat to přes koleno, i kdyby snědl jenom trošičku.
Pokud chce jíst sám, dej mu lžíci a ty mu druhou strč do pusy kdykoli bude příležitost. U nás syn dlouho nejevil vůbec zájem krmit se sám, to taky nebyla až taková výhra, jak se na první pohled zdálo 😉

laxesis
29. dub 2023

@mamora Pokud máš pocit a strach, že nemá dost živin, klidně dávej i UM, ještě je malý a jídlo má ochutnávat. Taky jsem to tak dělala (akorát jsem kojila do roka a čtvrt, takže UM až pak) Pokud do toho sahá, zkoušejte blw. Na vážení se vyprdni a jídlo mu nenuť, ať si to nezprotiví. Chleba s lučinou na kostky je super, zrovna tohle může jíst krásně i sám;)

j.a.n.i
29. dub 2023

@laxesis Pokud to UM bude chtit... U nas ho nevzalo do tlamky ani jedno.

rebe
29. dub 2023

@mamora Ano, metoda BLW vychází z toho, že když dítě dostává základní potraviny a má možnost svobodného výběru, sní to, co potřebuje. Jak řečeno výše, o tuto schopnost nás postupně připravují náhražky potravin s návykovou chutí. Ale mně přijde, že ani není potřeba z toho dělat moc vědu, vařila jsem víceméně pro všechny stejně (prostě jsem pár let dosolovala a kořenila až na talíři) a dětem vždycky nandala kousky masa, vařené i syrové zeleniny a přílohy a nechala je. Někdy totiž snědli víc masa, někdy víc zeleniny, ale v globálu se to vyrovnala. Docela dlouho jsem se snažila, držet jednotlivé suroviny od sebe, aby mohli poznávat jednotlivé chuti, až později jsem to začala míchat. A vidím přínos i v tom, že děti dodnes mají rády jednoduché chuti a rády ochutnávají. A milují zeleninu.

laxesis
29. dub 2023

@j.a.n.i no u nás vzal taky asi až 5 použitý druh :D

ajja87
29. dub 2023

Nikdy jsem jídlo nevazila, prostě co snědli,to snědli, ať to byly čtyři lžičky nebo dest.v tomto věku jistě ještě kojis nebo jste na um, takže bych neřešila a byla ráda, že se snaží jíst samo.

antoinet
29. dub 2023

Děti jsem nechala, jedly nahatý a naučili se, tak v roce a půl už jedly krásně. Kdo pořád krmí, aby neměl binec, dělá zbytečně práci navíc kdoví jak dlouho. Vydrž 🙂

j.a.n.i
29. dub 2023

@laxesis A nas nic, ale je fakt, ze nekolik pokusu s um a starsi sourozenec zachranil kojeni tehdy 4,5 mesicnimu bojkoterovi... MM z lahve by se ji libilo, potvore, ale jak tam dostala UM tak letela lahev. Nakonec se umoudrila a odstavovala jsem ji (malicko násilně) nekdy po zretim roce.

mamora
autor
30. dub 2023

@antoinet Ale mě přeci nevadí ten binec, s tím se musí počítat, ale to že sní 10 lžiček a potom už neotevře pusu, uhýbá a jen si s jídlem hraje

prejeta_zaba
30. dub 2023

@mamora Pokud nemáš nějakého extrémně problémového vyzáblíka, co by v roce vážil 6 kilo, tak vůbec není potřeba kolem jídla dělat takový tanec. To přece nefunguje tak, že sní o lžičku méně masa a už má nevyváženou stravu a nedostatek kde čeho. Zdravým dětem se jídlo neváží, ani se nepočítají lžičky. Prostě s chutí jí, tak ať jí. Stravu rozmanitou má, tak co řešíš. Jsou děti, které vyrostou na suchých rohlících a normálně prospívají. Nehroť to. 😉 Můžu se pro zajímavost zeptat, kolik váží?

petulkadodo
30. dub 2023

@mamora Dítě nepotřebuje mít odváženou stravu. Sní, kolik potřebuje. Nám se běžně střídá období, kdy jí hrozně málo, až si říkám, že snad bere energii se sluníčma a pak období, kdy jí hodně. Velký vliv na to má i růst zubů, nachlazení, střídání chutí. Synovi budou tři a od roku se nám vystřídala období, kdy třeba snědl misku rajčag na posezení, pak je zase nejedl. Když byl nemocný, tak třeba týden mi nejedl nic jiného než lipánka a UM. Hlady neumře.

mamora
autor
30. dub 2023

@prejeta_zaba Problémy s váhou určitě nemá, na kontrole v 10m vážil krásných 9,15 kg. Ale od té doby co mi doktorka na novorozenecké kontrole řekla, že málo příbírá (měla jsem problém kojit, proto jsem začala mléko odsávát a dávat v lahvičce), tak mám tak nějak strach z toho, aby nebyl podvyživený a chci tomu předejít. Takže jakmile přestává jíst, začínám panikařit. Asi dost zbytečně, ale nějak se toho nemůžu zbavit.

emillyhk
30. dub 2023

@mamora Chápu tě. Syn taky jako miminko nepřibíral, ve třech týdnech byl teprve na porodní váze. Takže první rok jsem taky panikařila, kdykoli jedl míň. 🙈
Skoro vždycky za tím byly zuby, jakmile se zub prořízl, tak syn zase normálně jedl. Od zhruba dvou měsíců je váhově i vzrůstem tabulkový, krásně prospívá... A přesto mi pokaždé, když máme nějaké výkyvy v jídle, naskočí ten pocit paniky, že je něco špatně. Teď má dva a čtvrt, už si to umím v sobě zpracovat, takže je ta panika minimální. A opravdu hodně mi pomohlo, že když jsem to tady na Koni řešila, že mi syn najednou skoro nejí, tak mě holky uklidnily, povzbudily, že je to jenom období, které brzy přejde. A měly pravdu. 😊
Takže: Je to jenom období, prospívá krásně a když občas nesní oběd, nic se neděje 🍀

mamora
autor
1. kvě 2023

@emillyhk Děkuju ☺️

reiskirchen
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lenulacek
2. kvě 2023

@mamora neboj, hlady neumre 🙂) dala jswm pak třeba na dojezeni kapsicku ovocnou, nebo banán, jablicko

jerrabina
2. kvě 2023

Někde jsem slyšela nádhernou větu, že žádné dítě ještě dobrovolně hlady neumřelo. Myslím, že pak už není co dodat 😊
Ted u 5lete dcery už to řeším, dá se jí hrát na žebra ale jedla by někdy jen sladkosti. (Babičky lámat v kole za tohle, ať si sakra ubližují sobě, ale proč tomu dítěti? Už je z ní závislák. Navíc ji učily u toho i lhát a nerespektovat co někomu kdo řekne a kde jsou hranice). Vy problém nemáte, my jo. 😉
Jinak taky tehdy na prikrmech mívala období kdy snědla tak 2 lžičky, ale tam zas ta babička na kterou nejvíc nadávám mi dost pomohla, uklidnila mě, že to tak děti mívají (a můžou to být i zoubky). A bylo to tak 😊

mamora
autor
2. kvě 2023

@jerrabina Včera a dnes jsem mu zkusila jídlo zase namixovat tyčovým mixérem a jedl úplně normálně. Takže u nás je pravděpodobně problém kousky. Zkoušela jsem dávat zeleninu na půl centimetrové kostičky s rozvařenou batátou, maso tyč. mixérem, ale to nechtěl a hrál si s tím jak jsem psala. Asi je na něj ještě brzo

j83
3. kvě 2023

@mamora půl centimetru je málo, to se mu špatně chytá. Dávají se tvarově hranoly (kde to jde), orientacně 1x1x4-5cm, aby se jim to dobře drželo, zvlášť ze začátku. A uvařené normálně, když to rozvaříš, prolisuje se jim to mezi prstama. Takhle mám zrovna navařeno.
Jinak jak už tu zaznělo, malé děti jedí v různých obdobích jinak, samy poznají nejlépe, kdy mají dost. Takže se tím netrap ;)

diii93
8. kvě 2023

@mamora pane bože jak já vám rozumim🙏🏼 zažívala jsem s malým úplně to same, v přesném poradi , naštěstí vše pominulo ale zůstal nám už zvyk ze proste mame kazdej svoji lzicku a krmime ho oba … ale k pomoci vám, nám hodně zabírali ty plnitelne kapsicky , nebo nejakej jídlo do ruky …. Hlavně krupky, koupila jsem mu ty kvalitní s vysokým obsahem zeleniny nebo ovoce a občas byl i na tom … ale je pravda ze kdyby měl hlad tak si řekne , stava se nám tohle dost často … ale tYhle dvě varianty byly fajn

diii93
8. kvě 2023

@mamora ano taky nechtel jist nic kde byly kousky … občas mu to nevadilo ale z větší části plyval na 10 i 11 měsících nevím jestli je třeba boli dasnicky nebo nevím čím to bylo a občas i teď ve 14 měsících mi to udela

veronicka89
8. kvě 2023

O vážení jídla jsem teda nikdy neslyšela... a v 10 měsíci dítě fakt nemusí jist lžičkou... co já vím tak u nás už jedl až na něco skoro vše ...kureci maso na malé kousky ...brambory... těstoviny...zeleninu...placičky.. a jogurt nebo kasijedl svoji ohnutou lžíci sám... bordel byl ale má 2 a pokud nedělá blbiny sní jogurt lépe než jeho otec 😀 bez pokypani 😀

Neříkám že jedl velké porce ale vždy něco když jsme všichni jedli pojedl 🙂

veronicka89
8. kvě 2023

@mamora v kaši by mi kousky taky vadily ... ale on nejí normálně nic rukama ?

lennus
8. kvě 2023

Také doporučuju blw, u staršího jsem mixovala, u mladší jela blw a paráda, byly jsme nadšené obě, pro mě novinka a ušetřilo mi to práci. Super je kniha Vím, co mi chutná.
Věř více svému dítěti, nemusí sníst přesnou gramáž, my dospělí taky nejíme denně stejnou porci a tělo si řekne. Já se nedržela všeho, co doktoři ohledně stravy říkají a mám zdravé děti, stravu řeším dost, přijde mi zásadní, ale nemyslím, že třeba potřebujem tolik mléčného, co nám tvrdí, vápník je obsažen i jinde. Ale to už je na jiné téma