Menstruace v těhotenství

V těhotenství je menstruační krvácení díky hormonům, které ženské tělo produkuje, blokováno a k menstruaci v pravém slova smyslu tudíž nemůže docházet. Pokud se během těhotenství objeví vaginální krvácení, dochází k němu z jiné příčiny.

Chybějící menstruace je prvním příznakem těhotenství. Přesto však koluje mnoho mylných informací o menstruaci, která probíhá během těhotenství. Příčinou krvácení je však vždy odlišný jev než klasická menstruace.

Okolo menstruace v těhotenství koluje mnoho mýtů a polopravd, včetně mnoha historek o ženách, které menstruovaly celé těhotenství. Pravou příčinou krvácení je však jeden z následujících důvodů - od nedostatku gestagenů po mimoděložní těhotenství.

Proč nemůže během těhotenství žena menstruovat

Během celého menstruačního cyklu se děložní sliznice zvětšuje, připravuje se tak na uhnízdění vajíčka. Pokud k oplodnění vajíčka nedojde, po asi dvou týdnech odchází sliznice spolu s krví z těla ven. Tak ve zkratce funguje menstruační krvácení.

Některé ženy během těhotenství špiní nebo slabě krvácí, ať už pravidelně či nepravidelně. Z principu fungování menstruačního cyklu ale nelze říci, že jde o menstruaci.

Krátké špinění či krvácení na počátku těhotenství je častý jev, který nemusí značit potíže

Pokud jste si své těhotenství potvrdila za pomoci domácího těhotenského testu nebo u svého gynekologa, vaginální krvácení může znamenat uhnizďování vajíčka v děloze.

Výtok krve či špinění v rané fázi těhotenství, nejčastěji v průběhu 4. týdne těhotenství, se označuje jako implantační krvácení. Je způsobeno tím, jak se oplodněné vajíčko zahnizďuje v děložní sliznici. Mnoho žen toto slabé krvácení či špinění nepozoruje, nebo, pokud ještě neví, že jsou těhotné, ho považují za slabou počáteční menstruaci. Když si však udělají těhotenský test, neměl by vyjít jako negativní, jelikož hodnoty hCG již v této době budou měřitelné i běžnými domácími testy. Oproti klasické menstruaci je však implantační krvácení slabé a trvá jeden až dva dny.

Další příčiny krvácení během prvních týdnů těhotenství

Většina špinění či krvácení na počátku těhotenství nemá zjistitelnou příčinu. Pokud vás krvácení zaskočí, není bolestivé a připomíná klasický začátek menstruace, nemusíte panikařit. Samozřejmě ale můžete pro jistotu vyhledat svého gynekologa a požádat ho o vyšetření. Rozkolísaná hladina hormonů je nejčastější příčinou krvácení v prvních týdnech těhotenství.

  • Nedostatek gestagenů - gestageny jsou hormony které zajišťují, že se miminko v děloze dobře udrží. Pokud jich má nastávající maminka nedostatek, může začít kolem očekávaného termínu menstruace špinit či mírně krvácet. Nedostatek gestagenů se pak dá řešit pomocí podávání umělého hormonu.
  • Drobný hematom v děloze je dalším častým důvodem krvácení během prvního trimestru. Často se jedná o staré zranění v oblasti dělohy, které z těla odchází, aby miminku udělalo dostatek prostoru a pohodlí. Takováto, obvykle slabá krvácení, nejsou pro maminku ani pro miminko nebezpečná a brzy odeznívají.
  • Při podráždění děložního čípku může docházet ke krvácení po každém sexuálním styku či gynekologickém vyšetření. V takovém případě se může krvácení objevovat po celou dobu těhotenství.
  • Bohužel až v polovině případů je krvácení na počátku těhotenství známkou hrozícího nebo počínajícího potratu. Pokud je krvácení silné, bolestivé, doprovází ho křeče či horečka, barva krve má jasnou červenou barvu a je hojná, ihned vyhledejte lékaře a to ideálně rovnou na gynekologické pohotovosti.
  • Molární těhotenství je stav, při kterém se místo embrya v děloze tvoří pouze shluk buněk, který ale také produkuje hormon hCG. Falešná těhotenství jsou tak při potvrzení domácím těhotenským testem častá, na ultrazvukovém vyšetření ale nebude zaznamenána srdeční akce. Krvácení během molárního těhotenství přichází v prvních týdnech po vynechání menstruace, často se tato anomálie řeší pomocí revize dělohy.
  • Za takovým krvácením se může kromě hrozby potratu ukrývat mimoděložní těhotenství nebo zánět v oblasti dělohy.

Za krvácením v těhotenství se může skrývat mimoděložní těhotenství nebo zánět v děloze

Příčiny krvácení ve druhém a třetím trimestru

Důvodem pro kontaktování lékaře je jakékoli vaginální krvácení v průběhu 2. nebo 3. trimestru. Krvácení během pokročilé fáze těhotenství značí problémy, které je potřeba akutně řešit.

  • Potíže s placentou - může jít o předčasné odlučování placenty či její špatné ukotvení, takováto komplikace je doprovázena silnými bolesti břicha
  • Riziko potratu je od 20. týdne těhotenství nižší než v prvním trimestru, přesto krvácení, které doprovází bolesti a křeče, může značit hrozbu potratu
  • Předčasný porod - krvácení mezi 20. a 37. týdnem těhotenství může být příznakem rizika předčasného porodu. Krvácení může doprovázet odtok či únik plodové vody, kontrakcemi a tupou bolestí zad
  • Odchod hlenové zátky - hlenová zátka chrání děložní hrdlo před průnikem bakterií a svou hustotou ho uzavírá. Když se před porodem začne děložní hrdlo roztahovat, hlenová zátka se uvolní a pochvou vychází ven z těla. K tomu dochází několik hodin až dní před samotným porodem. Hlenová zátka je průhledná, hlen je podobný ovulačnímu, její odchod může doprovázet menší množství krve.

Více o příznacích těhotenství na Modrém koníku

https://www.modrykonik.cz/forum/o-tehotenstvi/menstruace-v-tehotenstvi-mam-se-desit/
https://www.modrykonik.cz/forum/jsem-tehotna/muzu-byt-tehotna-i-kdyz-mam-menstruaci/
https://www.modrykonik.cz/forum/jsem-tehotna/silna-menstruace-a-i-presto-tehotna/
https://www.modrykonik.cz/forum/jsem-tehotna/menstruace-v-tehotenstvi-setkaly-jste-se-s-tim/
https://www.modrykonik.cz/forum/zdravotni-komplikace-v-tehotenstvi/mely-jste-menstruaci-a-presto-byly-tehotne/
https://www.modrykonik.cz/forum/jsem-tehotna/holky-kolik-z-vas-melo-menstruaci-a-byly-jste-tehotne/
https://www.modrykonik.cz/forum/jsem-tehotna/menstruace-nebo-problem-v-tehotenstvi/
https://www.modrykonik.cz/forum/o-tehotenstvi/menstruace-v-tehotenstvi-nebo-falesna-gravidita-nebo/
https://www.modrykonik.cz/forum/jsem-tehotna/menstruace-dorazila-presto-tehotna/

Použité zdroje

https://www.maminkam.cz/krvaceni-a-spineni-v-te...
https://www.jenprotehotne.cz/spineni-a-krvaceni...
https://www.depositphotos.com

Hodnocení a zkušenosti menstruací v těhotenství

Máš zkušenost menstruací v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Přihlas se do těhotenského newsletteru