Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Rentgen v těhotenství

Rentgen v těhotenství a jeho typická dávka záření spojená s diganostikou rentgenem riziko nepředstavuje. Podle Americké akadémie rodinných lékařů, rentgenové záření je všeobecně bezpečné během těhotenství. Existuje ale dost kontroverze okolo tohoto problému. Studie byly protichodné a proto by mělo být rentgenové vyšetření vykonaváné pouze tehdy, pokud jeho přínos převažuje jeho riziko.

Výsledky rentgenu mohou lékaři poskytnout důležité a dokonce i život zachraňující informace o zdravotním stavu pacitenta. Stejně mohou mít rizika i výhody. Většina rentgenových vyšetření nevystavuje pohlavní orgány záření. Např. rentgen rukou, či noh. Důlžeité je použití olovnaté zástěry a límečku na zablokování rozšíření záření. Před vyšetřením musíte informovat lékaře o těhotenství a nebo možném těhotenství24.

Rentgen zubů v těhotenství

Zubní rentgeny nesou minimální riziko pro plod, postihnuté místo je daleko od reprodukční oblasti. Při rentgenu v oblasti bříška je záření vystaveno i dítě. Vysoké dávky záření mohou způsobit změny v dětských růstových buňkách a zvýšit riziko vrozených vad dítěte, či některé druhy rakoviny v jeho pozdějším životě. Vědci tvrdí, že dědičnost a náhodné chyby v procesu vývinu děťátka nejsou zodpovědny za většinu problémů.

Pokud během těhotenství půjdete se svým dítětem na rentgen, tak ho určitě během vyšetření nedržte.

Více o rentgenu v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. X-Rays During Pregnancy
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s rentgenem v těhotenství

Máš zkušenost s rentgenem v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost