Rentgen v těhotenství, máte zkušenost?

Holky, chvi se zeptat jestly nemáte zkušenosti s rengenem v těhotenství. Byla jsem u zubaře a ten mi dělal rengen, bohužel mi zapoměl dát ochranou zástěru, a já pak o víkendu zjistila že jsem těhotná, a teď mám strach zda to nemohlo poškodit plod 😞
mishha
19. zář 2012
nejlepší bude,když zajdeš ke svému doktorovi..Já ti nevím,jaké má záření následky..vím jen,že se to nemá ale víc nic..Od toho tam má tu zástěru aby se tomu předešlo ne??no držim palce
kitinka76
19. zář 2012
@veruspin jak zapomněl?? Je to snad samozřejmost a pokud to nedodrží máš se sama ozvat!!! Zvlášť pokud neužíváš antikoncepci a pokoušíte se o miminko: Bylo to od tebe krajně nezodpovědné. Urychleně to oznam gynekologovi!!!
Zapamatujte si: vždy je nezbytně nutné oznámit lékaři před jakýmkoliv rentgenologickým vyšetřením, že jste těhotná, i kdyby se jednalo jen o rentgen zubu. Pokud se snažíte otěhotnět, měla byste se nechat rtg vyšetřit v první části cyklu, tedy před eventuálním oplodněním.
V prvních třech měsících těhotenství musí být nezbytná radiologická vyšetření (například zubní či taková, která mají diagnostikovat onemocnění) provedena s olověnou zástěrou, která zachytí radiaci a ochrání břicho ženy.

Vyšetření vyžadující větší množství snímků jsou zakázána, zejména je-li vyšetřovaná část těla blízká břichu a je-li těhotenství pokročilé.
Stejně jako u léků jsou největší rizika soustředěna mezi 15. dnem a 3. měsícem. Ve 2. a 3. třetině těhotenství se rtg vyšetření (vždy s použitím ochranné olověné zástěry) omezují na diagnostikování závažných chorob.
nae
19. zář 2012
@veruspin ahojky, nebudem ti klamať, mohlo to poškodiť plod. Teraz je už neskoro nad tým plakať, treba to oznámiť gynekológovi, budeš asi viac sledovaná.
Zubára by som zmenila. Olovená zástera pri rtg zubu je automatická, a nezáleží na tom, či je žena tehotná alebo nie. Mne rtg zubov v tehotenstve nerobili (samozrejme by som odmietla), ale keď som tam bola minule a bola som v ordinácii, kde ten rtg majú, išli snímkovať za stenou jednu pani a aj tak sa ma pýtali, či nie som tehotná - a vravím, bola som od nich oddelená stenou.
Mrzí ma, že máš takú zlú skúsenosť, a pevne držím palce, aby ti tehotenstvo dobre dopadlo.
vysocanka
19. zář 2012
podivej se do zprav psala jsem ti.
@veruspin
vysocanka
19. zář 2012
@nae
@kitinka76 Holky ale ja taky nemela ani tuseni ze sem tehotna, nikdo se mne nezeptal ani jestli sem nebo se snazime, coz my sme se nesnazili protoze nam bylo receno ze prirozenou cestou deti mit nebudem, takze slova jako ze to od
@veruspin bylo krajne nezodpovedne mi pripadaji trochu zbytecne silne, co kdyz ani ona netusila, nevedela a treba se ani nesnazila.
Mne nikdy ani na rentgenu zubu jakozto u zeny po 20tce pocinaje se nikdo neptal zda jsem ci nejsem tehotna a zasteru jsem nemela na sobe ani jednou v zivote. Tak to je potom spise problem rentgenologickych zarizeni. Ja kdyz jsem to resila v cervnu, kdyz se u nas stal zazrak a ja zjistila ze sem nam to podarilo prirozene ac prognozy byly temer nulove tak mamka se ptala a jedna sestra z rentgenu ji rikala, ze kazde zene dospivajici a ve veku kdy by se mohlo jednat o tehotenstvi, no proste v tom produktivnim veku by se zastera mela dat kazde zene ci divce at je ci neni tehotna a chce ci nechce dite. 😞
Takze ja

@veruspin rozhodne neodsuzuji a verim ze bude vse v poradku. Ja se radila s x doktory i specialisty na vrozene a vyvojove vady a nikdo mi nerekl nic vylozene negativniho samozrejme muze se stat cokoliv, ale vetsinou mi bylo receno ze by se v takovem pripade telo a priroda... o ten zarodek postaralo sama...
nae
19. zář 2012
@vysocanka súhlasím s tebou, že príroda si poradí. Treba to nechať teraz na osud. Ty si toho krásny príklad, úprimne ma to potešilo 🙂
pampeliska1
19. zář 2012
@veruspin ahoj, nedělala bych z toho takovou tragédii, jak tady některé předstírají..Rtg zubu je tak malá radiační zátěž, že se může provádět celé těh.(samozřejmě ne každý den 😃). Na tvém místě bych to hodila za hlavu, stejně co se stalo, stalo se a už s tím nic neudeláš. Ale fakt bych z toho strach neměla.
vysocanka
19. zář 2012
@nae dekuji moc, zazraky se deji a ja sem toho zdarnym prikladem, kdyby mi tenkrat nekdo rekl nemuzete byt tehotna tak se od srdce zasmeju a reknu
@pampeliska1 souhlasim, ale vim ze cervicek hloda 🙂 nicmene jako krajne nezodpovedne mi to rozhodne neprijde... 😃
pampeliska1
19. zář 2012
@vysocanka No přesně..takové moralizování je to poslední, co, @veruspin potřebuje :-S
Ještě bych dodala odkaz do poradny k MUDr. Kouckému, kde je na téma rtg v těhotenství hoodně otázek a odpovědí.. http://www.prozeny.cz/poradny/deti-a-rodina/18-...
kikimaruska
19. zář 2012
měla sem rentgen zubů u synka, kdy jsem netušila, že jsem těhotná, bylo to v 5tt. Dr.jej dělala bez zástěry. Když sem to řekla gynekologovi, bylo mi řečeno, že se nemohlo nic stát, jelikož je to krátkodobé záření v horní partii těla a pokud to byly opravdu jen zuby, tak to nemělo vliv na plod. Kamarádku chytly zuby v těhotenství a musela na nutný zákrok, kdy ji RTG dělali i v pozdějším stádiu se zástěrou, prostě nebylo zbití a následky též žádné. Nyní u druhého mimi (změnila sem zubařku) se mě pokaždý dr.ptala, zda jsem či ne, ale tak i tak mi vždy daly zástěru...ale jak říkám, v tak časném stádiu pokud jde o zuby by se nic stát nemělo.
slundo
19. zář 2012
u zubů byych se tolik nebála 🙂
eloana
19. zář 2012
@veruspin ahoj taky si myslim,ze to neni tak veliky problem ...gynekologovi bych to rekla a zeptala se,ale stejne uz se s tim nic nenadela....
irenee
19. zář 2012
@veruspin ahoj, nebála bych se, že by záření mělo nějaký vliv. U RTG zubů se jedná o krátkou a slabou dávku s rozptylem kolem 30 cm do okolí. Takže klid, nestresovat se a všechno bude ok 😉
veruspinautor
19. zář 2012
všem díky
iina
20. zář 2012
Ahojky, mám vlastní zkušenost...na vánoce 2010 jsem doma upadla přes kočákek synka a pak jsem se pár dní ani nemohla nadechnout...dohnalo mě to na chirurgii...prošla jsem RTG...a zjištěno prasklé žebro a dvě odražená...po měsíci jsem zjistila, že jsem na konci 3 měsíce těhotenství..kdo to mohl tušit...Dr. mi řekla neřešte to, nestresujte se...těhotenství se teď stejně dost hlídá a tak hlavně žádný stres...před rokem se mi narodil úplně zdravý krásný synek...pro mě naprostý poklad.....je čtvrté dítko a RTG mu nic neudělal...tak hlavně žádný stres a těšte se....ať máte taky poklad..Andy
boruvka123456
4. pro 2012
Dávky na plod při radiodiagnostických vyšetřeních

Tisíce těhotných žen jsou každoročně ozářeny při radiodiagnostických vyšetřeních, ačkoliv někteří tvrdí, že by u nich tyto výkony neměly být prováděny z důvodu možného poškození plodu, není-li vyšetření nezbytně nutné. Při jednoduchých diagnostických vyšetřeních je zvýšení rizika vzniku účinků ozáření na plod neprokazatelné (tak nízké dávky, že u nich nelze prokázat, že by zvyšovaly riziko vzniku různých poškození plodu). U náročnějších výkonů, hlavně terapeutických, se může vliv ozáření projevit.

Samotný plod však není po celou dobu svého vývoje stejně citlivý na ionizující záření.
V prvních třech týdnech po početí se poškození z ozáření projeví ve formě „všechno nebo nic“, tzn. dojde buď k zániku oplozeného vajíčka nebo se nic nestane.
Nejcitlivější fází vývoje plodu na ionizující záření je období velké organogeneze, tj. období mezi 3. a 8. týdnem po početí. Zde existuje vyšší riziko vzniku poškození orgánů. Jedná se o prahový jev, který se projevuje od prahové dávky 100 mGy [2].
Mezi 8. a 25. týdnem od početí je zárodek citlivý na vyvolání mentální retardace, prahem pro tyto účinky je opět dávka 100 mGy [2], [1] uvádí práh mezi 100 a 200 mGy.

Výše zmíněné účinky ozáření (3.-8. týden, 8.-25. týden) patří mezi tzv. účinky deterministické, které jsou prahové, tj. ke vzniku poškození dojde, je-li překročena prahová dávka. Závažnost poškození roste s rostoucí dávkou. Důvodem je smrt části ozářené buněčné populace nebo neschopnost se dále dělit [2].
Mimo deterministické účinky však existují i účinky stochastické, které jsou bezprahové, pravděpodobnost jejich výskytu roste s rostoucí dávkou. Důvodem je pozměněná buněčná informace. Mezi tyto účinky patří pozdní nádorové projevy a genetické změny. Na vznik stochastických účinků je plod citlivý od 4. týdne po početí [1]. Podrobněji budou deterministické a stochastické účinky probrány v některém z dalších článků.

Nyní tedy přímo k dávkám na plod při jednotlivých vyšetřeních. Při prostém snímku břišní dutiny je dávka na plod maximálně (opravdu v krajním případě) cca 4 mGy, stejně tak při snímku pánve. Při snímku hrudníku je dávka na plod menší než 0,01 mGy, stejně tak při snímku lebky [1].
Při CT vyšetřeních jsou dávky na plod vyšší. Následně uvedené dávky jsou průměrné dávky na plod, v závorce je uvedena hodnota maximální. Pro CT hlavy je dávka na plod menší než 0,01 mGy, pro CT hrudníku je dávka na plod 0,06 mGy (1,0 mGy), pro CT břicha 8 mGy (50 mGy), pro CT pánve 25 mGy (80 mGy) [1].

Z uvedených hodnot vyplývá, že dosažení prahové dávky není pravděpodobné při prostých vyšetřeních a dokonce ani u mnohých CT vyšetření. Mezi výkony, u kterých může být prahová hodnota dosažena, patří skiaskopicky vedené intervenční terapeutické výkony prováděné v oblasti pánve [1]. Tyto výkony trvají několik desítek minut až hodiny a je při nich prováděno velké množství expozic (chemoembolizace, drenáže…).

Obecně platí, že umělé ukončení těhotenství není zdůvodněné pro dávky na plod menší než 100 mGy. V případě dávky na plod vyšší než 100 mGy by mělo být přihlédnuto k dalším okolnostem, jako je doba od početí a hodnota dávky na plod [1].

A co z toho vyplývá? Že riziko vzniku poškození plodu v důsledku ozáření při radiodiagnostickém vyšetření je velmi nízké (s výjimkou skiaskopicky vedených terapeutických výkonů v pánvi). Ženy, u nichž bylo provedeno rentgenové vyšetření, aniž by tušily, že jsou těhotné, nemusí mít obavy o plod.

Ještě jednou pro uklidnění těhotných žen. Při téměř všech rentgenových vyšetřeních (týká se to všech vyšetření provedených mimo oblast plodu, tj. hlava, zuby, hrudník, horní a dolní končetiny, a velké většiny vyšetření i v oblasti pánve) je dávka na plod tak nízká, že o poškození plodu ani nepřemýšlejte Každopádně i tak platí, jestliže jste těhotná, je nutné to oznámit obsluhujícímu personálu před výkonem!
jennyska
23. led 2014
Ahoj @veruspin @boruvka123456 @iina @irenee @vysocanka @nae @kitinka76 a ostatní těhulky, maminky 🙂

Mohly byste se podělit o své zkušenosti s Rentgenem v těhotenství do naší Wiki knihovničky Modrého Koníka, kterou si tady s maminkami společně tvoříme? 🙂

Tím, že svou zkušenost vložíte do www.modrykonik.cz/rentgen-v-tehotenstvi/ pomůžete ostatním ženám, které si právě tímto obdobím prochází, buď mají RTG už za sebou a nebo je v těhotenství teprve čeká a na MK hledají Vaše cenné rady, tipy, zkušenosti.

Děkuji Vám, že pomáháte a přeji Vám hezký den! 🙂
Janča

PS: Přispět a nebo napsat nový článek do Wiki může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! A pokud toto není téma, do kterého chcete přispět, můžete si vybrat z mnoha dalších: http://www.modrykonik.cz/wiki/all
charlie07
28. led 2014
Dobry den,
precetla jsem pozorne příspěvek boruvka123456 a rada bych se zeptala, zda skiaskopicke nebo skiagraficke vysetreni partnera v oblasti panve nejak negativne ovlivni kvalitu spermii. Chceme se zacit znovu snazit o miminko (jsem po SPa revizi) a tak chci vedet, jestli musíme cekat a snazit se az po 72 dnech od RTG.

Dekuji za odpověď. S.
luckiesj
8. únor 2015
Holky, otevírám znovu diskusi. Byla na pohotovosti s bolavým kolenem. Spadla jsem na lyžích. Doktorovi jsem řekla, že se snažíme o mimi, takže mi dal tu ochrannou vestu. Dneska jsem našla dvě čárky na těhotenském testu, nemohl rentgen i přesto ublížit plodu? Máte nějaké zkušenosti?
shine2015
8. únor 2015
@luckiesj myslím si,ze ne....dnes RTG už není tak silný jako dřív a s vestou.....myslím si,ze to bude dobre....navíc v začátku to je bud a nebo...kdyby bylo něco špatně, tak se miminko nezahnizdi...
luckiesj
8. únor 2015
@shine2015 snad máš pravdu...kdybych tušila, že jsem opravdu těhotná, tak bych ho snad i odmítla...ale neměla jsem žádné příznaky
shine2015
8. únor 2015
@luckiesj bude to dobre....neboj...kdy jsi na něm byla?
luckiesj
8. únor 2015
@shine2015 předevčírem
shine2015
8. únor 2015
@luckiesj já myslím,ze to bude v pořádku. Mela jsi zasteru. Pode me to bude dobre. Dnes ty rentgeny jsou daleko slabší ne dřív.....
svobodpetika
8. únor 2015
@luckiesj pokud jsi měla vestu na klíně nebála bych se dnes se používají přesné clonění a cloní se přesně na velikost kazety při snímkování sice vzniká v okolí sekundární záření ale není tak pronikavé
hojda
8. únor 2015
Byla jsem na rtg hned na začátku těhu, byl to rtg ruky, pak jsem se na to ptala v Genetu a mávli nad tím rukou, že nic....
luckiesj
8. únor 2015
@hojda
@svobodpetika
@shine2015
Díky za uklidnění!
nikousek1
9. únor 2015
Rentgen je dost nebezpečný v těhu... Raději bych se ujistila u lékaře.
lucinkas1
25. lis 2017
Dobrý den, vím, že strach z rtg vyšetření v těhotenství je velký, proto jsem napsala krátký článek, který si můžete přečíst zde http://www.sukupova.cz/rentgenove-vysetreni-v-t.... Doufám, že to mnoha ustaraným budoucím maminkám pomůže 🙂.

Začni psát odpověď...

Odešli