Rentgen zubu v počátku těhotenství. Vadí to?

pessy1
7. čer 2009

ahoj maminky, byla jsem na rentgenu zubu a pak asi za 14 dní jsemdle testu zjistila, že jsem těhotná. Mohla jserm být tak ve 2tt. Myslíte, že se mám obávat nějakých vad plodu?zubařka se mě ani nezeptala, přesto by měla. Mě to ani nenapadlo. děkuji! 🙂

anicka164
7. čer 2009

Ahoj,
to se zeptej spis sveho lekare, ale myslim, ze ne. Nasi kamaradi zubari nam rikali, ze to zareni prochazi max. asi 30 cm tkane, takze na bricho by to uz nemelo mit vliv. Ale fakt si tim nejsem jista, poptej se...
Kazdopadne drzim palce, aby bylo vsechno v poradku!

barca3979
7. čer 2009

pessy1 já si myslím,že se nemusíš bát. Dříve se rentgeny dělaly i při těhotenství,dokud se nezjistilo,že to může způsobit komplikace,ale také nemusí. Teď se nedělají,protože tam to riziko je,ale není 100%tní. Ale ty se neboj hlavně proto,že jsi byla ještě hooodně na začátku a to ještě miminko není uhnízděné a plave v děloze v malém váčku,je to pouze takové malé vajíčko,na které podle mě záření určitě nedosáhlo.
S lékařem to určitě prober,ale jsem přesvědčená,že tě uklidní.
Přeju zdravé a krásné miminko a těhotenství bez komplikací 🙂 .

marinka
7. čer 2009

pessy, je opravdu zvláštní,že se tě zubařka nezeptala, mě se zubař ptá vždy. V tvém případě bych se ale vůbec nebála, jestli jsi byla ve 2 tt, tak to znamená, že to bylo teprve někdy kolem ovulace a buď ještě vajíčko ani nebylo v děloze, neba jak píše barča, zatím to byl jen váček bez miminka, takže to nemohlo nijak ublížit 😉

pessy1
autor
7. čer 2009

děkuji, taky doufám, že bude mimi v pořádku. 🙂

lilili2
8. čer 2009

V období ovulace to nevadí. 😉

rennca
8. čer 2009

ahoj pessy1
já ted řeším úplně stejný problém v úterý 2.6. jsem byl u zubaře kde mi taky dělali rentgen a v pátek 5.6. jsem objevila na testu //.
myslím ale že bude vše v pořádku a jak tady píše barca3979 ještě to není žádný miminko takže by to mělo býr OK. 😀

ginulka
8. čer 2009

Bavila jsem se o tom s gyndařem a on říkal, že geneticky to ovlivní dítě až od 2-3 týdne od početí. Ale že těhotenství je tak křehká věc, že kdyby rtg jakýmkoliv způsobem zasáhl do vývoje tak se mimi potratí. Takže holky buď se nic nestalo a nebo se o to příroda postará sama. Alespoň tak mi to říkal.
pessy1: být tebou tak se nebojím pokud si byla během ovu tak by to mělo být v pohodě. 😉

marry32
19. dub 2011

Ahoj, pokusim se obnovit tema. Tesne pred ovulaci jsem byla na rentgenu zubu a mela jsem vestu. Potom jsem jeste druhy den po ovulaci mela dalsi rengten zubu primo v ordinaci u zubare a to uz jsem zadnou vestu nedostala Pry ale pouziva vysokofrekvencni s nizkou radiaci. Nyni mam podezreni, ze jsem tehotna. Muze to poskodit plod? Dekuji

hojda
19. dub 2011

@marry32 Neboj, já byla na rentgenu ruky v 8 týdnu (nikdy předtím mi nic nerentgenovali!!!! takže fakt smůla), dali mi vestu, že to je ok. Kvůli výsledkům triplu nás poslali za pár týdnů na genetiku, tam jsem ten rentgen taky uváděla, ale paní primářka na tím jen mávla rukou, že to je fakt minimální riziko. Víc jí zajímalo, jak dlouho jsem brala antikoncepci!!! Navíc zubní rentgen je opravdu hodně slabý, tak se nemáš čeho bát!!!. Horší by byl rentgen břicha, nebo pánve!!!

marry32
19. dub 2011

dekuji za uklidneni. Ted si hrozne nadavam, ze jsem si nerekla u toho druheho rentgenu o vestu, ale mne to nejak nedoslo... jsem blba. Kdyz mne tak prekvapilo, ze mi dela znovu rentgen, ze jsem proste nestihla zareagovat - a to delal 4 snimky :( . Ten prvni rentgen byl ten opravdicky na poliklinice, ale pani rikala, ze mi nebude zabirat bricho a dala mi tu vestu.

hojda
19. dub 2011

@marry32 Neboj bude to v pořádku!

terinda
21. dub 2011

@marry32 já byla na rtg ústní dutiny a plic cca v 5.tt (bez vesty). A všechno je v pořádku, taky jsem se pak moc bála 🙂
Dozvěděla jsem se, že ta sestra posílá každou paní v přechodu k dr. vyloučit těhotenství a mě se ani nezeptala
😖

simi251
21. dub 2011

@marry32 Ahoj. Raz som citala v poradni na internete vyjadrenie MUDr. Zahumenskeho - gynekologa tusim z Prahy a ten tvrdi, ze do 8 tt je plod voci RTG imunny. Tak neboj. Vsetko bude OK.

animalie
13. čer 2013

Já teda teď řeším to samé, 11.6 jsem byla na retgenu zubů a dnes 13.6 mi bylo zděleno, že jsem v 9 týdnu těhotenství ... tak snad bude mimčo dobré

mysicka_lb
19. črc 2013

Ahoj holky, pokud to dobře chápu, tak když bych mohla být teoreticky třetí den těhotná, tak se vůbec nemusím bát a můžu dnes vyrazit k zubařce?

salomee
19. črc 2013

No oni se vždycky ptaj, jestli nemůžu být těhotná... tak snad to vám, co jste to podstoupily, dobře dopadne.

@mysicka_lb No třetí den těhotenství, pokud by to mělo mít nějakej vliv, tak to mimčo buď nějak vyřeší samo a bude to úplně bez následků a nebo, pokud by to bylo nějak fatální, odejde úplně.. teda nechci tvrdit, že rtg vede k potratu, ale v těch prvních dnech to funguje způsobem "všehno nebo nic"

elana
19. črc 2013

@mysicka_lb klidně vyraž, o "teoretickém třetím dnu" bych jí nic neříkala...plno lidí se snaží x let, to by ty zuby pěkně vypadaly 😅 Řekla bych po pravdě, že se snažíte o dítě a ať s tím naloží podle svého. Pravda nicméně je, že ani lokální anestezie k vytržení či spravení zubu, ani rtg zubu by neměly podle dlouhodobých zkušeností vadit-samozřejmě ten rtg není nic příjemného vědět, že jsem absolvovala těhotná, ale dnešní dávky jsou opravdu maličké, navíc se cílí jen na tu hlavu, k embryu by nemělo přijít prakticky nic. Rozhodně dávno neplatí, že rtg v těhotenství=indikace k jeho ukončení. Navíc takhle v počátku, i kdybys absolvovala rtg přímo břicha, tak pokud bude poškození jakékoli, tak embryo nepřežije a přestane se vyvíjet samo (tzv. zákon vše nebo nic) a Ty ani nepoznáš, že jsi byla pár dnů těhotná.

jennyska
23. led 2014

Ahoj @pessy1 @elana @salomee @mysicka_lb @animalie @simi251 @terinda @hojda @marry32 @ginulka @rennca @marinka @barca3979 @anicka164 @pessy1 a ostatní těhulky, maminky 🙂

Mohly byste se podělit o své zkušenosti s Rentgenem v těhotenství do naší Wiki knihovničky Modrého Koníka, kterou si tady s maminkami společně tvoříme? 🙂

Tím, že svou zkušenost vložíte do https://www.modrykonik.cz/rentgen-v-tehotenstvi/ pomůžete ostatním ženám, které si právě tímto obdobím prochází, buď mají RTG už za sebou a nebo je v těhotenství teprve čeká a na MK hledají Vaše cenné rady, tipy, zkušenosti.

Děkuji Vám, že pomáháte a přeji Vám hezký den! 🙂
Janča

PS: Přispět a nebo napsat nový článek do Wiki může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! A pokud toto není téma, do kterého chcete přispět, můžete si vybrat z mnoha dalších: https://www.modrykonik.cz/wiki/all

animalie
12. zář 2014

@jennyska Bohužel se svou zkušeností moc nepomůžu, v 11tt mi děťátko zemřelo, ale nyní jsem opět těhotná a již v 19tt ! 🙂 a žádné RTG mi v tomto těhu děláno nebylo

jennyska
12. zář 2014

@animalie To mne velmi mrzí! :'( Moc, moc, moc držím palce a přeji Ti, aby tentokrát vše dopadlo dobře! Držte se! 🙂 J.

dagmarmrak
17. bře 2015

dobrý den,

Je mi 43 a zjistila jsem, že jsem cca v 6 -7tt a před týdnem jsem musela podstoupit z důvodu zánětu zubů ,lokální anest. a rentgen několika zubú, čištění kanálků a odstranění nervů a celý proces s tím spojený. Ke gynekologovi jsem objednaná až příští týden takže nevím zdali by ten rentgen mohl mít vliv na plod. s tím, že mohu být ještě těhotná, jsem nepočítala..

Děkuji za odpověď

Dagmar

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru