Spontánní potrat

Spontánní potrat (taky přirozený potrat, přirozený abort, samovolný potrat) je předčasné ukončení těhotenství24 z přirozených příčin před dosažením životaschopnosti plodu:

 • plod neprojevuje znaky života (dýchání, tlukot srdce, pulzace pupeční šňůry1) a jeho porodní hmotnost54 je nižší než 1000 g nebo jeho hmotnost nelze určit a jde o těhotenství kratší než 28 týdnů,
 • plod projevuje některé známky života a jeho porodní hmotnost je nižší než 500 g, ale nepřežije 24 hodin po porodu29.

Video: „Až 10-12 % těhotenství končí potratem"

říká vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc, MUDr. Štěpán Machač

V rozhovoru s MUDr. Štepánem Machačem najdete odpovědi na tyto otázky:

 • 00:36 Jak žena zjistí, v jakém týdnu těhotenství se právě nachází?
 • 01:58 Jaké jsou nejdůležitější fáze/týdny těhotenství pro vývoj dítěte?
 • 03:04 Je strava v těhotenství opravdu tak důležitá?
 • 04:07 Co vše “může” žena v těhotenství a co není naopak není vhodné?
 • 06:32 Emoce v těhotenství, únava anebo náladovost. Proč tomu tak je?
 • 07:58 Proč nemá každé těhotenství vždy ideální průběh?
 • 08:23 Jaké jsou komplikace v těhotenství?
 • 10:35 Jaká vyšetření čekají ženu v těhotenství?
 • 15.30 Co mít připraveno před narozením dítěte?
 • 15.30 Výbava pro těhotné. Existuje ideální, zaručeně praktická a vhodná?
 • 16:45 Jak se vypořádat s potratem a úmrtím plodu v děloze?

Typy spontánních potratů

Potrat podle délky gravidity

 • včasný (do 12. týdne těhotenství)
 • pozdní (po 12. týdnu těhotenství)

Potrat podle klinické symptomatiky

 • Abortus imminens - hrozící potrat
 • Abortus incipiens - začínající potrat
 • Abortus completus - totální potrat (potracené je celé plodové vejce tedy obal plodu, amniový vak a embryo),
 • Abortus incompletus - neúplný potrat

Missed abortion

Osobitou formou potratu je missed abortion3 (zamlklý potrat), když plod odumře, zůstává v děloze3, ale matce nezpůsobuje žádné komplikace (ani krvácení, ani bolest).

Příčiny spontánních potratů

Mateřské příčiny

 • nádory dělohy3,
 • anomálie pohlavních orgánů a jejich vývojové chyby,
 • poruchy výstelky dělohy.

Extragenitální příčiny

Fetoplacentární příčiny

Poruchy spermií

 • genetické defekty,
 • enzymové poruchy,
 • anomálie chromozomů.

Jiné příčiny

Rozloučení se s nenarozeným dítětem

V České republice se otázkou rozloučení rodičů a příbuzných s nenarozeným dítětem zabývají zákony a vyhlášky.

Potrat nebo porod?

Rozdílem mezi potratem13 a porodem29 se v České republice zabývá §82, odst. 2 zákona 372/2011 Sb. (o zdravotních službách). Plodem po potratu je takový plod, který po porodu nebo vyjmutí z matčina těla nejeví známky života a jeho porodní hmotnost54 je do 500 gramů nebo je plod mladší 22 týdnů (pokud nelze stáří plodu určit, je stěžejní jeho délka a sice minimálně 25 cm).

Vypravení pohřbu

 • Dítě, které se narodí mrtvé - v České republice není zákonem ani vyhláškou stanoveno, jak s narozeným mrtvým dítětem nakládat. Záleží na provozním řádu nemocnice, zda mrtvé tělo dítěte rodičům vydá. V praxi bývá běžné, že nemocnice rodičům umožní se s dítětem rozloučit a připravit mu pohřeb, který je nutné sjednat do 4 dnů od vydání listu o prodhlídce zemřelého.

V případě, že rodiče tento termín stanovený zákonem nestihnou, může nemocnice naložit s pozůstatky dítěte dle svého provozního řádu (zpopelnění v krematoriu a následné rozptýlení nebo uložení ostatků do společného hrobu nebo spálením v nemocniční spalovně). Rodiče mají dle zákona právo na jednorázovou dávku pohřebného ve výši 5.000,- Kč, které pokrývají náklady spojené s pohřbem dítěte. Tuto dávku je možné vyplatit do 1 roku od porodu.

 • Dítě, které zemřelo po porodu - se vztahuje zákon 256/2001 Sb. (o pohřebnictví). Na vypravení pohřbu mají rodiče termín 4 dny od úmrtí dítěte. Pokud o pohřeb neprojeví rodiče ani příbuzní zájem, vypravuje pohřeb obec, ve které se dítě narodilo. Na sjednaní pohřbu připadá nárok jednorázové dávky ve výši 5.000,- Kč.
 • Dítě potracené - zabývá se jím §91 zák. 372/2011 Sb., který nařizuje zpopelnění plodu vč. placenty9 či plodového vejce nebo těhotenské sliznice v místní spalovně. Vydání plodu po potratu s možným následkem pohřbení bývá docela problematické. Řešením je si zjistit, zda má nemocnice uzavřenou smlouvu s osvíceným provozovatelem krematoria.

Sociální dávky - porodné či pohřebné

Nárok na porodné4 mají ženy, která porodí první dítě živé a čistý příjem rodiny za čtvrtletí (čtvrtletí předcházející čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo) je nižší než 2,4 násobek životního minima. Porodné je vyplaceno i v případě, že dítě zemřelo při porodu nebo po něm. Uplatnění nároku na tuto sociální dávku je do 1 roku od porodu a jeho výše je 13.000,- Kč až 19.500,- Kč (v případě vícečetného těhotenství).

Nárok na pohřebné má osoba, která dítěti pohřeb sjednala (nemusí to být rodiče dítěte). Dávku je možné uplatnit rok zpětně a jeho výše je 5.000,- Kč.

Mateřská nebo rodičovská dovolená

 • Mateřská dovolená3 nesmí být kratší než 14 týdnů a nemůže být předčasně ukončená ani přerušená. Toto platí i pro matky, kterým se narodilo mrtvé dítě. Pokud matka nastupuje na mateřskou dovolenou 8 týdnů před termínem porodu, končí jí mateřská dovolená 6 týdnů po porodu. Pokud matka nastupuje na mateřskou dovolenou 6 týdnů před termínem porodu, končí jí mateřská dovolená 8 týdnů po porodu. V případě předčasného porodu (od 22. týdne těhotenství14), má matka nárok na mateřskou dovolenou v délce celých 14 týdnů. Pokud dítě zemře později a matka je stále na mateřské dovolené, má matka nárok na mateřskou dovolenou ještě 2 týdny od smrti dítěte. Matce (nebo otci) náleží po celou dobu mateřské dovolené tzv. peněžitá pomoc v mateřství.
 • Rodičovská dovolená1 - v případě, že dítě zemře během doby, co je matka na rodičovské dovolené, má matka nárok na 2 týdny rodičovské dovolené od úmrtí dítěte. Nejdéle však do dne, kdy by dítě dosáhlo 1 roku věku. Vyplacení rodičovského příspěvku2 je ukončeno dnem úmrtí dítěte.

Více o spontánním potratu na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.jfmed.uniba.sk/
 2. http://sk.wikipedia.org/wiki/Prirodzený_potrat
 3. http://www.miscarriagesupport.org.nz/goodbye.html
 4. http://www.naseporodnice.cz/zamlkly-potrat.php
 5. http://www.prazdnakolebka.cz/prakticke-rady-a-zakony
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti se spontánním potratem

Máš zkušenost se spontánním potratem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
hanina_d  8. črc 2015

Spontánní potrat v 6+1 tt

Na naši poslední dovolenou jsme odjížděli rozhodnuti, že necháme všemu volný průběh a nic nebudeme řešit. Jak dobře tušíte, vrátila jsem se těhotná. Já i manžel jsme byli ze situace překvapeni, nečekali jsme, že by se zadařilo hned na poprvé, ale těhotenské testy byly jasné, ranní nevolnosti a bolesti prsou neúprosné.

Objednala jsem se ke svému gynekologovi a vyčkávala návštěvy, aby bylo těhotenství potvrzeno či nikoliv. Překvapivě ale pan doktor na ultrazvuku zjistil, že žádnou "bublinku" nikde není vidět. Následoval rychlý odběr krve pro podezření na mimoděložní těhotenství. Výsledky hCG už byly nízké, pouze 31. Několik hodin na to jsem začala krvácet, jeli jsme s manželem dle instrukcí na pohotovost a tam mi paní doktorka po vyšetření potvrdila spontánní potrat. Znovu mně vzali krev, hCG už bylo jen 19. Dle menstruace jsem byla v 6+1tt.

V pondělí na kontrolním odběru krve bylo hCG jen 3,1 a následný kontrolní ultrazvuk naprosto v pořádku, jako po klasické menstruaci.

Pro další snažení pro mě plyne jediné poučení - těhotenské testy dělat zásadně později a průběžně sledovat, jestli čárka zůstává stejně silná či nikoliv až do návštěvy lékaře. Zároveň jsme já i manžel rádi, že vše dopadlo bez nutnosti jakéhokoliv zákroku, mimoděložní těhotenství bylo vyloučeno a je tedy velký předpoklad, že se nám zadaří přirozeně znovu.