Hračky pro kluky

Hračky slouží dětem nejen k hraní, ale hlavně k rozvíjení osobnosti. Mohou si hrát samy, s kamarády, anebo s rodiči, kteří se hraním se svými dětmi rádi vracejí do svých dětských let. Kluci si hrají s čímkoliv, i s panenkami, ale mezi typické hračky pro kluky patří autíčka, vláčky, různé stavebnice či roboti.
Hračky pro kluky - Tatrovka

Všechny hračky pro kluky a nejen pro ně mají své klady a zápory. Hra může být nebezpečná, někdy dokonce až návyková (např. online hry), ale také mohou být hry a hračky zábavné a poučné. Záleží jen na rodičích, co chtějí svému dítěti dopřát.

Hračky pro kluky - auta, autíčka, náklaďáky, bagry

Jakýkoliv dopravní prostředek s koly patří mezi nejoblíbenější hračky pro kluky. Auta jsou různých velikostí, barev a hlavně funkcí. Jedno z oblíbených a velmi známých aut je plastová tatrovka, ve které se kluci mohou vozit navzájem nebo převážet z místa A do místa B různý náklad.
Hračky pro kluky

Malí chlapečci si mohou hrát také s malými plastovými autíčky, které jsou vhodné pro děti od zhruba 18-ti měsíců. K těmto autům lze dokoupit také různé autodráhy, přepravní auta apod.

Hračky pro klukyStarší kluci si již vyhrají s železnými autíčky, tzv. angličáky, které mohou být na setrvačník, mohou se jim otvírat dveře nebo mohou i troubit, či houkat. V oblibě jsou také větší bagry, traktory, tatrovky, kterými mohou děti venku přemisťovat hlínu nebo písek. Dalšími oblíbenými autíčky jsou auta na dálkové ovládání z kovu či plastu, anebo plastová auta poháněná bateriemi, do kterého si mohou sednout a samostatně jej řídit.

K autíčkům lze pořídit také řadu doplňků, například garáže, mycí boxy nebo autodráhy, kterými lze hračky pro kluky obohatit.

Autodráhy

S autíčky jsou také spojené autodráhy, které se dají rozdělit do dvou kategorií, a sice analogové a digitální:

 • Analogové autodráhy jsou charakteristické tím, že jeden ovladač náleží jednomu autíčku a jednomu autíčku náleží jedna jezdící dráha. Pokud má autodráha 2 dráhy, mohou soutěžit pouze dvě autíčka.
 • Digitální autodráhy - jednomu autíčku náleží jeden ovladač, ale jedno autíčko může jezdit po libovolných drahách. Při jednom závodě o dvou drahách může soutěžit například i 5 autíček. Autodráhy fungují převážně na elektrický pohon, novinkou je ale phullback pohon, kdy se autíčko přitlačí k podložce a krátkým potažením dozadu natáhne, tímto získá autíčko energii, kterou může využít u překonávání i těch nejtěžších překážek.

Garáže pro auta

Autogaráže jsou většinou vyrobeny z plastu. Bývají několikapatrové, od dvoupatrových až po pěti nebo šestipatrové. Součástí garáží může být také manuální nebo automatický výtah pro auta, automyčka, benzínová pumpa nebo parkoviště. K autodráze mohou rodiče pořídit také koberec s cestami nebo dopravní značky, pomocí kterých se děti učí také základním pravidlům silničního provozu.

Hračky pro kluky - vláčky a vláčkodráhy

Vláčky a vláčkodráhy zaujmou milovníky železnic.
Hračky pro kluky

 • Dřevěné vláčky - jsou vhodnější i pro menší děti. Dřevo by nemělo být napuštěno závadnou barvou nebo mořidlem. Vláčky by měly být zabezpečené, aby děti nemohly spolknout nějakou jejich část.
 • Elektrické vláčky a vláčkodráhy jsou pro starší děti a hlavně pro sběratele. Cena elektrických vláčků je podstatně vyšší než vláčků dřevěných. Vláčky svítí, houkají a samostatně jezdí. Vláčky vyjedou i kopec nebo z něho sjedou do údolí, aniž by vykolejily.

K vláčkům lze později dětem pořídit vláčkodráhy, výhybky, nádraží, depa, mosty, tunely nebo krajinu.

Video: Chlapeček si hraje s vláčkem

Hračky pro kluky - stavebnice

Stavebnice nejsou jen hračky pro kluky, hrát si s nimi mohou i holčičky, s kluky jsou ale stavebnice spojené. V současné době je velké množství druhů stavebnic. Před jejich pořízením je dobré si zodpovědět dvě otázky, a sice, pro jak staré dítě chceme stavebnici pořídit a z jakého materiálu by stavebnice měla být?
Hračky pro kluky

 • Plastové stavebnice, například Megablocks, jsou určené pro děti již od 1 roku. Větší a zručnější kluky zaujme Lego Duplo nebo pro větší kluky Lego nebo Seva.
 • Kovové stavebnice jsou vhodné pro chlapce od 5 let. Nejznámější kovovou stavebnicí je značka Merkur.
 • Dřevěné stavebnice bývají různorodé, kluci si mohou pomocí šroubků sestavit dřevěné autíčko nebo různé domy, či hrady pro rytíře.

Hračky pro kluky - roboti a akční hrdinové

Stále oblíbenějšími hračkami pro kluky jsou akční hrdinové nebo senzační roboti. Jejich oblíbenost začíná u kluků v předškolním věku, kdy chtějí napodobovat své hrdiny, jako jsou Spidermani, Transformers apod. K robotům a akčním hrdinům lze dokupovat různé kamarády a protivníky nebo také doplňky. Tyto robotické hračky jsou vyrobeny převážně z plastu, jsou i plyšoví roboti, například Furby, kdy nejnovější model komunikuje i s chytrými telefony.

Dětské zbraně

Kluci rytíři, policisté nebo bojovníci vyžadují, abych jejich hračky pro kluky byly právě zbraně nebo meče. Meče mohou rodiče zvolit mezi plastovými nebo dřevěnými. K nim lze dokoupit erby nebo masky na obličeje.
Hračky pro kluky

Pušky mohou být pouhou atrapou, která vydává zvuk při zmáčknutí spouště. Nejméně "nebezpečné" hračky pro kluky z řad pistolí jsou ty, které bývají naplněné vodou a kluci se v létě baví právě stříkáním vody z pistolek. Větší raubíři si oblíbí pistole na kuličky. Na rodičích je tedy zvážení, zda a jaké zbraně svým klukům povolí. K zamyšlení je také, zda raději nevzít kluky mimo dosah lidí, ať někomu neublíží a raději se vyřádit v nějakém paintballovém klubu nebo v lasergamových centrech.

Kreativní a experimentální hračky pro kluky

Malým astrologům udělá radost vesmírný projektor, dalekohled nebo krasohled. Nezbytným vybavením je pak globus, který si děti mohou samostatně složit jako 3D puzzle.

Kluci objevitelé budou také rádi bádat v různých laboratořích a hrách tomu určených, např. chemická laboratoř, skleník, továrna na čokoládu, výroba slizu, mikroskopy, meteorologické stanice aj.

Dinosauři

Hračky pro kluky, kteří mají rádi historii a pravěk, mohou být třeba dinosauři. Rádi si s nimi budou hrát, číst si o nich nebo si hrát na paleontology, archeology. Rodiče mohou také zvolit hry, ve kterých dítě hledá a vykopává kosti jednotlivých dinosaurů a poté z nalezených kostí skládá kostru dinosaura.
Hračky pro kluky

Společenské hry

Společenské hry se už nedají dělit na klučičí a holčičí. Nejen kluci, ale také holky si rádi zahrají Člověče nezlob se, Monopoly nebo Dostihy a sázky. Více o deskových hrách v hlavním článku: Společenské hry pro děti.

Význam hraček, aneb co hračky rozvíjí

 • Motorické dovednosti - hračky pro kluky, ale i pro holky rozvíjí dětskou obratnost a zručnost, například jízda na kole, zatloukání kolíků kladívkem, nebo navlékání kroužku na tyč.
 • Smysly - nejčastěji využívaným smyslem dítěte je zrak a hmat ve spojení oko – ruka. V ranných měsících svého vývoje používají také spojení oko - pusa (strkání si hraček do pusy k vyzkoušení materiálu hračky apod.). Hraním se rozvíjí i sluch pomocí zvukových hraček, jakými jsou hrací knížky nebo xylofony.
 • Fantazii - hračky pro kluky i pro holky umožňují dětem vymýšlet si řadu příběhů, které se rodí díky bohaté dětské fantazii.
 • Technické dovednosti - stavěním autodráhy, železnice nebo hraním si se stavebnicí si kluci osvojují základy geometrie a fyziky.

Více o hračkách pro kluky na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.maxikovy-hracky.cz/katalog/auta-a-auticka
 2. http://ona.idnes.cz/vliv-hracek-na-vyvoj-deti-0hn-/deti.aspx?c=A130928_000722_deti_haa
 3. http://www.solidworks.cz/novinky-a-udalosti/novinky/hracky-a-hry-pomahaji-rozvijet-technicke-dove...
 4. http://www.pompo.cz/hracky-pro-kluky/c-3/
 5. http://www.iqhracky.cz/hracky-pro-kluky/
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s hračkama pro kluky

Máš zkušenost s hračkama pro kluky?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
teja86  20. dub 2015

Klasické hračky

Tak kluka mám synovce a u toho nejvíc frčí klasická tatrovka, lego všeho druhu a pak traktory od Kovapu. Dokonce i když byl brácha malý, tak měl tyhle hračky a manžel si s nima hrával taky. :)