Společenské hry pro děti

Společenské hry pro děti jsou ve většině případů deskové nebo karetní. Slouží ke trávení volného času s rodinou nebo kamarády.
Společenské hry

Společenské hry pro děti jsou velmi důležité, nejen z důvodu učení se či jinému trávení volného času než u počítače nebo televize. Hraním her si děti nenásilnou formou opakují počítání, zdokonalují se v soustředění, postřehu a rychlosti, logice, paměti i strategii. Buduje se také osobnost dítěte, jak by se mělo chovat, když vyhraje, když prohraje, když někoho porazí nebo naopak, když je poraženo.

Společenské hry pro děti mají jednoduchá pravidla, která dítě rychle pochopí nebo se mohou pravidla uzpůsobit věku a schopnostem dítěte. Hry se vyrábějí už pro děti od 1 roku. Z široké nabídky si můžou děti nebo rodiče vybrat hry dle věku dítěte, zda to budou hry deskové nebo karetní, zda je budou hrát doma nebo na cestách či dovolených. Některé hry jsou také ryze holčičí nebo klučičí. Hry mohou být také vědomostní, logické, paměťové nebo strategické. Z nabídky prodejců si určitě každý rodič vybere tu správnou společenskou hru pro své dítě.

Staro-známé společenské hry

Mezi oblíbené a staro-známé společenské hry pro děti patří:
Člověče nezlob se, Kloboučku hop a Pexeso

 • Pexeso - bývá k dostání s jakýmikoliv motivy, od pohádkových postaviček, přes dopravní značky až po různé druhy a rasy zvířat. Pexeso rozvíjí dětskou paměť. Pexeso může být papírové nebo dřevěné, které je vhodnější pro menší děti, které zatím nemají takový cit ve svých rukou při otáčení a manipulaci s kartičkami.
 • Domino - známá a oblíbená hra, při které se děti učí logice. Domino může mít různé varianty - s čísly, barvami nebo oblíbenými postavičkami. Cílem hry je použít všechny karty do vytvářeného hada, který se skládá z kartiček, jejichž konce mají totožný obrázek, číslici nebo barvu. Vyhrává ten, který spotřeboval všechny kartičky nebo ten, který jich má méně. Menší děti mohou za pomoci rodiče vybírat a přiřazovat stejné obrázky.
 • Člověče nezlob se - je známou a oblíbenou hrou, při které se děti učí respektování daných pravidel a soutěživosti. Člověče nezlob se má také různé věkové varianty, pro menší děti jsou například na kostkách a hracích polích totožné obrázky. Starší děti se učí počítat a dodržovat pravidla.
 • Kvarteto - karetní hra, při které děti shromažďují čtveřici stejných obrázků nebo čísel tak, aby měly čtyřdílnou sadu. Hra se hraje ve společnosti více kamarádů nebo s rodiči.
 • Černý Petr - karetní hra, při které děti skládají dvojici obrázků. Někdo má také kartu s černým Petrem, komu karta na konci hry zůstane, ten je poražený.
 • Kloboučku hop - hra, při které se pomocí odrazových můstků směřují kloboučky do připraveného herního pole s dírkami. Body se počítají podle toho, do jakého pole se každý hráč svým kloboučkem trefí.

Společenské hry pro nejmenší děti

Společenské hry pro děti se vyrábějí již od 1,5 či 2 let2. Takto stará batolata2 mohou začínat s jednoduchým sestavováním hry puzzle, jejichž obrázky se skládají ze 2 až 4 kostek. Oblíbenou hrou je také "převrácené pexeso", kdy se děti naučí poznávat stejné obrázky pexesa, jehož kartičky jsou otočené a dítě tak zatím netrénuje paměť, kde je jaká kartička schována.
Hry pro nejmenší děti

Od 18. měsíce je pro děti vyráběna plyšová barevná kostka, kdy děti po hodu kostkou udělají činnost, která je určena na stejně barevné kartičce. Úkoly jsou jednoduché, například tleskání, napodobování zvířátek nebo později také poznávání barev nebo počítání. Her pro takto malé děti je daleko více. Záleží na rodičích a hlavně dětech, které hry je zaujmou. Při výběru vhodné společenské hry pro děti by měli rodiče respektovat tzv. senzitivní období jejich dítěte. Děti se během svého psychomotorického vývoje citlivěji zajímají o jednotlivé hry a aktivity, například poznávání barev, počítání apod.

Kolem věku 3 let jsou už vyráběny společenské hry pro děti, které jsou určeny pro danou věkovou kategorii. Děti začínají s jednoduchou variantou oblíbené a známé hry Člověče, nezlob se!, kdy místo teček jsou na hrací kostce umístěny jednoduché obrázky, které jsou totožné s obrázky na hrací desce. Soubory her obsahují například pexesa, již zmíněnou úpravu hry člověče, nezlob se, přiřazování stejných barev a tvarů na hrací desku, puzzle, kostky, domino aj.

Moderní společenské hry

Pro děti jakéhokoliv věku je současná nabídka společenských her velmi široká a různorodá.

Pro nejmenší jsou na trhu k dispozici společenské hry pro děti, které je učí formou her, například při poznávání barev, párování stejných obrázků pomocí různých her Domina, Puzzle nebo učení se protikladů.

Společenské hry pro děti předškolního a školního věku

Starší děti si můžou vybrat z různých věkových variant oblíbených her Activity, které se vyrábějí už i pro nejmenší děti od 1 roku. Oblíbená je také hra Dostihy a sázky nebo podobné Monopoly či písmenkový Scrabble. Velice oblíbené bývají také různé Soubory her, které v sobě obsahují více než jednu hru, např. dámu, domino, mlýn, člověče nezlob se aj.
Společenské hry pro větší děti a dospělé

Z karetních her mohou předškoláci začínat s hrou Prší, Uno, později se Žolíkem, Sedmou, Kanastou nebo Pokrem.

Kluky zaujmou hry naučné, "vědátorské", které připomínají různé chemické laboratoře, např. Bramborové hodiny, Detektivní sada, Chemická laboratoř aj.

Holky si rády postaví Puzzle nebo si zahrají Dámu nebo Šachy. Oblíbené jsou také hrady nebo zámky, v nichž bydlí princezny a hrou se k nim musí dostat princ a princeznu vysvobodit.

Více o hrách pro slečny si můžeš přečíst v samostatném článku: Hry pro dívky.

Cestovní společenské hry

Při cestování2 je dobré děti na chvíli zabavit, aby se nenudily. Vhodné jsou pro tyto chvíle speciální cestovní společenské hry pro děti. Tyto hry bývají ve zmenšené velikosti oproti svým originálům a navíc doplněny magnety, aby při otřesech nedocházelo k nechtěnému posunování po herním poli.

Jako cestovní společenské hry se dají pořídit například šachy, dáma, člověče nezlob se, kostky a různé cestovní verze her Activity, Osadníci z Kataru, Scrabble, Ubongo a jiné hry, které jsou u dětí oblíbené.

Během cestování mohou rodiče dítěti poskytnout DVD přehrávač nebo tablet, na kterém děti sledují oblíbenou pohádku nebo hrají uložené hry, různé aplikace nebo pokračují ve svých oblíbených online hrách.

Více o počítačových hrách se dočtete v hlavním článku: Hry pro děti online.

Více o společenských hrách pro děti

Použité zdroje

 1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Moderní_společenská_hra
 2. http://www.stolni-hry.cz/?c=68/detske-hry
 3. http://www.wikyhracky.cz/spolecenske-hry/
 4. http://www.svet-her.cz/28-detske-hry/
 5. http://www.deskove-hry.eu/hry-pro-deti/
 6. http://www.deskove-hry.eu/hry-pro-zacinajici-hrace/

Hodnocení a zkušenosti se společenskýma hrama pro děti

Máš zkušenost se společenskýma hrama pro děti?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost