Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Jak správně manipulovat s miminkem

Možná si kladete otázku: "Co všechno je ta manipulace? Kdy mám zpozornět a na co si dát pozor?". Manipulace zahrnuje vše, co s miminkem děláme, jak s ním zacházíme při každodenních činnostech. Na správnou manipulaci bychom neměli dbát jen při pěstování a nošení miminka. Během péče o něj ho zvedáme, pokládáme, koupeme, přebalujeme, necháváme odříhnout, odpočinout na podložce a provádíme ještě mnoho jiných úkonů, při kterých s děťátkem manipulujeme. Jak by tedy měla vypadat správná manipulace s děťátkem, aby respektovala jeho věk a jednotlivé milníky motorického vývoje8?


Video: Jak SPRÁVNĚ MANIPULOVAT s miminkem? (0-12 měsíců)

Rozhovor s odbornicí na psychomotorický vývoj dětí - Michalou Dankovou Pukalovič.

V rozhovoru s odbornicí na psychomotorický vývoj dětí, Michalou Dankovou Pukalovič, najdete odpovědi na tyto otázky:

 • 00:00 Úvod
 • 00:18 Představení hosta a tématu.
 • 00:56 Co je důležité v prvních třech měsících života dítěte?
 • 01:54 Jak má vypadat správná odpočinková poloha dítěte do 3. měsíce?
 • 04:43 Co všechno se zahrnuje do manipulace s dítětem?
 • 04:57 Jak správně zvedat dítě z podložky?
 • 05:17 Proč není vhodné dítě držet ve svislé poloze?
 • 06:34 Jaká je vhodná poloha na zvedání?
 • 08:11 Zvedání dítěte nabalením na bok.
 • 09:10 Poloha na nošení dítěte - koník.
 • 10:05 Jak si dítě správně přechytit do druhé ruky.
 • 11:15 Jak dítě správně pokládat na podložku.
 • 11:35 Proč je dobré zvedat dítě nabalením?
 • 11:58 Odpočinková poloha – klubko.
 • 13:18 Poloha tygřík.
 • 13:57 Jak často střídat polohy při nošení dítěte?
 • 14:18 Jaké polohy využívat od třetího měsíce věku dítěte?
 • 14:25 Zvedání z podložky po 3. měsíci věku dítěte.
 • 15:02 Poloha – klokan.
 • 15:27 Jak si dítě správně přechytit do druhé ruky.
 • 16:14 Správné pokládání dítěte na podložku.
 • 16:27 Od šestého měsíce se využívá i poloha tzv. boční taštičky.
 • 17:07 Kdy můžeme používat svislou polohu?

Děťátko během porodu prochází porodními cestami s mírným záklonem hlavičky. To má za následek podráždění a přestimulování centrálního nervového systému. Posturální svaly na zádech ho nutí do mírného záklonu.

Manipulace s dítětem do 3. měsíce

V prvních měsících života dítěte by rodič měl dbát na to, aby správnou a vhodnou manipulací zbavil miminko7 napětí, ve kterém se po průchodu porodními cestami nachází a naučil ho správně ležet na celých zádíčkách.

Z toho důvodu se doporučuje do odpočinkové fáze manipulace s dítětem zařadit klasickou peřinku. Pokud dítě položíme na tvrdou podložku bez peřinky, hlavička je v poměru k tělu velká, má tvar vajíčka, tělo miminka se tak vychyluje do stran, což zapříčiňuje, že novorozenec nebude nikdy na podložce ležet ve stabilní poloze.

Novorozenec má holokinetický pohyb, kam jde hlava, tam jde i ruka, taktéž Moorův reflex. To vše jsou faktory, které zapříčiňují ještě větší prohloubení napětí, se kterým se dítě narodilo. Podmínky na odpočinek, které rodiče dítěti poskytují by ho měly však naopak napětí zbavit.

Děťátko bylo v děloze3 schoulené v klubíčku. Zádíčka mělo v poloze písmene C, ruce před sebou. To je ta poloha, která je mu přirozená, v níž se cítí bezpečně a příjemně. Rodiče by mu na odpočinek měli tuto polohu zajistit.

Jak má tedy vypadat správná odpočinková poloha dítěte do 3. měsíce života?

Vhodné je na to využít peřinku, podloženou polštářem. Zajistí relaxační polohu miminka a podporu celých zad. Zadeček se protlačí na podložku, ale okolí obepíná tělo, zabalí ho a uvolní. Ruce se dítěti dostanou před tělíčko. Důležité je, že dítě leží v jedné ose (nos, brada, hrudní kost a stydká kost jsou v jedné ose), což na rovné podložce nelze zajistit.

Proč nenosit dítě ve svislé poloze?

Svislá poloha není pro dítě vhodná, dokud si samostatně nesedne. Kdyby to bylo pro dítě vhodné a bezpečné, dokázalo by to samé a sedlo by si ve dvou měsících. Jeho tělo však na tuto polohu není dostatečně připraveno. Aby bylo, musí si projít různými milníky, které na sebe jednotlivě navazují. Zvládnutím jednoho se dítě posouvá k druhému. Jeho tělo trénovalo a natolik se posílilo, že daný mezník zvládlo. Svaly několikaměsíčního miminka určitě nejsou dostatečně silné, aby udržely jeho velkou a těžkou hlavičku. Ani přidržování hlavičky není dostatečnou pomocí, stále těžká hlava tlačí na krční páteř. Vzniká tak vybočení a náběh dítěte na skoliózu.

Zatímco si dítě nesedne preferujeme polohy, ve kterých je tělo ve tvaru C. Poloha "Céčka" je relaxační, připomíná polohu děťátka v bříšku a nezpůsobuje skoliózu.

Zvedání dítěte do 3. měsíce přes zajíčka

Dítě nikdy nezvedáme z podložky přes záklon. Ideální způsob, jak dítě zvednout: Prsty pod zadeček, palec jde dopředu.

Druhá ruka, která jde za hlavu dítěte, dělá jakoby zajíčka. To znamená, že do dlaně se uchopí hlava a dva prsty vytvoří jakoby zaječí ouška. Důležité je, aby rodič nechytal dítě za krk. Dítě se zvedá z podložky mírným zabalením těla do tvaru písmene C.

Následně si dítě opřeme o sebe do vyvýšeného klubíčka, ale stále je dodržována poloha těla do C. Stejným způsobem přes zajíčka se dítě na podložku i pokládá. Nejdříve zadeček, až potom následuje hlava. V prvních měsících, kdy je dítě ještě drobné a rodiče v manipulaci s ním nemají potřebnou jistotu, je praktickým pomocníkem opět peřinka, s níž lze tyto vhodné polohy stejně správně provádět.

Zvedání dítěte do 3. měsíce nabalením na bok

Druhou možností, jak správně zvedat dítě do 3. měsíce, je tzv. nabalení. Jednu ruku položíme na hrudník pod rameno.

Druhá ruka jde za hlavičku dítěte, jako při zvedání přes zajíčka. Nabalením přetočíme dítě na ruku, dodržujeme C polohu zad, předklon, ručičky před tělem.

Dítě pokládáme stejným způsobem, přes kolínka, přes bok, dotočením na zádíčka.

Zvedáním děťátka nabalením aktivujeme u dítěte celý svalový tonus, pomáháme mu k samostatnosti a seznamujeme ho s pohybem, který bude od 6. měsíce využívat při otáčení ze zad na bříško.

Poloha na nošení dítěte do 3. měsíce - koníček

Dítě v této poloze posiluje zdvihač hlavičky, i břišní svaly. Rodič mu rukou podloženou pod hrudníkem masíruje bříško. Dlaň musí být rozevřená, vytváří jakousi mističku, aby netlačila na břicho. Palec a ukazováček směřují k hrudníku.

Tato poloha je vhodná i před kojením. Pár minutové ponošení dítěte v koníčkovi působí blahodárně pro trávicí procesy.

Pokud si chceme dítě na rukou prostřídat, děláme to jako vždy opřením o tělo rodiče. Přičemž se rodič předklání k dítěti, nikoli naopak.

Nezakláníme dítě o hrudník rodiče. Dítě je stále v předklonu, zádíčka do C.

Při pokládání na podložku využíváme tzv. široký úchop, ruce jsou na bocích, prsty před hrudníčkem, přičemž si opět třeba dát pozor, aby netlačily na bříško. Zadeček se mírně opírá o rodiče.

Dítě pokládáme na podložku přes kolínka, provalením přes bok. Druhou rukou kontrolujeme hlavičku. Nakonec srovnáme tělíčko do jedné osy.

Odpočinková poloha na nošení dítěte do 3. měsíce - klubko

Výchozí polohou je již zmíněný široký úchop. Jednu ruku položíme pod hrudník dítěte. Opět dodržujeme zásadu, že dítě nezakláníme. Rodič jde tělem oproti dítěti.

Nastaví si ruku do polohy, jakou potřebuje do bočního klubíčka.

Až následně zvedá děťátko. Hlavička musí být uložena v loketní jamce. Ruka, na níž leží dítě, je v poloze tzv. tanečního lokte, ruka je mírně od těla a mezi rukou a paží je mezera. Po napolohování dítěte si zkontrolujeme, zda jsou všechny důležité body na tělíčku dítěte v jedné ose. Ramena, ani bedra nesmějí padat. Ruce jsou před hrudníkem.

Poloha na nošení dítěte do 3. měsíce - tygřík

Výchozí polohou je dítě opřené o rodiče, který ho drží jednou rukou pod hrudníkem.

Druhou, volnou rukou přejde na střed těla dítěte, které položí na předloktí. Ruce, kyčle a hlavička jsou v jedné ose.

Střídání poloh

Žádná z uvedených poloh není vhodná k tomu, abychom v ní nosili dítě déle než 1 minutu. Platí to jak u 3měsíčních, tak 6měsíčních dětí.

Manipulace s dítětem od 3. měsíce

Zvedání dítěte z podložky od 3. měsíce dotočením na bříško

Do třetího měsíce jsme dítě zvedali nabalením na ruku přes bok. Po 3. měsíci otočku dokončíme až na bříško. Dítě tak aktivujeme, vedeme k větší samostatnosti a nutíme zapojovat jednotlivé svalové partie.

V této poloze je vhodné dítě krátký moment podržet. Rukou pod hrudníčkem ho jistíme, ale umožníme mu vnímat podložku pod ním a okolí. Až následně ho zvedáme k sobě.

Poloha na nošení dítěte od 3. měsíce - klokan

Je to aktivizující poloha, která stimuluje tělo a dítě při ní cvičí. Rodič rukou dělá židli, přičemž jednou rukou drží dítě za stehýnko.

Druhá ruka je pod bříškem, má tvar mističky, přičemž hrana malíčku je na kraji pleny, palec a ukazováček na začátku žeber.

Pokládání dítěte na podložku od 3. měsíce

Po 3. měsíci se dítě pokládá na podložku jen přes kolínka.

Které se dotknou podložky jako první, následně jdou ruce, a zabalením přes bok přes jednu ručku se přetočí na záda.

Manipulace s dítětem od 6. měsíce

Poloha na nošení dítěte od 6. měsíce - boční taštička

Dítě leží na předloktí. Ruce a prsty rodiče jsou opřené o kyčel. Hlava dítěte je výše než tělo, které je samozřejmě v ose.

Manipulace s dítětem od 9. měsíce

Ve chvíli, kdy si dítě samostatně sedne, je připraveno na nošení ve svislé poloze.


Článek po odborné stránce zkontrolovala:
Mgr. Michala Danková Pukalovič
fyzioterapeut, odborník psychomotorického vývoje
Sport Kids Academy / @michala_pukalovic

Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti správnou manipulací miminka

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost správnou manipulací miminka?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost