Úvazy elastických šátků

Úvazy elastických šátků si nosič většinou upevňuje dítě na své břicho a hruď. Prakticky je kvůli pružnosti šátku nutné používat jen vícevrstvé úvazy, podle zdravotního stavu, živosti, povahy a preferencí dítěte se volí buď nošení vertikálně v kříži s kapsou venku nebo s kapsou uvnitř, nebo nošení v tzv. kolébce. Vždy je ale třeba miminko při nošení49 umístit do správné ergonomické polohy a úvaz mít dostatečně dotažený.

Kříž s kapsou venku nebo s kapsou uvnitř

Tento typ vertikálního úvazu je vhodný již od narození, protože velmi dobře obepíná a fixuje tělíčko i malého miminka a přetažením pruhu látky lze zafixovat miminku hlavičku.

Kolébka do kříže s kapsou

Tento úvaz je vhodný již od narození, ale pouze pro miminka se správně se vyvíjejícími kyčlemi a je třeba při nošení střídat strany, jak kvůli motorickému vývoji dítěte, tak kvůli jednostranné zátěži zad nosiče. Existují ale i miminka s dobrým vývojem kyčlí, která je možné nosit pouze ve vertikálních úvazech, protože umístění do kolébkového úvazu nesnášejí, jedná se především o miminka trpící refluxem nebo kolikami a miminka s vyšším svalovým napětím.

Použité zdroje

  1. Mgr. Věra Kalousková: Vázání elastických šátků na nošení dětí
  2. http://www.youtube.com/user/nosenideti
  3. http://www.youtube.com/user/isinkapo
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s úvazy elastických šátku

Máš zkušenost s úvazy elastických šátku?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
milmic  31. srp 2013

Elastický šátek

Coby začátečnici se mi elastický šátek strašně dobře vázal. Na miminečko jsem vázala kolébku, krásně se mi vkládalo, snadno, lehce. Když jsem později přešla na vertikální úvaz, začalo to drhnout. Šátek se prověšoval, dítko se mi (nevím jak) dokázalo vykopat z toho úvazu, zkrátka už mi to špatně drželo.
Přešla jsem na pevný šátek a najednou to zase šlo všechno dobře.

Možná jsem někde dělala chybu, ale odnesla jsem si z toho tu zkušenost, že pro začátečníka je elastický šátek super, u většího děťátka už to není úplně ono. Možná i proto jsem dcerku nosila v šátku málo, později jsem přešla na ergonomické nostíko. Na druhé děťátko mám pevný šátek, jsem s ním mnohem spokojenější a syna nosím v šátku stále. Žádné prověšování, úvaz perfektně drží. :-)
2 lidé považují za užitečné