Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Porodné 2019

4 zkušenosti

Pokud se vám v roce 2019 má narodit miminko, podívejte se, na jaké formy podpory státu máte nárok. Porodné je jednou z dávek, o které si můžete požádat. Spočítejte si, zda máte na porodné nárok. Primárně je totiž tento příspěvek určen rodinám s nízkými příjmy. Jedná se o jednorázový státní příspěvek pro rodiny a maminky, kterým se narodí první nebo druhé dítě.

O tom, zda máte na porodné nárok, rozhoduje zejména výše příjmů

O tom, zda máte na porodné nárok, rozhoduje zejména výše příjmů, které jste vy i váš partner, tatínek miminka, měli v posledním kalendářním čtvrtletí před narozením potomka. V roce 2019 můžete získat na miminko až 13 tisíc korun.

V případě úmrtí maminky při porodu má nárok na porodné tatínek, nebo ta osoba, která se ujme péče o novorozeňátko7. Podmínky pro splnění nároku na tuto dávku však zůstávají stejné, opět nesmí příjem rodiny přesáhnout 2,7 násobek životního minima a musí jít o první živě narozené dítě.

Kdo má na porodné nárok?

Základními podmínkami jsou:

  • žadatel, tedy matka je občanem ČR
  • nebo má v ČR trvalý pobyt
  • nebo má trvalý pobyt v některém ze státu EU
  • jedná se o první či druhé narozené dítě žadatelky

Jak si spočítat, zda mám na Porodné v roce 2019 nárok?

Nárok na porodné mají pouze rodiny nebo maminky s nižšími příjmy. Toto číslo je v případě porodného definováno jako příjem nižší než 2,7 násobek životního minima. To, jaké je životní minimum pro vaši rodinu, si můžete spočítat v online kalkulačce.

Výše životního minima v roce 2019

KdoVýše životního minima (za měsíc)
Jednotlivec3410 Kč
První osoba v domácnosti3410 Kč
Druhá a další osoba v domácnosti, která není nezaopatřené dítě2830 Kč
Nezaopatřené dítě do 6 let1740 Kč
Nezaopatřené dítě od 6 do 15 let2140 Kč
Nezaopatřené dítě od 15 do 26 let2450 Kč

-

Pro zjištění, zda váš příjem odpovídal požadavkům na získání porodného, je potřeba spočítat příjem rodiny v posledním kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte. Kalendářní měsíce jsou leden - březen, duben - červen, červenec - září, říjen - prosinec. Pokud se tedy miminko narodí například v květnu, rozhodné pro posouzení jsou příjmy v měsících lednu, únoru a březnu.

Do příjmů, které mají vliv na výpočet, se nezapočítává ani rodičovský příspěvek ani přídavky na dítě. Započítat je ale kromě příjmů ze zaměstnání nutné případnou podporu v nezaměstnanosti nebo příjem invalidního důchodu.

Jestli máte nárok na porodné a v jaké výši, si můžete spočítat v online kalkulačce.

Nárok na porodné mají pouze rodiny nebo maminky s nižšími příjmy

Kolik v roce 2019 činí porodné?

Výše porodného na první narozené miminko činí 13.000 Kč, na druhé narozené dítě je to 10.000 Kč. V případě, že se vám narodí dvojčátka a vícerčátka je dávka ve výši 13.000 Kč na první a 10.000 Kč na druhé dítě.

Jak a kde si o porodné požádat?

O porodné se žádá na stejném místě jako o rodičovský příspěvek - tedy na Odboru státní sociální podpory Úřadu práce v oblasti, kde máte trvalé bydliště.

Pokud jste o dávce nevěděla, nebo se s čerstvým děťátkem nechcete hrnout na úřad ihned, nemusíte se bát. O porodné si můžete požádat až do jednoho roku po narození dítěte.

Připravte si tyto dokumenty:

  • občanský průkaz
  • rodný list dítěte či dětí
  • vyplněný formulář Žádost o porodné
  • doklad o výši čtvrtletních příjmů je nutný pro posouzení, zda máte na porodné nárok. Pokud žijete ve společné domácnosti s manželem či partnerem, otcem miminka, odevzdat ho musíte oba.
  • doklad o výživném poskytovaném společně posuzovanou osobou si připravte v případě, že na vaše miminko dostáváte od jeho otce výživné.

Potřebné formuláře týkající se příjmů je nejlepší nechat vyplnit a potvrdit na účetním oddělení ve svém zaměstnání.

Žádost o porodné lze také podat elektronickou cestou prostřednictvím internetových stránek MPSV v případě, že vlastníte certifikát pro elektronický podpis.

Pokud vám bude Porodné schváleno, bude vám vyplaceno jednou splátkou nejpozději do konce následujícího kalendářního měsíce a to ode dne, kdy došlo k rozhodnutí o jeho přiznání.

Mají na porodné nárok i OSVČ?

Pokud jste osoba samostatně výdělečně činná, i vy můžete o porodné žádat. Jediný rozdíl v posuzování nároku na dávku je v tom, že osoby samostatně výdělečně činné dávají k posouzení příjmy podle posledního podaného daňové přiznání.

Jestliže se miminko narodí do 30. června 2019, posuzují se příjmy z roku 2017, od 1. července 2019 se vychází z přiznaných příjmů za rok 2018.

Podle zákona o státní sociální podpoře se jako příjem z podnikání započítává vždy nejméně 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství. Výše průměrné mzdy v ČR v 1. až 3. čtvrtletí 2018 činí 31 225 Kč. I když budete vykazovat nižší příjmy, při posuzování nároku na porodné bude počítáno s částkou 15 612,50 Kč.

Může o porodné žádat i osoba, která převezme miminko do své péče?

Porodné může získat také náhradní maminka, která převezme do trvalé péče, nahrazující péči rodičů, dítě mladší 1 roku. Podmínky jsou stejné jako v případě narozeného dítěte. Každá rodina může získat porodné maximálně dvakrát bez ohledu na to, jestli jde o dítě vlastní, nebo osvojené. V případě, že bylo miminko umístěno do náhradní péče, připravte si k žádosti o porodné i rozhodnutí příslušného orgánu.

Porodné může získat také náhradní maminka, která převezme do trvalé péče dítě mladší 1 roku

Při narození prvního dítěte jsem nárok na porodné neměla, nyní ano, jak vysoká bude dávka?

Často se stává, že při narození prvního potomka jste na porodné kvůli vysokým příjmům ze zaměstnání neměla nárok, při narození druhého dítěte je vaše finanční situace jiná.

Pokud tentokrát budete mít na porodné nárok, obdržíte porodné v částce jako na druhé dítě, tedy 10 tisíc korun. Částka se totiž odvíjí od skutečného pořadí narození dítěte, nepřidělení porodného na první dítě nemá na tuto praxi žádný vliv.

Více o porodném na modrykonik.cz

Externí linky

Použité zdroje:

https://www.skrblik.cz/rodina/dane-a-statni-pod...
https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/porodne-v...
https://www.penize.cz/porodne/403029-porodne-ka...
http://portal.gov.cz/portal/obcan/situace/183/1...
http://socialni-davky-2014.eu/kalkulacka-porodn...
https://web.archive.org/web/20160324081008/http...
https://web.archive.org/web/20170428025348/http...
https://www.penize.cz/kalkulacky/narok-na-porodne
http://portal.mpsv.cz/sz/local

Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s porodným

Máš zkušenost s porodným?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
bruebla
5. pro 2019

Protože jsem vdaná, odmítli mi přijmout žádost o porodné

Dostala jsem se do zapeklité situace. Jsem vdaná, ale s manželem nežiji už 4 roky (vyhoštěn zpět na UK) .
Otěhotněla jsem neplánovaně s přítelem a mám už narozeného syna. Bylo mi ale sděleno, že na porodné nemám nárok, jelikož potrebuji příjem mého manžela (kvůli nestihnutému rozvodu je zapsány v RL).
Vůbec to nechápu. Když s ním přeci nebydlím a nejsem v kontaktu, žiji s přítelem, neměli by se posuzovat příjmy v domácnosti? Když manžel s tím nemá nic společného.
Děkuji za rady. Na úřadě byla paní asi méně zkušená a jelikož bych porodné měla dostat, ani si ode mě nevzala papíry.
1 poděkování
leniluki
2. zář 2015

Nespravedlnost

Mrzí mě, že tento stát tak málo podporuje rodiny s dětmi. Na porodné mají nárok snad jen maminky samoživitelky, já pracovala pouze na poloviční úvazek, většinu financí obstarává manžel a i tak jsme se o nějakou tu tisícovku nevešly do tabulek. Přitom zařídit věci pro miminko stojí nějaké ty peníze, a to nekupujeme téměř nic nového, všechno většinou po bazárcích, nepoužíváme jednorázovky, kočárek máme též z druhé ruky, většinu oblečení jsme do začátku podědili po našich mladších sourozencích.

Myslím, že porodné by měla dostat každá maminka, alespoň ta, co čeká první dítě, poté ať je to třeba podle nějakých tabulek. :)
5 poděkování
christtyna
7. dub 2015

Bohužel, máte smůlu.

Já čekala své první dítě. Přítel už druhé. Jakožto pracující rodiče jsme bohužel neměli nárok na tento příspěvek. V celku jsem byla dosti zklamaná. Upřímně jsem s těmi penězi do začátku počítala. Přítel měl tehdy práci, která finančně nebyla dostačující. Já marodila od počátku těhotenství a i mé marodění bylo o mnoho vyšší, než přítelova výplata.

I když schválili porodné na druhé dítě, i tak nebudeme mít nárok. Přítel druhým rokem podniká, tudíž finančně jsme na tom lépe a já opět od začátku těhotenství marodím. Teď už za almužnu.
0 poděkování
rituska88
19. únor 2015

Jsme pracující = nemáme nárok

Syn se narodil v květnu 2014 a bohužel jsme se nevešli do tabulek, takže jsem porodné nedostala. Oba s přítelem jsme byli pracující a vydělávali tak nějak normálně jako většina lidí, takže jsme měli smůlu.

Dost mě to mrzelo, protože jsme byli v situaci, kdy by se nám hodila každá koruna - otěhotněla jsem neplánovaně a měli jsme finanční problémy. A hlavně mi to bylo líto z toho důvodu, že oba s přítelem jsme hned po skončení školy poctivě pracovali, ani jeden z nás nebyl nikdy na pracáku, a potom, když jsem musela před porodem odejít na nemocenskou a zůstat doma za pár korun a ještě neměla nárok ani na porodné a viděla jsem jiné, které nikdy nepracovaly a porodné a různé příspěvky dostaly, cítila jsem hroznou nespravedlnost. Ale tak to holt v našem státě chodí.

Teď schválili porodné pro určité lidi i na druhé dítě. Kdybych šla teď po rodičovské dovolené do práce a druhé dítě jsme si pořídili až později, zase bych samozřejmě nárok neměla. Ale chceme mít děti brzy po sobě, tak snad se příště do těch tabulek vejdeme a nějakou korunu od státu i dostaneme, zatím jsme pořád jenom odváděli...
1 poděkování