Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Žádost o porodné

Porodné je dávka, kterou se rodině s nízkými příjmy jednorázově přispívá na náklady související s narozením prvního živého dítěte.

Kdo má nárok na porodné v roce 2013

Základní podmínka pro nárok na porodné zůstala stejná jako v předcházejícím roce. O porodné tedy mohou žádat ty rodiny, kterým se narodí dítě a současně jejich příjmy (za předcházející čtvrtletí) nepřesáhnou 2,4 násobek životního minima.

Nárok na porodné má tedy běžná dvoučlenná rodina, pokud čisté příjmy obou manželů nepřesáhly částku 18 504 Kč. Pokud se jedná o matku samoživitelku, pak její čistý příjem nesmí přesáhnout 11 712 Kč měsíčně. Výpočet se provádí jako součet všech členů rodiny (tj. otec + matka + narozené dítě).

Jako příjem se počítá nejenom příjem ze zaměstnání (nebo z podnikání), ale patří sem i podpora v nezaměstnanosti, důchody (vdovským, sirotčí, invalidní, starobní) a různé sociální dávky. Dokládají se příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí (před narozením dítěte / dětí). Dokládají se příjmy obou rodičů.

Platí také, že na porodné vzniká nárok (pokud máte nízké příjmy, viz předchozí dva odstavce) jen u narození prvního dítěte.

Jaká je částka porodné 2013

Pokud splňujete podmínky, pro přiznání nároku na porodné, bude vám náležet následující částka:

  • při narození 1 dítěte je porodné ve výši 13.000 Kč
  • při narození 2 a více dětí současně je porodné ve výši 19 500 Kč

Žádost o porodné

Žádost o porodné se podobně jako některé ostatní sociální dávky vyřizuje na příslušném úřadu práce (tedy na úřadu práce v místě vašeho trvalého bydliště).

O porodné si žádáte až po narození29 vašeho dítěte. K vyřízení žádosti budete kromě formuláře potřebovat doložit osobní doklady všech členů rodiny, rodný list11 dítěte a dále doložit vaše příjmy. V případě matky samoživitelky může být požadováno předložení dokladů o výživném.

Více o žádosti o porodné na modrykonik.cz

Externí linky

Použité zdroje

  1. https://portal.gov.cz/obcan/zivotni-situace/rodina/narozeni-ditete/porodne.html
  2. http://socialni-davky-2013.eu/socialni-davky-porodne-2013/
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s žádostí o porodné

Máš zkušenost s žádostí o porodné?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost