Příprava umělého mléka

Příprava umělého mléka má svá pravidla jak ho připravovat a používat bezpečně.

Evropský dokument o výživě kojenců a batolat ve svém dodatku č.4 upozorňuje na bezpečné alternativní krmení

  • Sušené umělé mléko49 není sterilní, existují důkazy o jeho možné kontaminaci potenciálně škodlivými bakteriemi již z výroby. Později může nastat kontaminace při manipulaci s umělým mlékem, jeho skladování a přípravě těchto produktů. Aby se tato rizika minimalizovala, je nutné se držet striktních hygienických zásad.
  • Pokud je nutné neustále krmení, maximální čas od přípravy po použití by neměl být více než dvě hodiny.
  • Komerční již udělaná tekutá umělá mléka, většinou prodávána v lahvích na jedno použití nebo tetrapakových kartonech, jsou sterilní. Po otevření nebo během nakládání s nimi se však mohou kontaminovat potenciálně nebezpečnými bakteriemi z prostředí. Striktní hygienická pravidla by se proto měla dodržovat i při používání těchto produktů, aby se minimalizovala rizika.
  • U umělých mlék, které se prodávají v sušené formě, by měly přesně dodržovat pokyny, nacházející se na plechovce nebo kartonu, o tom jak připravit tekuté mléko z prášku, přičemž je třeba zajistit, aby mléko nebylo ani příliš koncentrované, ani příliš tekuté, i nadměrná koncentrace, i přílišné zředění mohou být pro dítě nebezpečné.
  • Nezředěné kravské mléko (nebo mléko1 jiných savců) nebo kondenzované mléko, nízkotučné či polotučné mléko, nebo domácí úpravy těchto mlék by se neměly podávat dětem do jednoho roku věku. Po jednom roce věku se v případě používání kravského mléka má používat plnotučné mléko, ne nízko - nebo polotučné mléko. Tato mléka by se neměla používat nejméně do dvou let věku dítěte.

Pro přípravu, skladování a krmení dítěte sušeným umělým mlékem a pro bezpečné nakládání s již připraveným tekutým umělým mlékem v domácích podmínkách je třeba :

  • Zabránit kontaminaci (např. mytím rukou, ujištěním se o čistotě kuchyně a zařízení).
  • Připravovat umělé mléko z prášku nanovo před každým krmením.
  • Používat čisté nádoby41 (tj. řádně umyté a sterilizované varem po dobu 10 minut, ponořením do sterilizační chemikálie nebo použitím mikrovlnných sterilizátorů).
  • Rozředit práškové mléko ve vodě o teplotě 40 až 45° C nebo lépe v převařené vodě rychle ochlazené na tuto teplotu, aby se zabránilo opětovné kontaminaci.
  • Rychle ochladit připravené umělé mléko (ne déle než 30 minut) a okamžitě jej použít, přičemž je třeba dát pozor na teplotu, aby se zabránilo riziku popálení úst dítěte.
  • Vyhodit všechno umělé mléko, které nebylo použito na krmení.

Více o přípravě umělého mléka na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://dojcenie.wordpress.com/

Hodnocení a zkušenosti s přípravou umělého mléka

Máš zkušenost s přípravou umělého mléka?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
veronika_23  5. bře 2017

Jak na to

Bohužel jsem neměla to štěstí vůbec syna kojit. Od začátku je tedy na UM. Mám s jeho přípravou bohaté zkušenosti, syn se od 4 měsíců nebudí v noci na krmení. Vodu na UM ohřívám v ohřívači, zapnu ho než jdu syna přebalit a než je přebalený je voda ohřátá, pak stačí už jen přidat prášek a je to, může se papat. :)
mavega  12. dub 2015

Příprava UM na noc i na cesty

UM mám nadávkováno v plastových nádobkách (prodávají se v obchodech s dětským zbožím). Nezabere mi pak tolik času, když ho připravuju. Zvlášť v noci to bylo super. Na noc jsem dřív měla připravenou horkou vodu v termosce, teď už to není potřeba, protože jí většinou jen jednou a to si zajdu přihřát. Na cesty brávám vřelou vodu v termosce a v normální flašce potom studenou vodu a podle potřeby to dávkuju. Lahvičky zalívám horkou vodou a jednou denně převařuji v hrnci.
cervenejablko  7. dub 2015

Příprava mlíka u nás je snadná a rychlá

Mlíčko mám nadávkované v malých plastových lahvičkách.

Vodu mívám přes noc a na ráno připravenou v termosce, jinak přes den někdy ohřívám v mikrovlnce - vím, na jak dlouho, aby byla teplota ok.

Příprava mlíčka pak probíhá tak, že naliju do lahvičky potřebné množství vody, pak případně ohřeju v mikrovlnce. Pak jsem přidávala kapičky na prdíky. Pak vsypu mlíčko, zamíchám, je hotovo.

Vše může zabrat tak minutu až dvě, podle toho, jestli mám vodu ohřátou.

Mlíčko, co malá nevypije, pokud je toho víc, nechávám ještě tak půl hoďky-hoďku, kdyby měla ještě hlad, pak vylívám.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce