Jonášova metoda

MUDr. Eugen JonášJonášova metoda početí je jednou z metod početí, které bývají označovány jako přirozené. Metoda svůj název získala podle zakladatele, který ji objevil a také sepsal. O koho se jedná? Jde se o MUDr. Eugena Jonáše, slovenského lékaře, kterého mnohé zdroje označují jako geniálního muže, jež byl za svůj přínos dokonce 2x nominován (poprvé v roce 1970, podruhé v roce 2000) na Nobelovu cenu (ani jednou však nominaci neproměnil). Doktor Jonáš byl silně věřící člověk a svou metodu početí vymyslel v době, kdy v Maďarsku došlo k uzákonění potratů (v roce 1956). Jelikož potrat vnímal jako vraždu, jeho hlavním cílem bylo zamezit nechtěným těhotenstvím. Za svůj život vydal doktor Jonáš několik publikací a jeho poznatky byly odpřednášeny na mnoha světových lékařských kongresech. Jeho myšlenky jsou dodnes využívány na špičkových klinikách v mnoha zemích (např. kliniky v Moskvě či Budapešti).

Jak Jonášova metoda početí vlastně funguje?

Jonášova metoda početí funguje na zcela jiném principu než vypočítávání plodných dní v tradičním gynekologickém odvětví, na které jsme zvyklí. Zatímco gynekologové určují plodné a neplodné dny podle menstruace2 a ženina menstruačního cyklu, doktor Jonáš vycházel z astrologického spojení ženy s Měsícem. Význam astrologie v Jonášově metoděJeho metoda vychází z předpokladu, že žena může otěhotnět v době, kdy se Slunce a Měsíc nachází právě v takovém postavení, v jakém byly ve chvíli, kdy se narodila. Měsíční fáze se opakují pravidelně každých 29 až 30 dní a většinou se nekryjí s menstruačním cyklem ženy. Tyto dva cykly se tedy většinou vzájemně nekryjí, ale čas od času se sejdou - a v tuto dobu má žena nejvyšší pravděpodobnost otěhotnění.

Pan doktor Jonáš své výpočty ověřoval rozsáhlým výzkumem, který trval 35 let. Autor metody potvrdil úspěšnost v 98 %, což je maximum v oblasti přírodních věd a lékařství.

Otěhotnění podle Jonášovy metody je však možné pouze v případě, kdy neexistuje nějaká fyziologická příčina neplodnosti8 jak u ženy (např. srůsty na vaječníkách), tak samozřejmě i u muže (např. velmi špatný spermiogram, který vylučuje početí přirozenou cestou).

Jonášova metoda
A co o své metodě říká samotný tvůrce? Přečtěte si, z jakých nejčastějších důvodů se na něj ženy obracely a jak se jejich motivace měnila v průběhu let. “Keď som začínal, svetovým hitom bol výpočet, kedy počať, aby sa narodil chlapec a kedy dievča. Dnes to však nikoho nezaujíma. Priania žien sa týkajú dvoch základných oblastí – asi 45 percentám sa nedarí otehotnieť, ďalších 45 percent síce otehotnieť vie, ale potratí, má s tehotenstvom komplikácie či dieťa s vývinovými chybami. Takýchto detí a problémov s otehotnením je dnes viac ako v minulosti, lebo ženy viac rodia vo vyššom veku. Zvyšnú časť prianí žien, s ktorými sa na mňa obracajú, tvoria požiadavky na výpočet plodných dní kvôli prirodzenej antikoncepcii. Sťažujú sa na vedľajšie účinky hormonálnej antikoncepcie. Hovoria, že ak by vedeli o mojej metóde skôr, obrátili by sa na mňa.”

Jaké údaje potřebujeme znát, abychom mohli použít Jonášovu metodu početí?

Pokud chceme využít Jonášovu metodu početí, je možné využít např. služeb Centrum Jonas či se spojit s některým z astrologů, kteří se touto metodou zabývají. Počítejte však s tím, že výše uvedené služby jsou placené. Pokud se vám nechce platit odborníky, a přesto by vás zajímaly plodné dny vypočítané touto metodou, můžete využít kalkulačku na internetu (najdete na několika stránkách - například zde v češtině). Pak už vám stačí jen pár konkrétních údajů:

 • datum a rok narození ženy
 • přesný čas narození ženy (čím přesněji tento údaj víte, tím přesnější výpočet můžete očekávat)
 • místo narození ženy (město, případně časové pásmo)
 • rok, pro který chcete spočítat plodné dny podle Jonášovy metody

Proč při využití Jonášovy metody početí nejsou potřeba data od mužů?

Datum narození muže v případě využití Jonášovy metody není vůbec potřeba, a to z jednoho prostého důvodu. Tato metoda totiž respektuje pouze přirozený cyklus ženy. Pokud je její křivka zdravá, bude zdravé i dítě (a naopak). Muž žádný cyklus nemá - je možné odebrat mu spermie, zmrazit je a po sto letech teprve využít. Kdežto u ženy platí “tady a teď”.

Kdy využít Jonášovu metodu - rozepsat jednotlivé body

 • při plánování početí - pokud chce žena otěhotnět24, je dobré vědět, kdy jsou její plodné dny;
 • při neplodnosti - pokud máte problémy s početím, je určitě dobré vyzkoušet všechny možnosti přirozeného početí. Jednou z nich je právě Jonášova metoda přirozeného početí, která koresponduje s přirozeným cyklem ženy ve spojení s astrologií;
 • pro určení termínu narození životaschopného dítěte - v poslední době se čím dál více objevují případy, kdy žena sice otěhotní, ale o děťátko v některé fázi těhotenství přijde13. Jonášova metoda přirozeného početí vypočítává mimo jiné i napěťové faktory, které signalizují, kdy bude těhotenství probíhat dobře a kdy nikoliv;
 • pro výběr pohlaví dítěte - při využití Jonášovy metody početí je možné vycházet z předpokladů početí určitého pohlaví. Stačí jen využít výpočet na kalkulačce, který vám spočítá i pravděpodobné pohlaví počatého dítěte v konkrétním plodném dni;
 • jako antikoncepční metoda - ve výše uvedených řádcích jste měli možnost dočíst se o tom, že metodu pan doktor Jonáš vyvinul právě kvůli zamezení nechtěným těhotenství. Při řízení se pokyny Jonášovy metody si můžete zjistit plodné a neplodné dny a tuto znalost pak využít při sexuálních stycích;

A jak tedy na to?

Pojďme se společně podívat na to, jak se to dělá. Jako příklad využijeme Katku. Katka se narodila 10. září roku 1990. Při jejím narození ve Zlíně hodiny ukazovaly časový údaj 14 hodin a 14 minut. Katka potřebuje zjistit plodné dny pro rok 2018.

Jonášova metoda

Popis obrázku: Nejprve je tedy potřeba zadat požadované údaje do tabulky a poté kliknout na tlačítko “Vypočti plodné dny”. Po odeslání údajů se nám ve velmi krátké době objeví přesný výpočet.

Výpočet početí podle Jonášovy metody početí
Popis obrázku: Z obrázku je jasně patrné, že se nám objeví přesně vypočítané plodné dny, které jsou nejvhodnější k otěhotnění podle ženina astrologického cyklu. Jako další údaj následuje pravděpodobnost pohlaví dítěte, které bude v konkrétním plodném dni počato. Jako velice zajímavé se jeví i napěťové aspekty - jejich interpretace už není nejjednodušší, nicméně platí pravidlo, že čím méně napěťových aspektů se v konkrétním plodném dni vyskytuje, tím vyšší je šance počít a donosit zdravé dítě. Pohlavní styk by měl ideálně proběhnout 12-24 hodin před termínem pro početí.

Video (SK): Ako otehotnieť? Všetko o tajomnej metóde, ktorá funguje 60 rokov.

Více o Jonášově metodě na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.futurebaby.estranky.cz/clanky/jonasova-metoda.html
 2. http://astrologie.najdise.cz/plodne-dny/jonasova-metoda-poceti
 3. https://www.centrumjonas.com/cs/dr-jonas
 4. http://www.pluska.sk/izdravie/zenska-zona/problem-pocatim/exkluzivne-doktorom-jonasom-otehotniet-...
 5. http://astrologie.najdise.cz/plodne-dny/jonasova-metoda-poceti?narozeni_den=19&narozeni_mesic=09&...
 6. http://www.futurebaby.estranky.cz/clanky/jonasova-metoda.html

Použité zdroje obrázků

 1. http://astrologie.najdise.cz/plodne-dny/jonasova-metoda-poceti
 2. https://pixabay.com/sk/pozadia-astrológia-béžový-kalendár-1874722/

Hodnocení a zkušenosti s jonášovou metodou

Máš zkušenost s jonášovou metodou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
jijanka  20. únor 2015

Možná je to náhoda, ale nám to vyšlo

Dnes promazávám staré záložky webovek, co tu mám v prohlížeči a narazila jsem na záložku Jonášovy metody početí (záložkovala jsem to snad před 2-3 lety). Tahle metoda porovnává postavení slunce a měsíce v době narození ženy a dle astrologie určuje datum vhodné k početí dítěte. Před těmi lety, kdy jsem to záložkovala, ještě nezkoumal napěťové aspekty jako teď - jen vyběhlo vždy datum. A tak si říkám - než to smažu, ze srandy na to kouknu a čučím jako blázen. Počali jsme v termínu dle Jonáše 9.6.2014 a dle něj to měl být chlapeček - kterého opravdu čekáme! Navíc jsem koukala 5 let zpětně, co jsme se s manželem snažili o mimi, a toto byl první termín, kdy nebyly pro mě žádné napěťové aspekty. Náhoda nebo ne? :-)
maylis  30. říj 2013

Vyšlo to skoro přesně

K Jonášově metodě jsem se rozhodla po potratu. Výpočet termínu mi dělal pan Baudyš a vyšlo to na den přesně, jen namísto kluka máme holku, ale to nám vůbec nevadí. Dítě je zdravé, těhotenství bez komplikací, jak pan astrolog předpověděl. Jen porod nakonec skončil císařem, ale bez problémů.

Jonášova metoda se mi ale strefila přesně do ovulace, takže třeba by to vyšlo stejně, nevím. Nicméně investice do předpovědi nelituji. Díky ní jsem prožila klidné těhotenství, protože jsem se prostě naprogramovala, že všechno bude v pořádku. Astrolog mě po potratu úžasně uklidnil. Doporučuji tomu, kdo věří, že nic se neděje náhodou a že existují věci mezi nebem a zemí.
Jana
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce